Jump to content

iPhone 12 Pro Max


Tken
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aπιστευτο αυτο που τραβαει η κοπελια με 12 προ μαξ , σπιτι με βονταφον δεν εχει καθολου σημα σχεδον και με κοσμοτε 4 γραμμες. Εγω παλι με χιαομι τα ιδια χαχα
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Aπιστευτο αυτο που τραβαει η κοπελια με 12 προ μαξ , σπιτι με βονταφον δεν εχει καθολου σημα σχεδον και με κοσμοτε 4 γραμμες. Εγω παλι με χιαομι τα ιδια χαχα

 

Σε άλλη συσκευή με Vodafone, στον ίδιο χώρο.. έχει σήμα;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Aπιστευτο αυτο που τραβαει η κοπελια με 12 προ μαξ , σπιτι με βονταφον δεν εχει καθολου σημα σχεδον και με κοσμοτε 4 γραμμες. Εγω παλι με χιαομι τα ιδια χαχα

 

Η ίδια SIM σε άλλη συσκευή; Κάνατε καμία δοκιμή;

Δεν έχει WiFi calling η vodafone στα iPhone;

 

Μια ζωή θυμάμαι cosmote είχα και δεν έχω εμπειρία καθόλου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η συνδεσιμότητα στις αρχιτεκτονικές 5G NSA λέγεται EN-DC (EUTRA-NR-Dual-Connectivity). Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο ταυτόχρονα και σε 5G και σε 4G και περνάει τη φωνή από VoLTE και τα data και από τα 2.

Κατά συνέπεια είναι απαραίτητο το VoLTE για να παίξει σωστά το 5G στην παρούσα φάση, αλλιώς θα έπρεπε να πέφτει το τηλέφωνο σε 3G, πράγμα πολύ προβληματικό.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση τα εξήγησες πολύ ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Παιδια μπορει να σας φανει παραλογο, αλλα ειμαι 1000% σιγουρος οτι εχω θεμα με το face id.

Πιο συγκεκριμενα, με πιανει πονοκεφαλος χρησιμοποιωντας το face id τόσο στο 12 pro max, οσο και στο ipad pro.

Και στο παρελθον ειχα παρατηρησει αυτο το θεμα, αλλα δεν το ειχα ψαξει (και στο ενδιαμεσο ειχα πουλησει το iphone).

Τωρα, ομως, googlαροντας το, ειδα οτι μεγαλη μεριδα χρηστων εχει καποιου ειδους ευαισθησια στο face id.

Το θεμα ειναι οτι αν το απενεργοποιησω, χανω τη δυνατοτητα να αποφευγω κωδικους για τραπεζες κλπ.

Υπαρχει καποιος τροπος να "πω στο iphone/ipad" να χρησιμοποιει την καμερα (κι οχι τους λοιπους αισθητηρες για το face id), κανοντας δηλαδη μονο μια τυπικη αναγνωριση προσωπου (τυπου galaxy note/s series Κλπ), τουλαχιστον για να γλυτωσω τους κωδικους στο ξεκλειδωμα της συσκευης (λογω security policy, δε μπορω να εχω εταιρικο email χωρις καποια προσθετη ασφαλεια στη συσκευη).

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για καθε βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Παιδια μπορει να σας φανει παραλογο, αλλα ειμαι 1000% σιγουρος οτι εχω θεμα με το face id.

Πιο συγκεκριμενα, με πιανει πονοκεφαλος χρησιμοποιωντας το face id τόσο στο 12 pro max, οσο και στο ipad pro.

Και στο παρελθον ειχα παρατηρησει αυτο το θεμα, αλλα δεν το ειχα ψαξει (και στο ενδιαμεσο ειχα πουλησει το iphone).

Τωρα, ομως, googlαροντας το, ειδα οτι μεγαλη μεριδα χρηστων εχει καποιου ειδους ευαισθησια στο face id.

Το θεμα ειναι οτι αν το απενεργοποιησω, χανω τη δυνατοτητα να αποφευγω κωδικους για τραπεζες κλπ.

Υπαρχει καποιος τροπος να "πω στο iphone/ipad" να χρησιμοποιει την καμερα (κι οχι τους λοιπους αισθητηρες για το face id), κανοντας δηλαδη μονο μια τυπικη αναγνωριση προσωπου (τυπου galaxy note/s series Κλπ), τουλαχιστον για να γλυτωσω τους κωδικους στο ξεκλειδωμα της συσκευης (λογω security policy, δε μπορω να εχω εταιρικο email χωρις καποια προσθετη ασφαλεια στη συσκευη).

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για καθε βοηθεια.

 

Που το στηρίζεις αυτό;

Όχι ότι δεν σε πιστεύω αλλά μου φαίνεται εντελώς παράξενο

Να μιλάς στο τηλέφωνο και να σε πονάει το κεφάλι λογικό ναι αλλά έτσι από το Face id πολύ παράξενο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Που το στηρίζεις αυτό;

Όχι ότι δεν σε πιστεύω αλλά μου φαίνεται εντελώς παράξενο

Να μιλάς στο τηλέφωνο και να σε πονάει το κεφάλι λογικό ναι αλλά έτσι από το Face id πολύ παράξενο

 

Στο γεγονος οτι αν εχω ενεργο το face id νιωθω το "λεγόμενο eye strain" , μια ενοχληση / τσουξιμο / ελαφρυ πονοκεφαλο, δεν ξερω πως να το περιγραψω, ενω οταν το εχω κλειστο ή χρησιμοποιω πχ το iphone se 2020 που εχω, δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.

Στη συνεχεια το googlαρα και βρηκα δεκαδες αντιστοιχες αναφορες απο χρηστες, που πιθανώς "ενοχλουνται" από το ir που εκπεμπει ο αισθητηρας.

Πλεον ειμαι απολυτα πεπεισμενος οτι το θεμα που εχω σχετιζεται ευθεως με το face id - το ζητημα ειναι αν μπορω να κανω κατι (και τι), χωρις να χασω τελειως τα οφελη του face unlock.

Link to comment
Share on other sites

Στο γεγονος οτι αν εχω ενεργο το face id νιωθω το "λεγόμενο eye strain" , μια ενοχληση / τσουξιμο / ελαφρυ πονοκεφαλο, δεν ξερω πως να το περιγραψω, ενω οταν το εχω κλειστο ή χρησιμοποιω πχ το iphone se 2020 που εχω, δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.

Στη συνεχεια το googlαρα και βρηκα δεκαδες αντιστοιχες αναφορες απο χρηστες, που πιθανώς "ενοχλουνται" από το ir που εκπεμπει ο αισθητηρας.

Πλεον ειμαι απολυτα πεπεισμενος οτι το θεμα που εχω σχετιζεται ευθεως με το face id - το ζητημα ειναι αν μπορω να κανω κατι (και τι), χωρις να χασω τελειως τα οφελη του face unlock.

 

Οποτε λες ότι αρχικά η ενόχληση ξεκινάει από τα μάτια και μετά σου δημιουργεί πονοκέφαλο

Μάλιστα

 

Δεν μπορείς να δουλέψεις την κάμερα αντί για Face id δυστυχώς δεν γίνεται, ούτε θα σου παρείχε ασφάλεια

 

Βάλε ένα κωδικό 4 ψηφίο PIN και τέλος

Αλλιώς πας σε συσκευή με δακτυλικό αποτύπωμα δεν υπάρχει κάτι άλλο νομίζω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Στο γεγονος οτι αν εχω ενεργο το face id νιωθω το "λεγόμενο eye strain" , μια ενοχληση / τσουξιμο / ελαφρυ πονοκεφαλο, δεν ξερω πως να το περιγραψω, ενω οταν το εχω κλειστο ή χρησιμοποιω πχ το iphone se 2020 που εχω, δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.

Στη συνεχεια το googlαρα και βρηκα δεκαδες αντιστοιχες αναφορες απο χρηστες, που πιθανώς "ενοχλουνται" από το ir που εκπεμπει ο αισθητηρας.

Πλεον ειμαι απολυτα πεπεισμενος οτι το θεμα που εχω σχετιζεται ευθεως με το face id - το ζητημα ειναι αν μπορω να κανω κατι (και τι), χωρις να χασω τελειως τα οφελη του face unlock.

 

 

a448976c6adf079ae4034c7443713941.jpg

 

Αυτοί οι 2 διακόπτες διατηρούν περισσότερο χρόνο ενεργό το Face ID, από μια στιγμή ξεκλειδωματος. Αν τους απενεργοποιήσεις θα λειτουργεί λιγότερο ο αισθητήριας.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

a448976c6adf079ae4034c7443713941.jpg

 

Αυτοί οι 2 διακόπτες διατηρούν περισσότερο χρόνο ενεργό το Face ID, από μια στιγμή ξεκλειδωματος. Αν τους απενεργοποιήσεις θα λειτουργεί λιγότερο ο αισθητήριας.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πρωτη κινηση που εκανα, πριν μερες. Ειδα μια βελτιωση, αλλα δυστυχως, 10 ξεκλειδωματα τη μερα (και ας κοιταω... στο γαμο του καραγκιοζη) αρκουν για να μου δημιουργησουν την ενοχληση. Ρε τι μπερδεματα ειναι αυτα, θα με αναγκασουν να μεινω με βασικο το se 2020...:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οποτε λες ότι αρχικά η ενόχληση ξεκινάει από τα μάτια και μετά σου δημιουργεί πονοκέφαλο

Μάλιστα

 

Δεν μπορείς να δουλέψεις την κάμερα αντί για Face id δυστυχώς δεν γίνεται, ούτε θα σου παρείχε ασφάλεια

 

Βάλε ένα κωδικό 4 ψηφίο PIN και τέλος

Αλλιώς πας σε συσκευή με δακτυλικό αποτύπωμα δεν υπάρχει κάτι άλλο νομίζω

 

Με κωδικο ειμαι, για την ωρα, αλλα θα δω τι διαολο θα κανω. Αντε ρε apple, δωσε ενα under screen fingerprint να γουσταρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κοιτάς την οθόνη με κλειστά μάτια όταν κάνει σκαν απενεργοποιώντας την επιλογή για απαίτηση προσοχής στις ρυθμίσεις face Id....
Link to comment
Share on other sites

Ήρθα και εγώ (εν τέλει) στο στρατόπεδο της Apple. Σταδιακά θα γίνουν αλλαγή σε όλα τα αξεσουάρ, αλλά από καλώδια (USB-A σε Lightning και USB-C σε Lightning), τι μάρκες προτείνεται (εκτός της Apple)? Ξέρω ότι η baseus έχει φανταστικά καλώδια usb-c to usb-c (και είναι αθάνατα τόσο καιρό) αλλά δεν βλέπω το ίδιο καλές αξιολογήσεις για τα lightning αντίστοιχα

 

Επίσης για να μην "αχρηστευτούν" τόσα usb-c καλώδια που έχω, προσπάθησα να βρω κάποιο usb-c female to lightning male ανταπτοράκι αλλά σε όλα, οι αξιολογήσεις ήταν αρνητικές. Έχει κάποιος εμπειρία με αυτά τα ανταπτοράκια??

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μακριά από ανταπτορες, ακόμα και τα επώνυμα καλώδια δεν είναι τόσο ακριβά, μια φορά θα το πάρεις. Τόσα χρήματα έδωσες για τη συσκευή, μην κάνεις εκπτώσεις στο καλώδιο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από ανταπτορες, ακόμα και τα επώνυμα καλώδια δεν είναι τόσο ακριβά, μια φορά θα το πάρεις. Τόσα χρήματα έδωσες για τη συσκευή, μην κάνεις εκπτώσεις στο καλώδιο.

 

Δεν έχω θέμα να πάρω γνήσια καλώδια της Apple, απλά η εμπειρία μου απο παλιά λέει οτι διαλύονται λίγο εύκολα.

Οκ για τους αντάπτορες, δεν το ήξερα, σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχουν κάποια βίντεο αν κάνεις μια αναζήτησή στο internet που δείχνουν ότι το γνήσιο 2m καλώδιο είναι πολύ πιο ποιοτικό από το 1m. Δεν ξέρω γιατί, αλλά έτσι τα έχει φτιάξει η Apple. Εκείνο είναι μια καλή επιλογή. Προσωπικά πάντως, με την ασύρματη φόρτιση δεν χρησιμοποιώ καθόλου καλώδια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω θέμα να πάρω γνήσια καλώδια της Apple, απλά η εμπειρία μου απο παλιά λέει οτι διαλύονται λίγο εύκολα.

Οκ για τους αντάπτορες, δεν το ήξερα, σε ευχαριστώ

 

Άμα δεν τα διπλώνεις και δεν τα μαζεύεις δεν κόβονται

Τα καλώδια πρέπει να είναι ψιλό χύμα για να μην χαλάνε

Άμα κάθε μέρα το μαζεύεις τρως διάρκεια ζωής

 

Μπορείς στις 2 άκρες επίσης να βάλεις ένα μικρό κομμάτι θερμό συστελλομενο και δεν θα χαλάσει ποτέ

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Από καλώδιο πάντως της Baseus που πήρα braided μαύρο είναι καταπληκτικό σε ποιότητα!

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

705fd86e60d6746151861da90a5e05ae.jpg99450ffa7071c746d6cbb5b9b7d677f9.jpg

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Πήρα για αρχή τα γνήσια και αργότερα αν είναι, δοκιμάζω και τις υπόλοιπες μάρκες
Link to comment
Share on other sites

Όλη η μετάβαση σε iOS έγινε γρήγορα και αναίμακτα, είτε από βοήθεια, είτε επειδή ήταν πολύ απλή η διαδικασία. Δύο εκκρεμότητες μου μένουν, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος.

 

 

  1. Έχω βάλει τις επαφές να γίνονται sync και με το iCloud και με το Google account. Αν κάνω αλλαγή στο Google account, μεταφέρεται στο τηλέφωνο. Αν κάνω αλλαγή στο τηλέφωνο, δεν την μεταφέρει στο Google.
  2. Έφερα όλα τα Bookmarks από Mozilla και έχω το ανάποδο θέμα. :lol: Αν κάνω αλλαγή στο τηλέφωνο τα πάει στον Mozilla (PC), αν κάνω στον Mozilla όχι.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα πως τα φτιάχνω? Ψάχνοντας δεν έχω βρει κάτι.

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλη η μετάβαση σε iOS έγινε γρήγορα και αναίμακτα, είτε από βοήθεια, είτε επειδή ήταν πολύ απλή η διαδικασία. Δύο εκκρεμότητες μου μένουν, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος.

 

 

  1. Έχω βάλει τις επαφές να γίνονται sync και με το iCloud και με το Google account. Αν κάνω αλλαγή στο Google account, μεταφέρεται στο τηλέφωνο. Αν κάνω αλλαγή στο τηλέφωνο, δεν την μεταφέρει στο Google.
  2. Έφερα όλα τα Bookmarks από Mozilla και έχω το ανάποδο θέμα. :lol: Αν κάνω αλλαγή στο τηλέφωνο τα πάει στον Mozilla (PC), αν κάνω στον Mozilla όχι.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα πως τα φτιάχνω? Ψάχνοντας δεν έχω βρει κάτι.

 

Βγάλε μία από τις δύο επιλογές

Ή iCloud ή Google κράτησε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μία από τις δύο επιλογές

Ή iCloud ή Google κράτησε

 

Μωρέ εκεί πάει το πράγμα, απλά μόνο για τις επαφές θα ήθελα να έχω και ένα synced back up στο google account.

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ εκεί πάει το πράγμα, απλά μόνο για τις επαφές θα ήθελα να έχω και ένα synced back up στο google account.

 

Άφησε μονο αυτό τότε

Δεν θα έχεις πρόβλημα

Οι επαφές σου στο gmail θα είναι απλά μόνο τις βλέπεις από την συσκευή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον το αντιμετωπίσει και δεν το πάρει πρέφα (όπως εγώ βλακωδώς, μετά από υπόδειξη το βρήκα), η λύση ήταν απλή:

Settings -> Contacts -> Default account -> Gmail

 

:!:

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγη ώρα μεταφέρθηκα από iPhone 12 σε 12 pro max. Όλα καλά αλλά το μόνο θέμα που έχω είναι ότι δεν βρίσκω πια στις ρυθμίσεις επαφων την επιλογή για προεπιλεγμένο λογαριασμό. Στο απλό 12αρι το είχα κανονικά.

Έχετε καμία ιδέα;

 

21166bef2dd4133a605da5199aa2e233.jpg

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγη ώρα μεταφέρθηκα από iPhone 12 σε 12 pro max. Όλα καλά αλλά το μόνο θέμα που έχω είναι ότι δεν βρίσκω πια στις ρυθμίσεις επαφων την επιλογή για προεπιλεγμένο λογαριασμό. Στο απλό 12αρι το είχα κανονικά.

Έχετε καμία ιδέα;

 

21166bef2dd4133a605da5199aa2e233.jpg

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα πρέπει να έχεις περισσότερους του ενός λογαριασμούς

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 12 Pro Max
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...