Jump to content

iPhone 12 Pro Max


Tken
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό είναι εξαιρετικό όσες μέρες το έχω στα χέρια μου αλλά με προβληματίζει η μπαταρία σε κατάσταση αναμονής.Εχθές γύρισα από τη δουλειά και με πήρε ο ύπνος κατά τις 6:30 το απόγευμα με ανοιχτό WiFi και γεμάτη μπάρα σήματος σε εκείνο το σημείο με μπαταρία 72% και ξύπνησα 5:30 σήμερα το πρωί και ήταν στο 55%.Γιατί τόσο πολύ;Σε λειτουργία πτήσης το βράδυ μου τρώει από 0 έως 1%.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το κινητό είναι εξαιρετικό όσες μέρες το έχω στα χέρια μου αλλά με προβληματίζει η μπαταρία σε κατάσταση αναμονής.Εχθές γύρισα από τη δουλειά και με πήρε ο ύπνος κατά τις 6:30 το απόγευμα με ανοιχτό WiFi και γεμάτη μπάρα σήματος σε εκείνο το σημείο με μπαταρία 72% και ξύπνησα 5:30 σήμερα το πρωί και ήταν στο 55%.Γιατί τόσο πολύ;Σε λειτουργία πτήσης το βράδυ μου τρώει από 0 έως 1%.

 

Θεωρώ ότι είναι μεμονωμένο περιστατικό μιας και σε γενικές γραμμές σε κατάσταση αναμονής είναι ελάχιστη η κατανάλωση. Ίσως έκανε κανένα μεγάλο backup στο iCloud ή πχ. στο Google Photos (μιας και πήγες σπίτι και βρήκε wifi η συσκευή) και γιαυτό είδες αυτή τη κατανάλωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι μεμονωμένο περιστατικό μιας και σε γενικές γραμμές σε κατάσταση αναμονής είναι ελάχιστη η κατανάλωση. Ίσως έκανε κανένα μεγάλο backup στο iCloud ή πχ. στο Google Photos (μιας και πήγες σπίτι και βρήκε wifi η συσκευή) και γιαυτό είδες αυτή τη κατανάλωση.

Νομίζω ότι για να κάνει αυτόματο backup στο iCloud πρέπει να είναι στη φόρτιση.

Πάντως αυτό οφείλεται σε κάποια δραστηριότητα και οι ενεργοβόρες είναι αυτές που χρησιμοποιούν τον πομποδέκτη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορώ αν ελέγξω ακριβώς αν υπάρχει κάποια εφαρμογή η οτιδήποτε που μπορεί να επηρεάζει την μπαταρία και να το κλείσω;Γενικά έχω ελάχιστα αρχεία και φωτογραφιες ακόμα και εφαρμογές οι οποίες είναι λίγες και στάνταρ σε κάθε μου κινητό(σε Android βέβαια τον προηγούμενο καιρό)
Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορώ αν ελέγξω ακριβώς αν υπάρχει κάποια εφαρμογή η οτιδήποτε που μπορεί να επηρεάζει την μπαταρία και να το κλείσω;Γενικά έχω ελάχιστα αρχεία και φωτογραφιες ακόμα και εφαρμογές οι οποίες είναι λίγες και στάνταρ σε κάθε μου κινητό(σε Android βέβαια τον προηγούμενο καιρό)

Εάν αυτό το κάνει συνεχώς τότε μια λύση είναι η απεγκατάσταση εφαρμογών, μια τη κάθε φορά, και ο έλεγχος.

Υποθέτω ότι έκανες επανεκκίνηση του τηλεφώνου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σωστό... απορώ με επαγγελματίες που δεν τα τηρούν αυτά απαρέγκλιτα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό που λες είναι διαφορετικό από αυτό που ζήτησε ο φίλος πιο πάνω και του είπαν ότι φυσικά και γίνεται.

 

Καλημέρα, θεωρείς ότι δεν μπορώ να πληρώσω δηλαδή με κάρτα δίκη μου, σαν ιδιώτης δηλαδή, αλλά να κόψω τιμολόγιο με στοιχεία άλλου;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα, θεωρείς ότι δεν μπορώ να πληρώσω δηλαδή με κάρτα δίκη μου, σαν ιδιώτης δηλαδή, αλλά να κόψω τιμολόγιο με στοιχεία άλλου;;;

 

Δεν έχει να κάνει με το τι θεωρώ εγώ. Καταρχάς είναι παράνομο και μπορεί να βρει το μπελά του ο ελεύθερος επαγγελματίας στο όνομα του οποίου θα βγει το τιμολόγιο. Γιαυτό πλέον, τα σοβαρά καταστήματα δεν δέχονται τραπεζική κάρτα που δεν είνναι στο όνομα αυτού που βγάζει το τιμολόγιο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρετε ότι σε τυχόν έλεγχο της Εφορίας, το τιμολόγιο που πληρώθηκε με διαφορετική κάρτα από του επαγγελματία θα θεωρηθεί εικονικό και παράνομο και θα πέσει γερό πρόστιμο.

 

Πριν κάνετε αλχημείες με τα φορολογικά στοιχεία κάποιου, συμβουλευτείτε έναν λογιστή.

 

Δεν έχει να κάνει με το τι θεωρώ εγώ. Καταρχάς είναι παράνομο και μπορεί να βρει το μπελά του ο ελεύθερος επαγγελματίας στο όνομα του οποίου θα βγει το τιμολόγιο. Γιαυτό πλέον, τα σοβαρά καταστήματα δεν δέχονται τραπεζική κάρτα που δεν είνναι στο όνομα αυτού που βγάζει το τιμολόγιο.

 

Ακριβώς έτσι είναι. Αν γίνει έλεγχος στον επαγγελματία και δουν πληρωμή εκτός εταιρίας πέφτει πέλεκυς και σωστά κατά την γνώμη μου. Αν το καλοσκεφτείτε ξεπλυματάκι δεν είναι αυτό? ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το τι θεωρώ εγώ. Καταρχάς είναι παράνομο και μπορεί να βρει το μπελά του ο ελεύθερος επαγγελματίας στο όνομα του οποίου θα βγει το τιμολόγιο. Γιαυτό πλέον, τα σοβαρά καταστήματα δεν δέχονται τραπεζική κάρτα που δεν είνναι στο όνομα αυτού που βγάζει το τιμολόγιο.

 

Αν όμως ζητήσω τιμολόγιο, για να έχω αποφορολόγηση, & πληρώσω μετρητά δεν θα έχω πρόβλημα λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 500€ δεν μπορείς να πληρώσεις με μετρητά. Η με κάρτα η με τραπεζική κατάθεση.
Link to comment
Share on other sites

Αν όμως ζητήσω τιμολόγιο, για να έχω αποφορολόγηση, & πληρώσω μετρητά δεν θα έχω πρόβλημα λογικά.

Αν είναι φίλος σου κάνε του μια μεταφορά σε λογαριασμό του τα χρήματα και πηγαίντε μαζί και πληρώνει αυτός .

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που εσυ κανεις λόγο (αν καταλαβαίνω σωστά) για αγορά μέσω εταιρείας και κατάθεση σε λογαριασμό της (άρα η πληρωμή του αγαθού φαίνεται από λογαριασμο εταιρείας και απλώς εσυ τα βάζεις στον λογαριασμό για να μην τους τα χρωστάς) ενώ ο συμφορουμιτης για «φίλο ελεύθερο επαγγελματία» στο όνομα του οποίου θα εκδώσει τιμολόγιο και η πληρωμή θα γίνει με κάρτα όχι του επαγγελματία, αλλά δικη του. Τελείως διαφορετικά σενάρια και φορολογική αντιμετώπιση.

 

Ξαναλέω, συμβουλευτείτε πρώτα έναν λογιστή, για να μην τρέχετε μετά.

 

Οχι φιλε μου.Θα στο πω πιο αναλυτικα.

Γινεται η παραγγελια του κινητου φυσικα απο ατομο που δικαιουται την αποφορολογηση.

Γινεται η πληρωμη απο μενα (που δεν ειμαι επαγγελματιας) σε ATM χωρις φυσικα να φαινεται το ονομα μου στην εταιρεια που αγοραζω το κινητο , ( πχ istorm κλπ).

Απλα φαινεται ο αριθμος παραγγελιας ως δικαιολογια καταθεσης.

Δεν εμπλεκεται καμια καρτα και κανενος καρτα.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά την αναβάθμιση έχω δει διαφορά προς το χειρότερο με την μπαταρία με ίδια χρήση...Πήρα αφορμή και από κάτοχους του 11 που γράφουν το ίδιο και θέλω να το αναφέρω έστω και αν είναι νωρίς ακόμα...Παρολαυτα η συσκευή είναι ότι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου συνολικά
Link to comment
Share on other sites

Άρα φίλε aenaos μάλλον εσύ μιλάς ότι έγινε κατάθεση από κάποιο APS μέσα σε τράπεζα, δίχως κάρτα . Έτσι ναι, το δέχομαι.

 

Αν όμως χρησιμοποιήθηκε ΑΤΜ, τότε σε αυτό εισήχθη μια κάρτα, που αν δεν είναι του ενδιαφερόμενου επαγγελματία, τότε σε έναν ενδελεχή έλεγχο, μπορεί να «χτυπήσει» .

 

Όταν έγινε έλεγχος στη περίπτωση σας μπορεί να μην το έλεγξαν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε αναφορες ταχυτητας σε δικτυα 5G.

 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4316240160

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ζαλη σε πιάνει με τέτοια ταχύτητα. Φαντάζομαι μόνο αν έχει κάποιος απεριόριστα δεδομένα έχει το κεφάλι του ήσυχο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ζαλη σε πιάνει με τέτοια ταχύτητα. Φαντάζομαι μόνο αν έχει κάποιος απεριόριστα δεδομένα έχει το κεφάλι του ήσυχο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η ταχύτητα από μονή της σε εξιτάρει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άρα φίλε aenaos μάλλον εσύ μιλάς ότι έγινε κατάθεση από κάποιο APS μέσα σε τράπεζα, δίχως κάρτα . Έτσι ναι, το δέχομαι.

 

.

 

Σωστα!!!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

2η μέρα σερί με το κινητό. Έκλεισα το note10+ για να δω πώς θα τα πάω πρώτη φορά σε iOS...

Έχω αρχίσει και το συνηθίζω και συνέχεια βρίσκω διάφορα πράγματα.

Δυστυχώς έχασα όλες τις συνομιλίες σε κάποια μέσα, δεν ήθελα να χάσω χρόνο για τη μετάβαση.

 

Πολύ πιθανόν να μείνω πλέον εδώ.... Μου λείπουν κάποια πράγματα από Android πχ η εύκολη παραμετροποίηση του πληκτρολογίου Gboard. Το στοκ πληκτρολόγιο δεν έχει κύλιση στα γράμματα και δεν βολεύει καθόλου.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2η μέρα σερί με το κινητό. Έκλεισα το note10+ για να δω πώς θα τα πάω πρώτη φορά σε iOS...

Έχω αρχίσει και το συνηθίζω και συνέχεια βρίσκω διάφορα πράγματα.

Δυστυχώς έχασα όλες τις συνομιλίες σε κάποια μέσα, δεν ήθελα να χάσω χρόνο για τη μετάβαση.

 

Πολύ πιθανόν να μείνω πλέον εδώ.... Μου λείπουν κάποια πράγματα από Android πχ η εύκολη παραμετροποίηση του πληκτρολογίου Gboard. Το στοκ πληκτρολόγιο δεν έχει κύλιση στα γράμματα και δεν βολεύει καθόλου.

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Υπάρχει κι εδώ το gboard αν το χρειάζεσαι

https://apps.apple.com/gr/app/gboard-the-google-keyboard/id1091700242

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το Gboard δεν είναι τόσο πλήρες όσο στο Android αλλά τουλάχιστον έχει glide typing στα ελληνικά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 12 Pro Max
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...