Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε νικο (καλλιθεα) μια που το κατεχεις το θεμα πηγης αρκετα

μεταξυ rcd 510 vs zenec (νομιζω ειναι switzerland) ποιο θα διαλεγες?

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε νικο (καλλιθεα) μια που το κατεχεις το θεμα πηγης αρκετα

μεταξυ rcd 510 vs zenec (νομιζω ειναι switzerland) ποιο θα διαλεγες?

 

Το rcd510 είναι ενα radio cd μάλλον λες rns510 vs zenec, απο αυτά τα δυο που έχουν και navi σου προτείνω το δεύτερο, γιατι το κόστος ειναι σαφώς χαμηλότερο και με ενα μηχάνημά εχεις τα πάντα radio/cd/dvd/mp3/bt/navi ...κλπ ενώ με το rns510 και να το πάρεις δεν θα εχεις πχ bt. Τέλος πάντων ο κάθε ενας κάνει τις επιλογές του ;)

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχα δει καποιος πουλουσε το zenec στο αλλο φορουμ κοντα στο 500ρικο ειπα να το συγκρινω με το rcd510 καθως κ αυτο εκει κυμαινεται χρηματικα (αναφερομαι στις αγγελειες)

δεν ηξερα οτι το zenec εχει ναβι μηπως ειναι διαφορα τα μοντελα?

τελικα απο switzerland καταγεται το zenec γιατι εχω ενα κολλημα με τα κινεζακια δε τα συμπαθω

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελβετια συναρμολογειται, τα ανταλλακτικα ειναι κινεζικα αλλα μαλλον καλυτερης ποιοτητας απο τα υπολοιπα ενω και η κατασκευη του πρεπει να ειναι γενικα καλυτερη.

Το zenec θελει και ξεχωριστα να παρεις την μοναδα πλοηγησης εκτος απο το καινουργιο τους μοντελο το 2010 νομιζω λεγεται που ειναι ενσωματωμενη οπως στα κινεζικα.

Απο τιμη ομως νομιζω κοντα στο 1000αρικο οποτε.....

Link to comment
Share on other sites

... γιατι εχω ενα κολλημα με τα κινεζακια δε τα συμπαθω

 

εγώ πάντως πήρα αυτό και μου κόστισε μαζί με μεταφορικά και camera οπισθοπορείας και κεραία t/v 402ευρά. Ελπίζω να μην μου έρθει καμιά κατραπακιά από το τελωνείο...Θα σας πώ εντυπώσεις μόλις έρθει και το τοποθετήσω.

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως πήρα αυτό και μου κόστισε μαζί με μεταφορικά και camera οπισθοπορείας και κεραία t/v 402ευρά. Ελπίζω να μην μου έρθει καμιά κατραπακιά από το τελωνείο...Θα σας πώ εντυπώσεις μόλις έρθει και το τοποθετήσω.

 

Αυτο ειναι καλο μηχάνημα δεν θα εχεις κανενα πρόβλημα και παιζει τέλεια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έψαξα το θέμα της θύρας USB στο Ηράκλειο Κρήτης και υπάρχει ένας τύπος εδώ που στο εγκαθιστά και η φτηνή λύση (xcarlink) κοστίζει 130 ευρώ και η ακριβή λύση (dension) που σου δείχνει τις πληροφορίες πάνω στην οθόνη του στερεοφωνικού κοστίζει 220 ευρώ.το ερώτημα μου είναι το εξής:με 220 ευρώ παίρνεις ένα πολύ καλό στερεοφωνικό αυτοκινήτου.ένα της αγοράς της τάξης των 220 ευρώ είναι καλύτερο από το εργοστασιακό;το έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει άλλο στεροφωνικό εκτός του εργοστασιακού;

 

www.connects2.com αυτο τον ανταπτορα εβαλα και βλεπω τις πληροφοριες στην οθονη και συνδεεται και με ipod και με usb stikaki και ποι φτηνο ειναι

 

Οτιδηποτε σχεδον εκτος εργοστασιακου ειναι αρκετα καλυτερο καθοτι το εργοστασιακο πασχει και απο πιστοτητα και απο ενταση αλλα και απο ρυθμισεις.

Ειναι επιεικως απαραδεκτο

Το εργοστασιακο εχει πολυ καλη ραδιοφωνικη καλυψη (λογω κεραιας) που μαλλον δεν θα βρεις αλλου, και φυσικα την εργοστασιακη εφαρμογη.

Εγω παντως δεν θα εδινα με τιποτα 130-220 ευρω μονο και μονο για να εχω usb.

Απο 100 ευρω βρισκεις καλη πηγη (1 din) και με usb και με καλυτερη ηχητικη ποιοτητα και αν διαθεσεις απο 250 και πανω βρισκεις 2 din με απλη οθονη αλλα και multimidia απο 450 +.

 

και ομως το να εχεις ολη τη μουσικη σε ενα στικακι και οποτε θελεις μεσα σε 1 λεπτο να προσθετεις ενα τραγουδι ή να το βγαζεις, ειναι μεγαλη υποθεση. το να καθεσαι να γραφεις ξεγραφεις cd ολη την ηρω ειναι κουραστικο. επισης το να κουβαλας ενα σωρο cd επισης κουραστικο, οποτε ναι αξιζει 100% το στικακι

Link to comment
Share on other sites

Το στικακι αξιζει, η μοναδα δεν αξιζει, οποτε οτι και οσο μουσικη να παιξεις το αποτελεσμα ιδιο θα ειναι.Εκτος και αν δεν εχεις απαιτησεις απο καλο ηχο.

Στο προηγουμενο tsi μου εβαλα αμεσως σχεδον την Kenwood 701 (2 din) με απευθειας εισοδο για στικακι απο μπροστα και ακομα και με τα εργοστασιακα ηχεια η αοποδοση ηταν σαν μερα με νυχτα.

Στο τωρινο μου εχω την Kenwood 5022 (multimedia) με usb εισοδο παλι, κατι το οποιο θεωρω απαραιτητο για να παρω πλεον μια μοναδα.

Το μονο παλι λεω που δεν με ικανοποιει ειναι η ληψη του ραδιοφωνου οπου το 300αρι ηταν αριστο.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το ραδιόφωνό του είναι πολύ καλό!

 

"The high-quality RCD 300 stereo radio provides for particularly noise-free

radio reception in the new Golf V – the CD car radio is equipped with the

TwinCeiver, the smallest dual tuner in the world. "

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2189603#post2189603

 

Όσο για την απόδοση,μέτρια και δε μπορεί να φτάσει αυτήν των after market επιλογών.Τα πράγματα σαφώς βελτιώνονται,όσον αφορά την ένταση και την παραμόρφωση με την τοποθέτηση ενισχυτή,η οποία όμως επίσης καστίζει...

 

Γενικότερα αν κάποιον δεν τον ενοχλεί να αλλάξει την εργοστασιακή μονάδα από πλευράς αισθητικής καθώς και να αυξήσει ελαφρώς τον κινδύνο κλοπής (αφού μια after market συσκευή 2din συνήθως δεν αποσπάται),η τοποθέτησή της αποτελεί απλά μονόδρομο προς την καλύτερη ποιότητα του ήχου...

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το ραδιόφωνό του είναι πολύ καλό!

 

"The high-quality RCD 300 stereo radio provides for particularly noise-free

radio reception in the new Golf V – the CD car radio is equipped with the

TwinCeiver, the smallest dual tuner in the world. "

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2189603#post2189603

 

Όσο για την απόδοση,μέτρια και δε μπορεί να φτάσει αυτήν των after market επιλογών.Τα πράγματα σαφώς βελτιώνονται,όσον αφορά την ένταση και την παραμόρφωση με την τοποθέτηση ενισχυτή,η οποία όμως επίσης καστίζει...

 

Γενικότερα αν κάποιον δεν τον ενοχλεί να αλλάξει την εργοστασιακή μονάδα από πλευράς αισθητικής καθώς και να αυξήσει ελαφρώς τον κινδύνο κλοπής (αφού μια after market συσκευή 2din συνήθως δεν αποσπάται),η τοποθέτησή της αποτελεί απλά μονόδρομο προς την καλύτερη ποιότητα του ήχου...

 

Θα μου επιτρέψεις αλλά διαφωνώ σε ολα, αν θέλεις να βελτιώσει τον ηχο στο golf ενα χρειάζεται να αλλάξεις τα μεγάφωνα. Η πηγή του απο ποιότητα ειναι πολυ καλή τα μεγάφωνα της μαμας ομως ειναι για πέταμα

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις αλλά διαφωνώ σε ολα, αν θέλεις να βελτιώσει τον ηχο στο golf ενα χρειάζεται να αλλάξεις τα μεγάφωνα. Η πηγή του απο ποιότητα ειναι πολυ καλή τα μεγάφωνα της μαμας ομως ειναι για πέταμα

 

Για τα ηχεία συμφωνώ γι αυτό άλλωστε ήταν και τα πρώτα που άλλαξα.

http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/3258

 

Όμως και το θέμα πηγή που έχουμε αναλύσει πολύ και εδώ αλλά και "δίπλα",χρήζει συζήτησης,κυρίως όσον αφορά την απαραίτητη ισχύ που χρειάζεται για να οδηγήσει ακόμη και τα εργοστασιακά ηχεία χωρίς παραμορφώσεις και μπέρδεμα των συχνοτήτων.

Αυτό είναι και το μεγαλύτερο μειονέκτημα του.Η ισχύς...

 

Η σειρά που θα προχωρούσα σήμερα είναι πρώτα η πηγή ή τοποθέτηση ενισχυτή στο ήδη υπάρχον και μετά θα τοποθετούσα τα μεγάφωνα εφόσον δε θα με ικανοποιούσαν τα υπάρχοντα οδηγούμενα από τις νέες συσκευές.

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Για τα ηχεία συμφωνώ γι αυτό άλλωστε ήταν και τα πρώτα που άλλαξα.

http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/3258

 

Όμως και το θέμα πηγή που έχουμε αναλύσει πολύ και εδώ αλλά και "δίπλα",χρήζει συζήτησης,κυρίως όσον αφορά την απαραίτητη ισχύ που χρειάζεται για να οδηγήσει ακόμη και τα εργοστασιακά ηχεία χωρίς παραμορφώσεις και μπέρδεμα των συχνοτήτων.

Αυτό είναι και το μεγαλύτερο μειονέκτημα του.Η ισχύς...

 

Η σειρά που θα προχωρούσα σήμερα είναι πρώτα η πηγή ή τοποθέτηση ενισχυτή στο ήδη υπάρχον και μετά θα τοποθετούσα τα μεγάφωνα εφόσον δε θα με ικανοποιούσαν τα υπάρχοντα οδηγούμενα από τις νέες συσκευές.

 

 

Θα άλλαζα πρωτα την πηγή μονο αν το συνδύαζα και με αλλα καλούδια πχ navi, dvd, klp για ηχο μόνο θα άλλαζα μονο τα μεγάφωνα.

 

Ο καθε ενας βέβαια διαβαζει και αποφασίζει τι ακριβώς θελει

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που λες Νίκο,αρκεί να έχει όρεξη να διαβάσει.

Χαιρετισμούς με την ευκαιρία μιας και έχουμε καιρό να τα πούμε.:)

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Τα μαμα ηχεια δεν ειναι οσο ασχημα φαινονται.

Εχω κανει ολου του ειδους συνδυασμους.

Απο αλλαγη ηχειων (με αρκετα καλυτερα) σε πρωτη φαση μεχρι που τωρα εχω κρατησει τα μαμα με την Kenwood multimedia που εβαλα τελευταια συν ενα sub Pioneer ts-wx77a (ειναι ενα τελευταιο μοντελο ειδικα για να μην πιανει χωρο με 8 ποντους υψος και 70-80 μηκος που πραγματικα κανει πολυ καλη δουλεια, ειναι και ενεργο, απλως εδω εχει καπου 400 και το πηρα απο Αγγλια 220) και ο ηχος ειναι πλεον απλα πολυ καλος και με αρκετα μπασα.

Ειχα δοκιμασει και κουτα sub και ενισχυτες και οπως ειπα αλλα ηχεια μπροστα/πισω αλλα παντα κατι δεν ελεγε.

Με τον τελευταιο συνδυασμο και χωρις ενισχυτη, μονο της μοναδας, ηρεμησα.

Και παλι λεω οτι το πρωτο που θα αλλαζα θα ηταν η μοναδα, μετα ενα sub και στο τελος αν δεν εισαι ικανοποιημενος τα ηχεια.

Απλα, το 300αρι αλλα και ολες οι μαμα πηγες της VW ΔΕΝ εχουν την απαραιτητη δυναμη να οδηγησουν οθτε τα μαμα ηχεια ουτε φυσικα aftermarket.

Για να ακους ειδησεις, ομιλια ενταξει αλλα για παραπερα θα πρεπει πραγματικα να μην 'καιγεσαι' για ηχο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έβαλα την πατέντα της dension αλλά τίτλους στην οθόνη του στερεοφωνικού ή του trip computer δεν βλέπω (μονάχα track 1,2,κλπ).μήπως οι τίτλοι φαίνονται μόνο στο golf 6?
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, κάποιο link για οδηγίες τοποθέτησης κάμερας οπισθοπορείας, υπάρχει???

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

hello!

πριν κάνα - δυο σελίδες είχα αναφέρει το θέμα του service και τα συνεργεία κλπ. Δε θέλω να το ξαναεπαναφέρω. Ερώτηση: κοντοζυγώνει το 2ο service (είμαι περίπου 27Κ χλμ). Να το κάνω πριν τις διακοπές του Αυγούστου (που θα ταξιδέψω) κι ας μην έχω φτάσει τα 30Κ ή να το κάνω ακριβώς στα σωστά χλμ?

Thanx! Καλημέρες!

ilias
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως πήρα αυτό και μου κόστισε μαζί με μεταφορικά και camera οπισθοπορείας και κεραία t/v 402ευρά. Ελπίζω να μην μου έρθει καμιά κατραπακιά από το τελωνείο...Θα σας πώ εντυπώσεις μόλις έρθει και το τοποθετήσω.

 

Φίλε μου τι έγινε με την παραλαβή? έιχες πρόβλημα με το τελωνείο????

Link to comment
Share on other sites

hello!

πριν κάνα - δυο σελίδες είχα αναφέρει το θέμα του service και τα συνεργεία κλπ. Δε θέλω να το ξαναεπαναφέρω. Ερώτηση: κοντοζυγώνει το 2ο service (είμαι περίπου 27Κ χλμ). Να το κάνω πριν τις διακοπές του Αυγούστου (που θα ταξιδέψω) κι ας μην έχω φτάσει τα 30Κ ή να το κάνω ακριβώς στα σωστά χλμ?

Thanx! Καλημέρες!

 

To service μπορείς να το κάνεις όποτε θες..

Απλά καλό είναι να μην ξεπερνάς τα όρια κατά πολύ (Τα όρια είναι 15.000 χιλίομετρα ή 1 χρόνος).

Δηλαδή αν το κάνεις στα 27000 Km μετά πρέπει να το κάνεις περίπου στα 42000..

Τώρα αν με το ταξίδι σου γράψεις πάρα πολλά χιλιόμετρα (5000+) καλό είναι να τα αλλάξεις πριν..

Πάντως αν δεν "σκίζεις" το κινητήρα το πότε θα αλλάζεις λάδια ακριβώς δεν έχει ιδιαίτερη σημασία..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τι έγινε με την παραλαβή? έιχες πρόβλημα με το τελωνείο????

 

Καλημέρα σε όλους,

 

Μόλις χτές το απόγευμα το τοποθέτησα.

 

Το μηχάνημα το πήρα χωρίς προβλήματα τελωνείου, εν ολίγοις, δεν πλήρωσα.

 

Απλά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος από το ίδιο το μηχάνημα, ούτε από ποιότητα ήχου, ούτε από ποιότητα κατασκευής...Θα μου πείς, τι περιμένεις από μηχάνημα 400€ (με τα μεταφορικά), οι άλλοι είναι χαζοί που πουλάνε άλλα πολύ ακριβότερα?

 

Τέλος πάντων, για τα λεφτά του καλά είναι, απλά ότι πληρώνεις παίρνεις...

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Μόλις χτές το απόγευμα το τοποθέτησα.

 

Το μηχάνημα το πήρα χωρίς προβλήματα τελωνείου, εν ολίγοις, δεν πλήρωσα.

 

Απλά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος από το ίδιο το μηχάνημα, ούτε από ποιότητα ήχου, ούτε από ποιότητα κατασκευής...Θα μου πείς, τι περιμένεις από μηχάνημα 400€ (με τα μεταφορικά), οι άλλοι είναι χαζοί που πουλάνε άλλα πολύ ακριβότερα?

 

Τέλος πάντων, για τα λεφτά του καλά είναι, απλά ότι πληρώνεις παίρνεις...

 

Το ιδιο εχω και εγώ και ειμαι πολύ ευχαριστημένος, οσο για την ποιότητα του ηχου τα είπαμε ΗΧΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Παιδες να ρωτησω κατι εκ μερους ενος φιλου που παιδευεται...

Εχει ενα Γκολφ 5, εδω και 2 χρονια με την εροστασιακη οθονη,ναβι (δε θυμαμαι μοντελο ρε γμτ)..Δεν εχει βγαλει ακομα ακρη με το Ντι Βι Ντι για πλοηγηση.Εχει βρει ενα ελλιπεστατο ντι βι ντι (που δε λεει καθολου...) και οταν δοκιμασα να του περασω τους χαρτες που χρησιμοποιει το μαμα ναβι του Γκολφ 6, δεν τους αναγνωριζε...

Ξερει κανεις κατι σχετικο με αυτο? Υπαρχει λυση η ειναι για πεταμα τα 2000 που εδωσε τοτε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες να ρωτησω κατι εκ μερους ενος φιλου που παιδευεται...

Εχει ενα Γκολφ 5, εδω και 2 χρονια με την εροστασιακη οθονη,ναβι (δε θυμαμαι μοντελο ρε γμτ)..Δεν εχει βγαλει ακομα ακρη με το Ντι Βι Ντι για πλοηγηση.Εχει βρει ενα ελλιπεστατο ντι βι ντι (που δε λεει καθολου...) και οταν δοκιμασα να του περασω τους χαρτες που χρησιμοποιει το μαμα ναβι του Γκολφ 6, δεν τους αναγνωριζε...

Ξερει κανεις κατι σχετικο με αυτο? Υπαρχει λυση η ειναι για πεταμα τα 2000 που εδωσε τοτε?

 

 

Το Rns 510 εχει?

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Παιδες να ρωτησω κατι εκ μερους ενος φιλου που παιδευεται...

Εχει ενα Γκολφ 5, εδω και 2 χρονια με την εροστασιακη οθονη,ναβι (δε θυμαμαι μοντελο ρε γμτ)..Δεν εχει βγαλει ακομα ακρη με το Ντι Βι Ντι για πλοηγηση.Εχει βρει ενα ελλιπεστατο ντι βι ντι (που δε λεει καθολου...) και οταν δοκιμασα να του περασω τους χαρτες που χρησιμοποιει το μαμα ναβι του Γκολφ 6, δεν τους αναγνωριζε...

Ξερει κανεις κατι σχετικο με αυτο? Υπαρχει λυση η ειναι για πεταμα τα 2000 που εδωσε τοτε?

 

για πεταμα ειναι.. με 500 ευρω ας παρει το witson 720

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...