Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πανέμορφο και το τιμόνι αλλά και το λεβιεδάκι. 250 πήγαν όλα μαζί; Πάρα πολύ καλά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα έρθει κάποτε. Aπό Γερμανία (ebay) έρχονται πιο γρήγορα. Η τελευταία αγορά που έκανα ήρθε σε 2 εργάσιμες !! Οσο για το Cruise Control, όσοι θέλουν να αγοράσουν, να προτιμήσουν το 1K0 953 513 F. Είναι τελευταίο μοντέλο, λίγο πιο όμορφο από το 1K0 953 513 Α και λίγο φθηνότερο.

 

http://www.imageshack.gr/files/w0xy7rq19ylgbimxxy84_thumb.jpg

 

Κώστας

 

Εμενα ο κωδικος ειναι 1K0 054 690 αλλα ειναι ιδιο με αυτο της φωτογραφιας :worry:

 

edit: Ισως εχει και το σηματακι του cruise control εμενα, οπως το βγαζει στο ταμπλο δεν θυμαμαι τωρα :p

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθει κάποτε. Aπό Γερμανία (ebay) έρχονται πιο γρήγορα. Η τελευταία αγορά που έκανα ήρθε σε 2 εργάσιμες !! Οσο για το Cruise Control, όσοι θέλουν να αγοράσουν, να προτιμήσουν το 1K0 953 513 F. Είναι τελευταίο μοντέλο, λίγο πιο όμορφο από το 1K0 953 513 Α και λίγο φθηνότερο.

 

http://www.imageshack.gr/files/w0xy7rq19ylgbimxxy84_thumb.jpg

 

Κώστας

 

Kαι εμενα το 1Κ0 054 690 νομιζω οτι μου παραγγειλαν ρε γμτ, που ειπε κι ο φιλος...

Μα τι στο καλο?? μας δινουν περασμενα μοντελα? τι διαφορες εχει αυτο που αναφερω με τα αλλα που λες εσυ Κωστα?? ειμαι τελειως ασχετος οσον αφορα τα cruise controls...:D

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμενα το 1Κ0 054 690 νομιζω οτι μου παραγγειλαν ρε γμτ, που ειπε κι ο φιλος...

Μα τι στο καλο?? μας δινουν περασμενα μοντελα? τι διαφορες εχει αυτο που αναφερω με τα αλλα που λες εσυ Κωστα?? ειμαι τελειως ασχετος οσον αφορα τα cruise controls...:D

 

Βρε, μην τελαίνεστε. Στο κατάλογο των αξεσουάρ της VW, το πακέτο Cruise Control Pack έχει Part Number 1Κ0 054 690. Περιλαμβάνει ένα manual, ένα καλωδιάκι και το λεβιέ (1K0 953 513 F).

http://www.ahw-shop.de/images/CIMG4830.JPG

 

@Nikos_kalithea : Νίκο, την τοποθέτηση για Σάββατο πρωί την βλέπω. Εαν θέλεις έλα για καφέ.

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βρε, μην τελαίνεστε. Στο κατάλογο των αξεσουάρ της VW, το πακέτο Cruise Control Pack έχει Part Number 1Κ0 054 690. Περιλαμβάνει ένα manual, ένα καλωδιάκι και το λεβιέ (1K0 953 513 F).

http://www.ahw-shop.de/images/CIMG4830.JPG

 

@Nikos_kalithea : Νίκο, την τοποθέτηση για Σάββατο πρωί την βλέπω. Εαν θέλεις έλα για καφέ.

 

Κώστας

 

Μολις με πηραν απο αντιπροσωπεια !!! ηρθε και το cruise control !!! :D :D :D

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις αν με την τοποθετηση σκαστρας κ αλλαγη air induction με καποιο φιλτρο η βαρελακι αν βγαινεις εκτος εγγυησης?

επισης costa με αυτες τιςα λλαγες στα αυτοκινητα(αλλα τιμονια λεβδεδακια κτλ) υπαρχει φοβος για την εργοστασιακη εγγυηση?

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

επισης costa με αυτες τιςα λλαγες στα αυτοκινητα(αλλα τιμονια λεβδεδακια κτλ) υπαρχει φοβος για την εργοστασιακη εγγυηση?

 

Χωρίς να μπορώ να γενικεύσω, προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με την εγγύηση.

 

Ειδικά για το τιμόνι, με ρωτούσαν μάλιστα για να μάθουν πως γίνεται !!

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για τους γνωριζοντες....

 

Παιδια το RCD 510 βγαζει τελικα καλυτερο ηχο απο το 300???

 

απο εμφανιση φυσικα καμια σχεση δε το συζητω...απλα σκεφτομουν πως θα ηταν η διαφορα σε ποιοτητα ηχου στο Γκολφακι.

 

 

επισης Κωστα πως σου φαινεται το project TPMS (ελεγχος πιεσης ελαστικων) ??

Στο TM Tuning ειδα πως πουλανε τα απαραιτητα εξαρτηματα για αυτο, σενσορες, καλωδια και κουμπακια. επομενως , βλεποντας και μερικα φορουμ του εξωτερικου ειδα οτι δεν ειναι ακατορθωτο. απλα σιγουρα δεν ειναι απλη υποθεση.

για να δουμε ομως ποιος θα ειναι ο πρωτος στην Ελλαδα που θα βαλει και αυτο....:D :D :D (αφου πλεον μετατρεψαμε σε ρουτινα τη τοποθετηση τιμονιων και cc :p)

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κοστίζει το TPMS; Στο scirocco και στο 6άρι το χρεώνουν 50 ευρώ.

 

Η τιμη αυτη ειναι για τοποθετηση εξαρχης με τη παραγγελια. για ν ατο παρεις μετα πληρωνεις κατι παραπανω, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα. Η τοποθετηση ειναι δυσκολη υποθεση.

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω. Γι'αυτό ρωτάω. Αν αποφασίσεις να το βάλεις μετά, και δεν το πάρεις απο την VW, πόσο κοστίζουν τα υλικά και πόσο (μιας και δεν θα το περάσεις μόνος σου) θα σου πάει η τοποθέτηση; Το έχει βάλει κανένας;
Link to comment
Share on other sites

Το καινουργιο golf ποτε θα κυκλοφορησει?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για τους γνωριζοντες....

 

επισης Κωστα πως σου φαινεται το project TPMS (ελεγχος πιεσης ελαστικων) ??

Στο TM Tuning ειδα πως πουλανε τα απαραιτητα εξαρτηματα για αυτο, σενσορες, καλωδια και κουμπακια. επομενως , βλεποντας και μερικα φορουμ του εξωτερικου ειδα οτι δεν ειναι ακατορθωτο. απλα σιγουρα δεν ειναι απλη υποθεση.

για να δουμε ομως ποιος θα ειναι ο πρωτος στην Ελλαδα που θα βαλει και αυτο....:D :D :D (αφου πλεον μετατρεψαμε σε ρουτινα τη τοποθετηση τιμονιων και cc :p)

 

Τί να σου πώ ? Από μια πρώτη αναζήτηση, περισσότερα είναι τα posts με τα προβλήματα παρά με τα θετικά σχόλια. Ασε που είναι και ακριβό (τα εξαρτήματα των τροχών).

 

http://www.imageshack.gr/files/6fmjhwke0e1n2d2twiap_thumb.jpg

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω. Γι'αυτό ρωτάω. Αν αποφασίσεις να το βάλεις μετά, και δεν το πάρεις απο την VW, πόσο κοστίζουν τα υλικά και πόσο (μιας και δεν θα το περάσεις μόνος σου) θα σου πάει η τοποθέτηση; Το έχει βάλει κανένας;

 

Τα υλικα κοστιζουν περιπου 75 ευρω. απο οτι ειδα τις τιμες στο TM TUNING.

περιλαμβανουν τους σενσορες της πιεσης μαζι με την καλωδιωση και τα κουμπακια της κεντρικης κονσολας. Οτι αξιζει σαν αξεσουαρ...αξιζει.

 

Απο οσο γνωριζω κανεις ακομα δεν εχει την τεχνογνωσια στην Ελλαδα να το βαλει και φυσικα καμια αντιπροσωπεια (απιθανο σχεδον να στο βαζει καποια, θα σου πουν αδυνατο) δεν το βαζει. Ομως...στο εξωτερικο το τοποθετουν επιτυχως το συστημα, βλεποντας μερικα ξενα φορουμ....

Αρα αφου μπορουν αυτοι...μπορουμε κι εμεις....θα προμηθευτουμε αφθονα manuals, θα διαβασουμε...και μετα θα το βαλουμε. ποιος διαθετει το αμαξι του για πειραματοζωο λοιπον να βαλουμε το συστημα TPMS???? :D :D :D

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικα κοστιζουν περιπου 75 ευρω. απο οτι ειδα τις τιμες στο TM TUNING.

περιλαμβανουν τους σενσορες της πιεσης μαζι με την καλωδιωση και τα κουμπακια της κεντρικης κονσολας. Οτι αξιζει σαν αξεσουαρ...αξιζει.

 

Απο οσο γνωριζω κανεις ακομα δεν εχει την τεχνογνωσια στην Ελλαδα να το βαλει και φυσικα καμια αντιπροσωπεια (απιθανο σχεδον να στο βαζει καποια, θα σου πουν αδυνατο) δεν το βαζει. Ομως...στο εξωτερικο το τοποθετουν επιτυχως το συστημα, βλεποντας μερικα ξενα φορουμ....

Αρα αφου μπορουν αυτοι...μπορουμε κι εμεις....θα προμηθευτουμε αφθονα manuals, θα διαβασουμε...και μετα θα το βαλουμε. ποιος διαθετει το αμαξι του για πειραματοζωο λοιπον να βαλουμε το συστημα TPMS???? :D :D :D

 

Για προσπάθησε λίγο περισσότερο .. γιατί δεν με έχει πίσει ακόμα :)

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για προσπάθησε λίγο περισσότερο .. γιατί δεν με έχει πίσει ακόμα :)

 

Κώστας

 

Θα το διερευνησω οσο μπορω το θεμα Μαστρο-Κωστα και αφου μαζεψω πληροφοριες αρκετες, θα σου πω εν καιρω τι εχω βρει και αν αξιζει η οχι :)

 

Θα κραταμε ενημερα και τα παιδια εδω περα.

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Θα το διερευνησω οσο μπορω το θεμα Μαστρο-Κωστα και αφου μαζεψω πληροφοριες αρκετες, θα σου πω εν καιρω τι εχω βρει και αν αξιζει η οχι :)

 

Θα κραταμε ενημερα και τα παιδια εδω περα.

 

το θεμα το εχω ψαξει πολυ. λοιπον, το GTI εχει στανταρ το συστημα που σε ειδοποιει οταν πεσει η πιεση των ελαστικων. εκει αναφερθηκε καποιος ποι πανω λρηγοντας πως κανει 50 ευρω μονο στα μοντελα που δεν ειναι σστανταρ. αλλα αυτο το συστημα σεν εχει αισθητηρες αλλα απλα μεσω ΑΒS καταλαβαινει αν η ροδα ξεφουσκοσε η οχι. λοιπον εγω πριν ενα χρονο το εψαξα και βρηκα συστημα TMPS και μαλιστα ηθελα να το εισαγω. εφτασα σε συζητησεις με το εργοστασιο, αλλα τελικα κολησε το θεμα. τελος παντων η τοποθετηση ειναι ευκολη. μπαινουν αισθητηρες στη ροδα, και καθε 8 δευτερολεπτα βλεπεις στην οθονουλα την πιεση καθε ροδας αλλα και την θερμοκρασια και βασικα για την θερμοκρασια το ηθελα να βλεπω ποτε πιανουν καλα τα λαστιχα...

τελικα δε το εβαλα καθως εψαχνα ατομα να απραγγειλουμε μαζι για μειωση του κοστους. τεςλικα την αντιπροσωπια την πηρε καποιιος και ετσι μετα δε ηθελα να του δωσω εκεινου πολλαπλασια λεφτα. τωρα λογου φορτου εργασιας μεχρι αρχες δεκ και μεχρι λιγο να ανεβω οικονομικα πραγμα που θα γινει το Πασχα η και αργοτερα, δε θα προβω σε αγορα. αλλα κατα το Πασχα θα το τοποθετησω

πληροφοιρες μοντςελου που θεωρω το καλυτερο θα σας δωσω σε λιγο. ειναι καλυτερο για πολλους λογους οπως πχ βλεπεις συχρονως ολα τα λαστιχα και οχι ενα ενα

Link to comment
Share on other sites

 

 

Μάλιστα.....

Για πες τιμη και που το βρισκουμε εκτος νετ....;)

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.....

Για πες τιμη και που το βρισκουμε εκτος νετ....;)

 

απο το εργοστασιο κατευθειαν οταν ειχα μιλησει μου ειχαν πει πως για ενα σετ 95ευρω αλλα για πανω απο20 τοτε η τιμη θα ειναι 65 ευρω. τελικα δε μπορεσα να βρω 20 ατομα ... απο εκει και περα θα επερνα και εξτρα σενσορες για τα χειμερινα λαστιχα .

ητοποθετηση ειναι ευκολη και γινεται απο τον λαστιχα για τους σενσορες και απο εναν απλο ηλεκτρολογο για την οθονη.

εδω στην ελλαδα η τιμη του αντιπροσωπου ειναι διπλασια.

Link to comment
Share on other sites

απο το εργοστασιο κατευθειαν οταν ειχα μιλησει μου ειχαν πει πως για ενα σετ 95ευρω αλλα για πανω απο20 τοτε η τιμη θα ειναι 65 ευρω. τελικα δε μπορεσα να βρω 20 ατομα ... απο εκει και περα θα επερνα και εξτρα σενσορες για τα χειμερινα λαστιχα .

ητοποθετηση ειναι ευκολη και γινεται απο τον λαστιχα για τους σενσορες και απο εναν απλο ηλεκτρολογο για την οθονη.

εδω στην ελλαδα η τιμη του αντιπροσωπου ειναι διπλασια.

 

Aν καταλαβα καλα μιλας για aftermarket TPMS , σωστα?

Για μαμα TPMS οπως ειδα στο TM TUNING δεν ειναι και πολυ ψηλες οι τιμες....κατω απο 100 ευρω πρεπει να ερχεται ο συνολικος εξοπλισμος για ενα αυτοκινητο.

Αν γινει καποια μαζικη παραγγελια εγω ειμαι μεσα παντως.

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Aν καταλαβα καλα μιλας για aftermarket TPMS , σωστα?

Για μαμα TPMS οπως ειδα στο TM TUNING δεν ειναι και πολυ ψηλες οι τιμες....κατω απο 100 ευρω πρεπει να ερχεται ο συνολικος εξοπλισμος για ενα αυτοκινητο.

Αν γινει καποια μαζικη παραγγελια εγω ειμαι μεσα παντως.

 

μα το μαμα οπως σου ξαναειπα το εχω ηδη στανταρ και ειναι μαμα αλλα και μαπα...

δε σου λεει ακριβως την πιεση (πχ 2,1 ή 1,8 κτλ) αλλα απλα σε ειδοποιει οταν ενα λαστιχο ξεφουσκωσει. προσφατα δε επεσα σε λακουβα και ενω το λαστιχο ξεφουσκωσε, το αλαρμ δεν χτυπησε! γιατι πολυ απλα δεν εχει σενσορες αλλα ελεγχει τη κινηση της ροδας σε σχεση εμ τις αλλες και αυτο το κανει με τη βοηθεια του ABS. επισης το μαμα δεν λεει θερμοκρασια ελαστικων κατι πολυ σημαντικο

Link to comment
Share on other sites

μα το μαμα οπως σου ξαναειπα το εχω ηδη στανταρ και ειναι μαμα αλλα και μαπα...

δε σου λεει ακριβως την πιεση (πχ 2,1 ή 1,8 κτλ) αλλα απλα σε ειδοποιει οταν ενα λαστιχο ξεφουσκωσει. προσφατα δε επεσα σε λακουβα και ενω το λαστιχο ξεφουσκωσε, το αλαρμ δεν χτυπησε! γιατι πολυ απλα δεν εχει σενσορες αλλα ελεγχει τη κινηση της ροδας σε σχεση εμ τις αλλες και αυτο το κανει με τη βοηθεια του ABS. επισης το μαμα δεν λεει θερμοκρασια ελαστικων κατι πολυ σημαντικο

 

Καταλαβα....αρα καμια σχεση εν ολιγοις το συστημα που βαζουν στα δικα μας ως εξτρα με αυτο που υπαρχει στο GTI...

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως το μαμα συστημα 2 φορες που επεσε η πιεση ενος ελαστικου σε σχεση με τα αλλα ,μου ανοιξε η σχετικη ενδειξη στην οθονη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...