Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας

 

Ενα μπορείτε θα ήθελα τις συμβουλές σας από την εμπειρία που έχετε.

 

Αυτό τον καιρό ψάχνω να αγοράσω αυτοκίνητο μεταξύ VW Golf GT OR GTI OR Audi A3 1.8T.

Συμφωνα με τα οικονομικά μου θα καταλήξω ίσως σε μεταχειρισμένο μάλλον.

Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για να με βοηθήσετε στην επιλογή μου?

Κοιτάω να είναι DSG/Aυτόματο οποσδήποτε και με ηλιοροφή.

Τόσα χρόνια δεν είχα Golf or Audi παρά μόνο Honda/Peugeot Rally/Renault Scenic και από Γερμανικά μόνο Τigra και Polo 16V.

 

Ηθελα να μου πείτε πιό πολύ για την αξιοπιστία (turbo κινητήρες) και επίσης εάν αξίζει τον κόπο να αγοράσω κάποιο εισαγωγής από Γερμανία 2ετίας που έχω βρει.

 

Πριν πάρω την τελική απόφασή μου θα ήθελα κάποια γνώμη ή σύστασή σας.

 

Ευχαριστώ για οποιοδήποτε πληροφορία.

Πες μας καλυτερα τι θελεις. Αλογα η πολυτελεια. Γιατι το GT/GTi σε σχεση με το Α3 ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας αμαξι. Κανε test drive τα αμαξια, και θα καταλαβεις τι θελεις.

Υ.Γ Παντως για να σε βοηθησω πριν απο 4 μηνες ειχα σχεδον το ιδιο διλημμα εχοντας ενα budget €35000. GTi, A3, ΒΜW 118i. Το αυτοματο κιβωτιο της 118 ηταν απλα χαλια σε σχεση με το DSG Που εχω και τελικα κατεληξα στο Α3 με το facelift αλλα περιμενω να δω τι θα γινει με τα τεκμηρια ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας

 

Ενα μπορείτε θα ήθελα τις συμβουλές σας από την εμπειρία που έχετε.

 

Αυτό τον καιρό ψάχνω να αγοράσω αυτοκίνητο μεταξύ VW Golf GT OR GTI OR Audi A3 1.8T.

Συμφωνα με τα οικονομικά μου θα καταλήξω ίσως σε μεταχειρισμένο μάλλον.

Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για να με βοηθήσετε στην επιλογή μου?

Κοιτάω να είναι DSG/Aυτόματο οποσδήποτε και με ηλιοροφή.

Τόσα χρόνια δεν είχα Golf or Audi παρά μόνο Honda/Peugeot Rally/Renault Scenic και από Γερμανικά μόνο Τigra και Polo 16V.

 

Ηθελα να μου πείτε πιό πολύ για την αξιοπιστία (turbo κινητήρες) και επίσης εάν αξίζει τον κόπο να αγοράσω κάποιο εισαγωγής από Γερμανία 2ετίας που έχω βρει.

 

Πριν πάρω την τελική απόφασή μου θα ήθελα κάποια γνώμη ή σύστασή σας.

 

 

 

Ευχαριστώ για οποιοδήποτε πληροφορία.

 

To καλυτερο αμαξι απο αυτα που αναφερεις ειναι το GTI. ειναι το πιο ολοκληρωμενο και αυτο που θα σου προτεινα να αγορασεις σαν μεταχειρισμενο.

Μεταχειρισμενο GT μην αγορασεις, γιατι μπορει κατι να μην παει καλα...Να παρεις ομως νεο GT και να του κανεις εσυ την καταλληλη χρηση, αξιζει και με το παραπανω.

Το GT εχει μερικα πολυ σημαντικα πλεονεκτηματα εναντι των αλλων 2...αισθητα μικροτερη καταναλωση και πολυ λιγοτερα παγια εξοδα, κανοντας πιο ευκολη την καθημερινη διαβιωση με το αμαξι αυτο. Εγω ειμαι ενθουσιασμενος απο το αμαξι αυτο και αν βγει αξιοπιστο(ακομα δε το γνωριζω) θα ειναι τελεια επιλογη.

 

Οσο για το Α3, θεωρω υπερβολικη την τιμη του σε συγκριση με το Golf και δεδομενου οσα σου δινει δεν ξερω κατα ποσο αξιζει. Καλυτερα GTI για μενα με τα ιδια χρηματα παρα αυτο...

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Επισης ηθελα να κανω μια ερωτηση για τους ειδικους επι του θεματος (π.χ. COSTAS) σχετικα με πολυλειτουργικο τιμονι απο e-bay, επειδη ετοιμαζομαι να παραγγειλω.

 

Aυτα τα τιμονια ειναι καινουρια η μεταχειρισμενα και πως φαινεται αυτο??

Επισης ειδα και την TMTUNING αλλα δε νομιζω να με συμφερει τοσο...

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

To καλυτερο αμαξι απο αυτα που αναφερεις ειναι το GTI. ειναι το πιο ολοκληρωμενο και αυτο που θα σου προτεινα να αγορασεις σαν μεταχειρισμενο.

Μεταχειρισμενο GT μην αγορασεις, γιατι μπορει κατι να μην παει καλα...Να παρεις ομως νεο GT και να του κανεις εσυ την καταλληλη χρηση, αξιζει και με το παραπανω.

Το GT εχει μερικα πολυ σημαντικα πλεονεκτηματα εναντι των αλλων 2...αισθητα μικροτερη καταναλωση και πολυ λιγοτερα παγια εξοδα, κανοντας πιο ευκολη την καθημερινη διαβιωση με το αμαξι αυτο. Εγω ειμαι ενθουσιασμενος απο το αμαξι αυτο και αν βγει αξιοπιστο(ακομα δε το γνωριζω) θα ειναι τελεια επιλογη.

 

Οσο για το Α3, θεωρω υπερβολικη την τιμη του σε συγκριση με το Golf και δεδομενου οσα σου δινει δεν ξερω κατα ποσο αξιζει. Καλυτερα GTI για μενα με τα ιδια χρηματα παρα αυτο...

Που ειναι καλυτερο και πιο ολοκληρωμενο απο το Α3? Στη ποιοτητα κατασκευης, στο κυρος, στο brand name? Που ακριβως, εκτος απο τα αλογα και την ταχυτητα σε σχεση με το Α3 1.8Τ? Μεταχειρισμενο GTI παντως δε θα το προτεινα ποτε, γιατι ειναι αμαξι που το σκιζουν οι ιδιοκτητες και ποτε δε ξερεις τι θα σου βγαλει.

Και παλι σου λεω οτι εξαρταται τι θελεις. Αν θελεις ταχυτητα πηγαινεις στο GTi, αν θελεις να ανεβεις κατηγορια πας στο Α3 με αξιοπρεπεστατες επιδοσεις και στο κατω κατω δεν ειναι και Golf;)

Link to comment
Share on other sites

Επισης ηθελα να κανω μια ερωτηση για τους ειδικους επι του θεματος (π.χ. COSTAS) σχετικα με πολυλειτουργικο τιμονι απο e-bay, επειδη ετοιμαζομαι να παραγγειλω.

 

Στείλε μου PM και ρώτα ότι θέλεις.

 

Λοιπόν, παραδίδω τσάμπα σεμινάριο.

 

Τις επόμενες μέρες θα μου έρθει ο φίλος Βασίλης για του βάλω τιμόνι πολυλειτουργικό από GTI, Cruise Control και εγκέφαλο τιμονιού. Οσοι θέλετε καταθέσατε αίτηση για να πάρετε το εκπαιδευτικό υλικό (φωτογραφίες, τρόπος κωδικοποίησης κλπ).

 

@Μιχλάλη : Θα σε πάρω τηλέφωνο να βγούμε για καφέ φίλε. ( ..και να πάει στο διάολο η δουλειά, έτσι κι αλλιώς δεν τελειώνει ποτέ..)

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου PM και ρώτα ότι θέλεις.

 

Λοιπόν, παραδίδω τσάμπα σεμινάριο.

 

Τις επόμενες μέρες θα μου έρθει ο φίλος Βασίλης για του βάλω τιμόνι πολυλειτουργικό από GTI, Cruise Control και εγκέφαλο τιμονιού. Οσοι θέλετε καταθέσατε αίτηση για να πάρετε το εκπαιδευτικό υλικό (φωτογραφίες, τρόπος κωδικοποίησης κλπ).

 

@Μιχλάλη : Θα σε πάρω τηλέφωνο να βγούμε για καφέ φίλε. ( ..και να πάει στο διάολο η δουλειά, έτσι κι αλλιώς δεν τελειώνει ποτέ..)

 

Κώστας

 

 

Βάζω υποψηφιότητα πιο πολύ για την παρέα γιατί τιμόνι έχω :lol::lol:

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Βάζω υποψηφιότητα πιο πολύ για την παρέα γιατί τιμόνι έχω :lol::lol:

 

 

 

 

.

 

Εσυ Νίκο που πετάγεσαι..χρωστάς κάτι .. εαν θυμάμαι καλά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εσυ Νίκο που πετάγεσαι..χρωστάς κάτι .. εαν θυμάμαι καλά.

 

Χρωστάω ποπο!!!!! δεν έχω μια λόγω οικονομικής κρίσης. :cry:

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Χρωστάω ποπο!!!!! δεν έχω μια λόγω οικονομικής κρίσης. :cry:

.

Τα χρωσούμενά σου αφορούν έναν καφέ ή μια μπύρα για την Κυριακή το πρωί (.. Μιχάλη, κοίτα να είσαι διαθέσιμος). Τα υπόλοιπα θα τα πουμε από κοντά.

 

- Η πρόσκληση ισχύει και όποιον άλλο φίλο θέλει να έρθει -

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα χρωσούμενά σου αφορούν έναν καφέ ή μια μπύρα για την Κυριακή το πρωί (.. Μιχάλη, κοίτα να είσαι διαθέσιμος). Τα υπόλοιπα θα τα πουμε από κοντά.

 

- Η πρόσκληση ισχύει και όποιον άλλο φίλο θέλει να έρθει -

 

Κώστας

 

 

Κωστα θα ηθελα να ερθω και εγω ...αλλα εισαστε λιγο μακρια...:p:p

Παντως περα απο την πλακα οταν ειμαι ετοιμος για το πολυλειτουργικο ...θα τα πουμε απο κοντα,γιατι μονος μου αποκλειεται να κανω δουλεια.

Ερχομαι που και που Αθηνα για δουλειες...μπορουμε να τα πουμε καμια φορα;)

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Τα χρωσούμενά σου αφορούν έναν καφέ ή μια μπύρα για την Κυριακή το πρωί (.. Μιχάλη, κοίτα να είσαι διαθέσιμος). Τα υπόλοιπα θα τα πουμε από κοντά.

 

- Η πρόσκληση ισχύει και όποιον άλλο φίλο θέλει να έρθει -

 

Κώστας

 

με ενδιαφέρει και εμένα το σεμινάριο

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τα χρωσούμενά σου αφορούν έναν καφέ ή μια μπύρα για την Κυριακή το πρωί (.. Μιχάλη, κοίτα να είσαι διαθέσιμος). Τα υπόλοιπα θα τα πουμε από κοντά.

 

- Η πρόσκληση ισχύει και όποιον άλλο φίλο θέλει να έρθει -

 

Κώστας

 

ok ειμαι μεσα

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι καλυτερο και πιο ολοκληρωμενο απο το Α3? Στη ποιοτητα κατασκευης, στο κυρος, στο brand name? Που ακριβως, εκτος απο τα αλογα και την ταχυτητα σε σχεση με το Α3 1.8Τ? Μεταχειρισμενο GTI παντως δε θα το προτεινα ποτε, γιατι ειναι αμαξι που το σκιζουν οι ιδιοκτητες και ποτε δε ξερεις τι θα σου βγαλει.

Και παλι σου λεω οτι εξαρταται τι θελεις. Αν θελεις ταχυτητα πηγαινεις στο GTi, αν θελεις να ανεβεις κατηγορια πας στο Α3 με αξιοπρεπεστατες επιδοσεις και στο κατω κατω δεν ειναι και Golf;)

Σας Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας σχετικά με την επερχόμενη αγορά GT / GTI / A3 1.8T.

Είμαι στην αναζήτηση μεταχειρισμένου 2ετίας σαν 1ο στάδιο και μάλλον θα ξεκινίσω απο Α3, αφού όπως προτείνετε τα GT/GTI θα είναι ίσως πιό επιφοβα λόγο της ανάλογης μεταχείρησης απο πρώην ιδιοκτήτες τους.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

6λιτρα μεση καταναλωση σε 2.0τφσι φιλε μου εγω δεν ειδα ποτε ουτε σε κατηφορα...οχι να δω και μεση....ας ειμαστε λιγο σοβαροι σε αυτα που γραφουμε...εχουνε και αλλοι αυτοκινητα με αυτον τον κινητηρα,...τα 10.5λ που βλεπεις τωρα τα βλεπω κι εγω, τα 6 ειναι αδυνατον

 

σαββατοκυριακο στη Θεσσαλονικη ελα να παμε μια διαδρομη 5 χιλιομετρα και αν στο τελος δειχνει στον υπολογιστη μου 5-6λ/100χ μου δινεις τα κλειδια του δικου αν δειχνει παραπανω σου δινω το δικο μου. Παει το στοιχημα?

επισης αν θελεις πηγαινε σε δρομοεκτος πολης με σταθερη ταχυτητα 100χιλ/ωρα και με 6η και μετα πεσμου ποσο καει. συγουρα 6 θα δεις. το εχω κανει πολλες φορες. οι δηλωσεις το στυλ "τα 6 ειναι αδυνατον" σημαινουν πως ανετα βαζεις ενα στοιχημα αφου ειναι αδυνατον αρα θα εχεις 2 αυτοκινητα την δευτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα θα ηθελα να ερθω και εγω ...αλλα εισαστε λιγο μακρια...:p:p

Παντως περα απο την πλακα οταν ειμαι ετοιμος για το πολυλειτουργικο ...θα τα πουμε απο κοντα,γιατι μονος μου αποκλειεται να κανω δουλεια.

Ερχομαι που και που Αθηνα για δουλειες...μπορουμε να τα πουμε καμια φορα;)

 

με ενδιαφέρει και εμένα το σεμινάριο

ευχαριστώ!

 

ok ειμαι μεσα

 

 

Κώστα είσαι η ψυχή της παρέας :lol:

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι..εδω δεν το βλεπω αυτο το νουμερο εγω που υποτιθεται εχω και απο τα πιο "πρασινα" 2λιτρα μοτερ...πιο πολυ για αποκυμα φαντασιας και ενθουσιασμου μου κανουν τα 6λιτρα...

 

και με εσενα παω στοιχημα αν θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι καλυτερο και πιο ολοκληρωμενο απο το Α3? Στη ποιοτητα κατασκευης, στο κυρος, στο brand name? Που ακριβως, εκτος απο τα αλογα και την ταχυτητα σε σχεση με το Α3 1.8Τ? Μεταχειρισμενο GTI παντως δε θα το προτεινα ποτε, γιατι ειναι αμαξι που το σκιζουν οι ιδιοκτητες και ποτε δε ξερεις τι θα σου βγαλει.

Και παλι σου λεω οτι εξαρταται τι θελεις. Αν θελεις ταχυτητα πηγαινεις στο GTi, αν θελεις να ανεβεις κατηγορια πας στο Α3 με αξιοπρεπεστατες επιδοσεις και στο κατω κατω δεν ειναι και Golf;)

 

συγνωμη αλλα προφανως δεν εχεις ιδεα απο GTI και προφανως εχεις A3.

λοιπον το Α3 1,8Τ ειναι σαν το GTI IV! Ποιος τρελος θα επερνε ενα αμαξι σαν το GTI IV οταν μπορει να παρει το GTI V που ειναι κλασεις ανωτερο?

παντα η audi εχει την τεχνολογια που εχει η VW αλλα μια 5ετια μετα στην επομενη γενεα. το A3 που βγαινει τωρα ειναι σαν το golf V ενω ηδη θα βγει τωρα το 6αρι! παντα ετσι γινεται. οσο αναφορα την ποιοτητα κατασκευης, στο κυρος, στο brand name φυσικα νικαει το golf εναντι του A3. δε συγκρινουμε VW με AUDI αλλα golf me A3! δηλαδη αν παρεις μερσεντες (την μικρη Α) θα λες πως εχεις μερσεντες αρα ειναι καλυτερο το αμαξι σου απο το αλλον που εχει VW (αλλα το GTI)? δεν συγκρινουμε εταιριες αλλα μοντελα. βεβαι η ερωτηση για μενα δεν υφισταται. αλωστε μεταχειρησμενο golf δεν βρισκεις ευκολα. ολα πουλιουνται αμεσα. οσο ανφορα αν το σκιζουν οι οδηγοι, ε τοτε να το πουλησω καθως καθε μερα ειναι σα το αγοραζω απο τον εαυτο μου το αμαξι. αφου δε θα το αγοραζα μεταχειρησμενο, ε τοτε πρεπει αμεσα να το δωσω μηπως μου βγαλει κατι!!!! αυτη δεν ειναι λογικη. ακους εκει το σκιζουν? ισα ισα που ενα αμαξι με κυρος σαν το GTI, με 210 αλογα, δεν χρειαζεται και μαλιστα ποτε δεν μπορεις να πατας τερμα το γκαζι ενω στα λιγα αλογα αναγκαστικα το σκιζεις.

 

μην παρεις Α3 γιατι πολυ φοβαμαι πως θα καταληξεις σαν ενα φιλαρακι που μεσα σε 7 χρονια (καινουργιο τ οειχε παρει) αλλαξε μηχανη... και οχι μονο. αλλαξε ολο το αμαξι μεχρι που πριν λιγο το πουλησε και πηρε το golf. βεβαι το πουλησε ειναι μια εκδοχη της "δωρεας" που εκανε καθως το αμαξι το σκοτωσε με πολυ λιγοτερα απο ενα αντιστοιχο golf...

 

παρε GTI που στο κατω κατω ειναι και GTI

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα προφανως δεν εχεις ιδεα απο GTI και προφανως εχεις A3.

λοιπον το Α3 1,8Τ ειναι σαν το GTI IV! Ποιος τρελος θα επερνε ενα αμαξι σαν το GTI IV οταν μπορει να παρει το GTI V που ειναι κλασεις ανωτερο?

παντα η audi εχει την τεχνολογια που εχει η VW αλλα μια 5ετια μετα στην επομενη γενεα. το A3 που βγαινει τωρα ειναι σαν το golf V ενω ηδη θα βγει τωρα το 6αρι! παντα ετσι γινεται. οσο αναφορα την ποιοτητα κατασκευης, στο κυρος, στο brand name φυσικα νικαει το golf εναντι του A3. δε συγκρινουμε VW με AUDI αλλα golf me A3! δηλαδη αν παρεις μερσεντες (την μικρη Α) θα λες πως εχεις μερσεντες αρα ειναι καλυτερο το αμαξι σου απο το αλλον που εχει VW (αλλα το GTI)? δεν συγκρινουμε εταιριες αλλα μοντελα. βεβαι η ερωτηση για μενα δεν υφισταται. αλωστε μεταχειρησμενο golf δεν βρισκεις ευκολα. ολα πουλιουνται αμεσα. οσο ανφορα αν το σκιζουν οι οδηγοι, ε τοτε να το πουλησω καθως καθε μερα ειναι σα το αγοραζω απο τον εαυτο μου το αμαξι. αφου δε θα το αγοραζα μεταχειρησμενο, ε τοτε πρεπει αμεσα να το δωσω μηπως μου βγαλει κατι!!!! αυτη δεν ειναι λογικη. ακους εκει το σκιζουν? ισα ισα που ενα αμαξι με κυρος σαν το GTI, με 210 αλογα, δεν χρειαζεται και μαλιστα ποτε δεν μπορεις να πατας τερμα το γκαζι ενω στα λιγα αλογα αναγκαστικα το σκιζεις.

 

μην παρεις Α3 γιατι πολυ φοβαμαι πως θα καταληξεις σαν ενα φιλαρακι που μεσα σε 7 χρονια (καινουργιο τ οειχε παρει) αλλαξε μηχανη... και οχι μονο. αλλαξε ολο το αμαξι μεχρι που πριν λιγο το πουλησε και πηρε το golf. βεβαι το πουλησε ειναι μια εκδοχη της "δωρεας" που εκανε καθως το αμαξι το σκοτωσε με πολυ λιγοτερα απο ενα αντιστοιχο golf...

 

παρε GTI που στο κατω κατω ειναι και GTI

Ναι προφανως δεν εχω ιδεα απο GTi και εχω Α3......................................... Το να εχεις εσυ GTi δε σημαινει οτι ειναι και καλυτερο ετσι? Τωρα ο καθενας κρινει αυτα που εχεις γραψει;)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το Α3 1,8Τ ειναι σαν το GTI IV! Ποιος τρελος θα επερνε ενα αμαξι σαν το GTI IV οταν μπορει να παρει το GTI V που ειναι κλασεις ανωτερο?

παντα η audi εχει την τεχνολογια που εχει η VW αλλα μια 5ετια μετα στην επομενη γενεα. το A3 που βγαινει τωρα ειναι σαν το golf V ενω ηδη θα βγει τωρα το 6αρι!

 

Μιλάμε για τετράγωνη λογική... Ξέρεις ποιος τρελός θα έπαιρνε το Α3 1,8Τ? Κάποιος που δε θα έπαιρνε ως δεδομένο ότι είναι σαν το GTI IV αλλά ούτε σαν το GTI V. Το παίρνει κάποιος που θέλει AUDI! Το επιχείρημα ότι η Audi είναι μία 5ετία πίσω από τη VW μπορείς να το φέρεις τούμπα και να πεις ότι το VW Group κάνει τα πειράματά της στα VW και όταν όλα πάνε καλά τα περνάει και στα Audi.

Σε κάθε περίπτωση όμως τί είναι αυτό ακριβώς που στερείται τεχνολογικά το Α3 1,8Τ σε σχέση με το GTI?

Επίσης λές: "οσο αναφορα την ποιοτητα κατασκευης, στο κυρος, στο brand name φυσικα νικαει το golf εναντι του A3"

Τώρα αν αυτό το εννοείς, μάλλον θα πρέπει να ρωτήσεις όλους αυτούς τους &@%$&@%$ που όχι μόνο αγοράζουν Α3 αλλά και το πληρώνουν παραπάνω από αντίστοιχο GOLF. Επίσης ενημέρωσε και το VW group, για την άποψή σου, γιατί για κάποιο περίεργο λόγο κοστολογούν πιο ακριβά τα A3 από τα αντίστοιχα Golf...

Είπαμε ρε παιδιά, έχουμε Golf, το χαιρόμαστε, το γουστάρουμε αλλά μην τσακωθούμε και με τη λογική...

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

και με εσενα παω στοιχημα αν θελεις.

 

οποτε θες..φυσικα και θα αφορα μια κανονκη διαδρομη και οχι μια κατηφορα 5χμ που και εγω εχω 2λιτρα καταναλωση...παμε σε οποιαδηποτε μικτη διαδρομη και αμα εχεις κατω απο 6 λιτρα σου δινω το δικο μου...αν εισαι ομως πανω απο 6λ/100χμ τοτε εσυ θα μου δωσεις το gti...

λοιπον εισαι μεσα??

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα προφανως δεν εχεις ιδεα απο GTI και προφανως εχεις A3.

λοιπον το Α3 1,8Τ ειναι σαν το GTI IV! Ποιος τρελος θα επερνε ενα αμαξι σαν το GTI IV οταν μπορει να παρει το GTI V που ειναι κλασεις ανωτερο?

παντα η audi εχει την τεχνολογια που εχει η VW αλλα μια 5ετια μετα στην επομενη γενεα. το A3 που βγαινει τωρα ειναι σαν το golf V ενω ηδη θα βγει τωρα το 6αρι! παντα ετσι γινεται. οσο αναφορα την ποιοτητα κατασκευης, στο κυρος, στο brand name φυσικα νικαει το golf εναντι του A3. δε συγκρινουμε VW με AUDI αλλα golf me A3! δηλαδη αν παρεις μερσεντες (την μικρη Α) θα λες πως εχεις μερσεντες αρα ειναι καλυτερο το αμαξι σου απο το αλλον που εχει VW (αλλα το GTI)? δεν συγκρινουμε εταιριες αλλα μοντελα. βεβαι η ερωτηση για μενα δεν υφισταται. αλωστε μεταχειρησμενο golf δεν βρισκεις ευκολα. ολα πουλιουνται αμεσα. οσο ανφορα αν το σκιζουν οι οδηγοι, ε τοτε να το πουλησω καθως καθε μερα ειναι σα το αγοραζω απο τον εαυτο μου το αμαξι. αφου δε θα το αγοραζα μεταχειρησμενο, ε τοτε πρεπει αμεσα να το δωσω μηπως μου βγαλει κατι!!!! αυτη δεν ειναι λογικη. ακους εκει το σκιζουν? ισα ισα που ενα αμαξι με κυρος σαν το GTI, με 210 αλογα, δεν χρειαζεται και μαλιστα ποτε δεν μπορεις να πατας τερμα το γκαζι ενω στα λιγα αλογα αναγκαστικα το σκιζεις.

 

μην παρεις Α3 γιατι πολυ φοβαμαι πως θα καταληξεις σαν ενα φιλαρακι που μεσα σε 7 χρονια (καινουργιο τ οειχε παρει) αλλαξε μηχανη... και οχι μονο. αλλαξε ολο το αμαξι μεχρι που πριν λιγο το πουλησε και πηρε το golf. βεβαι το πουλησε ειναι μια εκδοχη της "δωρεας" που εκανε καθως το αμαξι το σκοτωσε με πολυ λιγοτερα απο ενα αντιστοιχο golf...

 

παρε GTI που στο κατω κατω ειναι και GTI

 

http://imageshack.gr/files/6g21xxk23f3vkke9uk59.gif

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα σαν ποιοτητα κατασκευης η Audi ειναι ενα κλικ παραπανω απο την VW,

αλλα η διαφορα της τιμης αναλογων μοντελων ειναι υπερβολικη καθοτι στη βαση ειναι σχεδον ομοια αυτοκινητα (και το τωρινο Α3 ειναι οπως ακριβως ελεχθη, πανω στο Γκολφ 4 βασιζεται, γι'αυτο και εχει ακομα 4 αστερια στα crash tests).

Οσο για το συγκεκριμενο, καθοτι ο αδελφος μου εχει το Sportback και εχει τυχει να το οδηγησω, ειναι μεν πολυ καλο στο δρομο (εχει και στανταρ esp και 17αρες ζαντες και γενικα σου δινει την εντυπωση οτι ειναι αλανθαστο στο πατημα του) αλλα το εσωτερικο του οτι και να λενε δεν δρεπει δαφνες και το γκολφακι δεν του υπολειπεται καθολου. Οσο για χωρους , εκτος του πορτμπαγκαζ το Γκολφ ειναι καλυτερο και πιο φιλικο στο οδηγημα. Βεβαια αυτα ειναι προσωπικη γνωμη αλλα την ιδια εχει και ο αδερφος μου για τα συγκεκριμενα δυο αυτοκινητα που εχουμε.

Προσωπικα στα 30000 ευρω θα επαιρνα to GTI γιατι αποδεδειγμενα ειναι πολυ καλο παντου αλλα συγχρονως και διαχρονικο (ειδικα το GTI).

Βεβαια με 2000 παραπανω παιρνεις και το διλιτρο Α3, οποτε ειναι καθαρα θεμα γουστου. Για μεταπωληση οι απωλειες ειναι πιο μεγαλες για τα Audi αφου ειναι και πιο ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Εμ... ναι, εγώ θα βγω λίγο εκτός θέματος, θα μιλήσω για Golf tsi και όχι για μάχη GTI-A3, συγγνώμη.

 

Το παράθυρο του οδηγού μου (εγώ είμαι αυτός) έχει κάνει ως τώρα 3 φορές βλακεία:

Ανεβαίνει μέχρι πάνω, και μετά μάλλον παίζει ελάχιστα πάνω-κάτω-πάνω-κάτω, σα να μη μπορεί να βρει το σωστό "τέλος".

 

Το έχει κανείς άλλος? Πρώτη φορά έγινε πριν από κανα μήνα... πριν το 6μηνο κτήσης.

 

 

Επίσης το χειρόφρενο μου ξαναχαλάρωσε. Δεν το τραβάω πολύ, αλλά το τραβάω πάντα... Δε θα έπρεπε να το παθαίνει..

Link to comment
Share on other sites

Εμ... ναι, εγώ θα βγω λίγο εκτός θέματος, θα μιλήσω για Golf tsi και όχι για μάχη GTI-A3, συγγνώμη.

 

Το παράθυρο του οδηγού μου (εγώ είμαι αυτός) έχει κάνει ως τώρα 3 φορές βλακεία:

Ανεβαίνει μέχρι πάνω, και μετά μάλλον παίζει ελάχιστα πάνω-κάτω-πάνω-κάτω, σα να μη μπορεί να βρει το σωστό "τέλος".

 

Το έχει κανείς άλλος? Πρώτη φορά έγινε πριν από κανα μήνα... πριν το 6μηνο κτήσης.

 

 

Εχει αναφερθει και απο αλλους οτι η λυση σε αυτο ειναι να καθαρισεις τα λαστιχα. Τα παραθυρα εχουν συστημα για προστασια απο τραυματισμους, προφανως νομιζει οτι βρισκει εμποδιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...