Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Νομίζω πήρε το μάτι μου σχετικούς αντάπτορες στο σαιτ του Καλογερόπουλου, αλλά έχε υπ'όψιν οτι δεν είναι φτηνά πραγματάκια αυτά....

 

Παιδιά ευχαριστώ

Αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως είναι αν υπάρχει διαθέσιμος αντάπτορας usb για RCD 300 σε κάποια αντιπροσωπία, αν όχι αν ξέρει κάποιος πότε θα είναι διαθέσιμος.

 

Τώρα αν δεν υπάρχει, με ενδιαφέρει και η λύση της Xcarlink αν και έχω διαβάσει ότι που και πού δεν διαβάζονται όλα τα τραγούδια που υπάρχουν στον φάκελο. Υπάρχει δηλαδή κάποια ασυμβατότητα μεταξύ ραδιοcd και αντάπτορα.

Γι’ αυτό θα ήθελα και την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

επανέρχομαι με το θέμα της άσπρης μπογιάς πάνω στο αυτοκίνητό μου. Υπενθυμίζω πως είναι πολύ μικρά άσπρα στίγματα σκορπισμένα στην αριστερή πλευρά που φαίνονται ιδιαίτερα όταν χτυπάει ήλιος. Προσπαθώ να τα βγάλω με το νύχι αλλά είναι απίστευτα κουραστικό και δε βγαίνουν καθόλου εύκολα. Μήπως έχετε να προτίνετε κάποιον άλλο τρόπο? thanx!

Cheers.

 

Καλησπέρα επειδή έχω ρωτήσει προσωπικό μου φίλο φανοπειό ένα τρόπος που μπορούν να φύγει η μπογιά είναι το ασετόν είναι ακίνδυνο το χρώμα δεν παθαίνει τίποτα, το μόνο που μένει είναι κάτι σαν λάδι αλλά φεύγει με το πρώτο πλύσιμο. Για σιγουριά δοκίμασε σε ένα μικρό σημείο με βαμβάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή έχω ρωτήσει προσωπικό μου φίλο φανοπειό ένα τρόπος που μπορούν να φύγει η μπογιά είναι το ασετόν είναι ακίνδυνο το χρώμα δεν παθαίνει τίποτα, το μόνο που μένει είναι κάτι σαν λάδι αλλά φεύγει με το πρώτο πλύσιμο. Για σιγουριά δοκίμασε σε ένα μικρό σημείο με βαμβάκι!!!

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Έψαξα λιγάκι και ρώτησα και κάπου αλλού και μου είπαν ότι συνήθως αυτά βγαίνουν με μια ειδική πλαστελίνη, η οποία δυστυχώς θαμπώνει το χρώμα σε εκείνα τα σημεία, αλλά διορθώνεται άμεσα με γυάλισμα στο καπάκι. Τώρα ψιλοφοβάμαι να το δοκιμάσω μόνος μου αυτό, οπότε το ΣΚ θα δοκιμάσω τη λύση με το ασετόν σε ένα μικρό σημείο να δω... thanx!

ilias
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους... καινουριος στο φορουμ και θελω να ρωτησω αν εχει ψαχτει κανενας για τουρπο κιτ σε κινητηρα 1.4 tsi και αν ναι ας πει καμια γνωμη...!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους... καινουριος στο φορουμ και θελω να ρωτησω αν εχει ψαχτει κανενας για τουρπο κιτ σε κινητηρα 1.4 tsi και αν ναι ας πει καμια γνωμη...!

 

Σε TSI TURBΟ KIT τι αλλο θα ακούσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Σε TSI TURBΟ KIT τι αλλο θα ακούσουμε...

 

κυκλοφορει ηδη tsi με αλλη τουρμπινα και αποδοση κοντα στα 250-260 αλογα...! και γιατι να μην μπει δλδ σε tsi?????

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορει ηδη tsi με αλλη τουρμπινα και αποδοση κοντα στα 250-260 αλογα...! και γιατι να μην μπει δλδ σε tsi?????

 

Ποσα αλογα να βγαλει κανεις πια απο εναν 1.4 ???

Ρε φιλε γιατι δεν επαιρνες GTI αφου θες τοσα αλογα και να το βελτιωνες που ειναι πιο ευκολο να βελτιωθει και πιο αξιοπιστα.

Και αν μου πεις λογω χρηματων, σου απανταω ας εκανες λιγο ακομα κρατη στα χρηματα για να επαιρνες το GTi, ουτως η αλλως με τις δοσεις μπορουν να γινουν πιο ευκολα τα πραγματα.

 

Σκοπος του TSI ειναι η χαμηλη εκπομπη ρυπων και χαμηλη καταναλωση κι οχι τοσο οι τρελες επιδοσεις, ασχετα αν αυτες προκυπτουν τελικα. Βελτιωνοντας τοσο πολυ ενα μοτερ 1,4 twincharged με διπλο τουρμπο επιτυγχανεις 2 πραγματα :

1)μειωνεις την αξιοπιστια και διαρκεια ζωης κινητηρα

2)χανεις το σημαντικοτερο προνομιο που σου προσφερει ο TSI, δηλαδη την ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.

 

Γνωμη μου...πουλα το TSI χωρις να το βελτιωσεις εξωφρενικα γιατι αν το κανεις δε θα μπορεις να το πουλησεις μετα και θα χασεις πολλα χρηματα, και χτυπα ενα Golf 6 GTI οταν βγει η ενα Seat Leon Cupra, τα οποια σιγουρα θα εχουν τα αλογα που σε καλυπτουν και την καταλληλη δυνατοτητα βελτιωσης.

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρεσει το gti το θεωρω την χειροτερη επιλογη στα 2λιτρα... προσωπικη αποψη παντα... το gti to 6αρι ειναι μια επιλογη με 260 αλογα που λενε οτι θα ερθει... το λεον κουπρα καλο μεν αλλα πλαστικουρα και χαμηλη ποιοτητα κατασκευσης δε... ειδωμεν...
Link to comment
Share on other sites

Το 6άρι GTi θα έχει 240 άλογα και προφανώς θα προέρχεται απο το GTi V Edition 30. Θα υπάρξει και έκδοση με τον 2λιτρο κινητήρα ο οποίος θα αποδίδει 272 άλογα (τον ίδιο που φοράει το Audi TTS).
Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρεσει το gti το θεωρω την χειροτερη επιλογη στα 2λιτρα... προσωπικη αποψη παντα... το gti to 6αρι ειναι μια επιλογη με 260 αλογα που λενε οτι θα ερθει... το λεον κουπρα καλο μεν αλλα πλαστικουρα και χαμηλη ποιοτητα κατασκευσης δε... ειδωμεν...

 

Tα πραγματα ειναι απλα...θες αλογα?? πηγαινε στα αλογα!!

θες οικονομια σε συνδυασμο με καλες επιδοσεις?? πηγαινε στον TSI.

 

Εγω παλιοτερα ειχα την τρελα της βελτιωσης και την εφαρμοζα στο παλιο μου αυτοκινητο. Επειδη σε καταλαβαινω πως σκεφτεσαι, η βελτιωση ειναι κατι που προκαλει εθισμο και σε τρελαινει, το σκεφτεσαι συνεχεια....Ομως καποια στιγμη θα καταλαβεις οτι δεν ειναι σωστο σκεπτικο. Τελικα μια μερα κι εγω καταλαβα οτι δε μου προσφερει οσα θα ηθελα και για τα πολλα χρηματα που ξοδευω και αποφασισα πολυ απλα να παρω αλλο αυτοκινητο, που να με καλυπτει. Πλεον ποτε δεν εχω σκοπο να ξαναπειραξω μοτερ και μηχανικα σε ενα αυτοκινητο...μαμα και παλι μαμα. Το να βαλεις ενα ηχοσυστημα η να αλλαξεις κατι αλλο, ειναι αλλο θεμα, εκει συμφωνω.

Η βελτιωση ειναι πολλα χαμενα χρηματα, κοπος και αγχος να γινει καλη δουλεια, θελει πολυ ψαξιμο και φυσικα χανεις αξιοπιστια, καλη καταναλωση, εγγυηση και διαρκεια ζωης.

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρεσει το gti το θεωρω την χειροτερη επιλογη στα 2λιτρα... προσωπικη αποψη παντα... το gti to 6αρι ειναι μια επιλογη με 260 αλογα που λενε οτι θα ερθει... το λεον κουπρα καλο μεν αλλα πλαστικουρα και χαμηλη ποιοτητα κατασκευσης δε... ειδωμεν...

Κατι μου θυμιζεις ρε φιλε :shock:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&showtopic=21417&view=findpost&p=247803

Φιλικα :)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο. Μοιάζει πολύ περισσότερο με το Scirocco παρά με το Golf V. Το τιμόνι του είναι καταπληκτικό (απο το Passat CC) και το εσωτερικό του πολύ αναβαθμισμένο. Ελπίζω να μάθουμε περισσότερες επίσημες πληροφορίες μιας και η επίσημη παρουσιάσή του είναι σε ένα μήνα περίπου.
Link to comment
Share on other sites

είδατε τούς κινητήρες που φοράει???

 

http://www.autobild.de/artikel/vorschau-vw-golf-vi_754630.html

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει και το άρθρο του ελληνικού auto bild.

 

http://www.autobild.gr/index.php?cat_id=479&page_id=1851

 

Οι πληροφορίες που δίνει για τους νέους κινητήρες είναι διαφορετικές απ'ότι αυτές που δημοσιεύθηκαν στο σχετικό άρθρο του τελευταίου τεύχους.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους... καινουριος στο φορουμ και θελω να ρωτησω αν εχει ψαχτει κανενας για τουρπο κιτ σε κινητηρα 1.4 tsi και αν ναι ας πει καμια γνωμη...!

Βάλε 1 πρόγραμμα από τον Ανδριανάκη να φτάσεις τα 180 άλογα και να ησυχάσεις..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση (για TSi 140Hp):

στον 1 χρόνο, αν δεν έχουμε συμπληρώσει 15Κ χλμ. πρέπει να αλλάξουμε λάδια?

και αν ναι, πού προτείνεται (και πόσο το μαλλί?)

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση (για TSi 140Hp):

στον 1 χρόνο, αν δεν έχουμε συμπληρώσει 15Κ χλμ. πρέπει να αλλάξουμε λάδια?

και αν ναι, πού προτείνεται (και πόσο το μαλλί?)

 

Thanks

 

Mobil1 sp1 5W/30 esp εγώ αυτά βάζω κάθε 7.000 χλμ περίπου , 50 ευρώ τα 4 λίτρα από κατάστημα που πουλάει λάδια στην φραντζή απέναντι απο τον σταυρό του νότου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λένε και τα σχόλια κάτω από τις φωτο: Ακόμη θα αγόραζα το ΜΚ5. Μου φαίνεται πολύ φλώρικη η εξωτερική του εμφάνιση. Το περίμενα λίγο πιο άγριο...

Link to comment
Share on other sites

Στη φάτσα μοιάζει με το Scirocco. Το πίσω μέρος δεν μ' αρέσει. Μου φέρνει σε low cost οικογενειακό.

Επίσης οι φωτογραφίες από το γερμανικό και από το ελληνικό auto bild μου φαίνονται ψιλοδιαφορετικές (ιδίως οι πάνω γωνίες στα μπροστινά φανάρια).

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όλες οι φωτο είναι επεξεργασμένες απο υπολογιστή. Θα ήθελα να δω και μερικές αληθινές.
Link to comment
Share on other sites

Mobil1 sp1 5W/30 esp εγώ αυτά βάζω κάθε 7.000 χλμ περίπου , 50 ευρώ τα 4 λίτρα από κατάστημα που πουλάει λάδια στην φραντζή απέναντι απο τον σταυρό του νότου.

 

Σε αυτό το μαγαζί που λες υπάρχει προσφορά στα λάδια

 

ARAL SUPER TRONIC III LONG LIFE SAE 5W/30 11ευρω

http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&cat_id=89&prod_id=474

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Στη φάτσα μοιάζει με το Scirocco. Το πίσω μέρος δεν μ' αρέσει. Μου φέρνει σε low cost οικογενειακό.

QUOTE]

 

 

Απο το στόμα μου το πηρες.....:lol::lol:;)

+1

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Στη φάτσα μοιάζει με το Scirocco. Το πίσω μέρος δεν μ' αρέσει. Μου φέρνει σε low cost οικογενειακό.

QUOTE]

 

Απο το στόμα μου το πηρες.....:lol::lol:;)

+1

 

 

 

Όπως και να έχει το θέμα από το 2009 το νέο golf θα είναι πλέον πραγματικότητα και τα δικά μας θα ανήκουν στο παρελθόν :cry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω τι να κανω.

Ειμαι στα προθυρα για αγορα νεου αυτοκινητου και εχω καταλήξει σιγουρα στο golf 1.4 gt sport αλλα το διλλημα ειναι στο 122 η στο 140..?

 

Τοσα ακουω περισσοτερο για το 140 με προβληματα και εχω μπει σε μεγαλο διλλημα. Δεν τρελαινομαι τοσο για τα αλογα δεν θα εχουν και τεραστια διαφορα απο οσο διαβαζω.

 

Και οπως το εχω κοιταξει με καποια extra ηλιοροφη-esp- και θελω να ρωτησω αν επιλεξω ασπρο χρωμα θα ειναι περλα η θα πρεπει να το βαλω εξτρα περλα σαν τιμη?

 

Καποιοι μου ειπαν να περιμενω το νεο golf δεν μου πολυαρεσει τοσο ομως ξερει κανεις ποτε ερχεται? Αναμενουμε και μειωση τιμων στο ηδη υπαρχων?

 

Ευχαριστώ Γιάννης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...