Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγα σήμερα ΕΤΕΑ για το πρόβλημα μου με το DSG.

(Ίσως λίγο καλύτερη εξυπηρέτηση, αλλά έχει internet)

 

Η παράξενη αίσθηση του χειρόφρενού μου είπαν είναι ΟΚ.

 

Για το κιβώτιο είπαν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά μου έκατσε ένα MFD3 στα 1000euros!

και το περιμένω...;)

Ξέρει κανείς το part number από τον adaptor για τις κεραίες FM και πόσο κάνει.

To είχε δει γραμμένο κάπου αλλά δεν το βρίσκω τώρα.

 

 

Ο τύπος, πάντως από το ebay, λέει ότι με λίγο ζόρι χωράνε και οι δύο connectorες χωρίς adaptor

 

ευχαριστώ

 

Σου ειπε σιγουρα οτι δεν εχει τον ανταπτορα?:confused:

Γιατι στο δικο μου τον ειχε μεσα......part number δυστυχως δεν θυμαμε....και δεν εχω και ΕΤΚΑ αυτη την στιγμη...:(

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Ρετσινη πως βγαινει απο το αυτοκινητο?

 

Μπορείς να δοκιμάσεις με (αρκετα) ζεστό νερό ώστε να μαλακώσει και σφουγγάρι, τρίψιμο (απαλό), κλπ.. Εγώ έτσι το βγάζω.

ilias
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ειδικα μαντιλακια στα πρατηρια βενζινης και σε συγκεκριμενα καταστηματα με αξεσουαρ που κανουν ακριβως αυτη τη δουλεια... Αφαιρουν το ρετσινι απο τα αυτοκινητα!

Οτιδηποτε αλλο ειναι απλα ημιμετρο... Ολα θα εχουν επιπτωσεις στο χρωμα του αυτοκινητου!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα παρατήρησα κάτι άσπρες κουκίδες πάνω στο αμάξι. Μοιάζουν με χρώμα, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να έγιναν. Είναι πολύ μικροσκοπικές, δλδ τις προσέχεις με ήλιο και αν το δεις από κοντά. Στο τζάμι φεύγουν εύκολα με το νύχι, αλλά στο χρώμα του αυτοκινήτου φαίνεται να φεύγουν με πολύ δυσκολία. Έχετε καμιά ιδέα πως να τα βγάλω?

thanx!

ilias
Link to comment
Share on other sites

Προφανως καποιος αποφασισε να βαψει πανω απο το αυτοκινητο σου και αυτες ειναι μικρες σταγονες μπογιας... Νυχακι με πολυ προσοχη ωστε να μην χαραξεις το χρωμα και πολυ υπομονη θα χρειαστεις!!
Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφέρομαι να βάλω οθόνη 2din (και συγκεκριμένα pioneer avh-p4000). Που θα βρω βάση και πλαίσιο και πόσο θα μου κοστίσει; Αν ξέρει κάνεις πείτε μου :)
Link to comment
Share on other sites

Σου ειπε σιγουρα οτι δεν εχει τον ανταπτορα?:confused:

Γιατι στο δικο μου τον ειχε μεσα......part number δυστυχως δεν θυμαμε....και δεν εχω και ΕΤΚΑ αυτη την στιγμη...:(

 

Ναι, δεν έχει ανταπτορα. Το βρηκα και στο internet ότι μπορείς να βγάλεις το πλαστικό από τους connectors και να μπουν έστι.

 

Κάστε να δούμε πάντως γιατί ο τύπος δεν μου απαντά στα emails. Δεν ξέρω, το στειλε ή ακόμα (πάντως είχε 100% feedback ρε ****το...:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

 

Απίστευτο! 500 ευρώ και πας στα 205 άλογα χωρίς hardware μετατροπές? Ούτε καν κάτι για εισαγωγή/εξαγωγή?

 

Με 350 ακόμα θα μπορείς να αλλάζεις και από το stock στο performance και σε άλλα 3 configurable προγράμματα! Απίστευτο... ονειρικό...

 

Μόλις το βάλει κάποιος να μας μιλήσει!

 

Έχουν αντιπροσώπους σε όλη την Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν έχει ανταπτορα. Το βρηκα και στο internet ότι μπορείς να βγάλεις το πλαστικό από τους connectors και να μπουν έστι.

 

αν το κανεις αυτο (χωρις πλαστικο) φροντισε να πιασουν καλα οι κεραιες...

την εχω πατησει με την κεραια του gps (που ηταν χωρις το πλαστικο καλυμα) η οποια αποσυνδεθηκε μεσα σε λιγες εβδομαδες...

και μεχρι να το λυσω και να δω οτι ηταν κατι τοσο απλο ειχα μια ψιλο-εννοια...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,

Αγόρασα από το ebay ένα ζευγάρι OEM Bi-XENON και ο πολίτης μου είπε ότι δεν χρειάζεται καμια αναβάθμιση στον εγκέφαλο είναι είπε plug & play. ενημερώνω ότι έχω gt sport 140 άλογα του 2007.

Μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην χρειάζεται καθολου αναβάθμιση ο εγκέφαλος anyway ξέρει κανεις τι παίζει με αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,

Αγόρασα από το ebay ένα ζευγάρι OEM Bi-XENON και ο πολίτης μου είπε ότι δεν χρειάζεται καμια αναβάθμιση στον εγκέφαλο είναι είπε plug & play. ενημερώνω ότι έχω gt sport 140 άλογα του 2007.

Μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην χρειάζεται καθολου αναβάθμιση ο εγκέφαλος anyway ξέρει κανεις τι παίζει με αυτά?

 

Ποσο σου στοιχισαν??

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,

Αγόρασα από το ebay ένα ζευγάρι OEM Bi-XENON και ο πολίτης μου είπε ότι δεν χρειάζεται καμια αναβάθμιση στον εγκέφαλο είναι είπε plug & play. ενημερώνω ότι έχω gt sport 140 άλογα του 2007.

Μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην χρειάζεται καθολου αναβάθμιση ο εγκέφαλος anyway ξέρει κανεις τι παίζει με αυτά?

 

Δε θέλει αναβάθμιση. Διαφορετική κωδικοποίηση θέλει μιας και όπως φαντάζομαι το αυτοκίνητό στο οποίο θα τοποθετηθούν δεν έχει τώρα τέτοιου είδους φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Νίκο,

 

Βεβαίως. Το δικό μου δεν έχει οθόνη PLUS και έβαλα πολυλειτουργικό τιμόνι. Το έχω γράψει πολλές φορές.

http://imageshack.gr/files/zmzmg78zrec180haphkg_thumb.jpg

 

Υπάρχουν τρείς οθόνες στο GOLF:

 

Lowline (μικρή & χωρις υπολογιστή ταξιδιού)

Μidline (μικρή με υπολογιστή ταξιδιου)

Highline (μεγάλη - PLUS)

 

Κάθε τύπος οθόνης υποστηρίζεται από διάφορα PartNumbers εγκεφάλου τιμονιού, τα οποία υποστηρίζουν και τα περιφερειακά εξαρτήματα όπως το Cruise Control, Τιμόνι κλπ.

 

Για αυτό τον λόγο, πρέπει να εξετάσεις το Part Number του εγκεφάλου για να δεις τι υποστηρίζει και τι όχι.

Βέβαια, μπορείς να αλλάξεις τον εγκέφαλο και να είσαι 100% σίγουρος ότι θα αναγνωρίσει το πολυλειτουργικό τιμόνι. Δες εδώ

http://wiki.ross-tech.com/index.php/Cruise_Control_Retrofitting_(1K))

 

Εγώ για παράδειγμα είχα 1K0-953-549-BC και το άλλαξα με 1K0-953-549-AK για να δουλέψουν τα πλήκτρα του τιμονιού.

 

Επίσης με την διερεύνηση του Part Number του εγκεφάλου μπορείς να δεις εαν μπάινει Cruise Control.

 

Ολα τα TSi/GT είναι Type II

Κώστας

 

Κώστα και μια τελευταία ερωτησούλα οι Controlers είναι σύνολο 7 (G, AG, AK, AL, AQ, BD, BK) παίζουν όλοι ή μόνο ο ΑΚ.

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia...eimai konta sthn agora enos golf 1,4... metaxeirismenou mallon apo germania....

endiaferomai gia thn ekdosh me tous 122 ippous..... makrya apo tous 80 :-P

alla tha thela na ksera an h diafora ths highline h trendline apo th gt ekdosh yparxei kai mhxanika?dld kserw oti exei kapoia merh xrwmiomena...to barometro..th maska p allazei....thn diplh eksatmish pisw nomizw...

ti alles diafores exei?? aksizoun ta parapanw eyro gia thn gt ekdosh??h symferei kalytera na prosthesw egw stis aplousteres ekdoseis merh ths gt opws h maska mprosta p m aresei poly....

 

EYxaristw!

Device: HTC Desire

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Rom:RCMix S v2.0 A2SD + BravoHboot

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia...eimai konta sthn agora enos golf 1,4... metaxeirismenou mallon apo germania....

endiaferomai gia thn ekdosh me tous 122 ippous..... makrya apo tous 80 :-P

alla tha thela na ksera an h diafora ths highline h trendline apo th gt ekdosh yparxei kai mhxanika?dld kserw oti exei kapoia merh xrwmiomena...to barometro..th maska p allazei....thn diplh eksatmish pisw nomizw...

ti alles diafores exei?? aksizoun ta parapanw eyro gia thn gt ekdosh??h symferei kalytera na prosthesw egw stis aplousteres ekdoseis merh ths gt opws h maska mprosta p m aresei poly....

 

EYxaristw!

 

Γεια,

μάλλον εννοείς την GT Sport έκδοση του TSI αφού λες ότι θες με 122 ίππους. Αυτή δεν έχει μπαρόμετρο. Και η εξάτμιση δε φαίνεται όπως του Golf GT (170ps). Η GT sport έκδοση έχει τη μάσκα του GT αλλά μπροστά γράφει GT sport (και όχι GT). Όλα τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη καθώς πάει σχεδόν 1 χρόνος από τότε που πήρα το Golf και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτά που λέω.

Cheers.

ilias
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia...eimai konta sthn agora enos golf 1,4... metaxeirismenou mallon apo germania....

endiaferomai gia thn ekdosh me tous 122 ippous..... makrya apo tous 80 :-P

alla tha thela na ksera an h diafora ths highline h trendline apo th gt ekdosh yparxei kai mhxanika?dld kserw oti exei kapoia merh xrwmiomena...to barometro..th maska p allazei....thn diplh eksatmish pisw nomizw...

ti alles diafores exei?? aksizoun ta parapanw eyro gia thn gt ekdosh??h symferei kalytera na prosthesw egw stis aplousteres ekdoseis merh ths gt opws h maska mprosta p m aresei poly....

 

EYxaristw!

 

 

Η εκδοση GT sport αξιζει. Εχει χαμηλωμενη αναρτηση και καλυτερη οδικη συμπεριφορα. Τα φρενα και ολα τα αλλα στο στησιμο ειναι τα ιδια και στις αλλες εκδοσεις, οπως και τα μηχανικα. Το μονο που αλλαζει ειναι το χαμηλωμα και οι ζαντες πιθανοτατα(δε το εχω ψαξει τι ειναι στανταρ σε καθε εκδοση).

 

Επισης η εκδοση αυτη εχει και καποια σπορ στοιχεια εμφανισιακα, οπως η μασκα και τα λογοτυπα GT sport. Δεν εχει εμφανη αποληξη εξατμισης.

 

Το GT 170 πλεον εχει γινει κι αυτο GT sport 170, εχοντας ακριβως ιδια εμφανιση με τα GT sport. To μονο που εχει επιπλεον ειναι η εμφανη αποληξη εξατμισης και οι ζαντες.

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Κώστα και μια τελευταία ερωτησούλα οι Controlers είναι σύνολο 7 (G, AG, AK, AL, AQ, BD, BK) παίζουν όλοι ή μόνο ο ΑΚ.

.

 

Ολοι βέβαια.

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Ρετσινη πως βγαινει απο το αυτοκινητο?

 

Ειναι πολυ απλο.Αzax για τα τζαμια.Λιγες σταγονες πανς και μαλακωνει.ΟΧΙ τριψιμο βγαινει ππολυ απαλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...