Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα. Να πω λιγάκι τις εντυπώσεις μου από την κατανάλωση (6μηνών- 8000χλμ- TSI 140). Είχα πάει στη Θεσσαλονίκη προχθες και πήγαινα με μια ταχύτητα που τη θεωρώ λογική για ένα τέτοιο αυτοκίνητο: 6η ταχύτητα (4000 στροφές/ λεπτό) και περίπου 160 χαω.

 

Με τις γνωστές καθυστερήσεις στον Μαλιακό, Τέμπη, και Πλαταμώνα, πέτυχα μια μέση ωριαία ~ 123 χαω και μια μέση κατανάλωση στον υπολογιστή ταξιδιού:9,2 lt/100km (και πραγματική γύρω στα 10).

 

Δε θεωρώ τις ταχύτητες αυτές εξωπραγματικές ούτε επικίνδυνες για ένα τέτοιο αυτοκίνητο και έναν τέτοιο δρόμο. Απλά αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι τελικά... δε φτάνει ένα ρεζερβουάρ (ή φτάνει οριακά). Δηλαδή, αν το "πάταγα" λίγο παραπάνω, θα είχα μείνει από βενζίνη.

 

Δεν ξέρω γιατί μου κακοφαίνεται. Ίσως είχα συνηθίσει όλα τα σύγχρονα αυτοκίνητα μια αυτονομία 500 χλμ τουλάχιστον να την έχουν.

 

Και για την πλάκα της υπόθεσης να σας πω ότι στην επιστροφή (χθες) μου άναψε το Refuel στον Σείριο και μετά αποφάσισα να πάω σαν την κότα (μέση 93 χαω). Μέση κατανάλωση για αυτά τα περίπου 50 χλμ; 4.1 lt/100km. Απιστευτο! (Κρίμα που δεν το έβγαλα φωτο). Εντάξει κατηφορικό κομμάτι ως επί το πλείστον, αλλά ρε παιδιά... πολύ των άκρων είναι τα Golfakia μας ;)

 

Καλές οδηγικές απολάυσεις σε όλους, καλό καλοκαίρι και μην παρασερνόμαστε από τις δυνατότητες του αυτοκινήτου μας. Μην ξεχνάμε ότι στην Ελλάδα είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια η ταχυτητα σου οσο οι κλισεις στο δρομο, ξεκιναω απο χανια για ηρακλειο (οπου μεχρι και μετα το ρεθυμνο το μεγαλυτερο κομματι ειναι σχεδον επιπεδο) και πετυχαινω καταναλωση 5.7 πηγαίνοντας με 100, ενώ απο ρέθυμνο ως ηράκλειο με ίδια ταχύτητα και οδήγηση αυτό ανεβαίνει στα 7+

ομοιως και στην επιστροφή, μέχρι το ίδιο σημείο ειναι ψηλά και πριν το ρέθυμνο πέφτει αισθητά η κατανάλωση...ανάλογα την οδήγηση έχω δεί αυτονομία απο 540 μέχρι 680 χιλιόμετρα

Link to comment
Share on other sites

11.500 χλμ. και μου 'χει κάψει 1,25l λάδι......

Μπορεί από βενζίνη να είναι οικονομικό (μόνο βέβαια αν οδηγάς με αυγό....στο γκάζι όχι στον....) αλλά από λάδι τα τσούζει το Golfάκι μας ε;;;;

Πήγα στην AUTO MARINE στην Αλεξάνδρας και τους φάνηκε πολύ φυσιολογικό.................

 

Δεν ξερω αλλα εμενα μου φαινονται πολλα!!!

Εγω με 33.000 χλμ και με τα αναλογα "σκισιματακια" ,δεν μου εχει καψει ουτε σταγονα!!

δεν ξερω......:wacko:

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους!!! συγχαρητηρια για την καταπληκτικη δουλεια που εχετε κανει ολοι παιδια...βοηθατε πολλους με αποριες..εδω και μια εβδομαδα ειμαι κι εγω ενας κατοχος ενος golf gt, και παρολο που εχω διαβασει ολες τις ενοτητες εχω παρα πολλες αποριες..θα προσπαθησω να τις δημοσιευω λιγες λιγες για να μην γινομαι κουραστικος..παμε λοιπον..εχω την απλη οθονη οχι την plus, εχω την δυνατοτητα να βλεπω κι εγω την μεση ωριαια ταχυτητα, την καταναλωση βεζινης, και αλλες θερμοκρασιες οπως λαδιου, κινητηρα?? αν οντως γινεται πως μπορω να το κανω ρε παιδια?? και μια δευτερη..αν θελησω να βαλω νικελ δακτυλιους γυρω απο τους αεραγωγους και απο δεικτες θερμοκρασιας και βεζινης , πρεπει να βγαλω αυτα που ηδη υπαρχουν, η τοποθετουνται απο πανω?? γενικα τα νικελ extra μπαινουν πανω απο τα υπαρχοντα η αφαιρουμε τα παλια?? ελπιζω να μην σας ταλαιπωρησα και ευχαριστω εκ των προτερων..να ειστε καλα και καλες βολτες!!!
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους!!! συγχαρητηρια για την καταπληκτικη δουλεια που εχετε κανει ολοι παιδια...βοηθατε πολλους με αποριες..εδω και μια εβδομαδα ειμαι κι εγω ενας κατοχος ενος golf gt, και παρολο που εχω διαβασει ολες τις ενοτητες εχω παρα πολλες αποριες..θα προσπαθησω να τις δημοσιευω λιγες λιγες για να μην γινομαι κουραστικος..παμε λοιπον..εχω την απλη οθονη οχι την plus, εχω την δυνατοτητα να βλεπω κι εγω την μεση ωριαια ταχυτητα, την καταναλωση βεζινης, και αλλες θερμοκρασιες οπως λαδιου, κινητηρα?? αν οντως γινεται πως μπορω να το κανω ρε παιδια?? και μια δευτερη..αν θελησω να βαλω νικελ δακτυλιους γυρω απο τους αεραγωγους και απο δεικτες θερμοκρασιας και βεζινης , πρεπει να βγαλω αυτα που ηδη υπαρχουν, η τοποθετουνται απο πανω?? γενικα τα νικελ extra μπαινουν πανω απο τα υπαρχοντα η αφαιρουμε τα παλια?? ελπιζω να μην σας ταλαιπωρησα και ευχαριστω εκ των προτερων..να ειστε καλα και καλες βολτες!!!

 

 

Γεια! Φυσικα και μπορεις να δεις μεση ωριαια ταχυτητα, μεση καταναλωση και αλλες πληροφοριες στην οθονη. Διαβασε λιγο το manual εκει που αναφερεται στην MFA. Τα γραφει ολα εκει. Θερμοκρασια λαδιου, κινητηρα δεν μπορεις να δεις εκει, αλλα μπορεις να βαλεις τον κλιματισμο σε Diagnostic mode πατωντας το ECON και το κουμπι που στελνει τον αερα επανω, ταυτοχρονα και να παιξεις με to fan και temperature knob.

 

Δες και αυτο: http://www.carandimage.com/forums/showthread.php?t=2080

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ξέρω γιατί μου κακοφαίνεται. Ίσως είχα συνηθίσει όλα τα σύγχρονα αυτοκίνητα μια αυτονομία 500 χλμ τουλάχιστον να την έχουν.

 

 

Με το ακραίο 10 λίτρα/100χλμ, τα 55 λίτρα του ρεζερβουάρ δίνουν 550 χλμ αυτονομία..

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την Πέμπτη cruise control (από τότε έχω να πιάσω και υπολογιστή, γι αυτό άργησα) και είναι τέλειο.

 

Δηλαδή είναι όπως θα έπρεπε. Είναι ένα κλασικό cruise control που κάνει ό,τι υπόσχεται.

 

Μόνο μειονέκτημα ότι -αφού το απενεργοποιήσεις και σταματήσεις - δε μπορείς να επιταχύνεις από 0 χιλιόμετρα/ωρα στην ταχύτητα που είχες πριν, αλλά πρέπει να περάσεις τα 20 για να το ενεργοποιήσεις και να σε πάει... (μιλάω για αυτόματο κιβώτιο)

 

Σε ένα subaru outback που έχω δει γίνεται αν θυμάμαι καλά...

 

Ο Μανδύλας (βραβευμένος με διάφορα) είχε πολύ καλή εξυπηρέτηση, μάλλον προσεκτική δουλειά (δεν έχω σημάδια στο τιμόνι, και μου είπε ότι πάντα βάζουν τα προστατευτικά), ωραία αίθουσα αναμονής και γενικά εμπνέει επαγγελματισμό.. Μόνο μία παρατήρηση, ο άνθρωπος που με εξυπηρέτησε όλο μου έλεγε "σε 10 λεπτά..." και περίμενα πάνω από 2 ώρες... Δεν κατάλαβα γιατί δε μου είπε πόση ώρα χρειαζόταν για να ανοίξω λάπτοπ...(αν και δεν ειχε ιντερνετ)

 

Launch Control ΔΕ ΜΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑΝ, γιατί λέει ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ στο δικό μου μοντέλο... Το έχει συναντήσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους!!! συγχαρητηρια για την καταπληκτικη δουλεια που εχετε κανει ολοι παιδια...βοηθατε πολλους με αποριες..εδω και μια εβδομαδα ειμαι κι εγω ενας κατοχος ενος golf gt, και παρολο που εχω διαβασει ολες τις ενοτητες εχω παρα πολλες αποριες..θα προσπαθησω να τις δημοσιευω λιγες λιγες για να μην γινομαι κουραστικος..παμε λοιπον..εχω την απλη οθονη οχι την plus, εχω την δυνατοτητα να βλεπω κι εγω την μεση ωριαια ταχυτητα, την καταναλωση βεζινης, και αλλες θερμοκρασιες οπως λαδιου, κινητηρα?? αν οντως γινεται πως μπορω να το κανω ρε παιδια?? και μια δευτερη..αν θελησω να βαλω νικελ δακτυλιους γυρω απο τους αεραγωγους και απο δεικτες θερμοκρασιας και βεζινης , πρεπει να βγαλω αυτα που ηδη υπαρχουν, η τοποθετουνται απο πανω?? γενικα τα νικελ extra μπαινουν πανω απο τα υπαρχοντα η αφαιρουμε τα παλια?? ελπιζω να μην σας ταλαιπωρησα και ευχαριστω εκ των προτερων..να ειστε καλα και καλες βολτες!!!

Δεν μπορείς με την απλή οθόνη. Όσο για το "κόλπο" με τα χειριστήρια του κλιματισμού (αν έχεις Climatronic) δεν είμαι σίγουρος ότι δουλεύουν στα νέα μοντέλα. Εγώ που έχω Touran 1.4Tsi DSG όταν πατάω τα πλήκτρα που θα με βγάλουν σε "κατάσταση διάγνωσης" μου βγάζει στις 2 οθονίτσες (εκεί που φαίνονται οι θερμοκρασίες του διζωνικού κλιματισμού) δύο χαμογελαστά πρόσωπα- κάτι σαν :). Μήπως σημαίνει: "πονηρούλη ξέρουμε τι πας να κάνεις?"

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ:

Πιθανώς να έχω πρόβλημα.

 

Μέχρι πριν 1 βδομάδα, όταν οδηγούσα επιθετικά στο D, η συμπεριφορά του άλλαζε ως εξής: Στην εκκίνηση από στάση, όσο λίγο κι αν πατήσω γκάζι, κάνει ένα απότομο ξεκίνημα και μετά κόβει, και συνεχίζει να επιταχύνει ομαλά.

(Θα μπορούσα να βγάλω βίντεο τα κεφάλια των επιβατών που πηγαίνουν μπρος πίσω)

Αν βάλω S ή σειριακό, ξεκινάει μια χαρά.

 

Τώρα πια όμως, σε όλα τα modes (ακόμα και στην όπισθεν, και νομίζω ακόμα και με 2α, δηλαδή με λίγα χιλιόμετρα ταχύτητα) ξεκινάει άσχημα. Δηλαδή κάνει αυτό το "κόμπιασμα", και μετά από 1δευτερόλεπτο το ξανακάνει, και μετά το κάνει και 3η φορά...

 

Το έχει ξαναδεί κανείς?

 

EDIT: Δε βρίσκω πως κάνουμε reset τη μνήμη του DSG. Το έχει κανείς πρόχειρο? (κλείνεις πόρτα, πατάς γκάζι 3 φορές, περιμένεις... κάτι τέτοιο)

 

EDIT2: Found: http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=49418&highlight=dsg

Επίσης, για το πρόβλημά μου: http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=5350&highlight=dsg

Θα σας πω αν έχω νέα

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την Πέμπτη cruise control (από τότε έχω να πιάσω και υπολογιστή, γι αυτό άργησα) και είναι τέλειο.

 

Δηλαδή είναι όπως θα έπρεπε. Είναι ένα κλασικό cruise control που κάνει ό,τι υπόσχεται.

 

Μόνο μειονέκτημα ότι -αφού το απενεργοποιήσεις και σταματήσεις - δε μπορείς να επιταχύνεις από 0 χιλιόμετρα/ωρα στην ταχύτητα που είχες πριν, αλλά πρέπει να περάσεις τα 20 για να το ενεργοποιήσεις και να σε πάει... (μιλάω για αυτόματο κιβώτιο)

 

Σε ένα subaru outback που έχω δει γίνεται αν θυμάμαι καλά...

 

Ο Μανδύλας (βραβευμένος με διάφορα) είχε πολύ καλή εξυπηρέτηση, μάλλον προσεκτική δουλειά (δεν έχω σημάδια στο τιμόνι, και μου είπε ότι πάντα βάζουν τα προστατευτικά), ωραία αίθουσα αναμονής και γενικά εμπνέει επαγγελματισμό.. Μόνο μία παρατήρηση, ο άνθρωπος που με εξυπηρέτησε όλο μου έλεγε "σε 10 λεπτά..." και περίμενα πάνω από 2 ώρες... Δεν κατάλαβα γιατί δε μου είπε πόση ώρα χρειαζόταν για να ανοίξω λάπτοπ...(αν και δεν ειχε ιντερνετ)

 

Launch Control ΔΕ ΜΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑΝ, γιατί λέει ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ στο δικό μου μοντέλο... Το έχει συναντήσει κανείς?

 

ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ:

Πιθανώς να έχω πρόβλημα.

 

Μέχρι πριν 1 βδομάδα, όταν οδηγούσα επιθετικά στο D, η συμπεριφορά του άλλαζε ως εξής: Στην εκκίνηση από στάση, όσο λίγο κι αν πατήσω γκάζι, κάνει ένα απότομο ξεκίνημα και μετά κόβει, και συνεχίζει να επιταχύνει ομαλά.

(Θα μπορούσα να βγάλω βίντεο τα κεφάλια των επιβατών που πηγαίνουν μπρος πίσω)

Αν βάλω S ή σειριακό, ξεκινάει μια χαρά.

 

Τώρα πια όμως, σε όλα τα modes (ακόμα και στην όπισθεν, και νομίζω ακόμα και με 2α, δηλαδή με λίγα χιλιόμετρα ταχύτητα) ξεκινάει άσχημα. Δηλαδή κάνει αυτό το "κόμπιασμα", και μετά από 1δευτερόλεπτο το ξανακάνει, και μετά το κάνει και 3η φορά...

 

Το έχει ξαναδεί κανείς?

 

EDIT: Δε βρίσκω πως κάνουμε reset τη μνήμη του DSG. Το έχει κανείς πρόχειρο? (κλείνεις πόρτα, πατάς γκάζι 3 φορές, περιμένεις... κάτι τέτοιο)

 

EDIT2: Found: http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=49418&highlight=dsg

Επίσης, για το πρόβλημά μου: http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=5350&highlight=dsg

Θα σας πω αν έχω νέα

Χρηστο σχετικα με το LC, σου λενε ********. Φυσικα και το υποστηριζει. Και εδω στο Μπουρμα δεν ηθελε ο ηλεκτρολογος να το κανει και πηγα στο Γρατσια.

Οσο αφορα το κομπιασμα που κανει, στις ποσες στροφες γινεται αυτο? Αν ειναι στις χαμηλες μπορει και να ειναι η βαλβιδα 249. Εμενα μου εβγαλε προβλημα τη περασμενη εβδομαδα, με αυτο το κομπιασμα. Ειναι η βαλβιδα που ελεγχει τη πιεση στο compressor. Περιμενω το ανταλακτικο απο Γερμανια.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μου λένε όντως &^%*^.

Θα πάω Gratsia όταν κατέβω και θα πω και gratsias. (χρεώνει?)

 

Το παράξενο είναι ότι μόλις πήγα με διάθεση να κάνω reset το dsg, μάλλον με μυρίστηκε και έπαψε να μου το κάνει...

 

Επίσης, προσανατολίζομαι σε software problem, γιατί όταν είναι κρύος ο κινητήρας ΔΕΝ το βγάζει, αλλά ξεκινάει ομαλά...

 

Θα δείξει. Θα περιμένω να ξαναεμφανιστεί και θα το κάνω reset. Και μετά βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

@morfie pws xereis oti ekpase 1,25l?

mhpws den htan gemato thn 1h fora?

 

Αυτό που λες δεν το είχα σκεφτεί....

Δεν είχα ελέγξει ποτέ τα λάδια από τότε που το πήρα και απλά τα μέτρησα όταν μου άναψε η σχετική ένδειξη. Συνεπώς σίγουρα έκαψε λάδια αλλά έχεις δίκιο ότι δε μπορώ να ξέρω πόσα ακριβώς. Πάντως σε κάθε περίπτωση μου έκανε εντύπωση ότι στην αντιπροσωπεία το αντιμετωπίζουν σαν κάτι τόσο φυσιολογικό...

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειχαμε την πρωτη απρογραμματιστη βολτα στο συνεργειο...το πρωι με το που εβαλα μπροστα το GT μου αναβοσβηνε το λαμπακι του κινητηρα για λιγο. Το σφαλμα στο διαγνωστικο του συνεργειου εγραφε 'Αναγνωριστηκαν διακοπες καυσης'. Τελικα επρεπε να αλλαχτει ο πολλαπλασιαστης του 2ου κυλινδρου, και η αιτια ηταν νοθευμενη βενζινη...ευτυχως χωρις κοστος, μεσα στην εγγυηση.

 

Με την ευκαιρια εγινε και μια αναβαθμιση στον εγκεφαλο. Τους ρωτησα αν η συγκεκριμενη αναβαθμιση εχει να κανει με μια ανακληση που εχει γραφτει σε αλλο φορουμ, μου ειπαν οτι δεν εχουν ακουσει κατι τετοιο, και οτι η συγκεκριμενη αναβαθμιση εχει ερθει σχετικα προσφατα. Οταν εφυγα απο το συνεργειο παρατηρησα οτι η βελονα στο οργανακι του boost κουνιοταν πολυ λιγοτερο απ' οτι πριν, και μονο με βαρυ ποδι στο γκαζι. Πριν η βελονα κουνιοταν με το παραμικρο, και εφτανε ευκολα στο τερμα με παραπανω γκαζι. Δεν μπορω να καταλαβω διαφορα στο τραβηγμα του αυτοκινητου παντως. Θα το δω πιο προσεκτικα το σαβ/κο, καθως θελω γρηγορα να καψω το υπολοιπο ρεζερβουαρ με την μουφα βενζινη και να βαλω απο το βενζιναδικο που εμπιστευομαι (η νοθευμενη μπηκε σε αλλο). Ευτυχως δεν ειναι πολυ, περιπου 100 χλμ ακομα και αδειασαμε :)

Γνωρίζει κανείς εμπεριστατωμένα τι περιλαμβάνει η αναβάθμιση εγκεφάλου και αν βελτιώνει οικονομία καυσίμου για π.χ. Την εκανα πριν λίγο καιρό και έχω την εντύπωση ότι έχει καλύτερη οικονομία. Επίσης, ο δείκτης boost δεν κινείται τόσο εύκολα όσο πριν την αναβάθμιση, ενώ πιο εύκολα πιάνει Overboost. Διαφορά στην απόδοση δεν φαίνεται..υπάρχει άλλη γνώμη? Στο συνεργείο όταν τους ρώτησα απάντησαν με γενικότητες...

Link to comment
Share on other sites

Για τον φιλο με τον καμμενο πολλαπλασιαστη που του εριξαν το φταιξιμο στην νοθευμενη βενζινη μπορει να μας πει αν πληρωσε για την εργασια και τα ανταλλακτικα??

Η πιπιλα της "νοθευμενης βενζινης" ειναι η κλασσικη δικαιολογια που σκαρφιζονται τα συνεργεια για να γλιτωσουν τα εργατικα και το κοστος των ανταλλακτικων... Εαν ανεφεραν αυτη τη δικαιολογια και μετα καλυψαν και το κοστος τοτε απλα μιλαμε για δημιουργια εντυπωσεων!!

 

Η νοθευμενη βενζινη δεν εχει σε τιποτα να κανει με τον πολλαπλασιαστη!! Μπορει να προκαλεσει 1002 πραγματα αλλα οχι βλαβη στον πολλαπλασιαστη....

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος TSI 140 και θα ήθελα να ρωτήσω αν τα εναπομείναντα χιλιομετρα στο trip computer εμφανιζονται κατα δεκάδες και η ανανέωση γίνεται σχετικά αργα...(σε σχέση με άλλες εταιρείες που είναι πιο άμεσο και αλλάζει κατα ένα,δύο...συνέχεια)

thnx

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος TSI 140 και θα ήθελα να ρωτήσω αν τα εναπομείναντα χιλιομετρα στο trip computer εμφανιζονται κατα δεκάδες και η ανανέωση γίνεται σχετικά αργα...(σε σχέση με άλλες εταιρείες που είναι πιο άμεσο και αλλάζει κατα ένα,δύο...συνέχεια)

thnx

 

Αν εννοεις ποσα χιλιομετρα σε βγαζει η βενζινη που εχεις, ναι μειωνονται/αυξανονται κατα 10χλμ ή πολλαπλασια του 10. Τωρα για το αν η ανανεωση γινεται αργα δε ξερω, δεν ειχα ξανα αυτοκινητο με trip computer.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Δεν ξέρω αν κάνω Post στο κατάλληλο topic αλλά αν μπορεί κάποιος ασ βοηθήσει.

 

Έχω ένα VW JETTA 1.6 (102 ps) και σκέφτομαι να βάλω κάτι για να παίζει mp3.Σκέφτηκα ipod ή USB . Έχει να προτείνει κανείς κάτι.

 

Για ipod στον Παζαρόπουλο μου έιπαν 200 euro (μαζί με τα εργατικά). Έχω ακούσει για διάφορους αντάπτορες αλλά όχι με πολλές λεπτομέρειες.

 

Τιμή να μην ξεφύγουμε :wacko:

 

Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Σκεφτομαι εδω και 2 εβδομαδες την αγορα ενος 140 με χειροκινητο κιβωτιο η το 122 με το 7αρι αυτοματο.

Καταφερα να κανω δοκιμη με το πρωτο αλλα για το αυτοματο , περι ορεξεως ....

 

Εχω λοιπον καποιες ερωτησεις , αφου σας ενημερωσω οτι εχω ξεκοκκαλισει το τοπικ και δεν μπηκα απλα για να ρωτησω πραγματα που εχουν ηδη ειπωθει

 

1.Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει το 122αρι με το 7αρι αυτοματο , και τι εντυπωσεις εχει αποκομισει. Εγω προσωπικα θελω πιο πολυ το 140αρι γιατι πιστευω οτι οι 20 ιπποι διαφορας θα φανουν στο δρομο. Αλλα απο την αλλη το 6αρι αυτοματο δεν εχει και πολυ καλες κριτικες.

Κοινως ειμαι μεταξυ 122 7αρι αυτοματο κ 140 χειροκινητο....οι αποψεις σας παρακαλω :)

 

2. Τι γινεται με ESP και δεν φερνει η αντιπροσωπεια στην Ελλαδα αυτοκινητα με ESP.

Εμεινα λιγο παγωτο οταν μου ειπαν οτι για ετοιμοπαραδοτο με ESP ουτε για πλακα , καθοτι λεει ο Ελληνας καταναλωτης δεν το προτιμαει,αντιθετως ειδα τουλαχιστον 4 αυτοκινητα με GT sport εξοπλισμο που απλα θεωρω οτι πληρωνεις φυκια για μεταξωτες κορδελλες. Τα φωτα σας παρακαλω

 

3. Εξοπλισμος. Νομιζω οτι το highline ειναι επαρκες , και θεωρω οτι τα επιπλεον λευτα που κοστιζει η εκδοση GT Sport,μπορουν πολυ καλλιτερα να χρησιμοποιηθουν για ESP , υποβραχιονιο , και 2 χρονια επεκταση εγγυησης. Αποψεις για αλλο εξοπλισμο ?

 

4. Ρωτησα τον αντιπροσωπο αν γινεται σε παραγγελια να γινει αλλαγη των ζαντων , των 5 ακτινων που θεωρω απαραδεκτες , με τις κλασσικες 8 ακτινες των FSI και μου ειπε πως δεν γινεται. Τι μπορω να κανω παραγγελνοντας αυτοκινητο με εξοπλισμο highline ? Δηλαδη με το ζορι ζαντες που δεν μου αρεσουν ? Δεν θα επρεπε να υπαρχει εστω μια εναλλακτικη ? Ο βαθμος αποστροφης προς τις συγκεκριμενες ζαντες ειναι τοσο μεγαλος που σκεφτομαι να παραγγειλω trendline με καποια εξτρα , και να βαλω ζαντες της αρεσκειας μου μετα.

Παρεπιμπτοντως ενω στο φυλλαδιο αναφερει οτι GT sport και highline εχουν διαφορετικου τυπου ζαντες....εγω αυτα που ειδα ηταν οι ιδιες 5 ακτινες. Ερμηνεια ?

 

5. Δωρακι τι παιζει ? Εγω του ειπα για επεκταση εγγυησης κ υποβραχιονιο και συμφωνησε αμεσως...να ζητησω και κατι αλλο ?

 

6. Το σκουροχρωμο κρυσταλλο που εχουν τα μπροστα φαναρια ειναι αποκλειστικο της εκδοσης εξοπλισμου GT sport ?

 

7. Μου ειπε οτι θα ψαξει για ετοιμοπαραδοτο ESP για καμμια εβδομαδα , αλλιως μετα παραγγελια.

Χρονος παραδοσης λεει 3 μηνες αν γινει παραγγελια.

Πιστευτο η θα περιμενω κανενα 6μηνο ?

 

Αυτα τα λιγα :X για τωρα...ελπιζω να μην κουρασα, ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

1.Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει το 122αρι με το 7αρι αυτοματο , και τι εντυπωσεις εχει αποκομισει. Εγω προσωπικα θελω πιο πολυ το 140αρι γιατι πιστευω οτι οι 20 ιπποι διαφορας θα φανουν στο δρομο. Αλλα απο την αλλη το 6αρι αυτοματο δεν εχει και πολυ καλες κριτικες.

Κοινως ειμαι μεταξυ 122 7αρι αυτοματο κ 140 χειροκινητο....οι αποψεις σας παρακαλω :)

 

Για το 122 με το 7αρι δεν εχω αποψη.Εχω το 140αρι εδω και 1,5 χρονο με το εξαρι (χειροκινητο) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Αν επαιρνα τωρα αυτοκινητο,θα επαιρνα παλι το 140αρι αλλα με dsg!!

 

2. Τι γινεται με ESP και δεν φερνει η αντιπροσωπεια στην Ελλαδα αυτοκινητα με ESP.

Εμεινα λιγο παγωτο οταν μου ειπαν οτι για ετοιμοπαραδοτο με ESP ουτε για πλακα , καθοτι λεει ο Ελληνας καταναλωτης δεν το προτιμαει,αντιθετως ειδα τουλαχιστον 4 αυτοκινητα με GT sport εξοπλισμο που απλα θεωρω οτι πληρωνεις φυκια για μεταξωτες κορδελλες. Τα φωτα σας παρακαλω

 

Αυτο πρωτη φορα το ακουω...μαλλον ο συκγεκριμενος θελει να διωξει το στοκ που εχει χωρις esp!!Ειναι αληθεια οτι μολις ακους 3 μηνες παραδοση δεν το βαζεις το esp...οι περισσοτεροι τουλαχιστον!!

 

3. Εξοπλισμος. Νομιζω οτι το highline ειναι επαρκες , και θεωρω οτι τα επιπλεον λευτα που κοστιζει η εκδοση GT Sport,μπορουν πολυ καλλιτερα να χρησιμοποιηθουν για ESP , υποβραχιονιο , και 2 χρονια επεκταση εγγυησης. Αποψεις για αλλο εξοπλισμο ?

 

Αυτο ειναι καθαρα γουστο του καθενος...δεν θα επαιρνα αλλη εκδοση εκτος απο την gtsport.Για μενα τα must στον επιπλεον εξοπλισμο ειναι 1.υποβραχιονιο 2.cruise control. και 3. xenon!!

 

4. Ρωτησα τον αντιπροσωπο αν γινεται σε παραγγελια να γινει αλλαγη των ζαντων , των 5 ακτινων που θεωρω απαραδεκτες , με τις κλασσικες 8 ακτινες των FSI και μου ειπε πως δεν γινεται. Τι μπορω να κανω παραγγελνοντας αυτοκινητο με εξοπλισμο highline ? Δηλαδη με το ζορι ζαντες που δεν μου αρεσουν ? Δεν θα επρεπε να υπαρχει εστω μια εναλλακτικη ? Ο βαθμος αποστροφης προς τις συγκεκριμενες ζαντες ειναι τοσο μεγαλος που σκεφτομαι να παραγγειλω trendline με καποια εξτρα , και να βαλω ζαντες της αρεσκειας μου μετα.

Παρεπιμπτοντως ενω στο φυλλαδιο αναφερει οτι GT sport και highline εχουν διαφορετικου τυπου ζαντες....εγω αυτα που ειδα ηταν οι ιδιες 5 ακτινες. Ερμηνεια ?

 

Αυτα που σου ειπε ειναι απλως ********.Οταν κανεις παραγγελια ενα αμαξι του βαζεις οτι θελεις εσυ!!

Για ρωτα και σε κανεναν αλλο

Για μενα παντως σκεψου καλα την εκδοση.....γιατι στην gtsport παιρνεις και την spor αναρτηση που ειναι πολυ καλή

 

5. Δωρακι τι παιζει ? Εγω του ειπα για επεκταση εγγυησης κ υποβραχιονιο και συμφωνησε αμεσως...να ζητησω και κατι αλλο ?

 

Μιά χαρά.... Τα συνηθη δωρακια που παιζουν ειναι συναγερμος(δεν το προτεινω γιατι δεν βαζουν τον εργοστασιακο) και parking sensors.Οτι μπορεις να του παρεις ....παρτο του...:p

 

6. Το σκουροχρωμο κρυσταλλο που εχουν τα μπροστα φαναρια ειναι αποκλειστικο της εκδοσης εξοπλισμου GT sport ?

 

Αυτο δεν το ξερω....:wacko:

 

7. Μου ειπε οτι θα ψαξει για ετοιμοπαραδοτο ESP για καμμια εβδομαδα , αλλιως μετα παραγγελια.

Χρονος παραδοσης λεει 3 μηνες αν γινει παραγγελια.

Πιστευτο η θα περιμενω κανενα 6μηνο ?

 

3 με 4 μηνες ειναι ο συνηθεις χρονος παραδοσης.

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα VW JETTA 1.6 (102 ps) και σκέφτομαι να βάλω κάτι για να παίζει mp3.Σκέφτηκα ipod ή USB . Έχει να προτείνει κανείς κάτι.

Για ipod στον Παζαρόπουλο μου έιπαν 200 euro (μαζί με τα εργατικά). Έχω ακούσει για διάφορους αντάπτορες αλλά όχι με πολλές λεπτομέρειες.

Τιμή να μην ξεφύγουμε :wacko:

Thanks

 

http://www.xcarlink.co.uk/home.php?cat=2

κανε και ενα search με "xcarlink" στο συγκεκριμενο topic και θα δεις αρκετα...

προσωπικα εχω και παει μια χαρα... (USB) συνδεδεμενο σε rcd300 και αισχατως σε mfd2.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για την αναβαθμιση εγκεφαλου δεν ξερανε κατι συγκεκριμενο, δεν μου εκανε εντυπωση αυτοι καλα-καλα δεν ξερουν τα βασικα να σου εξηγησουν. Τον καμμενο πολλαπλασιαστη τον καλυψε η εγγυηση, δεν πληρωσα τιποτα, ουτε εργατικα. Και φυσικα δεν οφειλεται σε νοθευμενη βενζινη, οπως προσπαθησε να με πεισει ο τεχνικος συμβουλος, ο οποιος σε μια αλλη κουβεντα που καναμε μου λεει 'ελα ρε, οι BWM ειναι πισωκινητες?!'...Ενταξει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...