Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

(Βρε τι έπαθα !! Πολλή πελατεία έπεσε).

 

Titiko .. πάρε θέση στην ουρά γιατί τώρα τελευταία έχει πέσει μεγάλη ζήτηση για 'πολυλειτουργικό τιμόνι'. :D

 

Ρίξε μια ματιά στα όσα έχουν αναφερθεί πρόσφατα σε αυτό το forum για την αλλαγή τιμονιού .. και θα καταλάβεις ότι ..θα το "σώσεις" εύκολα το 1000ρικο;).

 

Κώστας

 

 

:lol::lol::lol::lol:

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:lol::lol::lol::lol:

 

Eιδες περαση που εχει το πολυλειτουργικο?? τρομερη ζητηση!!

 

Πιστευω οτι αν σου ζητησει αντιπροσωπεια πανω απο 400 ευρω συνολικη τιμη για ολη τη δουλεια, που ειναι ηδη εξωφρενικα πολλα χρηματα, ειναι απατη...

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

 

Eιδες περαση που εχει το πολυλειτουργικο?? τρομερη ζητηση!!

 

Πιστευω οτι αν σου ζητησει αντιπροσωπεια πανω απο 400 ευρω συνολικη τιμη για ολη τη δουλεια, που ειναι ηδη εξωφρενικα πολλα χρηματα, ειναι απατη...

 

Απάτη δεν είναι. Άλλο αγοράζω καινούρια ανταλλακτικά από τον επίσημο εισαγωγέα στην Ελλάδα και πληρώνω την εργατοώρα του για την εγκατάσταση και άλλο αγοράζω μεταχειρισμένα ανταλλακτικά από το εξωτερικό και τα εγκαθιστώ μόνος μου.

 

Μπορεί το αποτέλεσμα να μην διαφέρει σημαντικά, η διαδικασία όμως είναι εντελώς διαφορετική...κάπου υπάρχει και μια 2ετής εγγύηση στην μέση...

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

 

Eιδες περαση που εχει το πολυλειτουργικο?? τρομερη ζητηση!!

 

Πιστευω οτι αν σου ζητησει αντιπροσωπεια πανω απο 400 ευρω συνολικη τιμη για ολη τη δουλεια, που ειναι ηδη εξωφρενικα πολλα χρηματα, ειναι απατη...

 

400 € ειναι πολλα?????? οταν παραγειλεις το αυτοκινητο η τιμη σαν αξεσουαρ ειναι 475 € και περιλαμβανει χειριστηρια τιμονιου φυσικα, οθονη plus, και δερματινες επενδυσεις σε τιμονι επιλογεα ταχυτητων και χειροφρενο (μεγαλη μουφα)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για το πολυλειτουργικο. Έχει ο πατερας μου το passat 2.0 FSi με το πολυλειτουργικο και το RCD-500.Το πρόβλημα είναι ότι δεν παίζει μπ3 το παρων.

Αν βάλει κάποιο aftermarket μου είπανε ότι δεν δουλευουν τα πληκτρα του ηχοσυστηματος απο το τιμόνι, όποτε προσωρινά το ξεχνάμε.

 

Ποια λύση προτείνετε,να παίζει τουλαχιστον Mp3;;

ή τουλαχιστον ,αν γινεται, να μπορω με κάποιον τρόπο να συνδέω usb και να αναπαράγω από εκει την μουσική;;;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καποια καλη προταση για εξατμιση τελικο (καζανακι) σε TSI με τα 140ps

Τελικα δεν μας ειπες τον λογο για την αλλαγη που θελεις να κανεις....

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για το πολυλειτουργικο. Έχει ο πατερας μου το passat 2.0 FSi με το πολυλειτουργικο και το RCD-500.Το πρόβλημα είναι ότι δεν παίζει μπ3 το παρων.

Αν βάλει κάποιο aftermarket μου είπανε ότι δεν δουλευουν τα πληκτρα του ηχοσυστηματος απο το τιμόνι, όποτε προσωρινά το ξεχνάμε.

 

Ποια λύση προτείνετε,να παίζει τουλαχιστον Mp3;;

ή τουλαχιστον ,αν γινεται, να μπορω με κάποιον τρόπο να συνδέω usb και να αναπαράγω από εκει την μουσική;;;

 

Ευχαριστώ!

 

Υπάρχουν εργοστασιακές και μη λύσεις για σύνδεση usb ή iPod.

Link to comment
Share on other sites

....

Αν βάλει κάποιο aftermarket μου είπανε ότι δεν δουλευουν τα πληκτρα του ηχοσυστηματος απο το τιμόνι, όποτε προσωρινά το ξεχνάμε.

 

...

 

Μην είσαι τόσο απόλυτος ότι δεν παίζει μια aftermarket πηγή με τα πλήκτρα από το τιμόνι.

http://www.youtube.com/watch?v=3_pP7Puoq0U

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παιζουν....

Αρκει να υπαρχει ο καταλληλος ανταπτορας απο την κατασκευαστρια εταιρια του νεου ηχοσυστηματος!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον εμφανισιακα.βλεπεις το tsi με τα 140 ειναι κρυμενη η εξατμιση.δευτερον turbo ειναι οπως και να εχει θα αλλαξει η συμπεριφορα του ως προς την αποδοση και τελος θελω πιο βραχνο μπασο ηχο!! Σε καλυψα? θα με αφησεις να παρω μια εξατμιση?
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 15.000 χλμ χωρίς προβλήματα αποφάσισα να κάνω "ανακαίνηση" :)στο Golfακι μου. Η λύση που βρήκα ήταν να πέσω πάνω σε άλλον :cry:. Το αποτέλεσμα ήταν να θέλουν αλλαγή τα εξής,

 

1. ΚΑΠΟ

2. ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑΣ ΕΜΠΡΟΣ

3. ΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ, 2 ΤΕΜΑΧΙΑ

4. ΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ ΦΑΝΟΥ, 2 ΤΕΜΑΧΙΑ

5. ΚΑΠΑΚΙ ΠΡΟΒΟΛΕΑ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ

6. ΜΑΣΚΑ ΚΟΜΠΛΕ

7. ΜΕΤΟΠΗ

8. ΦΡΙΔΗ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ

9. ΦΑΝΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ

10. ΚΛΙΠΣ

11. ΨΥΓΕΙΟ ΝΕΡΟΥ

12. ΑΦΡΟΛΕΞ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ

 

σύμφωνα με μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Το πήγα εκεί αρχικά διότι το έχει ένας φίλος που τον εμπιστεύομαι χρόνια τώρα. Ο φίλος μου είπε να υπολογίζω γύρω στα 2000 τα ανταλλακτικά.

 

Έχει κάποιος τους κωδικούς από αυτα τα μέρη? Μιλάμε για Golf V Tsi 140hp.

Επίσης, εσείς τι προτείνεται, να το αφήσω στον φίλο ή να το πάω σε εξουσιοτημένο? Κοντά στο σπίτι μου είναι η VW Φιλιππαίος, από τον οποίο το πήρα. Δεν έχει φανοποιείο εκεί αλλά έχει στην Audi Φιλιππαίος.

Golf GT Sport TSI 140PS
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εργοστασιακές και μη λύσεις για σύνδεση usb ή iPod.

 

Αλήθεια;Για usb ενδιαφέρομαι. Εργοστασιακή τί λύση υπάρχει και με ποιό κόστος;Θα χρειαστεί να αλλάξω το rcd 500 ή όχι;:confused:

Ευχαριστώ!

 

(Απο μη εργοστασιακή τι υπάρχει;;Τι μου προτεινετε εσείς;)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον εμφανισιακα.βλεπεις το tsi με τα 140 ειναι κρυμενη η εξατμιση.δευτερον turbo ειναι οπως και να εχει θα αλλαξει η συμπεριφορα του ως προς την αποδοση και τελος θελω πιο βραχνο μπασο ηχο!! Σε καλυψα? θα με αφησεις να παρω μια εξατμιση?

Την εμφανιση μπορεις να την αλλαξεις πολυ πιο ευκολα και πολυ πιο οικονομικα... Σε εναν εξατμισα και βαζει οτι "μπουρι" επιθυμεις (εχει 2μπουκα, μονομπουκα, οβαλ κλπ κλπ)

Απο εκει και περα σε οτι αφορα τις επιδοσεις δεν θα παρεις δυστυχως τιποτα!

 

Για να δεις σοβαρη βελτιωση χρειαζεσαι θα χρειαστει να αλλαξει ολη την εξατμιση απο τα χταποδια και πισω... Πρεπει να μεγαλωσει ολη η διαμετρος της εξατμισης! Δεν εχει νοημα να κρατησεις τους εργοστασιακους σωληνες και να βαλεις πιο ελευθερο τελικο καζανακι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεω σωστα τα λες αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησεις. Ακομα να σου πω οτι εαν αλλαχτει τελικο και καταλυτης μονο γινεται αλλο αμαξι και αυτο το λεω διοτι το εχω σε αρκετα turbo αυτοκινητα(punto gt,subaru imbreza,golf IV 1,8Turbo....) γιαυτον το λογο ψαχνομαι για κανενα καλο τελικο για αρχη.
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον το βλεπεις απλα σαν αρχη τοτε... καλυ υπομονη! ;)

Δυστυχως δεν γνωριζω κατι συγκεκριμενο για Golf TSI αλλα υποθετω οτι ολες οι μεγαλες μαρκες εξατμησεων ολο και κατι θα εχουν βγαλει!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 15.000 χλμ χωρίς προβλήματα αποφάσισα να κάνω "ανακαίνηση" :)στο Golfακι μου. Η λύση που βρήκα ήταν να πέσω πάνω σε άλλον :cry:. Το αποτέλεσμα ήταν να θέλουν αλλαγή τα εξής,

 

1. ΚΑΠΟ

2. ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑΣ ΕΜΠΡΟΣ

3. ΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ, 2 ΤΕΜΑΧΙΑ

4. ΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ ΦΑΝΟΥ, 2 ΤΕΜΑΧΙΑ

5. ΚΑΠΑΚΙ ΠΡΟΒΟΛΕΑ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ

6. ΜΑΣΚΑ ΚΟΜΠΛΕ

7. ΜΕΤΟΠΗ

8. ΦΡΙΔΗ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ

9. ΦΑΝΟΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ

10. ΚΛΙΠΣ

11. ΨΥΓΕΙΟ ΝΕΡΟΥ

12. ΑΦΡΟΛΕΞ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ

 

σύμφωνα με μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Το πήγα εκεί αρχικά διότι το έχει ένας φίλος που τον εμπιστεύομαι χρόνια τώρα. Ο φίλος μου είπε να υπολογίζω γύρω στα 2000 τα ανταλλακτικά.

 

Έχει κάποιος τους κωδικούς από αυτα τα μέρη? Μιλάμε για Golf V Tsi 140hp.

Επίσης, εσείς τι προτείνεται, να το αφήσω στον φίλο ή να το πάω σε εξουσιοτημένο? Κοντά στο σπίτι μου είναι η VW Φιλιππαίος, από τον οποίο το πήρα. Δεν έχει φανοποιείο εκεί αλλά έχει στην Audi Φιλιππαίος.

 

Εαν δεν εχεις μεικτη ασφαλεια και τα πληρωνεις μονος σου παρε μεταχειρισμενα ανταλλακτικα (μιση τιμη) εκτος απο το ψυγειο.

Αν εχεις μεικτη ασφαλεια πηγαινε το σε αντιπροσωπεια και οτι σου βγαλουνε (θα εχεις και εγγυηση ανταλλακτικων και τοποθετησης).

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειδα μια διαφημιση που ελεγε οτι βγηκε tsi 160 αλογα,ειναι αληθεια η δεν ειδα καλα εγω?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειδα μια διαφημιση που ελεγε οτι βγηκε tsi 160 αλογα,ειναι αληθεια η δεν ειδα καλα εγω?

 

Βεβαίως, γιατί όπως έλεγαν όλοι με επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις... ήδη πριν την κυκλοφορία του κινητήρα αυτού στην αγορά... ο Tsi 170 είναι πολύ πιεσμένος και είναι σκέτο πυροτέχνημα και το μεγάλο λάθος της VW, η οποία έσπευσε επιτέλους, έστω και καθυστερημένα, να αφήσει τα πείσματα και να δώσει βάση στις προειδοποιήσεις που έδωσε στον nik_suncity_89 ο μαστρο-γιώργης. Τώρα μένει να δούμε τί θα κάνουμε εμείς που την πατήσαμε με τα GT... Πάλι εμείς θα πληρώνουμε τα λάθη των πολυεθνικών? Ανάκληση για να μας αλλάξουν τους κινητήρες ΤΩΡΑ!!! (Πάω ν' ανοίξω group στο FB...)

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως, γιατί όπως έλεγαν όλοι με επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις... ήδη πριν την κυκλοφορία του κινητήρα αυτού στην αγορά... ο Tsi 170 είναι πολύ πιεσμένος και είναι σκέτο πυροτέχνημα και το μεγάλο λάθος της VW, η οποία έσπευσε επιτέλους, έστω και καθυστερημένα, να αφήσει τα πείσματα και να δώσει βάση στις προειδοποιήσεις που έδωσε στον nik_suncity_89 ο μαστρο-γιώργης. Τώρα μένει να δούμε τί θα κάνουμε εμείς που την πατήσαμε με τα GT... Πάλι εμείς θα πληρώνουμε τα λάθη των πολυεθνικών? Ανάκληση για να μας αλλάξουν τους κινητήρες ΤΩΡΑ!!! (Πάω ν' ανοίξω group στο FB...)

 

Χωρίς να είμαι ειδικός, από διάφορες συζητήσεις με φίλους που ξέρουν από αμάξια/δουλεύουν σε συνεργεία, ο TSI αντέχει μια χαρά 220+ άλογα.

Το λέω με κάθε επιφύλαξη, δεν είναι δική μου άποψη. Πάντως πιστεύω ότι το GT επ´ουδενί δε δουλεύει στα όριά του. Μια χαρά πάει ο κινητήρας και αντέχει παραπάνω χαλαρά.

Be well.

ilias
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντέχει...

Εχεις δει κανενα σπασμενο???? Γιατι εγω δεν εχω δει ουτε ακουσει καποιον. Ασε λοιπον τις θεωριες σου περι πουσαρισμενων και σπασμενων κινητηρων

Link to comment
Share on other sites

Του ξαδέρφου μου... Ανάκληση τώρα λέμε!!!

Ανακληση για ποιο πραγμα? Ρε φιλε δε πας να γραψεις για κανα FIAT λεω εγω:lol:

Link to comment
Share on other sites

Που εδατε ρε παιδια σπασμενους κινητηρες TSI γιατι εχω ρωτησει παντου τους ψαχνω και δεν τους βρισκω. Εχω μεγαλη περιεργεια να δω εναν "ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ".ΕΛΕΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγώ εχω δει, αλλά ο φιλος Morfie λέει πιο πάνω (αν καταλαβα καλά,αν κάνω λάθος διορθώστε με) ότι έσπασε του ξαδερφού του.:worry:

 

Αν αληθεύει αυτό και πρόκειται όντως για σπάσιμο, τί του είπανε οι τεχνικοί της vw ;;;

Και πώς εσπασε;;;Με τί χρήση;;

 

Φιλικά πάντα:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...