Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η εργατοώρα αγαπητέ πόσο είναι στην audi;

 

 

οτι γραφει το τιμολογιο γραφω(λεει ''ΣΕΡΒΙΣ Μ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΙΝΗΤΗΚ.''),επρεπε να ειμαι κατω απο 286 δηλαδη??:lol:

Link to comment
Share on other sites

αισθητηρες παρκαρισματος (2) που ειναι ενσωματωμενοι στο πλαστικο τις πινακιδας 135euro

 

 

αυτοι οι αισθητηρες να αναφερεις ειναι της ΜΕΤΑ ; oi ενσωματωμενοι σε ειδικο πλαστικο πανω στο οποιο καθεται η πινακιδα;

επισης η τιμη 135 ευρω ειναι με την εργασια μαζι;

 

επειδη με ενδιαφερουν τι λενε απο ποιοτητα και λειτουργια;

 

ευχαριστω!:)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον με την εργασια μαζι. Οι δυο αισθητηρες ειναι δεξια και αριστερα της πινακιδας ενσωματομενοι. Δεν γνωριζω μαρκα ουτε και απο ποιοτητα παντως τους εχω δει σε αρκετα αυτοκινητα
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες ωρες παρελαβα το tsi μου (122ps), εχω μεινει αφονος με το τραβηγμα που εχει το αυτοκινητο απο τις 1200 στροφες στο προηγουμενο μου τετοιο τραβηγμα δεν ειχα ουτε μετα τις 3000! (polo 101 ΦΠΕ). Γενικα ειναι φοβερο το αυτοκινητακι, η μονη ενσταση ειναι σχετικα με τη ποιοτητα της πανω πλαφονιερας, θα φανει βεβαια..

 

Α και κατι ακομα, εμενα ηρθε με 4 ηχεια ενω ξερω οτι αλλοι αντιπροσωποι το φερνουν με 8 πλεον, δε πιστευω να ειναι εκθεσιακο αμαξι :X πως μπορω να καταλαβω κατι τετοιο; Συμφωνα με το vin ειναι μοντελο 2008, αυτο σημαινει οτι κατασκευαστηκε μετα τον 7/07; :worry:

 

Κανεις; :O

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις σήμερα παρέλαβα το Golf Plus 1.4 140Hp.

Με έχει εντυπωσιάσει πολύ σαν αυτοκίνητο αν σκεφτεί κανείς ότι το προηγούμενο αυτοκίνητο μου ( και μοναδικό) ήταν ένα Renault Clio 1.4 του 97.

Ήθελαν να ρωτήσω κάποια πράγματα.

 

Μόλις πρόσεξα ότι στον πίνακα οργάνων υπάρχουν κάτω αριστερά τρεις γρατσουνιές.

Δεν μπορώ να πω ότι είναι κάτι φοβερό αλλά όπως και να το κάνουμε είναι καινούργια αυτοκίνητο.

Θα πρέπει να τους πω να μου αντικαταστήσουνε το τζαμάκι τώρα, με το πρώτο σέρβις ή δεν αξίζει τον κόπο και υπάρχει ο φόβος να πειράξουν και να χαλάσουν κάτι άλλο;

 

Και το δεύτερο που έχω να ρωτήσω είναι το πλαστικό προστατευτικό που περιβάλει τα τσάμια και τις πόρτες του αυτοκινήτου καθώς και τις κολόνες στις πόρτες καθώς το πιάνω αφήνει σημάδια.

Δεν μου φαίνεται καλής ποιότητας πλαστικό. λέτε με τον ήλιο να φθαρεί και να πάρει χρώμα καφέ;

 

Αυτά για αρχή. Αναμένετε να έχω και άλλες απορίες γιατί δεν το έχω ψάξει ακόμα όλο το αυτοκίνητο.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις σήμερα παρέλαβα το Golf Plus 1.4 140Hp.

Με έχει εντυπωσιάσει πολύ σαν αυτοκίνητο αν σκεφτεί κανείς ότι το προηγούμενο αυτοκίνητο μου ( και μοναδικό) ήταν ένα Renault Clio 1.4 του 97.

Ήθελαν να ρωτήσω κάποια πράγματα.

 

Μόλις πρόσεξα ότι στον πίνακα οργάνων υπάρχουν κάτω αριστερά τρεις γρατσουνιές.

Δεν μπορώ να πω ότι είναι κάτι φοβερό αλλά όπως και να το κάνουμε είναι καινούργια αυτοκίνητο.

Θα πρέπει να τους πω να μου αντικαταστήσουνε το τζαμάκι τώρα, με το πρώτο σέρβις ή δεν αξίζει τον κόπο και υπάρχει ο φόβος να πειράξουν και να χαλάσουν κάτι άλλο;

 

Και το δεύτερο που έχω να ρωτήσω είναι το πλαστικό προστατευτικό που περιβάλει τα τσάμια και τις πόρτες του αυτοκινήτου καθώς και τις κολόνες στις πόρτες καθώς το πιάνω αφήνει σημάδια.

Δεν μου φαίνεται καλής ποιότητας πλαστικό. λέτε με τον ήλιο να φθαρεί και να πάρει χρώμα καφέ;

 

Αυτά για αρχή. Αναμένετε να έχω και άλλες απορίες γιατί δεν το έχω ψάξει ακόμα όλο το αυτοκίνητο.:)

 

 

 

Φίλε μου καλορίζικο και καλοτάξιδο.

 

Σχετικά με τις γρατζουνιές:

Το καλύτερο που είχες να κάνεις ήταν να το δεις τη στγμή που σου το παρέδιδε ο πωλητής. Όμως ξέρω από πρώτο χέρι ότι ο ενθουσιασμός εκείνη τη στιγμή είναι μεγάλος :p και να μην το παρατηρήσεις, και δικαίως-κάτι αντίστοιχο είχα πάθει και εγώ.

Εφ'όσον δεν το είδες τότε, τί προτείνω από δω και πέρα? Να πάρεις τηλέφωνο τον πωλητή -εί δυνατόν να πας από εκεί ο ίδιος- και να δηλώσεις το πρόβλημα αυτό, και εγγράφως να σου εγγυηθεί ότι στο πρώτο σέρβις θα επισκευαστεί δωρεάν και άμεσα.

Το αν αξίζει τον κόπο, εσύ το ξέρεις καλύτερα, αλλά αν είναι έντονο, επισκεύασε το. Δεν νομίζω ότι θα χαλάσει κάτι αν το φτιάξουν, του π%^$!#, αν και δεν είναι και λίγα τα όσα έχουμε ακούσει...

Όσο για τα πλαστικά, δεν έχω άποψη, αν και δεν έχω δει Golf Plus με ξεθωριασμένα πλαστικά so far.

 

Αυτά, και πάλι καλορίζικο και πολλά, καλά και ασφαλή χιλιόμετρα!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα τιμόνι για το Golf μου αλλά έχει ένα περίεργο τρόπο πληρωμής λεπτομεριες στο παρακάτω link

 

http://pages.benl.ebay.be/help/sell/bank-transfer-intro.html

 

Μήπως έχει πληρώσει κάποιος με αυτό τον τρόπο να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα τιμόνι για το Golf μου αλλά έχει ένα περίεργο τρόπο πληρωμής λεπτομεριες στο παρακάτω link

 

http://pages.benl.ebay.be/help/sell/bank-transfer-intro.html

 

Μήπως έχει πληρώσει κάποιος με αυτό τον τρόπο να βοηθήσει.

 

Δεν στον προτείνω. Θα σου έλεγα να πληρώσεις με απλό έμβασμα και όχι Xpress. Καλύτερη τράπεζα είναι η Alpha Bank με την πιο χαμηλή προμήθεια (€11). Θα μπορούσες να στήλεις ένα mail στον πωλητή πρώτα και να του προτήνεις τον τρόπο που διευκολύνει εσένα (eg. Paypal, deposit etc).

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αισθητηρες παρκαρισματος (2) που ειναι ενσωματωμενοι στο πλαστικο τις πινακιδας 135euro

 

 

αυτοι οι αισθητηρες να αναφερεις ειναι της ΜΕΤΑ ; oi ενσωματωμενοι σε ειδικο πλαστικο πανω στο οποιο καθεται η πινακιδα;

επισης η τιμη 135 ευρω ειναι με την εργασια μαζι;

 

επειδη με ενδιαφερουν τι λενε απο ποιοτητα και λειτουργια;

 

ευχαριστω!:)

 

κσι εγω ενδιαφερομαι να βαλω το πλαισιο πινακιδας με ενσωματομενους αισθητηρες.

ΥΓ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ-ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ 2?ΑΣ ΤΟ ΛΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ MOD

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες εχει αρχισει να τρεμει αρκετα το αυτοκινητο.Οταν ειναι κρυο και το βαζω μπρος μεχρι να πεσουν οι στροφες και να ζεσταθει λιγο τρεμει.ακομα και οταν ειναι ζεστο στα φαναρια οταν σταματαω εχει ενα τρεμουλο.

και κατι ακομα (ασχετο) μυριζει απο το clima σαν ξυδι.υποτιθεται οταν κανεις τις πιτσιλιθρες κλεινει αυτοματα και ακαριαια η εισοδος του εξωτερικου αερα για καποια δευτερολεπτα.σε μενα φοβαμαι οτι μαλλον δεν εγινε κατι τετοιο και ορισμενεσ φορεσ το κλιμα μυριζει σαν ξυδι.

καμια ιδεα?thanks

(golf tsi 140)

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες εχει αρχισει να τρεμει αρκετα το αυτοκινητο.Οταν ειναι κρυο και το βαζω μπρος μεχρι να πεσουν οι στροφες και να ζεσταθει λιγο τρεμει.ακομα και οταν ειναι ζεστο στα φαναρια οταν σταματαω εχει ενα τρεμουλο.

 

 

και εμένα συχνά κάνει ακριβώς το ίδιο, αλλά δεν νομίζω ότι είναι κάτι κακό...

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες εχει αρχισει να τρεμει αρκετα το αυτοκινητο.Οταν ειναι κρυο και το βαζω μπρος μεχρι να πεσουν οι στροφες και να ζεσταθει λιγο τρεμει.ακομα και οταν ειναι ζεστο στα φαναρια οταν σταματαω εχει ενα τρεμουλο.

και κατι ακομα (ασχετο) μυριζει απο το clima σαν ξυδι.υποτιθεται οταν κανεις τις πιτσιλιθρες κλεινει αυτοματα και ακαριαια η εισοδος του εξωτερικου αερα για καποια δευτερολεπτα.σε μενα φοβαμαι οτι μαλλον δεν εγινε κατι τετοιο και ορισμενεσ φορεσ το κλιμα μυριζει σαν ξυδι.

καμια ιδεα?thanks

(golf tsi 140)

Το τρεμουλο ειναι χαρακτηριστικο αυτων των αυτοκινητων στο ρελαντι, αλλα με τον καιρο διορθωνεται (οπως στο δικο μου) αν και δεν ξερω το γιατι.

Μια αλλη εκδοχη ειναι η ποιοτητα της βενζινης (ιδιως απο τοτε που βαζω μιση/μιση 95/100 δεν κανει τιποτα) και εκει πρεπει να προσεχεις ασχετως αν βαζεις παντα απο το ιδιο πρατηριο (τα λεφτα ειναι πολλα).

Πιτσιληθρες τι εννοεις? Τα πιτσιλιστηρια?

Αν ναι τοτε ειναι φυσικο η μυρωδια του υγρου να ερχεται μεσα εκτος και αν εχεις βαλει την ανακυκλωση.

Link to comment
Share on other sites

το τρεμουλο το ειχα οταν ηταν ζεστο το αυτοκινητο σε καποιες στασεις.οκ ειναι ρυθμισμενο και χαμηλα για οικονομια οποτε ειναι λογικο.οταν ομως βαζεις μπρος το αυτοκινητο και ειναι κρυο οι στροοφες του ειναι κοντα στις 1100 1200 νομιζω αλλα εχει και εκει τρεμουλο.και με το που πεφτουν οι στροφες στα 700 περιπου σταματαει.

οσο για τα πιτσιλιστηρια διαβαζα στο manual του αυτοκινητου οτι σε περιπτωση που ενεργοποιησεις τον καθαρισμο του τζαμιου απο μονο του πηγαινει στην ανακυκλωση.τωρα τι μπορω να κανω να φυγει η μυρωδια?

Link to comment
Share on other sites

το τρεμουλο το ειχα οταν ηταν ζεστο το αυτοκινητο σε καποιες στασεις.οκ ειναι ρυθμισμενο και χαμηλα για οικονομια οποτε ειναι λογικο.οταν ομως βαζεις μπρος το αυτοκινητο και ειναι κρυο οι στροοφες του ειναι κοντα στις 1100 1200 νομιζω αλλα εχει και εκει τρεμουλο.και με το που πεφτουν οι στροφες στα 700 περιπου σταματαει.

οσο για τα πιτσιλιστηρια διαβαζα στο manual του αυτοκινητου οτι σε περιπτωση που ενεργοποιησεις τον καθαρισμο του τζαμιου απο μονο του πηγαινει στην ανακυκλωση.τωρα τι μπορω να κανω να φυγει η μυρωδια?

 

το τρεμουλο το ειχα και εγω στην αρχη... μετα με εγκατελειψε και αισχατως με θυμαται που και που...

οσο για το clima το εχεις καιρο το αυτοκινητο;; ειχα παρομιο προβλημα και απλα αλλαξα το φιλτρο του clima (στους 15-16 μηνες) και ολα καλα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πρόσεξα ότι στον πίνακα οργάνων υπάρχουν κάτω αριστερά τρεις γρατσουνιές.

Δεν μπορώ να πω ότι είναι κάτι φοβερό αλλά όπως και να το κάνουμε είναι καινούργια αυτοκίνητο.

Θα πρέπει να τους πω να μου αντικαταστήσουνε το τζαμάκι τώρα, με το πρώτο σέρβις ή δεν αξίζει τον κόπο και υπάρχει ο φόβος να πειράξουν και να χαλάσουν κάτι άλλο;

Πήγαινε τώρα να τους το πεις γιατί να ξέρεις ότι αυτό το τζαμάκι είναι πολύ ευαίσθητο στις γρατσουνιές και μπορεί να έγινε κατά το πλύσιμο πριν την παράδοση.Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν τέτοιο λάθος αναγνωρίζεται εύκολα!

Το δικό μου για να καταλάβεις,μετά τα πρώτα δύο πλυσίματα που του έκανα και είδα τις πρώτες μικρές αμυχές,το καθαρίζω με πανάκι για τα γυαλιά ηλίου πλέον...:lol:

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

το εχω και εγω 14μηνες περιπου.ποσο κοστιζει το φιλτρο?

 

16ευρώ και τωρα που κοιταξα για την τιμη βλεπω πως το άλλαξα στους 17μηνες. (μοιριζε η καμπινα οταν το λειτουργουσα ως καλοριφερ-χειμωνας)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν στον προτείνω. Θα σου έλεγα να πληρώσεις με απλό έμβασμα και όχι Xpress. Καλύτερη τράπεζα είναι η Alpha Bank με την πιο χαμηλή προμήθεια (€11). Θα μπορούσες να στήλεις ένα mail στον πωλητή πρώτα και να του προτήνεις τον τρόπο που διευκολύνει εσένα (eg. Paypal, deposit etc).

 

Κώστας

 

Ξέρει κάποιος στο τιμόνι του Golf Gti (το βρήκα χωρίς αερόσακο) ταιριάζει ο αερόσακος από το tsi ή πρέπει να πάρω το τιμόνι του gti, που μου αρέσει, μαζί με αερόσακο.

 

Το τιμόνι είναι αυτό

http://cgi.ebay.de/VW-GOLF-5-V-R32-GTI-LENKRAD-R-LEDER-AIRBAG-POLO-9N-EOS_W0QQitemZ250257034868QQihZ015QQcategoryZ53947QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ebayphotohosting

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος στο τιμόνι του Golf Gti (το βρήκα χωρίς αερόσακο) ταιριάζει ο αερόσακος από το tsi ή πρέπει να πάρω το τιμόνι του gti, που μου αρέσει, μαζί με αερόσακο.

 

Το τιμόνι είναι αυτό

http://cgi.ebay.de/VW-GOLF-5-V-R32-GTI-LENKRAD-R-LEDER-AIRBAG-POLO-9N-EOS_W0QQitemZ250257034868QQihZ015QQcategoryZ53947QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ebayphotohosting

 

 

 

 

 

.

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=18832

Link to comment
Share on other sites

 

Δημήτρη διάβασα όλα τα posts αλλά δεν είδα να απαντά κάποιος στο ερώτημα μου. Μονο ο Κώστας (COSTAS_) από ότι κατάλαβα είναι γνώστης του αντικειμένου ας επαναφέρω λοιπόν το ερώτημα

 

(Ξέρει κάποιος στο τιμόνι του Golf Gti (το βρήκα χωρίς αερόσακο) ταιριάζει ο αερόσακος από το tsi ή πρέπει να πάρω το τιμόνι του gti, που μου αρέσει, μαζί με αερόσακο.)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη διάβασα όλα τα posts αλλά δεν είδα να απαντά κάποιος στο ερώτημα μου. Μονο ο Κώστας (COSTAS_) από ότι κατάλαβα είναι γνώστης του αντικειμένου ας επαναφέρω λιπών το ερώτημα

 

(Ξέρει κάποιος στο τιμόνι του Golf Gti (το βρήκα χωρίς αερόσακο) ταιριάζει ο αερόσακος από το tsi ή πρέπει να πάρω το τιμόνι του gti, που μου αρέσει, μαζί με αερόσακο.)

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&showtopic=18832&view=findpost&p=211578

 

http://imageshack.gr/files/62cb9xrmaaxbjm80g2sv_thumb.jpg

 

...το 2006 έγινε αλλαγή στο χρώμα από anthracite σε black. Η διαφορά ωστόσο δεν είναι ιδιαιτέρως εμφανής.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος στο τιμόνι του Golf Gti (το βρήκα χωρίς αερόσακο) ταιριάζει ο αερόσακος από το tsi ή πρέπει να πάρω το τιμόνι του gti, που μου αρέσει, μαζί με αερόσακο.

 

Το τιμόνι είναι αυτό

http://cgi.ebay.de/VW-GOLF-5-V-R32-GTI-LENKRAD-R-LEDER-AIRBAG-POLO-9N-EOS_W0QQitemZ250257034868QQihZ015QQcategoryZ53947QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ebayphotohosting

.

 

Ο αερόσακος από TSi ταιριάζει σε αυτό το τιμόνι.

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο αερόσακος από TSi ταιριάζει σε αυτό το τιμόνι.

 

Κώστας

 

OK Κώστα σε ευχαριστώ. Εσυ Δημήτρη με μπέρδεψες με τόσα link και μάλλον κατάλαβα λάθος (ότι δεν ταιριάζει δηλαδή)

 

 

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...