Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχας ευχαριστω για το ενδιαφέρον αν και ο πρωτος φιλος δεν καταλαβε τι εννοουσα.Πιστεψε με, το αμάξι μου το ξερω πολυ καλα\!Ύστερα απο ταλαιπωρία ευτυχως μονο 2 ημερων και ενω τους είπα ακριβως τι παρατηρησα στο αμαξι βρηκαμε το προβλημα.Ευτυχως ανωδυνο..Λοιπον το αμαξι μετα τις 3500 πηγαινε σαν 1400 απλο ,δηλαδη δε φορτωνε το τουρμπο.Πριν πάω στην αντιπροσωπια μπηκα στο FORUM να δω και Εiδα οτι κ αλλοι αλλαξαν μια βαλβίδα και μετά ΟΚ.Α..και τους τόνισα οτι το κανει αφου ζεσταθει! Δηλαδη κοιτουσα τη θερμοκρασια (υπάρχει τροπος απο το κλιματισμο) και μόλις επιανε 83 γίνοταν αυτο το ξαφνικό κοψιμο στο γέμισμα του τούρμπο.Στην αρχη μου ειπαν οτι άλλαξαν μια βαλβιδα(ένας υμένας που υπάρχει ,μπορει να εχει σπάσει και κάτι τετοια) αλλα και παλι οπως γραφω δεν έγινε τιποτα.Μετα απο κανα 2 μερες μου είπαν θα δοκιμασουν άλλη βαλβιδα(ηλεκτρομαγνητικη),την άλλαζουν επιτόπου μπροστα κ εγω και πάλι τίποτα! Άρχισα να τρελαίνομαι.Πηγαίνουμε μου λεει ο υπευθυνος ,με βάση τις οδηγιες που πέρνουμε οπότε το επόμενο που θα πρεπει να αλλαχτει είναι ακόμη μια βαλβίδα,ι αν και τότε δεν γίνει τίποτα βλέπουμε..Τέλικα δοκιμάζουμε να βγαλουμε και την τριτη βαλβιδα η οποια εβγαινε μάζι με ενα λάστιχο.Το προβλημα βρέθηκε! το αμάξι τωρα ειναι κομπλε..Όπως το αγορασα και το έκανα test drive...Τέλος καλά όλα καλά .Αν λαμβαναν σοβαρά τα λεγομενα μου δεν θα άλλαζαν 2 βαλβίδες τζάμπα αν και μένα τελικά στη τελική μου δε με χάλασε..(καινουργιες 3 βαλβίδες) στα 40000 χλμ.Μου ειπε ο τεχνιτης οτι oι πρώτες παρτιδες ειχαν αυτο το λαστιχο το οποιο δεν αντεχε την θερμοκρασια.Τα καινουργια βγαίνουν πιο ενισχυμένα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μολις γυρισα απο βολτα σβηνω αφου πρωτα αφωνω κλασικα 2 λεπτα να κρυωσει. Μολις παω να το βαλω ξανα μπρος τιποτα! Δεν δινει η μιζα και αναβει στο ταμπλο η κιτρινη μηχανη! Τι ειναι τωρα αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Τις βαλβιδες τις πληρωσες gt_79? Ειχα παρομοιο προβλημα το κολοκαιρι που περασε! Αλλα οταν κρυωνε η τουρμπινα πηγαινε κανονικα. Και επισης μια φορα που ταξιδευα στην εγνατια (θεσσαλονικη-κοζανη) ξαφνικα μπουκωσε το αμαξι πατουσα γκαζι και καμια ανταποκριση. Εκανα δεξια σταματησα η μηχανη δουλευε και απο πισω η εξατμιση εβγαζε πολυ εντονο πυκνο ασπρο καπνο και μυριζε πολυ περιεργα.στο καντραν εβγαλε ενδειξη τον κιτρινο κινητηρα αλλα το αμαξι λειτουργουσε. το μετεφερα με ιντεραμερικαν και στην αντιπροσωπεια ειπαν οτι ειχε μια σποραδικη βλαβη σε μια ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα.στον εφκεφαλο τα εδειξε ολα. Η ΕΙΡΩΝΙΑ ειναι οτι δεν αλλαξαν τπτ το αμαξι λειτουργουσε κανονικα.Τωρα μηπως ειναι αυτο που λες?
Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο βολτα σβηνω αφου πρωτα αφωνω κλασικα 2 λεπτα να κρυωσει. Μολις παω να το βαλω ξανα μπρος τιποτα! Δεν δινει η μιζα και αναβει στο ταμπλο η κιτρινη μηχανη! Τι ειναι τωρα αυτο?

 

Γεια χαρά,

μπα και απλώς ήρθε η ώρα να αλλάξεις μπαταρία? Το έχεις καιρό?

 

Επίσης μιας και λέμε για την ένδειξη του κίτρινου κινητήρα. Ρε παιδιά, εμένα μου είχαν πει στην αντιπροσωπεία ότι αυτό είναι ο καταλύτης (!!).

(Ας ξανακοιτάξω καλύτερα το manual..)

Be well.

ilias
Link to comment
Share on other sites

H odiki pou irthe ipe pos den ine mpataria, ekane mai epanekinisi ston egkefalo mpas k exei kati kolisei alla tipota me apotelesma deytera na badizo pros sinergio

Arxizo kai ta perno, k mpenoun olo k poio entona skepseis molis klisi 2 eti na to doso , alla poso na pianei?

Link to comment
Share on other sites

H odiki pou irthe ipe pos den ine mpataria, ekane mai epanekinisi ston egkefalo mpas k exei kati kolisei alla tipota me apotelesma deytera na badizo pros sinergio

Arxizo kai ta perno, k mpenoun olo k poio entona skepseis molis klisi 2 eti na to doso , alla poso na pianei?

 

Ήξερε η οδική να σου κάνει reboot στον εγκέφαλο?

Κάλεσες αυτό που λέει VW total care? Βασικά ρωτάω κυρίως για να ξέρω τι γίνεται σε αναλογες περιπτώσεις.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να μην είναι σοβαρό.

ilias
Link to comment
Share on other sites

Ήξερε η οδική να σου κάνει reboot στον εγκέφαλο?

Κάλεσες αυτό που λέει VW total care? Βασικά ρωτάω κυρίως για να ξέρω τι γίνεται σε αναλογες περιπτώσεις.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να μην είναι σοβαρό.

ναι η οδικη που εχει η vw, παντως δεν ξερω αλλα ξενερωσα αγρια , πριν 10 μερες βγηκα απο το συνεργειο για αλλαγη γραναζιου δευτερας και τριτης και τωρα παλι...! Και να φανταστεις πως το προσεχω σαν τα ματια μου (service στην ωρα τους, ζεσταμα κρυωμα κινητηρα παντα, δεν οδηγαω στους κοφτες κ βενζινη μονο 100 αρα)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΟΜΑ ΑΝΟΙΓΜΑ ΓΚΑΖΙΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙΣ 3500 ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΟΜΠΙΑΣΜΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ 6 ΣΤΙΣ 10 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΦΟΡΑ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ Η ΕΙΝΑ ΝΟΡΜΑΛ.ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΒΑΖΩ ΠΑΝΤΑ 95ΑΡΑ.ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΞ ΤΟΥ ΤΟΥΡΜΠΟ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και απο μένα... θα ήθελα πολύ να ρίξω μια ματιά στον καταλογο με τα αξεσουάρ. υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή ή θα πρέπει να περάσω από την αντιπροσωπεία. αν ειναι και τιμοκατάλογος ακόμα καλύτερα.

 

το δεύτερο που ήθελα να θήξω είναι μια πιθανή συνάντηση που θα μπορούσαμε να οργανώσουμε προφανώς όσοι είμαστε από αθήνα. περιμένω τη γνώμη σας...

 

Ότι πιο κοντινό σε αυτό που θέλεις:

http://www.filosidis.gr/odigos_montelon.xls

 

Το αν είναι ενημερωμένο με τις τωρινες τιμές είναι ένα ερωτηματικό όμως. τσεκαρέ το.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γνωριζετε αν υπαρχει τροπος μετα το εργοστασιο να εγκατασταθουν οι ανιχνευτες πιεσης στα λαστιχα κι ενδειξη πιεσης στο trip computer?? Μιλαω για το extra ενδειξη πιεσης ελαστικων που ειναι στανταρ στο GTI.

 

Τελευταια εχω πατησει πολλα καρφια με το τωρινο μου αυτοκινητο κι εχει φοβηθει το ματι μου...

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γνωριζετε αν υπαρχει τροπος μετα το εργοστασιο να εγκατασταθουν οι ανιχνευτες πιεσης στα λαστιχα κι ενδειξη πιεσης στο trip computer?? Μιλαω για το extra ενδειξη πιεσης ελαστικων που ειναι στανταρ στο GTI.

 

Τελευταια εχω πατησει πολλα καρφια με το τωρινο μου αυτοκινητο κι εχει φοβηθει το ματι μου...

 

Καλύτερα να το ξανασκευθείς .. γιατί είναι λίγο δύσκολο.

 

http://vw.ogdenlabs.com/tpms_install.pdf

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Oντως φαινεται να ειναι μεγαλη μανουβρα...Αναρωτιεμαι αν κανενα συνεργειο VW μπαινει στον κοπο να το τοποθετησει..Ευχαριστω πολυ παντως για την ενημερωση Κωστα.

 

Επισης απο οτι ειδα εβαλες στο αυτοκινητο τα φωτακια για ποδια οδηγου-συνοδηγου...Πολυ καλη δουλεια!;)

καταφερες να τοποθετησεις και κατι αλλο απο το πακετο ανεσης, οπως αισθητηρες βροχης και φωτος??

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Oντως φαινεται να ειναι μεγαλη μανουβρα...Αναρωτιεμαι αν κανενα συνεργειο VW μπαινει στον κοπο να το τοποθετησει..Ευχαριστω πολυ παντως για την ενημερωση Κωστα.

 

Επισης απο οτι ειδα εβαλες στο αυτοκινητο τα φωτακια για ποδια οδηγου-συνοδηγου...Πολυ καλη δουλεια!;)

καταφερες να τοποθετησεις και κατι αλλο απο το πακετο ανεσης, οπως αισθητηρες βροχης και φωτος??

 

Εβαλα τα puddle lights (photos), footwell lights πίσω και άλλα πραγματάκια (..ότι είναι εύκολο να το κάνω μόνος μου, το κάνω).

 

http://www.imageshack.gr/files/7q6g80s9kr5f8xtp7ua2_thumb.jpg

http://www.imageshack.gr/files/kmlt291nh7k18upkyrpy_thumb.jpg

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τα puddle lights (photos), footwell lights πίσω και άλλα πραγματάκια (..ότι είναι εύκολο να το κάνω μόνος μου, το κάνω).

 

http://www.imageshack.gr/files/7q6g80s9kr5f8xtp7ua2_thumb.jpg

http://www.imageshack.gr/files/kmlt291nh7k18upkyrpy_thumb.jpg

 

Κώστας

 

Κώστα...για πες μας κατι παραπανω για τα puddle....;)

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Κώστα...για πες μας κατι παραπανω για τα puddle....;)

 

Καθρέπτες με φωτισμό είδα για πρώτη φορά στο EOS και μου κέντρησε αμέσως την περιέργεια.

http://www.imageshack.gr/files/jgw1pw5fdtlm0kpqwbwv_thumb.jpg

Δε μπορεί λέω, κάτι ανάλογο θα υπάρχει και για GOLF 5. Με λίγο ψάξιμο διαπίστωσα ότι από EOS & JETTA ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ σε GOLF 5. Ομως υπάρχουν για GTi και μπάινουν στο GOLF χωρίς μετατροπές!!. Ετσι τα βρήκα εύκολα από ebay.de και τα πήρα. Βοήθεια για την τοποθέτηση πήρα από εδώ :

http://gallery.mac.com/davidch#100040&view=carousel&sel=0

(> 50 photos παρακαλώ !!)

 

Η κωδικοποίηση με VAGCOM γίνεται στις διευθύνσεις 42 & 52 (μπροστά πόρτες)

 

* +0000001 = Rear Lid Remote Unlock Button (E233)

* +0000002 = Ambient Mirror Illumination <-------- (Εδώ)

* +0000004 = Mirror Turn Signals

* +0000008 = Interior Door Handle Illumination installed

* +0000016 = Automatic Run active

* +0000032 = Mirror Heater installed

* +0000064 = Door Exit/Warning Light installed

* +0000128 = 5-Door Chassis

* +0000256 = Seat Memory installed

* +0000512 = Right Hand Steering

* +0001024 = Safe-Motor not installed

* +0002048 = Pinch Protection inactive

 

Αυτό ήταν όλο. Λειτουργούν μαζί με τον φωτισμό καμπίνας/δαπέδου. Το αποτέλεσμα είναι Super και εντυπωσιάζει. Να και ένα videο για το πως λειτουργούν:http://www.youtube.com/watch?v=S3ozwdc3ZF0

 

Οποιος ενδιαφέρεται να βάλει τέτοιους καθρέπτες, το προτείνω αφού είναι ιδιαίτερα εύκολη η τοποθέτησή τους.

 

Κώστας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΟΜΑ ΑΝΟΙΓΜΑ ΓΚΑΖΙΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙΣ 3500 ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΟΜΠΙΑΣΜΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ 6 ΣΤΙΣ 10 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΦΟΡΑ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ Η ΕΙΝΑ ΝΟΡΜΑΛ.ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΒΑΖΩ ΠΑΝΤΑ 95ΑΡΑ.ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΞ ΤΟΥ ΤΟΥΡΜΠΟ?

--------------------

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΧΩ ΤΟ GT 170 ΑΛΟΓΑ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι η οδικη που εχει η vw, παντως δεν ξερω αλλα ξενερωσα αγρια , πριν 10 μερες βγηκα απο το συνεργειο για αλλαγη γραναζιου δευτερας και τριτης και τωρα παλι...! Και να φανταστεις πως το προσεχω σαν τα ματια μου (service στην ωρα τους, ζεσταμα κρυωμα κινητηρα παντα, δεν οδηγαω στους κοφτες κ βενζινη μονο 100 αρα)

 

Τελικά φίλε βρήκες άκρη? Με παραξένεψες έτσι ξαφνικά να μην παίρνει μπρος και να είναι και ΟΚ η μπαταρία... Φαντάζομαι ότι κάτι ψιλό θα είναι (τώρα μιλάω χωρίς να ξέρω το κόστος) δλδ. κάτι στη μίζα κι έτσι... εννοώ ότι δε θα είναι κάτι σοβαρό.

ilias
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις εαν μπορω σε ΤSI μοντ 1/07 140ιππων να κανω να αναβουν τα φωτα οταν το ξεκλειδωνω καθως και αν υπαρχει η δυνατοτητα να κλειδωνουν οι κλειδαριες οταν το αυτοκινητο περασει τα 10-20 χλμ/ωρα....???

γινεται μεσω του Climatronic?και πως αυτο δειχνει καποια στοιχεια?τι πρεπει να πατησω?

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Τις βαλβιδες τις πληρωσες gt_79? Ειχα παρομοιο προβλημα το κολοκαιρι που περασε! Αλλα οταν κρυωνε η τουρμπινα πηγαινε κανονικα. Και επισης μια φορα που ταξιδευα στην εγνατια (θεσσαλονικη-κοζανη) ξαφνικα μπουκωσε το αμαξι πατουσα γκαζι και καμια ανταποκριση. Εκανα δεξια σταματησα η μηχανη δουλευε και απο πισω η εξατμιση εβγαζε πολυ εντονο πυκνο ασπρο καπνο και μυριζε πολυ περιεργα.στο καντραν εβγαλε ενδειξη τον κιτρινο κινητηρα αλλα το αμαξι λειτουργουσε. το μετεφερα με ιντεραμερικαν και στην αντιπροσωπεια ειπαν οτι ειχε μια σποραδικη βλαβη σε μια ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα.στον εφκεφαλο τα εδειξε ολα. Η ΕΙΡΩΝΙΑ ειναι οτι δεν αλλαξαν τπτ το αμαξι λειτουργουσε κανονικα.Τωρα μηπως ειναι αυτο που λες?

Οχι δεν πληρωσα τίποτα.Αύτο που λες δεν μοιαζει με τη δική μου περίπτωση. Στον εγκέφαλο δεν έβγαζε κανένα σφάλμα.Ουτε είχα καπνο και λαμπάκια.Πάντως αν κατάλαβα το προβλημα σου λυθηκε και εννοειται οτι δε πρεπει να πληρώσεις τίποτα.Πάντως καλό θα ήταν να ρωτούσες γιατί δεν στην άλλαξαν την βαλβιδα και να απαιτησεις να την αλλαξεις αφου σου είπαν οτι οφείλεται σαυτο.Το κοστος της είναι μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ενδιαφερονται για σκαστρα για ΤSI εχει βγαλει η FORGE και με περιπου 100 Ευρω μπορει κανεις να την αποκτησει...για περισσοτερες πληροφοριες κοιταξτε εδω:

http://cgi.ebay.de/FORGE-VW-GOLF-MK5-1-4-TSI-TURBO-DUMP-VALVE-BOV-KIT-NEW_W0QQitemZ270241150167QQcmdZViewItem?hash=item270241150167&&_trksid=p3286.m63.l1177

Link to comment
Share on other sites

Καθρέπτες με φωτισμό είδα για πρώτη φορά στο EOS και μου κέντρησε αμέσως την περιέργεια.

http://www.imageshack.gr/files/jgw1pw5fdtlm0kpqwbwv_thumb.jpg

Δε μπορεί λέω, κάτι ανάλογο θα υπάρχει και για GOLF 5. Με λίγο ψάξιμο διαπίστωσα ότι από EOS & JETTA ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ σε GOLF 5. Ομως υπάρχουν για GTi και μπάινουν στο GOLF χωρίς μετατροπές!!. Ετσι τα βρήκα εύκολα από ebay.de και τα πήρα. Βοήθεια για την τοποθέτηση πήρα από εδώ :

http://gallery.mac.com/davidch#100040&view=carousel&sel=0

(> 50 photos παρακαλώ !!)

 

Η κωδικοποίηση με VAGCOM γίνεται στις διευθύνσεις 42 & 52 (μπροστά πόρτες)

 

* +0000001 = Rear Lid Remote Unlock Button (E233)

* +0000002 = Ambient Mirror Illumination <-------- (Εδώ)

* +0000004 = Mirror Turn Signals

* +0000008 = Interior Door Handle Illumination installed

* +0000016 = Automatic Run active

* +0000032 = Mirror Heater installed

* +0000064 = Door Exit/Warning Light installed

* +0000128 = 5-Door Chassis

* +0000256 = Seat Memory installed

* +0000512 = Right Hand Steering

* +0001024 = Safe-Motor not installed

* +0002048 = Pinch Protection inactive

 

Αυτό ήταν όλο. Λειτουργούν μαζί με τον φωτισμό καμπίνας/δαπέδου. Το αποτέλεσμα είναι Super και εντυπωσιάζει. Να και ένα videο για το πως λειτουργούν:http://www.youtube.com/watch?v=S3ozwdc3ZF0

 

Οποιος ενδιαφέρεται να βάλει τέτοιους καθρέπτες, το προτείνω αφού είναι ιδιαίτερα εύκολη η τοποθέτησή τους.

 

Κώστας

 

 

Ευχαριστώ Κώστα.....;)

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις εαν μπορω σε ΤSI μοντ 1/07 140ιππων να κανω να αναβουν τα φωτα οταν το ξεκλειδωνω καθως και αν υπαρχει η δυνατοτητα να κλειδωνουν οι κλειδαριες οταν το αυτοκινητο περασει τα 10-20 χλμ/ωρα....???

γινεται μεσω του Climatronic?και πως αυτο δειχνει καποια στοιχεια?τι πρεπει να πατησω?

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Το να ανάβουν τα φώτα σε ξεκλείδωμα-κλείδωμα είναι extra. Για να ρυθμίζεις τις κλειδαριές να κλειδώνουν αυτόματα μπορείς να το κάνεις από την οθόνη PLUS (που επίσης είναι extra), αν έχεις την απλή οθόνη νομίζω ότι πρέπει να ζητήσεις να στο ρυθμίσουν στην αντιπροσωπεία.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει παντα να αφηνω το αμαξι αναμενο 2 λεπτα πριν ξεκινισω, και 2 λεπτα πριν σταματησω ; Παντα; η μεχρι να το στρωσω;;Ειναι λιγο ενοχλητικο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...