Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι όσο περίεργα είναι τα firmware updates όλων των ηλεκτρονικών συσκευών, και μιας και τα σύγχρονα αυτοκίνητα έχουν εγκέφαλο γιατί να μην έχουν και αυτά αναβαθμίσεις;

 

Πάντα υπάρχει κάτι προς βελτίωση χωρίς αυτό να σημαίνει αναγκαστικά ότι είναι κάποια "πατάτα".

 

Νομίζω ότι τα περι επιπτώσεων στον κινητήρα είναι κάπως υπερβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου αυτό το κόμπιασμα που λες όταν έκανες test drive το αυτοκίνητο δεν το διαπίστωσες???!!!
φιλε J_K ισως δεν το διατυπωσα σωστα δεν λεω για το στιγμιαιο κομπιασμα την ωρα που ο κομπρεσορας εμπλεκεται και αρχιζει να λειτουργει.μιλαμε για κομπιασμα και ανεβασμα rpm σαν ατμοσφαιρικο τετοιο στυλ δεν το κανει συνεχεια αλλα το κανει!

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

μια βοηθεια ρε παιδια,στο tsi μου ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε συναγερμο(εχει ενα buttonaki με led διπλα στο τιμονι).Ψαχνοντας ειδα μια καρτα metasystem με ενα πενταψηφιο κωδικο.Υπαρχουν τιποτα οδηγιες για αυτο??

Να ξερουμε τι γινεται τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Στο vin decoder λεει οτι το αυτοκινητο που θα εχω σε λιγες μερες κατασκευαστηκε το 08, ομως απο κατω λεει οτι το ετος μετραει απο ιουλιο και οχι απο ιανουαριο.αυτο σημαινει οτι κατασκευαστηκε το 07 η μπερδευομαι?
Link to comment
Share on other sites

Πού άκουσες κομπρέσορες να χαλάνε ? Εγώ δεν έχω ακούσει ή δει κάτι. Επίσης από την πρώτη παραγωγή ο κομπρέσορας δεν έχει αλλάξει ούτε κάποιο άλλο σημαντικό τμήμα της μηχανής.

 

Και σχετικά με τους 2,5 μήνες...μια χαρά είναι !

 

Από όλα όσα έγραψα εσύ στάθηκες στον κομπρέσσορα ; Εχω διαβάσει για χίλια δυό προβλήματα, αν είναι να πιαστούμε σε κάτι .... πάω πάσσο. Εστω ότι δεν χαλάει ο κομπρέσσορας (που κι αυτό το έχω διαβάσει), μπορείς να πεις κάτι για τις διάφορες άλλες βλάβες που έχουν παρουσιαστεί και που είναι κοινές σε πολλούς φίλους ;

Αμα αλλάζανε οι μηχανές ή κομμάτια τους από παραγωγή σε παραγωγή πηγαίναμε χαμένοι. Θα είχαμε χάσει το μπούσουλα. Να είσαι σίγουρος όμως 10000% ότι σημαντικά πράγματα αλλάζουν που δεν φαίνονται. Το να αλλάξουν οι καλωδιώσεις του αυτοκινήτου από τη μια παραγωγή στην άλλη το κρίνεις απίθανο ή ασήμαντο ; Και έχει συμβεί. Η νομίζεις ότι προβλήματα που βλέπουν από τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία δεν τα διορθώνουν ; Μήπως πιστεύεις ότι αφού διορθώσουν κάτι μετά ανακαλούν όλα τα αυτοκίνητα να το φτιάξουν ; Αυτά είναι ...... όνειρα θερινής νυκτός.

Ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια να απαντήσεις αλλά εσύ κριτίκαρες ότι εγώ έγραψα. Εγώ δεν ζήτησα κάτι τέτοιο. Ζήτησα αν κάποιος φίλος ξέρει κάτι να γράψει. Αν είναι να αρχίσουμε τις κριτικές για κάτι θα χρειαστούμε forum ολόκληρα. Νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος. "Ξέρει κάτι, κάποιος κτλ". Αν δεν ξέρετε, ευχαριστώ πολύ. Εγώ μια συμβουλή ζήτησα και όχι κάποια απάντηση, όλο ειρωνία !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι ο dis με την απαντηση του ειρωνευεται κατι, απλα αναφερει οτι η καραμελα με τον κομπρεσσορα θα πρεπει καποτε να σταματησει (εχουμε ασχοληθει με το θεμα σε πολλα προηγουμενα ποστς) χωρις να το θετει σε προσωπικο επιπεδο.

Βεβαια εσυ αναφερεις οτι εχεις ακουσει χιλια δυο προβληματα (οχι ενα δυο) οποτε αν ημουν στη θεση σου και για να μην το μετανοιωνα δεν θα το επαιρνα.

Εγω βεβαια εχω ενα και μετα απο 38000 χλμ δεν εχω το παραμικρο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την αναβαθμιση εγκεφαλου μου ακουγεται καπως περιεργο....

 

Μαλλον καποια μ@λ@κι@ πρεπει να ειχαν κανει στο λογισμικο απο την VW...η οποια ειχε επιπτωσεις ειτε στη σωστη λειτουργια κινητηρα ειτε στη καλη διαρκεια στο χρονο.

Αλλα μαλλον ποτε δε θα μαθουμε ακριβως περι τινος προκειται....

 

Λαθος.

Οι αναβαθμισεις γινονται απο πολλες εταιρειες και απλα δειχνει οτι η καθε εταιρεια ακολουθει την εξελιξη του μοντελου της αναβαθμιζοντας λειτουργιες του (οικονομια, ρυποι, ηλεκτρονικα κλπ) και μονο ως προβλημα δεν πρεπει να θεωρειται. Οποτε υπαρχει αναβαθμιση να λεμε και ευχαριστω γιατι μονο για καλο γινεται και σιγουρα προσφερει στην καλυτερη λειτουργια του αυτοκινητου μας.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος και εσυ!!

H αληθεια βρισκεται καπου στη μεση... Ο αναπρογραμματισμος της ECU ιδιαιτερα σε ενα πολυπλοκο μοτερ οπως o TSI με τους δυο υπερσυμπιεστες μπορει να εχει προκληθει καλλιστε ειτε απο καποιο λαθος στον αρχικο προγραμματισμο ειτε για την βελτιωση της υπαρχουσας καταστασης!!

 

Η εμπειρια μου μεχρι τωρα μου λεει οτι πιθανοτατα προκειται για το πρωτο! Και αυτο γιατι τοτε και μονο τοτε θα κατσει μια αντιπροσωπεια να αναπρογραμματισει ενα σωρο αυτοκινητα την στιγμη που αν ολα ηταν ροδινα απλα δεν θα εμπαινε στον κοπο!! Στα συνεργεια υπαρχει μεγαλει βρωμια... Κανεις δεν δουλευει για την ψυχη της μανας του!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα να προσθεσω κατι(ενδειξη πιεσης ελαστικων) στην παραγγελια που εκανα πριν 1 βδομαδα, αλλα το συστημα δε με αφηνε να πειραξω κατι πλεον..

 

Να υποθεσω λοιπον οτι πηρα σειρα για γραμμη παραγωγης?? :)

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Για την ακρίβεια "πήρε εβδομάδα παραγωγής"!

 

Παιδιά δεν το χορταίνω... Ακόμα και μετά από μεγάλο ταξίδι, μόλις παρκάρω θλίβομαι που δεν έχω άλλο δρόμο να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Από όλα όσα έγραψα εσύ στάθηκες στον κομπρέσσορα ; Εχω διαβάσει για χίλια δυό προβλήματα, αν είναι να πιαστούμε σε κάτι .... πάω πάσσο. Εστω ότι δεν χαλάει ο κομπρέσσορας (που κι αυτό το έχω διαβάσει), μπορείς να πεις κάτι για τις διάφορες άλλες βλάβες που έχουν παρουσιαστεί και που είναι κοινές σε πολλούς φίλους ;

Αμα αλλάζανε οι μηχανές ή κομμάτια τους από παραγωγή σε παραγωγή πηγαίναμε χαμένοι. Θα είχαμε χάσει το μπούσουλα. Να είσαι σίγουρος όμως 10000% ότι σημαντικά πράγματα αλλάζουν που δεν φαίνονται. Το να αλλάξουν οι καλωδιώσεις του αυτοκινήτου από τη μια παραγωγή στην άλλη το κρίνεις απίθανο ή ασήμαντο ; Και έχει συμβεί. Η νομίζεις ότι προβλήματα που βλέπουν από τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία δεν τα διορθώνουν ; Μήπως πιστεύεις ότι αφού διορθώσουν κάτι μετά ανακαλούν όλα τα αυτοκίνητα να το φτιάξουν ; Αυτά είναι ...... όνειρα θερινής νυκτός.

Ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια να απαντήσεις αλλά εσύ κριτίκαρες ότι εγώ έγραψα. Εγώ δεν ζήτησα κάτι τέτοιο. Ζήτησα αν κάποιος φίλος ξέρει κάτι να γράψει. Αν είναι να αρχίσουμε τις κριτικές για κάτι θα χρειαστούμε forum ολόκληρα. Νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος. "Ξέρει κάτι, κάποιος κτλ". Αν δεν ξέρετε, ευχαριστώ πολύ. Εγώ μια συμβουλή ζήτησα και όχι κάποια απάντηση, όλο ειρωνία !!!!!!!!!!

 

Μα τον κομπρέσορα ανέφερες, γι' αυτό σου απάντησα. Στο "χίλια δύο προβλήματα" δεν μπορώ να απαντήσω. Δεν φτάνουν μέχρι εκεί οι γνώσεις μου. Είναι πολύ αφηρημένο.

 

Επίσης από την πρώτη κυκολοφορία του TSI δεν έχει αλλάξει τίποτα σημαντικό. Τώρα πως εσύ είσαι σίγουρος ότι αλλάζουν πράγματα που δεν φάινονται κιόλας...δεν μπορώ να καταλάβω και μην προσπαθείς να με πείσεις κι εμένα. Θα μου επιτρέψεις να εμπιστεύομαι το ΕΤΚΑ περισσότερο απο εσένα.

 

Σχετικά με τις ειρωνίες και τις κριτικές....μάλλον δεν ξύπνησες καλά...ελπίζω να μην είναι μόνιμο το πρόβλημα. Ήσουν όντως ξεκάθαρος "Ξέρει κάτι, κάποιος κτλ" κι εγώ αυτά που ξέρω σου έγραψα.

 

Αν δεν το δέχεσαι....μαγκιά σου. Μην πιστεύεις πως θα στενοχωρηθώ κιόλας. Έχω σοβαρότερα προβλήματα απ' το να κάθομαι να εξηγώ προθέσεις σε άτομα που παρεξηγούν χωρίς λόγο από το πρώτο post.

 

Να είσαι κι εσύ σίγουρος λοιπον....καλά μπάνια.

 

Α, με χίλια δύο προβλήματα και σκέφτεσαι να πάρεις Golf ?

Link to comment
Share on other sites

φιλε J_K ισως δεν το διατυπωσα σωστα δεν λεω για το στιγμιαιο κομπιασμα την ωρα που ο κομπρεσορας εμπλεκεται και αρχιζει να λειτουργει.μιλαμε για κομπιασμα και ανεβασμα rpm σαν ατμοσφαιρικο τετοιο στυλ δεν το κανει συνεχεια αλλα το κανει!

 

Exeis paratirisei pote sto kanei auto to kompiasma???Emena mou parousiastike kana 2-3 fores ton xeimwna kai mou to ekane MONO otan to autokinhto htan kryo akoma kai den eixe ftasei h thermokrasia ekei pou statheropoieitai!Se proigoumena posts to eixa anaferei kai epeidi kai kapou eixa diavasei gia ton TSI to ksanathetw mpas kai tyxon exei kapoio systima to opoio elegxei kai den piezei ton kinitira otan einai kryos den kserw ti allo na ypothesw giati den mou to xei kanei pote otan zestathei kai eidika twra pou anevikan oi thermokrasies fysaeiiiiiiiii!!!!Paratirise to ligaki na deis...

Link to comment
Share on other sites

Μα τον κομπρέσορα ανέφερες, γι' αυτό σου απάντησα. Στο "χίλια δύο προβλήματα" δεν μπορώ να απαντήσω. Δεν φτάνουν μέχρι εκεί οι γνώσεις μου. Είναι πολύ αφηρημένο.

 

Επίσης από την πρώτη κυκολοφορία του TSI δεν έχει αλλάξει τίποτα σημαντικό. Τώρα πως εσύ είσαι σίγουρος ότι αλλάζουν πράγματα που δεν φάινονται κιόλας...δεν μπορώ να καταλάβω και μην προσπαθείς να με πείσεις κι εμένα. Θα μου επιτρέψεις να εμπιστεύομαι το ΕΤΚΑ περισσότερο απο εσένα.

 

Σχετικά με τις ειρωνίες και τις κριτικές....μάλλον δεν ξύπνησες καλά...ελπίζω να μην είναι μόνιμο το πρόβλημα. Ήσουν όντως ξεκάθαρος "Ξέρει κάτι, κάποιος κτλ" κι εγώ αυτά που ξέρω σου έγραψα.

 

Αν δεν το δέχεσαι....μαγκιά σου. Μην πιστεύεις πως θα στενοχωρηθώ κιόλας. Έχω σοβαρότερα προβλήματα απ' το να κάθομαι να εξηγώ προθέσεις σε άτομα που παρεξηγούν χωρίς λόγο από το πρώτο post.

 

Να είσαι κι εσύ σίγουρος λοιπον....καλά μπάνια.

 

Α, με χίλια δύο προβλήματα και σκέφτεσαι να πάρεις Golf ?

 

Το τι κάνεις και ποιον εμπιστεύεσαι είναι δικό σου πρόβλημα αλλά για τις διαφορές από γραμμή σε γραμμή παραγωγής θα διαφωνήσω οριζοντίως και καθέτως. Εχω φίλους μηχανικούς σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία και μου το έχουν επισημάνει πολλές φορές. Οχι στη VW. Μάλλον αυτοί δεν ξέρουν που τους πάνε τα τέσσερα, τσάμπα σπούδασαν μηχανικοί. Δεν ξέρουν να ξεχωρήσουν σε ένα αυτοκίνητο φαίνεται τίποτα.Και για το "αλλαγές που δεν φαίνονται" πάλι δεν το κατάλαβες.Δεν μίλησα για εμφανείς εξωτερικές αλλαγές αλλά για αλλαγές που ένας μηχανικός μπορεί να καταλάβει.Και πολύ περισσότερο δεν είπα ότι έχει γίνει μέχρι στιγμής στο GOLF.Ότι και να πω το καταλαβαίνεις στραβά. Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου γιατί δεν αξίζει τον κόπο. Και το ξαναλέω πάλι. Δεν ζήτησα αυτού του είδους την κριτική προς όσα γράφω εγώ. Την κριτική και τη γνώμη σου για το αυτοκίνητο που αγόρασες και που αγόρασαν φίλοι και γνωστοί σου ζήτησα. Και επίσης τι έξτρα αξίζει τον κόπο να βάλεις. Και εσύ απλώς έκανες κριτική σε ότι έγραψα. Θα έπρεπε λοιπόν να γράψεις ...... "από το αυτοκίνητο που πήρα εγώ και ΧΧΧ γνωστοί μου, δεν έχει πρόβλημα κανένα ή έχει αυτό το πρόβλημα παρουσιαστεί

και αξίζει να βάλεις αυτά κι αυτά επάνω στο αυτοκίνητο". Αυτά και μέχρι εκεί. Το αν θα αποφασίσω επό εκεί και πέρα να το πάρω είναι δικό μου πρόβλημα.

Εγώ τώρα πάντως που μου απάντησες...........καταστεναχωρήθηκα ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΜΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΘΕΛΩ........

Link to comment
Share on other sites

Το τι κάνεις και ποιον εμπιστεύεσαι είναι δικό σου πρόβλημα αλλά για τις διαφορές από γραμμή σε γραμμή παραγωγής θα διαφωνήσω οριζοντίως και καθέτως. Εχω φίλους μηχανικούς σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία και μου το έχουν επισημάνει πολλές φορές. Οχι στη VW. Μάλλον αυτοί δεν ξέρουν που τους πάνε τα τέσσερα, τσάμπα σπούδασαν μηχανικοί. Δεν ξέρουν να ξεχωρήσουν σε ένα αυτοκίνητο φαίνεται τίποτα.Και για το "αλλαγές που δεν φαίνονται" πάλι δεν το κατάλαβες.Δεν μίλησα για εμφανείς εξωτερικές αλλαγές αλλά για αλλαγές που ένας μηχανικός μπορεί να καταλάβει.Και πολύ περισσότερο δεν είπα ότι έχει γίνει μέχρι στιγμής στο GOLF.Ότι και να πω το καταλαβαίνεις στραβά. Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου γιατί δεν αξίζει τον κόπο. Και το ξαναλέω πάλι. Δεν ζήτησα αυτού του είδους την κριτική προς όσα γράφω εγώ. Την κριτική και τη γνώμη σου για το αυτοκίνητο που αγόρασες και που αγόρασαν φίλοι και γνωστοί σου ζήτησα. Και επίσης τι έξτρα αξίζει τον κόπο να βάλεις. Και εσύ απλώς έκανες κριτική σε ότι έγραψα. Θα έπρεπε λοιπόν να γράψεις ...... "από το αυτοκίνητο που πήρα εγώ και ΧΧΧ γνωστοί μου, δεν έχει πρόβλημα κανένα ή έχει αυτό το πρόβλημα παρουσιαστεί

και αξίζει να βάλεις αυτά κι αυτά επάνω στο αυτοκίνητο". Αυτά και μέχρι εκεί. Το αν θα αποφασίσω επό εκεί και πέρα να το πάρω είναι δικό μου πρόβλημα.

Εγώ τώρα πάντως που μου απάντησες...........καταστεναχωρήθηκα ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΜΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΘΕΛΩ........

 

Όσον αφορά τα έξτρα που ρωτάς, κοίτα γύρω στις 10 σελίδες πίσω. Κάποιο παιδί είχε ρωτήσει και είχαν γραφτεί κάποιες απαντήσεις.

Για το αυτοκίνητο έχω ένα GT 170, με το οποίο είμαι ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ. Όπως λέει και ο cmavr8 πιο πάνω... δεν το χορταίνω (σ' αυτό κατά 50% συμβάλλει το DSG). Για προβλήματα δε μου έχει παρουσιάσει κανένα εδώ και 10000 χλμ. εκτός από έναν ανεπαίσθητο αεροδυναμικό θόρυβο στον αεραγωγό του οδηγού, αν αυτό μπορεί να θεωρηθεί πρόβλημα (βλ. 1 σελίδα πίσω).

Όσο για τον Κομπρέσορα όχι μόνο δουλεύει άψογα, αλλά όπως σου είπε ο dis, με τον οποίο χωρίς κανέναν απολύτως λόγο αρπάχτηκες, απ' όσο θυμάμαι δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα.... Για τα γρανάζια του κιβωτίου θυμάμαι να έχουν γίνει πολλές αναφορές και για τους κεντρικούς αεραγωγούς...

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Λαθος και εσυ!!

H αληθεια βρισκεται καπου στη μεση... Ο αναπρογραμματισμος της ECU ιδιαιτερα σε ενα πολυπλοκο μοτερ οπως o TSI με τους δυο υπερσυμπιεστες μπορει να εχει προκληθει καλλιστε ειτε απο καποιο λαθος στον αρχικο προγραμματισμο ειτε για την βελτιωση της υπαρχουσας καταστασης!!

 

Η εμπειρια μου μεχρι τωρα μου λεει οτι πιθανοτατα προκειται για το πρωτο! Και αυτο γιατι τοτε και μονο τοτε θα κατσει μια αντιπροσωπεια να αναπρογραμματισει ενα σωρο αυτοκινητα την στιγμη που αν ολα ηταν ροδινα απλα δεν θα εμπαινε στον κοπο!! Στα συνεργεια υπαρχει μεγαλει βρωμια... Κανεις δεν δουλευει για την ψυχη της μανας του!!

 

Ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει αλλα αν αυτο βασιζεται μονο σε υποθεσεις δεν εχει πραγματικη εφαρμογη.

Εχει καταντησει πολυ ευκολο να γινομαστε ειδικοτεροι των ειδικων.

Αν εσυ ξερεις κατι περισσοτερο σχετικα με την συγκεκριμενη αναβαθμιση (δηλ για ποιο και σε τι προβλημα απευθυνεται) καλο θα ηταν να το αναφερεις ωστε να φαινεται η ορθοτητα της θεσης σου περι προβληματος στον αρχικο προγραμματισμο οπως υποθετεις (εγω προσωπικα ουτε προβλημα εχω στην λειτουργια ουτε εχω ακουσει κατι αναλογο απο τα σχετικα forum που συμμετεχω). Διαφορετικα δεν εχει ουσια και δινει λαθος εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Κατ' αρχάς να πω οτι με το που βρήκα αυτό το forum τρελάθηκα έχει πάαρα πολλές πληροφορίες κτλ.Συγχαρητήρια.Λοιπόν εδώ και 2 μέρες είμαι κάτοχος ενός GOLF TSI Sport (εννοώ την τελεύταία έκδοση...αυτή με το gt στη μάσκα και στο τιμόνι).Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος...βέβαια θα μου πείς 2 μέρες το έχω...τεσπα.

Το μόνο μου πρόβλημα είναι οτι δεν κλείνουν εντελώς οι καθρέφτες.Δηλαδή όταν βγείς απο το αυτοκίνητο και τους σπρώξεις προς τα μέσα απλα παίρνουν μια μικρί κλίση και χάνουν πχ απο το κανονικό τους μήκος 3-4 πόντους.Αυτό συμβαίνει γιατί απο ότι βλέπω η "άκρη" του βρίσκει στο τζάμι και δεν πάει παραπέρα.Μήπως υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να τον κλείνω και δεν τον έχω καταλάβει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Κατ' αρχάς να πω οτι με το που βρήκα αυτό το forum τρελάθηκα έχει πάαρα πολλές πληροφορίες κτλ.Συγχαρητήρια.Λοιπόν εδώ και 2 μέρες είμαι κάτοχος ενός GOLF TSI Sport (εννοώ την τελεύταία έκδοση...αυτή με το gt στη μάσκα και στο τιμόνι).Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος...βέβαια θα μου πείς 2 μέρες το έχω...τεσπα.

Το μόνο μου πρόβλημα είναι οτι δεν κλείνουν εντελώς οι καθρέφτες.Δηλαδή όταν βγείς απο το αυτοκίνητο και τους σπρώξεις προς τα μέσα απλα παίρνουν μια μικρί κλίση και χάνουν πχ απο το κανονικό τους μήκος 3-4 πόντους.Αυτό συμβαίνει γιατί απο ότι βλέπω η "άκρη" του βρίσκει στο τζάμι και δεν πάει παραπέρα.Μήπως υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να τον κλείνω και δεν τον έχω καταλάβει?

 

Τόσο κλείνουν οι καθρέφτες. Δυστυχώς δεν κλείνουν ίσως αρκετά.

 

Πολλές πληροφορίες θα βρείς κι εδώ...

http://www.vwclub.gr/v3/

http://www.vwgolf-club.gr/forum/

Link to comment
Share on other sites

δεν χανεις κατι να τηλεφωνησεις και να ρωτησεις!!;)

 

εγω πηγα χθες για την αλλαγη λαδιων και μου ειπαν οτι χρειαζεται αναβαθμιση ο εγκεφαλος και ειμαι τυχερος διοτι ειχαν λαβει την αναβαθμιση μολις την προηγουμενη εβδομαδα.:)

 

Μάλλον για καλό θα είναι.

Είδες καμιά διαφορά συγκριτικά με πριν?

 

 

καλημερα

μια βοηθεια ρε παιδια,στο tsi μου ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε συναγερμο(εχει ενα buttonaki με led διπλα στο τιμονι).Ψαχνοντας ειδα μια καρτα metasystem με ενα πενταψηφιο κωδικο.Υπαρχουν τιποτα οδηγιες για αυτο??

Να ξερουμε τι γινεται τουλαχιστον.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.metasystem.co.uk/index.php/msy_eng_en/content/view/full/107

Κάτι αντίστοιχο έχει και το δικό μου.

 

 

paidia na sas rwtisw kati den exo prosopika golf alla exo tin octavia 4 1.8 turbo poy foraei kinitira group volkswagen mipws xerete poso stoixizei to programa kai posa aloga tha mou dwsei egw exw aftin me ta 180ps.

 

Για καλύτερη ενημέρωση διάλεξε κάποιο πιο ειδικό forum:

http://groupvag.gr/skodaclub/index.php;)

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Το τι κάνεις και ποιον εμπιστεύεσαι είναι δικό σου πρόβλημα αλλά για τις διαφορές από γραμμή σε γραμμή παραγωγής θα διαφωνήσω οριζοντίως και καθέτως. Εχω φίλους μηχανικούς σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία και μου το έχουν επισημάνει πολλές φορές. Οχι στη VW. Μάλλον αυτοί δεν ξέρουν που τους πάνε τα τέσσερα, τσάμπα σπούδασαν μηχανικοί. Δεν ξέρουν να ξεχωρήσουν σε ένα αυτοκίνητο φαίνεται τίποτα.Και για το "αλλαγές που δεν φαίνονται" πάλι δεν το κατάλαβες.Δεν μίλησα για εμφανείς εξωτερικές αλλαγές αλλά για αλλαγές που ένας μηχανικός μπορεί να καταλάβει.Και πολύ περισσότερο δεν είπα ότι έχει γίνει μέχρι στιγμής στο GOLF.Ότι και να πω το καταλαβαίνεις στραβά. Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου γιατί δεν αξίζει τον κόπο. Και το ξαναλέω πάλι. Δεν ζήτησα αυτού του είδους την κριτική προς όσα γράφω εγώ. Την κριτική και τη γνώμη σου για το αυτοκίνητο που αγόρασες και που αγόρασαν φίλοι και γνωστοί σου ζήτησα. Και επίσης τι έξτρα αξίζει τον κόπο να βάλεις. Και εσύ απλώς έκανες κριτική σε ότι έγραψα. Θα έπρεπε λοιπόν να γράψεις ...... "από το αυτοκίνητο που πήρα εγώ και ΧΧΧ γνωστοί μου, δεν έχει πρόβλημα κανένα ή έχει αυτό το πρόβλημα παρουσιαστεί

και αξίζει να βάλεις αυτά κι αυτά επάνω στο αυτοκίνητο". Αυτά και μέχρι εκεί. Το αν θα αποφασίσω επό εκεί και πέρα να το πάρω είναι δικό μου πρόβλημα.

Εγώ τώρα πάντως που μου απάντησες...........καταστεναχωρήθηκα ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΜΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΘΕΛΩ........

 

Να ρωτησω κατι ....

Ποιοι ειναι δηλαδη οι καλοι μηχανικοι?....για να ξερουμε ποιον να εμπιστευομαστε δηλδή.....:dizzy:

+1000...... για ΕΤΚΑ και ELSA.....;)

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως χτες θελησα να προσθεσω καποια επιπλεον εξτρας αλλα δε προλαβα...:(

Μου ειπαν οτι θα εκανε καμια 10ρια μερες μεχρι να μπει σε γραμμη παραγωγης, αλλα εγινε πολυ πιο γρηγορα.

 

Ειχα σκεφτει να προσθεσω ενδειξη πιεσης και πακετο ανεσης με φωτα στα ποδια, ανακλινομενους καθρεφτες και αισθητηρες βροχης και φωτος.

 

Απο οτι ειδα σε παλιοτερη δημοσιευση ενα παιδι , ο COSTAS καταφερε να βαλει τα φωτα στα ποδια. Τι αλλο απο το πακετο ειναι δυνατον να τοποθετησω με το που θα ερθει το αμαξι?

 

Επισης ειδα και εναν καταλογο με τα επισημα αξεσουαρ της VW για Golf και παρηγγειλα σετ πενταλ αλουμινιου(προσωπικα το θεωρω πολυ ωραιο αξεσουαρ, ειναι το ιδιο σετ που υπαρχει στανταρ στο GTI) και χρωμιωμενη μπουκα εξατμισης(για αυτο δεν ξερω αν ειναι στανταρ στο GT αλλα αν δεν ειναι θα με ενδιεφερε να εχει επικαλυψη χρωμιου για να δειχνει πιο ωραια)

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

 

Επισης ειδα και εναν καταλογο με τα επισημα αξεσουαρ της VW για Golf και παρηγγειλα σετ πενταλ αλουμινιου(προσωπικα το θεωρω πολυ ωραιο αξεσουαρ, ειναι το ιδιο σετ που υπαρχει στανταρ στο GTI) και χρωμιωμενη μπουκα εξατμισης(για αυτο δεν ξερω αν ειναι στανταρ στο GT αλλα αν δεν ειναι θα με ενδιεφερε να εχει επικαλυψη χρωμιου για να δειχνει πιο ωραια)

 

καλημέρα και απο μένα... θα ήθελα πολύ να ρίξω μια ματιά στον καταλογο με τα αξεσουάρ. υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή ή θα πρέπει να περάσω από την αντιπροσωπεία. αν ειναι και τιμοκατάλογος ακόμα καλύτερα.

 

το δεύτερο που ήθελα να θήξω είναι μια πιθανή συνάντηση που θα μπορούσαμε να οργανώσουμε προφανώς όσοι είμαστε από αθήνα. περιμένω τη γνώμη σας...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και απο μένα... θα ήθελα πολύ να ρίξω μια ματιά στον καταλογο με τα αξεσουάρ. υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή ή θα πρέπει να περάσω από την αντιπροσωπεία. αν ειναι και τιμοκατάλογος ακόμα καλύτερα.

 

το δεύτερο που ήθελα να θήξω είναι μια πιθανή συνάντηση που θα μπορούσαμε να οργανώσουμε προφανώς όσοι είμαστε από αθήνα. περιμένω τη γνώμη σας...

 

Ο συγκεκριμενος καταλογος πρεπει να υπαρχει σε καθε επισημη αντιπροσωπεια. Εγω απο εκει τον ειδα. Μεσα υπαρχουν αξεσουαρ για ολα τα μοντελα με τους κωδικους τους.

 

Οσο για καποια συναντηση...γιατι οχι?? ακουγεται καλη ιδεα ;)

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και απο μένα... θα ήθελα πολύ να ρίξω μια ματιά στον καταλογο με τα αξεσουάρ. υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή ή θα πρέπει να περάσω από την αντιπροσωπεία. αν ειναι και τιμοκατάλογος ακόμα καλύτερα.

 

το δεύτερο που ήθελα να θήξω είναι μια πιθανή συνάντηση που θα μπορούσαμε να οργανώσουμε προφανώς όσοι είμαστε από αθήνα. περιμένω τη γνώμη σας...

 

Για δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Τον εχω ξαναδωσει το καταλογο αλλα δεν πειραζει παρτε τον και παλι

 

http://nikoskallithea.wordpress.com/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...