Jump to content

Μετάβαση / Επιστροφή στο οικοσύστημα της Apple με πολλές απορίες


michaelp900
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τότε το iOS σαν λειτουργικό είναι αυτό που σου χρειάζεται.Το iPhone 11 θεωρώ πως αξίζει για την μεγάλη του μπαταρία αλλά και τις απίστευτες του κάμερες,επιπλέον θα πάρει πολλά χρόνια αναβαθμίσεων λόγω του πρόσφατου chip (A13 bionic).Όσον αφορά τις συγκρίσεις που έκανες δεν θεωρώ πως το XS φτάνει το 11 καθώς το 11 είναι μεγαλύτερο και με καλύτερη μπαταρία από το xs.Τα pro μοντέλα προφανώς και είναι καλύτερα από το 11 (όχι γενικά,απλώς σε κάποια κύρια σημεία) αλλά για τη χρήση σου θεωρώ πως δεν θα σε ενδιαφέρουν καν αυτά τα extras που προσφέρουν τα pro μοντέλα

 

Η διαφορά του 11 με το 11pro είναι μόνο η τρίτη κάμερα και η Amoled οθόνη, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η διαφορά του 11 με το 11pro είναι μόνο η τρίτη κάμερα και η Amoled οθόνη, σωστά?

Και η μικρότερη μπαταρία και οθόνη του 11pro σε σύγκριση με το 11

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κι άλλες διαφορές υπέρ του το Pro, απλώς δεν ξέρω αν είναι τόσο εμφανείς στην καθημερινότητα σου.

 

Κι εγώ ως κάτοχος του Pro, προτείνω να πας στο «απλό» 11.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και εγώ ως κάτοχος του 11 προ προτείνω το 11αρη vfm και πολύ τίμιο με εξαιρετική οθόνη. Παίρνεις και μια καλή θήκη και ένα τζαμάκι σπιγκεν να προστατεύεις και το notch και είσαι άρχοντας. Μην πάρεις σε έκδοση τη μικρότερη σε χωρητικότητα. Πάνε στην αμέσως επόμενη έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ως κάτοχος του 11 προ προτείνω το 11αρη vfm και πολύ τίμιο με εξαιρετική οθόνη. Παίρνεις και μια καλή θήκη και ένα τζαμάκι σπιγκεν να προστατεύεις και το notch και είσαι άρχοντας. Μην πάρεις σε έκδοση τη μικρότερη σε χωρητικότητα. Πάνε στην αμέσως επόμενη έκδοση.

 

Το πήρα τελικά την προηγούμενη βδομάδα... το 11 σε λευκό με 128gb...

δεν πρόλαβα ακόμα να κάνω την αλλαγή βέβαια αλλά ελπίζω αυτή τη βδομάδα να τα καταφέρω...

 

αν μπορείς δώσε κανένα λινκ για το τζαμάκι που λες, γιατί είμαι στο ντεμί αν θα βάλω ή όχι!

Link to comment
Share on other sites

3) Για την μεταφορά όλων σου των δεδομένων από Android σε iOS υπάρχει η επίσημη εφαρμογή με όνομα Move To iOS,την οποία θα πρέπει να την τρέξεις κατά την διάρκεια του set up του iPhone και θα στα μεταφέρει όλα αυτόματα (μέχρι και τις εφαρμογές εκτός από αυτές που είναι επι πληρωμή)

 

αν έχω ολοκληρώσει το set up ( το έκανα στα γρήγορα για να "παίξω" λίγο με το κινητό) πως μπορώ να το ξανακάνω για να τρέξω την εφαρμογή???

Link to comment
Share on other sites

αν έχω ολοκληρώσει το set up ( το έκανα στα γρήγορα για να "παίξω" λίγο με το κινητό) πως μπορώ να το ξανακάνω για να τρέξω την εφαρμογή???

 

πρεπει να κανεις full reset to iphone και στο αρχικο στησιμο να επιλεξεις μεταφορά δεδομενων απο android συσκευη μεσω move to ios.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανεις full reset to iphone και στο αρχικο στησιμο να επιλεξεις μεταφορά δεδομενων απο android συσκευη μεσω move to ios.

 

δηλαδή δεν υπάρχει άλλος τρόπος???

 

έστω για τις επαφές? αυτές με ενδιαφέρουν κυρίως...

πχ με κάποιο τρόπο να φορτώσω ένα αρχείο .vcf αφού δεν παίρνει memory card...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
έστω για τις επαφές? αυτές με ενδιαφέρουν κυρίως...

 

Αν έχεις τις επαφές σου από το Android τηλέφωνο σου στο Gmail σου, με το που θα βάλεις το Gmail λογαριασμό σου στο iPhone, θα περαστούν κανονικά και στο νέο σου τηλέφωνο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τις επαφές σου από το Android τηλέφωνο σου στο Gmail σου, με το που θα βάλεις το Gmail λογαριασμό σου στο iPhone, θα περαστούν κανονικά και στο νέο σου τηλέφωνο.

 

Σε ευχαριστώ!

τις πέρασα μέσω gmail τελικά αλλά σας έχω 3 καινούριες ερωτήσεις! :p

 

1) πως μπορώ να τις κάνω backup τώρα στο icloud? (Μου περνάει μόνο αυτές που πρόσθεσα με το χέρι).

2) πως μπορώ να σταματήσω τον αυτόματο συγχρονισμό με το gmail?

3) Πως μπορώ να προσθέσω δεύτερο λογαριασμό email στην υπάρχουσα εφαρμογή?

 

Ζητώ συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις (που κάποιες μπορεί να φαίνονται και χαζές) αλλά είναι η πρώτη μου φορά με iphone και ζορίζομαι λίγο στην αρχή! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε ευχαριστώ!

τις πέρασα μέσω gmail τελικά αλλά σας έχω 3 καινούριες ερωτήσεις! :p

 

1) πως μπορώ να τις κάνω backup τώρα στο icloud? (Μου περνάει μόνο αυτές που πρόσθεσα με το χέρι).

2) πως μπορώ να σταματήσω τον αυτόματο συγχρονισμό με το gmail?

3) Πως μπορώ να προσθέσω δεύτερο λογαριασμό email στην υπάρχουσα εφαρμογή?

 

Θα σου συνιστούσα να συνεχίσεις να έχεις τις επαφές σου στο Gmail συγχρονισμένες και όχι στο iCloud γιατί να φύγεις ποτέ από το iOS, θα χρειαστεί να ψάχνεις πάλι τρόπο να τις περάσεις στο Gmail.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνιστούσα να συνεχίσεις να έχεις τις επαφές σου στο Gmail συγχρονισμένες και όχι στο iCloud γιατί να φύγεις ποτέ από το iOS, θα χρειαστεί να ψάχνεις πάλι τρόπο να τις περάσεις στο Gmail.

 

Σωστό αυτό που λες...

σκεφτόμουνα να σταματήσω τον συγχρονισμό γιατί έχω τις επαφές στο επαγγελματικό gmail και όχι στο προσωπικό αλλά δεν μου δημιουργεί και πρόβλημα...

 

θα ήθελα όμως να "ανεβάσω" τις επαφές και στο icloud...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποιοι πληκτρολόγιο χρησιμοποιείτε?

 

δεν κατάφερα να συνηθίσω το δικό του... πιο πολύ με ενοχλεί που δεν έχει προτεινόμενες λέξεις στα ελληνικα!

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι πληκτρολόγιο χρησιμοποιείτε?

 

δεν κατάφερα να συνηθίσω το δικό του... πιο πολύ με ενοχλεί που δεν έχει προτεινόμενες λέξεις στα ελληνικα!

 

Έχει και παρά πολύ καλή πρόβλεψη κιόλας

Μόνο του σχεδόν γράφει

Κάποιο λάθος κανείς

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχει και παρά πολύ καλή πρόβλεψη κιόλας

Μόνο του σχεδόν γράφει

Κάποιο λάθος κανείς

 

ξαναέδωσα μια ευκαιρία στην αυτόματη διόρθωση αλλά και πάλι δεν με ικανοποιεί... αυτό το "προβλεπτικό" που έχει σαν επιλογή στις ρυθμίσεις δεν το υποστηρίζει στα ελληνικα, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

ξαναέδωσα μια ευκαιρία στην αυτόματη διόρθωση αλλά και πάλι δεν με ικανοποιεί... αυτό το "προβλεπτικό" που έχει σαν επιλογή στις ρυθμίσεις δεν το υποστηρίζει στα ελληνικα, σωστα?

 

Αν δεν κάνω λάθος και ισχύει όπως σε iPad, αν γράψεις 1-2 φορές τη λέξη που θες (αν δε στη βγάζει προτεινόμενη) πλέον θα στην βγάζει έτοιμη στις προτάσεις σε επόμενες πληκτρολογήσεις.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

ξαναέδωσα μια ευκαιρία στην αυτόματη διόρθωση αλλά και πάλι δεν με ικανοποιεί... αυτό το "προβλεπτικό" που έχει σαν επιλογή στις ρυθμίσεις δεν το υποστηρίζει στα ελληνικα, σωστα?

 

Τι εννοείς δεν σε καταλαβαίνω

Έχει αυτόματη πρόβλεψη

Την ώρα που γράφεις εμφανίζει ένα υποπλαίσιο με την λέξη που αυτόματα θα σου διορθώσει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να έχουμε τα νούμερα μόνιμα πάνω από τα γράμματα η πρέπει συνέχεια να κάνουμε τη εναλλαγή Στο gboard υπάρχει αυτό και είναι πολύ βολικό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν σε καταλαβαίνω

Έχει αυτόματη πρόβλεψη

Την ώρα που γράφεις εμφανίζει ένα υποπλαίσιο με την λέξη που αυτόματα θα σου διορθώσει

 

οντως το βγάζει αυτό το υποπλαίσιο αλλά πολύ "καθυστερημένα"... τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που είχα συνηθίσει...

 

 

Υπάρχει τρόπος να έχουμε τα νούμερα μόνιμα πάνω από τα γράμματα η πρέπει συνέχεια να κάνουμε τη εναλλαγή Στο gboard υπάρχει αυτό και είναι πολύ βολικό

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Το έψαξα και εγώ λίγο αυτό αλλά δεν κατάφερα κάτι...

Link to comment
Share on other sites

οντως το βγάζει αυτό το υποπλαίσιο αλλά πολύ "καθυστερημένα"... τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που είχα συνηθίσει...

 

 

 

 

Το έψαξα και εγώ λίγο αυτό αλλά δεν κατάφερα κάτι...

 

Δοκίμασε να γράφεις κανονικά και αυτό θα σε διορθώνει

Δεν ξέρω τι είχες συνηθίσει παλαιότερα

Πιθανόν εννοείς την επάνω μπάρα που εμφανίζεται στο Android και σου εμφανίζει προτάσεις λέξεων όσο εσυ πληκτρολογείς

 

Εδώ δεν λειτουργεί έτσι. Λειτουργεί όμως παρά πολύ καλά

Αρκεί να του δώσεις λίγο χρόνο

 

Εγώ σχεδόν στα τυφλά γράφω με το iphone χωρίς λάθη. Στο Android απεναντίας δεν μπορώ να γράψω έτσι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

οντως το βγάζει αυτό το υποπλαίσιο αλλά πολύ "καθυστερημένα"... τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που είχα συνηθίσει...

 

 

 

 

Το έψαξα και εγώ λίγο αυτό αλλά δεν κατάφερα κάτι...

 

 

Για αυτό ρώτησα εδω , γιατί κι εγώ δεν βρήκα κάτι. Ακόμα και το gboard να βάλεις , πάλι δεν δουλεύει όπως το είχα συνηθίσει στο pixel....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν εννοείς την επάνω μπάρα που εμφανίζεται στο Android και σου εμφανίζει προτάσεις λέξεων όσο εσυ πληκτρολογείς

 

Αυτό εννοώ ναι! αν δεις στα Αγγλικά την εμφανίζει... τη δυνατότητα αυτή τη λέει "προβλεπτικό" στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου αλλά δεν είναι διαθέσιμο για τα ελληνικά! με βόλευε αρκετά αυτό!

 

βέβαια όσο περνάνε οι μέρες το συνηθίζω οπότε θα του δώσω λίγο χρόνο ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Μετάβαση / Επιστροφή στο οικοσύστημα της Apple με πολλές απορίες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...