Jump to content

Αccess Point wifi;;;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Στο σπίτι μου (μονοκατοικία 3 ορόφων), έχω τοποθετήσει το router της Cosmote speedport plus (με 50αρα ταχύτητα) στο υπόγειο και από εκεί μέσω δικτύου μεταφέρω το internet σε 4 σημεία του σπιτιού (σαλόνι και 3 υπνοδωμάτια)σε ethernet (στα 2 είναι κουμπωμένοι σταθεροί υπολογιστές των παιδιών και τα άλλα 2 είναι ελεύθερα). Θέλω να τοποθετήσω στα 2 ελεύθερα σημεία από ένα μηχάνημα, πιθανολογώ Αccess Point wifi, για να έχω wifi και στο υπόλοιπο σπίτι. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο Αccess Point wifi (αν αυτό χρειάζεται); Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι Access point θες. Απο εκει και περα πρεπει να δεις αν χρειαζεσαι δυο ή σε καλυπτει το ενα. Αν δεν εχεις πολλες απαιτησεις και δεν συνδεεις πολλες συσκευες πανω ταυτοχρονα μπορεις να παιξεις με φθηνα των 2,4GHz για παραδειγμα ενα τετοιο TP-Link. Aν θες Dual Band πας σε κατι τετοιο και με καλυτερες ταχυτητες.

 

Οπως και να εχει στη θεση σου θα επαιζα με ενα μονο AP - το δευτερο για ακριβεια- και θα εβλεπα αν με καλυπτει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου,

Ψαξε στο ίντερνετ σε κάποιο κατάστημα για powerline wifi. Αυτό ουσιαστικά είναι ενας τρόπος μέσω δυο συσκευών να μεταφέρεις το "σημα" μεσω των καλωδίων του ηλεκτρικού ρεύματος στο σπίτι σου απο το ρουτερ στο σημείο που θες, βάζοντας τις συσκευές πάνω σε μπριζες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται power lines γιατι ετσι οπως το λεει, αν καταλαβα καλα, εχει τερματικα καλωδια που απλα καθονται και θελει να τα αξιοποιησει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που αναφέρεις Manolog3. Σκέφτομαι να πάω στη λύση TP-LINK EAP245 v3, για το σαλόνι και αν δεν με καλύψει στο 2ο όροφο αναγκαστικά θα παρω και και δεύτερο. Αξίζει; Τα TP-LINK Deco M4 v1 κάνουν για τη δουλειά που τα χρειάζομαι; Edited by tolisB
Link to comment
Share on other sites

Α πας σε ακριβες λυσεις... οκ. Ναι σε καλυπτουν και τα δυο που μας δειχνεις δεν θα εχεις θεμα. Αλλα απο τη στιγμη που θες να δωσεις το κατι παραπανω θα σου ελεγα να δεις και τα Ubiquiti που ειναι σταθερα και απροβληματιστα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Τα Deco ειναι wifi mesh, κανονικα θα πρεπει να σου κανουν. Προς πληροφορηση σου παντως τα εβαλε black friday ο Κωτσοβολος στα 75€

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Τα Deco ειναι wifi mesh, κανονικα θα πρεπει να σου κανουν. Προς πληροφορηση σου παντως τα εβαλε black friday ο Κωτσοβολος στα 75€

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Ξέρεις ποια είναι η διαφορά με το TP-LINK EAP245 v3 ;

Link to comment
Share on other sites

Τα Deco ειναι wifi mesh, κανονικα θα πρεπει να σου κανουν. Προς πληροφορηση σου παντως τα εβαλε black friday ο Κωτσοβολος στα 75€

Σου ειναι ευκολο σε παρακαλω να βαλεις καποιο λινκ γιατι δεν βρηκα καποιο με 75 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στο σπίτι μου (μονοκατοικία 3 ορόφων), έχω τοποθετήσει το router της Cosmote speedport plus (με 50αρα ταχύτητα) στο υπόγειο και από εκεί μέσω δικτύου μεταφέρω το internet σε 4 σημεία του σπιτιού (σαλόνι και 3 υπνοδωμάτια)σε ethernet (στα 2 είναι κουμπωμένοι σταθεροί υπολογιστές των παιδιών και τα άλλα 2 είναι ελεύθερα). Θέλω να τοποθετήσω στα 2 ελεύθερα σημεία από ένα μηχάνημα, πιθανολογώ Αccess Point wifi, για να έχω wifi και στο υπόλοιπο σπίτι. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο Αccess Point wifi (αν αυτό χρειάζεται); Ευχαριστώ.

 

δεν έχεις κανένα router που δεν χρησιμοποιείς; είναι πανεύκολο να το στήσεις σαν access point..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Ξέρεις ποια είναι η διαφορά με το TP-LINK EAP245 v3 ;

 

Η "διαφορα" ειναι πως το ενα ειναι Access Point και το αλλο wifi mesh. Τυπικα και μεσα στο σπιτι αμα δεν σε νοιαζει να χασεις τη συνδεση ενω κινεισαι μεχρι να πας σε αλλο δωματιο με το Access Point θα κανεις τη δουλεια σου. Με το Mesh στην ουσια, σου εγγυαται οτι θα γινεται καλυτερη διαχειριση των συσκευων και του σηματος.

 

Πχ και χοντρα χοντρα εχουμε ενα router με SSID "home" και ενα απλο AP με SSID "home" αν εισαι συνδεδεμενος στο wifi του router σου και εχεις ενα laptop και προχωρας μεσα στο χωρο και χανεται το σημα, δεν θα αλλαξει αυτοματα και να γυρισει στο AP μεχρι να χασει τελειως το connection. Στο wifi mesh αυτo δεν θα συμβει γιατι κανει καλυτερη διαχειριση.

 

Εσενα αφου θες να δωσεις καποια λεφτα ετσι οπως ειναι σε συμφερει η προσφορα του Κωτσοβολου με το σετ των Deco. 80€ τα εχει και οχι 75 που ειχα γραψει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Η "διαφορα" ειναι πως το ενα ειναι Access Point και το αλλο wifi mesh. Τυπικα και μεσα στο σπιτι αμα δεν σε νοιαζει να χασεις τη συνδεση ενω κινεισαι μεχρι να πας σε αλλο δωματιο με το Access Point θα κανεις τη δουλεια σου. Με το Mesh στην ουσια, σου εγγυαται οτι θα γινεται καλυτερη διαχειριση των συσκευων και του σηματος.

 

Πχ και χοντρα χοντρα εχουμε ενα router με SSID "home" και ενα απλο AP με SSID "home" αν εισαι συνδεδεμενος στο wifi του router σου και εχεις ενα laptop και προχωρας μεσα στο χωρο και χανεται το σημα, δεν θα αλλαξει αυτοματα και να γυρισει στο AP μεχρι να χασει τελειως το connection. Στο wifi mesh αυτo δεν θα συμβει γιατι κανει καλυτερη διαχειριση.

 

Εσενα αφου θες να δωσεις καποια λεφτα ετσι οπως ειναι σε συμφερει η προσφορα του Κωτσοβολου με το σετ των Deco. 80€ τα εχει και οχι 75 που ειχα γραψει.

 

δεν ισχύει αυτό που λες, το laptop θα αλλάξει όταν αντιληφθεί πως το σήμα από το access point είναι πιο δυνατό από αυτό του router, γι' αυτό το λόγο ρυθμίζουμε ανάλογα και τo output power του wifi σε router και ap ώστε να μην αλληλοκαλύπτονται, αν έχεις intel wifi στο laptop μπορείς να ρυθμίσεις πόσο εύκολα θα μεταπηδά σε καλύτερο σήμα wifi με το Wi-Fi Roaming Aggressiveness Setting , σε άλλες συσκευές αυτό το threshold δεν μπορείς να το αλλάξεις και επαφίεται στις ρυθμίσεις του κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχύει αυτό που λες, το laptop θα αλλάξει όταν αντιληφθεί πως το σήμα από το access point είναι πιο δυνατό από αυτό του router, γι' αυτό το λόγο ρυθμίζουμε ανάλογα και τo output power του wifi σε router και ap ώστε να μην αλληλοκαλύπτονται, αν έχεις intel wifi στο laptop μπορείς να ρυθμίσεις πόσο εύκολα θα μεταπηδά σε καλύτερο σήμα wifi με το Wi-Fi Roaming Aggressiveness Setting , σε άλλες συσκευές αυτό το threshold δεν μπορείς να το αλλάξεις και επαφίεται στις ρυθμίσεις του κατασκευαστή.

 

Σωστα ολα αυτα που λες, αλλα να γυρισουμε στην πραγματικοτητα. :)

 

Πες μου ποιοι ρυθμιζουν τα access points τους και δεν μιλαω μονο για οικιακους χρηστες, αλλα μεχρι και σε μεγαλες εταιριες. Εδω παμε σε τεραστιους οργανισμους και δεν εχουν ουτε controllers για τα APs τους, ολα unmanaged και στο auto τα καναλια. :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...