Jump to content

iPhone 12 Mini


r31134
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις μετά από σχεδόν 1 μήνα χρήσης. Καταρχήν, το πρόβλημα με το 'άδειασμα' της μπαταρίας το βράδυ δεν το ξαναπέτυχα μετά την αναβάθμιση σε 14.3. Η μπαταρία εμένα με μέτρια χρήση που κάνω μου κρατάει σχεδόν 2 μέρες. Στο τέλος της 2ης μέρας συνήθως το μεσημέρι - απόγευμα θέλει φόρτισμα. Τρομερή κάμερα κατά τα γνωστά. Δυνατός επεξεργαστής. Δεν έχει κολλήσει 1 φορά να πω έκανε έστω ένα μικρό lag. Θα ήθελα περισσότερα widgets που έχει μόνο τα βασικά. Αυτό που με εντυπωσιάζει όμως είναι το μέγεθος. Όσο πάει το βολεύομαι και περισσότερο στο χέρι και δεν μου λείπει η μεγάλη οθόνο (έρχομαι από xiaomi redmi note 9 pro)
Link to comment
Share on other sites

αξίζει η μετάβαση από 11 pro? το έχει κάνει κανείς?

πιο πολύ με προβληματίζει η μπαταρία γιατί είμαι όλη τη μέρα σχεδόν έξω.... έχω βέβαια φορτιστή ασύρματο στο αυτοκίνητο...

Link to comment
Share on other sites

αξίζει η μετάβαση από 11 pro? το έχει κάνει κανείς?

πιο πολύ με προβληματίζει η μπαταρία γιατί είμαι όλη τη μέρα σχεδόν έξω.... έχω βέβαια φορτιστή ασύρματο στο αυτοκίνητο...

 

Εξαρτάται τι ζητάς για να σου πούμε αν αξίζει. Αν θες το καλύτερο δυνατό σήμα, ναι, έχει πολύ καλύτερο connectivity σε σχέση με το 11.

Σε ταχύτητα CPU/GPU δεν θα καταλάβεις τις διαφορές.

Σε οθόνη το ίδιο.

Σε κάμερα καλύτερο, αλλά η διαφορά θα φαίνεται μόνο το βράδυ.

Σε μπαταρία υπολόγιζε 20% λιγότερο από καινούργιο 11 Pro. Με το 1 έτους σου 11 Pro 10% διαφορά.

Το μέγεθος άριστο, εμένα με βόλεψε.

Link to comment
Share on other sites

αξίζει η μετάβαση από 11 pro? το έχει κάνει κανείς?

πιο πολύ με προβληματίζει η μπαταρία γιατί είμαι όλη τη μέρα σχεδόν έξω.... έχω βέβαια φορτιστή ασύρματο στο αυτοκίνητο...

 

Αν σε ενοχλει το 11pro σαν μεγεθος,τοτε αξιζει.

Αλλιως οχι δεν αξιζει γιατι δεν κερδιζεις και πολλα περαν απο μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά του iPhone 12 mini. Όσοι το έχετε αρκετό καιρό πώς βλέπετε τη μπαταρία; Σας ικανοποιεί η αυτονομία του σε σχέση με προηγούμενες συσκευές σας;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο εμένα.

Η μπαταρία είναι μια χαρά για μένα - φυσικά δεν είναι κ πρωταθλητής.

Βασικό να σου πω ότι δέχομαι πολλέεεεες κλήσεις καθημερινά, wifi, bluetooth μονίμως ανοιχτά με ρολόι κ handsfree, browsing κ καμμιά φορά μουσική κ γυρνάω στο σπίτι με 60%.

Εκεί το βάζω στο VoWifi για περισσότερη εξοικονόμηση, ασχολούμαι κ στο σπίτι με αυτό κ κοιμάμαι τελικά με >20%. Το φορτίζω κάθε μέρα. Τώρα τα χριστούγεννα με πήγε κ 2 μέρες. Άρα η μπαταρία είναι μια χαρά για μένα.

 

Κ εγώ πρώτη φορά χρήστης iOS, βρίσκω αρκετά χρήσιμα πράγματα, αλλά κ αρκετά χαζά (βλ iMessages για παράδειγμα) κ ακόμη έχω αρκετό χρόνο για να το συνηθίσω.

Το πρόβλημα μου όμως πλέον είναι άλλο: Στη δουλειά μου έχω ένα στανταρ γραφείο. Ούτε μετακινείται, ούτε αλλάζει. Το ίδιο αμετακίνητο είναι κ το ρούτερ που υφίστανται κ το οποίο είναι σχετικά μακριά. Ε με τα προηγούμενα android κινητά μου τα είχα σε μια στανταρ θέση πάνω στο γραφείο κ έπιανα 1-2 παυλίτσες κ εν πάσει περιπτώσει έκανα την δουλειά μου για να πιάνει λίγο ίντερνετ εκεί που κάθομαι. Με αυτό δυστυχώς ενώ πιάνει το σήμα, δεν "κατεβάζει", δλδ δεν πιάνει τόσο καλά, δεν κάνεις τη δουλειά σου κ εν τέλει πρέπει ή να μετακινούμαι ή να αλλάζω χειροκίνητα σε δεδομένα, πράγμα σπαστικό. Έχει λοιπόν αποδεδειγμένα, (αφού οι συνθήκες μου είναι ίδιες) αποδεδειγμένα πιο αδύναμο δέκτη wifi, τουλάχιστον στα δεδομένα μου. Θυμίζω ότι τα προηγούμενα κινητά μου ήταν του 2017 κ 2019.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο εμένα.

Η μπαταρία είναι μια χαρά για μένα - φυσικά δεν είναι κ πρωταθλητής.

Βασικό να σου πω ότι δέχομαι πολλέεεεες κλήσεις καθημερινά, wifi, bluetooth μονίμως ανοιχτά με ρολόι κ handsfree, browsing κ καμμιά φορά μουσική κ γυρνάω στο σπίτι με 60%.

Εκεί το βάζω στο VoWifi για περισσότερη εξοικονόμηση, ασχολούμαι κ στο σπίτι με αυτό κ κοιμάμαι τελικά με >20%. Το φορτίζω κάθε μέρα. Τώρα τα χριστούγεννα με πήγε κ 2 μέρες. Άρα η μπαταρία είναι μια χαρά για μένα.

 

Κ εγώ πρώτη φορά χρήστης iOS, βρίσκω αρκετά χρήσιμα πράγματα, αλλά κ αρκετά χαζά (βλ iMessages για παράδειγμα) κ ακόμη έχω αρκετό χρόνο για να το συνηθίσω.

Το πρόβλημα μου όμως πλέον είναι άλλο: Στη δουλειά μου έχω ένα στανταρ γραφείο. Ούτε μετακινείται, ούτε αλλάζει. Το ίδιο αμετακίνητο είναι κ το ρούτερ που υφίστανται κ το οποίο είναι σχετικά μακριά. Ε με τα προηγούμενα android κινητά μου τα είχα σε μια στανταρ θέση πάνω στο γραφείο κ έπιανα 1-2 παυλίτσες κ εν πάσει περιπτώσει έκανα την δουλειά μου για να πιάνει λίγο ίντερνετ εκεί που κάθομαι. Με αυτό δυστυχώς ενώ πιάνει το σήμα, δεν "κατεβάζει", δλδ δεν πιάνει τόσο καλά, δεν κάνεις τη δουλειά σου κ εν τέλει πρέπει ή να μετακινούμαι ή να αλλάζω χειροκίνητα σε δεδομένα, πράγμα σπαστικό. Έχει λοιπόν αποδεδειγμένα, (αφού οι συνθήκες μου είναι ίδιες) αποδεδειγμένα πιο αδύναμο δέκτη wifi, τουλάχιστον στα δεδομένα μου. Θυμίζω ότι τα προηγούμενα κινητά μου ήταν του 2017 κ 2019.

 

Πιθανόν να πρέπει να δοκιμάσεις ένα WiFi repeater. Είναι θετικό πάντως που πάει τόσο καλά η μπαταρία δεν το περίμενα για το μέγεθός του. Από Ιανουάριο που θα το αποκτήσω θα σας γράψω και εγώ τις εμπειρίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ερχόμενος από 11 Pro, βλέπω οτι είναι ελαφρώς μικρότερη σε διάρκεια. Όχι όμως οτι δεν βγαίνει η μέρα, ή οτι με ζορίζει σε κανένα επίπεδο. Είναι άριστο. Κλείνω την μέρα μου με μέσο όρο τα 40%, ενώ με το 11 Pro ήμουν στο 50-55%. Οπότε όλα άψογα για μένα.

 

Τα βασικά που πρέπει να αναφέρω σε σχέση με το 11 Pro, είναι το βάρος και το μέγεθος! Μιλάμε για άλλη αίσθηση στην τσέπη αλλά και στο χέρι! Ελαφρύ και βολικό όσο πρέπει. Για μένα το πιο σωστό μέγεθος «κινητού»!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω και εγώ πότε θα ξεκινήσει η διαθεσιμότητα του στο amazon για να το παραγγείλω. Θα πάρω το 128GB σε μαύρο.

 

Στην τύχη μου είναι και το μόνο που δεν υπάρχει διαθέσιμο.

 

Σκέφτομαι και για την αυθεντική θήκη σιλικόνης. Μου αρέσει και σαν εμφάνιση αλλά υποστηρίζει και τον μαγνήτη έτσι ώστε όταν θα βγουν στο μέλλον μαγνητικά powerbank να μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε πιο εύκολα χωρίς καλώδια.

 

Όσον αφορά την αυτονομία του από όσα βίντεο έχω δει οι περισσότεροι λένε ότι είναι ικανοποιητική. Βέβαια αυτό διαφέρει πάρα πολύ από χρήστη σε χρήστη.

 

Στη δική μου περίπτωση ας πούμε και μπαταρία αυτοκινήτου να είχε πάλι θα το φόρτιζα στη διάρκεια της ημέρας.

Link to comment
Share on other sites

To Γαλλικό Amazon το έχει διαθέσιμο κανονικά. Απο εκεί το πήρα κ εγώ 128gb μαύρο.

Θυμίζω ότι έχει μέσα κ ακουστικά η συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

To Γαλλικό Amazon το έχει διαθέσιμο κανονικά. Απο εκεί το πήρα κ εγώ 128gb μαύρο.

Θυμίζω ότι έχει μέσα κ ακουστικά η συσκευασία.

 

Μόλις το είδα ευχαριστώ. Θετικό το ότι το γαλλικό έχει και ακουστικά μέσα.

 

Η τιμή πώς είναι στα 854€ που το έχει;

 

Σε σχέση με τα υπόλοιπα amazon και τις ελληνικές αλυσίδες εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη που βλεπετε δεν ειναι τελικη τιμη.

 

Οταν φτασεις στο ταμειο,η τιμη θα ανεβει προς τα πανω λογω διαφορετικου ΦΠΑ και επισης λογω μεταφορικων.

 

Αρα στην ουσια θα σου βγει με τα ακουστικα ακριβοτερα απο οσο αν το αγορασεις απο Ελλαδα απο skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη που βλεπετε δεν ειναι τελικη τιμη.

 

Οταν φτασεις στο ταμειο,η τιμη θα ανεβει προς τα πανω λογω διαφορετικου ΦΠΑ και επισης λογω μεταφορικων.

 

Αρα στην ουσια θα σου βγει με τα ακουστικα ακριβοτερα απο οσο αν το αγορασεις απο Ελλαδα απο skroutz.

 

Ναι το γνωρίζω ότι αλλάζει η τιμή λόγω του ΦΠΑ της χώρας του αγοραστή αλλά ένας από τους λόγους που αγοράζεις από το amazon είναι η πολύ καλή εγγύηση που σου δίνει.

 

Η ερώτηση μου είχε να κάνει περισσότερο με το αν είναι καλή η τιμή του γαλλικού amazon σε σχέση με του γερμανικού η και του ιταλικού κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω ότι αλλάζει η τιμή λόγω του ΦΠΑ της χώρας του αγοραστή αλλά ένας από τους λόγους που αγοράζεις από το amazon είναι η πολύ καλή εγγύηση που σου δίνει.

 

Η ερώτηση μου είχε να κάνει περισσότερο με το αν είναι καλή η τιμή του γαλλικού amazon σε σχέση με του γερμανικού η και του ιταλικού κλπ.

 

Και τα ακουστικά που κοστίζουν 40€

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και τα ακουστικά που κοστίζουν 40€

 

Νομίζω 18€ έχουν και το γαλλικό αμαζον το έχει 26€ ακριβότερα το mini 128GB από το γερμανικό.

Edited by CPR
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 18€ έχουν και το γαλλικό αμαζον το έχει 26€ ακριβότερα το mini 128GB από το γερμανικό.

 

https://www.istorm.gr/apple-earpods-with-lightning-connector.html

 

25€ τελικά

Δικό μου σφάλμα δεν θυμόμουν ακριβώς μάλλον

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

https://www.istorm.gr/apple-earpods-with-lightning-connector.html

 

 

 

25€ τελικά

 

Δικό μου σφάλμα δεν θυμόμουν ακριβώς μάλλον

Από μπάσο πως τα πάνε;
Link to comment
Share on other sites

Από μπάσο πως τα πάνε;

 

Τα ακουστικά αυτά είναι περισσότερο για ομιλία

Απλά ακούς και μουσική σε καλό επίπεδο

Αν θέλεις μουσική παίρνεις in ear

Είναι αυτά με το λάστιχο που τα πατάς μέσα στο αυτί

Οτιδήποτε όχι μόνο Apple

On ear είναι για να ακούς τι συμβαίνει και γύρω σου, δεν μπορούν να βγάλουν μπάσο

In ear τα πατάς μέσα και είσαι σαν απομόνωση αλλά βγάζουν μπάσο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έγινε η παραγγελία στο amazon de. Όταν με το καλό παραλάβω θα σας γράψω και εγώ με τη σειρά μου εντυπώσεις.

 

Αυτό που με στεναχώρησε λίγο είναι ότι την κεραία για το mmWave 5G την έχουν μόνο τα αμερικανικά μοντέλα.

 

Όχι πως είναι σημαντικό και ιδιαίτερα στην παρούσα φάση αλλά στο μέλλον καλό θα ήταν εφόσον τα ίδια χρήματα δίνουμε με τον αμερικανό να το είχαμε και εμείς.

 

Ελπίζω στο iPhone 13 να την συμπεριλάβουν παγκόσμια.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε η παραγγελία στο amazon de. Όταν με το καλό παραλάβω θα σας γράψω και εγώ με τη σειρά μου εντυπώσεις.

 

Αυτό που με στεναχώρησε λίγο είναι ότι την κεραία για το mmWave 5G την έχουν μόνο τα αμερικανικά μοντέλα.

 

Όχι πως είναι σημαντικό και ιδιαίτερα στην παρούσα φάση αλλά στο μέλλον καλό θα ήταν εφόσον τα ίδια χρήματα δίνουμε με τον αμερικανό να το είχαμε και εμείς.

 

Ελπίζω στο iPhone 13 να την συμπεριλάβουν παγκόσμια.

 

Είναι πολύ βιασμένη η κατάσταση για να βγουν με Qualcomm modem. Δεν έχουμε ακόμα 5G roaming και 5G dual sim - dual standby

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλή Χρονιά σε όλους ,μπορείτε να προτείνεται κάποιο καλό tempered glass

 

https://www.uniqueshop.gr/spigen-glas-tr-align-master-antixaraktiko-fullface-gyalino-tempered-glass-apple-iphone-12-mini-black-2-temaxia.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αυτό έχω κι εγώ στης γυναίκας μου το 12 mini, συμφωνώ 100%! Οτι καλύτερο. Δεν μαζεύει δαχτυλιές, ποιότητα γυαλιού σαν να πιάνεις την οθόνη, και τοποθέτηση άριστη με το σύστημα που έχει μέσα.

 

Αλλιώς, της ίδιας εταιρείας αλλά σε πιο λεπτό γυαλί (το έβαλα στο δικό μου 12 mini)!

 

https://www.gadgetistas.gr/gia-to-kinito/tempered-glass/iphone/iphone-12/spigen-full-cover-premium-tempered-glass-iphone-12-mini-black-agl01534/

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by tfd1978
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό έχω κι εγώ στης γυναίκας μου το 12 mini, συμφωνώ 100%! Οτι καλύτερο. Δεν μαζεύει δαχτυλιές, ποιότητα γυαλιού σαν να πιάνεις την οθόνη, και τοποθέτηση άριστη με το σύστημα που έχει μέσα.

 

Αλλιώς, της ίδιας εταιρείας αλλά σε πιο λεπτό γυαλί (το έβαλα στο δικό μου 12 mini)!

 

https://www.gadgetistas.gr/gia-to-kinito/tempered-glass/iphone/iphone-12/spigen-full-cover-premium-tempered-glass-iphone-12-mini-black-agl01534/

 

Αφού έχεις άποψη και για τα δυο... ποιο θεωρείς καλύτερο;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις άποψη και για τα δυο... ποιο θεωρείς καλύτερο;

 

 

Να σου πω την αλήθεια, στην καθημερινότητα δεν καταλαβαίνεις διαφορά. Οπότε αν θέλεις να έχει και τον «βοηθό» να το βάλεις εύκολα πάρε αυτό. Αν δεν σε νοιάζει ο «βοηθός» πάρε το slim. Πάντως σε αίσθηση και ποιότητα είναι ίδια! Άψογα και τα δύο!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 12 Mini
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...