Jump to content

προβλημα wifi lg smart tv


manousos4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα εχω θεμα με την τηλεοραση lg um7000 ενω συνδεετε στο wifi μετα απο καποια ωρα με πεταει.αλλαξα ρουτερ κοσμοτε το 2καναλο το λευκο, την εβαλα σε 5ghz καναλι για καλυτερα. η αποσταση ειναι βαρια 3μετρα χωρις εμποδια(μονοχωρη γκαρσονιερα) φενεται στο μενου του ρουτερ,εχει τελευταιο filmware, ιδιες ιρ,ανοιχτο dchp και παλι καμια αλλαγη.

λαπτοπ και κινητο μπαινουν δουλευουν κομπλε. τι γινεται καμια ιδεα? ethernet δεν μπορω να συνδεσω εχει αποσταση δυστυχως ακομα και για τεστ.

Link to comment
Share on other sites

κανε της εξής δοκιμές

1, βάλε καποιο μικρο ssid (πχ home)

2. βάλε καποιο απλό κωδικό πχ 1234567890123 (13 ψηφία να ειναι )

3. συνδέσου στα 2,4

4. βάλε καποιο πολύ κλασσικό κανάλι (5 καλύτερα)

5. βαλε τυπο ασφάλειας wpa2 psk

 

κανεις αυτα τα 5 και βλεπεις αν ειναι σταθερο για αρχη

Link to comment
Share on other sites

Τα μισά δεν ξέρω να τα κάνω δυστυχώς, πάντως καταλαβαίνω ότι η τηλεόραση έχει θέμα μις και χάνει το σήμα ενώ οι υπόλοιπες συσκευές όχι.
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια LG 65UH9500

και εχω και εγω θεμα με αποσυνδεσεις στο wifi με το router της Cosmote.

Αγορασα ενα fritz!box 7530 και πλεον δεν εχω θεματα.

Δεν ξερω αν αυτη ειναι λυση για ολους, σε εμενα δουλεψε.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κατάφερα και έκανα ότι είπε ο Ντέμι και 2 η μέρα χτυπά ξύλο όλα καλά.ειδωμεν.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ξανά άρχισε σήμερα, έχω απογοητευτεί, είναι και όλα κλειστά να πάρω μέτρα ethernet να την στείλω σέρβις?
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και βρήκα καλώδιο ethernet συνδέσα όλα καλά, για 2 μέρες και βγάζει σφάλμα νετφλιξ και εφαρμογή ραδίου.

Έκανα επαναφορά χωρίς να κατεβάσω έξτρα εφαρμογή, υπάρχει περίπτωση να κάνει ζημιά αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και βρήκα καλώδιο ethernet συνδέσα όλα καλά, για 2 μέρες και βγάζει σφάλμα νετφλιξ και εφαρμογή ραδίου.

Έκανα επαναφορά χωρίς να κατεβάσω έξτρα εφαρμογή, υπάρχει περίπτωση να κάνει ζημιά αυτό?

 

και με ethernet το ίδιο? ε τοτε παιζει μεγάλη πιθανότητα για κάποια ασυμβατότητα με παροχο η με το router (αφου λες ολα έπαιζαν πριν)

Link to comment
Share on other sites

ασυμβατοτητα δλδ τι πραγμα? η κοσμοτε εχω μιλησει 400φορες μου λεει οτι δεν υπαρχει θεμα απο αυτους κανενα.2 μερες τωρα παει καλα μετα την επανεκινηση,κατεβασα και εξτρα εγαρμογη της κοσμοτε τιβι ολα κομπλε,ελπιζω για παντα.

αν συνεχισει καλα θα ξανα κατεβασω την εφαρμογη ραδιο να δω αν κανει νουμερα αν φταιει αυτη.(ειναι βεβαια πολυ γνωστη εφαρμιγη ραδιου παγκοσμια οποτε τι να πω)

Link to comment
Share on other sites

ασυμβατοτητα δλδ τι πραγμα? η κοσμοτε εχω μιλησει 400φορες μου λεει οτι δεν υπαρχει θεμα απο αυτους κανενα.2 μερες τωρα παει καλα μετα την επανεκινηση,κατεβασα και εξτρα εγαρμογη της κοσμοτε τιβι ολα κομπλε,ελπιζω για παντα.

αν συνεχισει καλα θα ξανα κατεβασω την εφαρμογη ραδιο να δω αν κανει νουμερα αν φταιει αυτη.(ειναι βεβαια πολυ γνωστη εφαρμιγη ραδιου παγκοσμια οποτε τι να πω)

 

dns τους για παράδειγμα η το router τους κανει drop connections η απλά λόγο ημερών όλοι ειναι στο internet και καταρρει η ποιο αδυναμη συσκευη κλπ

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, ξανά άλλαξα ρούτερ,το έβαλα και ψηλά μακριά από μέταλλα για παρεμβολές όπως λέει ο ΟΤΕ...θα δείξει η δοκιμή τις επόμενες μέρες.

Είπαμε χαμηλή ταχύτητα περιοχής αλλά τέτοιο χάλι είναι τραγικό.

(100€ κάνει το ρούτερ της κόσμοτε και πάλι χαλιά?)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, ξανά άλλαξα ρούτερ,το έβαλα και ψηλά μακριά από μέταλλα για παρεμβολές όπως λέει ο ΟΤΕ...θα δείξει η δοκιμή τις επόμενες μέρες.

Είπαμε χαμηλή ταχύτητα περιοχής αλλά τέτοιο χάλι είναι τραγικό.

(100€ κάνει το ρούτερ της κόσμοτε και πάλι χαλιά?)

100 ευρώ δεν ξέρω γιατι κάνει σε Oem κατάσταση (χωρίς το λογισμικό της cosmote επανω) κάνει κάπου στα 22 23 δολάρια

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πάσο, δε ξέρω τι να πω με αυτό το χάλι, μένω μέσα στη πόλη και έχει 9 ταχύτητα και στο χωριό βάλανε οπτική (αλλά πιάνει 25) τέτοια πολιτική μόνο στην Ελλάδα.

Να πάρω ρούτερ άλλης εταιρείας αλλά θα κάνω δουλειά η θα δώσω τζάμπα λεφτά?

Κοσμοτε τιβι γκοου βλέπω κομπλέ ακόμα και 4κ αλλά αν μπω σοσιαλ για ώρα αρχίζει το κολημα, το νετφλιξ πάει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πάσο, δε ξέρω τι να πω με αυτό το χάλι, μένω μέσα στη πόλη και έχει 9 ταχύτητα και στο χωριό βάλανε οπτική (αλλά πιάνει 25) τέτοια πολιτική μόνο στην Ελλάδα.

 

Να πάρω ρούτερ άλλης εταιρείας αλλά θα κάνω δουλειά η θα δώσω τζάμπα λεφτά?

 

Κοσμοτε τιβι γκοου βλέπω κομπλέ ακόμα και 4κ αλλά αν μπω σοσιαλ για ώρα αρχίζει το κολημα, το νετφλιξ πάει καλύτερα.

Για να βάλουν οπτική ίνα στην πόλη παροχοι θα πρέπει να περάσουν από 10 πύλες της κόλασης προσπαθώντας να πάρουν δεκάδες άδειες απο 10 δημόσιες υπηρεσίες λαδονομτας δεκάδες άτομα και πάλι μπορεί να μην πάρουν.

Έτσι σε γενικές γραμμές οπτική ίνα στην πόλη είναι κάτι σαν το παραμύθι με δράκο

Αν το τηλέφωνο σου είναι voip δεν θα παίξει router τρίτου (θα παίξει αλλά θα είσαι χωρίς τηλέφωνο) αν δεν είσαι voip πάρε κάνα Asus πχ με 100 ευρώ και θα είσαι κομπλέ (εκτός και αν όντος η τηλεόραση μας άφησε χρόνους) 1

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα τπο σκεπτικο ,αυτα τα παραμυθια....τηλεφωνο δεν εχω καν συσκευη δεν το δουλευω οποτε δεν με απασχολει.

η τηλεοραση με το 3ο ρουτερ φενεται και δουλευει κομπλε μεχρι στιγμης. το εβαλα οσο πιο μακρια απο μεταλα (πριν το ειχα πανω στο καλοριφερ) και ψηλα 2 μετρα στον τοιχο. εφαρμογη κοσμοτε τιβι και ραδιου δουλευουν σχεδον κομπλε, αλλα στο κοσμοτε τιβι αν μπω σοσιαλ και σκρολαρω πολυ ωρα θα κολησει.

να δωσω 100ε δεν ξερω αν αξιζει λογω περιοχης και χαμηλης ταχυτητας. η τηλεοραση διαβαζει με την μια το wifi και το ethernet. το ψαχνω πολυ μηπως δε ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...