Jump to content

Huawei Mate 40 Pro


johnx2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερωτηση, εχω το p30 pro και θελω να αναβαθμιστω λιγο. Ειμαι αναμεσα σε p40 pro+ και mate 40 pro+. Τα θεματα μου είναι 2 πρώτον υπάρχει κανένα απο αυτά διαθεσιμα Ελλάδα? Γιατί οσο και να έψαξα δεν μπορώ να βρώ κάτι. Και 2ον αξίζει να κάνω τη μετάβαση που σκέφτομαι ή λόγω ελλειψης gsm θα είναι προβληματική η χρήση τους? Απο το 2000 και επειτα καθε χρόνο άλλαζα κινητό, εδώ και 2 χρονια ειμαι με το p30 pro απολυτα ικανοποιημένος βεβαια αλλα μια ψιλοφαγουρα στα χέρια την έχω τωρα τελευταια και με τρώει να τ αλλαξω.Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

mate 40 pro pls πολυ σπανια να βρεις και τιμες 2,500.p40 pro pls το ειχα καποια στιγμη ειναι πολυ μικρες οι δαφορες με το p40 pro.

1. camera extra

2.samsung panel αντιι boe που εχουν τα p40 pro!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω απλα οτι τα mate είναι η ναυαρχίδα τους και οχι η σειρά p . Κάτοχος σε ολα τα mate απο την σειρα s . ....:rolleyes: έπιασα στα χερια μου για λιγο το p20 και p30 και πραγματικά με αφήσαν αδιάφορο σε σχεσει με τα mate . λένε για καλύτερη κάμερα αλλά για εμένα τίποτα παραπάνω ;)
Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν καλύτερη κάμερα... Κάτοχος p40 pro k mate 40 pro, sorry αλλά του mate σε χρώματα φωτογραφίας και σε νύχτα μεγάλη διαφορά χωρίς να μπορώ να εξηγήσω το γιατί αφού είναι ίδιο camera module...Έχοντας δοκιμάσει p20 k p30 σειρά, το p20 (το απλό) ακόμη τραβάει φωτογραφίες η γυναίκα μου που λέω ουαου...

Με το p30 pro είχα θέματα, πολυ κιτρινίλα κ πιο αργό shutter speed, με αποτέλεσμα πολλά θολά shots ειδικά με παιδιά σε κίνηση, που δεν το είχα το πρόβλημα με p20...

Συμφωνώ απόλυτα λοιπόν οτι η σειρά mate (από mate 10 pro που είχα κι έπειτα) είναι πολύ καλύτερη

..

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό λεω ακριβός φιλέ μου λεω ....λενε:rolleyes: .Ούτε για μενα ισχύει οτι εχει καλύτερη κάμερα;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύγκριση στις κάμερες, Mate.

Παραδίδει μαθήματα.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από Γερμανικό σάϊτ αγγελιών.

εσεις που εχετε το mate 40 το πηρατε απο εξωτερικο ή απο μαγαζι γιατι μονο σε αγγελία το εχω βρει ελλαδα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα. Μετά από τόσους μήνες βρήκα πως μπορούμε να έχουμε nova launcher. Δεν το είχα ψάξει κ πολύ. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βάλω το prime που το έχω αγορασμένο. Το θέλω για τις χειρονομίες κ κυρίως το κλείδωμα. Επίσης δεν φαίνεται να δουλεύει σωστά το face unlock κ το αποτύπωμα . Μου ζητάει τον κωδικό.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος; ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μετά από τόσους μήνες βρήκα πως μπορούμε να έχουμε nova launcher. Δεν το είχα ψάξει κ πολύ. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βάλω το prime που το έχω αγορασμένο. Το θέλω για τις χειρονομίες κ κυρίως το κλείδωμα. Επίσης δεν φαίνεται να δουλεύει σωστά το face unlock κ το αποτύπωμα . Μου ζητάει τον κωδικό.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος; ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα, δοκίμασε με την εφαρμογή Phone clone να βάλεις το prime key από μια άλλη συσκευή όπου είναι εγκατεστημένο, στο Huawei.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο?

Πως βρίσκω το prime key??

Ευχαριστώ πολύ!!!

Καλησπέρα, δοκίμασε με την εφαρμογή Phone clone να βάλεις το prime key από μια άλλη συσκευή όπου είναι εγκατεστημένο, στο Huawei.
Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις αγοράσει σε συσκευή που υποστηρίζει playstore, από εκεί θα το βρεις.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

nova launcer υποστηριζουν μονο τα (ΝΧ9(global verzion..στα κινεζικα ο εκτοξευτης ειναι κλειδωμενος!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μιας και θα μου έρθει εντός ημερών, ευρωπαϊκό, υπάρχει κανένα νέο; Ποια μέθοδο χρησιμοποιείτε για gapps? Apk από αλλού; Ποιος τρόπος φέρνει περισσότερο στο κλασικό οικοσύστημα του γούγλη;

Τι λύσεις έχετε για αντίγραφα ασφαλείας φωτο βίντεο στο google photos ; μέηλ ;

tips and tricks welcome

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αν σου είναι τόσο απαραίτητα τα Google services, δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά προετοιμάσου να ταλαιπωρηθείς με αυτό το θέμα. 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν αλλά ως εθισμένος είμαι πρόθυμος να δοκιμάσω αποτοξίνωση!
Οπότε για αυτό ρωτάω τους έμπειρους.

Να αρχίσω να κατεβάζω apk ή είναι καλύτερο να βάλω παράλληλα stores? Ποια apk stores θεωρούνται αξιόπιστα;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SCHUMIFER said:

Ναι μεν αλλά ως εθισμένος είμαι πρόθυμος να δοκιμάσω αποτοξίνωση!
Οπότε για αυτό ρωτάω τους έμπειρους.

Να αρχίσω να κατεβάζω apk ή είναι καλύτερο να βάλω παράλληλα stores? Ποια apk stores θεωρούνται αξιόπιστα;

Γενικότερα θα βόλευε να μας πεις ποιες εφαρμογές χρησιμοποιείς. 

Προσωπικά το μόνο "πρόβλημα" το είχα με google Chrome και google keep που δεν τρεχουν ούτε με το ourplay. 

Για το keep απλά μπαίνω στην web app μέσω opera. Κατά τα άλλα αντί Chrome χρησιμοποιώ Mozilla. Nova launcher prime παίζει άψογα, εφαρμογές και για τις 4 συστημικες τράπεζες κανονικά (δεν χρησιμοποιώ nfc payments κλπ), fb, viber, insta, Ms teams, google maps (χωρίς sign in), vm swipe, stocard, Netflix κανονικά... Backup στο photos μέσω ourplay έχω βρει τρόπο ή μέσω browser μετά πάλι... 

Για emails επίσης μπαίνω Gmail μέσω browser σαν desktop (γιατί δεν μου άρεσε ποτέ η εφαρμογή)... Γενικά 1 χρόνο τώρα δεν μου έχει λείψει τπτ και θεωρώ ότι το θέμα με την Huawei και τα gms, αν το είχε επικοινωνήσει σωστά η Huawei δεν θα υπήρχε τόσο θέμα. Υπάρχουν πολλοί που νομίζουν ότι δεν παίζει το messenger και το fb και για αυτό δεν παίρνουν huawei... 

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

Θετικά τα ακούω αυτά.

Έχω μία λίμνη εφαρμογών, οπότε θα αναφερθώ σε αυτές του γούγλη που με αγχώνουν περισσότερο.

Εμένα το gmail μου αρέσει ως εφαρμογή. Έχω και 2 μέηλ οπότε καραβολεύει η εφαρμογή. Αλλά μέσω φυλλομετρητή είναι σαφώς μία επιλογή. Διαβάζω ότι μπορώ να βάλω και τα στοιχεία εισόδου σε άλλη εφαρμογή μέηλ και να έχω έτσι τα μέηλ μου επίσης. Το έχεις δοκιμάσει;

Έρχονται ενημερώσεις για τα μέηλ;

Συγχρονισμός ημερολογίου και επαφών; Έχω κοινό ημερολόγιο με το έτερον ήμισυ και άλλες συσκευές ανδρόιντ σπίτι, οπότε θα ήθελα να συνεχίζω να συγχρονίζω με γούγλη.

Keep and chrome δε με απασχολούν.

Χάρτες, θα ζήσω και χωρίς το sign in, αλλά τους προτιμώ και από το sygic που το έχω και αγορασμένο κυρίως λόγω των δυνατοτήτων αναζήτησης.

NFC είναι ο βασικός μου τρόπος πληρωμής αλλά δεν το έχω και ανάγκη, η κάρτα είναι στο τσεπάκι έτσι κι αλλιώς.

Photos είναι βασικό κομμάτι, όχι τόσο σαν gallery όσο ως αντίγραφο ασφαλείας όπου έχω πληρωμένο χώρο και για διαμοιρασμό σε φίλους / συγγενείς. Το κομμάτι του backup αν γίνεται έστω κατ΄επίκληση θα το παλέψω, πχ μια φορά ανά μια δυο μέρες. Υπάρχει εφαρμογή όμως που να μπορεί να βλέπει και όλες τις φωτογραφίες που έχω στο Photos; Πού και πού χαζεύω στις παλιές

Επίσης χρησιμοποιώ κοινόχρηστα google docs-spreadsheets, αυτά συνεχίζουν να δουλεύουν ή μόνο online?

youtube έτσι κι αλλιώς με vanced είμαι.

 

Πες μου λίγο και για το ourplay Και αν το χρησιμοποιείς με vpn, και γενικώς πώς αισθάνεσαι τον τομέα ασφάλεια

Edited by SCHUMIFER
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, maroulisk said:

Εγω ακομη τιποτα....ειδες διαφορα?

Κατέβασε με vpn απο Σλοβενία. Παραμένει και είναι πιο smooth και η μπαταρία φαίνεται να κρατάει πιο πολύ. Είναι βελτιωμένο, βασικά ήταν και είναι κινητάρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις άλλαξα region σε China στο myHuawei για να ψάξω για harmonyOS μου έσκασε αμέσως η αναβάθμιση... Μπορεί να ήταν τυχαίο βέβαια. Χθες βράδυ την έκανα, οπότε δεν έχω εικόνα για βελτιώσεις κλπ, πέρα από το ui (fonts, control center κλπ)... Η αλήθεια είναι, επίσης, ότι δεν έχω κουράγιο για hard reset όπως λέγανε κάποτε να κάνεις στα μεγάλα updates, αλλά μέχρι στιγμής δείχνει οκ! 

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 40 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...