Jump to content

Google Pixel 4a (5G)


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, jimteo said:

Καλημέρα.

Με τα pixel δεν υποτίθεται ότι έχουμε απεριόριστο αποθηκευτικό χώρο ή εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι καλά;

Βλέπω ότι μου έβγαλε ένα μήνυμα που λέει ότι έχω χρησιμοποιήσει το 50% του αποθηκευτικού μου χώρου, που στο σύνολό του είναι 15GB.

Έχεις απεριόριστο χώρο για φωτογραφίες σε compressed ανάλυση.

O συνολικός σου χώρος είναι Gmail+Drive+φωτογραφίες

Μπορείς μέσα από το Google account σου να δεις τι μετράει:

https://one.google.com/storage

Σε μένα οι φωτογραφίες είναι σχεδόν στο 0 (μετράνε μόνο κάτι παλιές προ Pixel)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει σε υψηλή ανάλυση και όχι σε original ανάλυση; Εσύ πώς τα φορτώνεις; 

Στις ρυθμίσεις της κάμερας, αν εννοείς αυτό, έχω επιλέξει πλήρη ανάλυση και όχι μεσαία.

Έχεις απεριόριστο χώρο για φωτογραφίες σε compressed ανάλυση.
O συνολικός σου χώρος είναι Gmail+Drive+φωτογραφίες
Μπορείς μέσα από το Google account σου να δεις τι μετράει:
https://one.google.com/storage
Σε μένα οι φωτογραφίες είναι σχεδόν στο 0 (μετράνε μόνο κάτι παλιές προ Pixel)

Ευχαριστώ.
Το βλέπωω κι επανέρχομαι αν χρειαστεί.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites




Ευχαριστώ.
Το βλέπωω κι επανέρχομαι αν χρειαστεί.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)



Στις ρυθμίσεις του Google photos θα το δεις αν έχεις επιλέξει original η υψηλή ανάλυση αποθήκευσης.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βάιε.
Ναι, στην αρχική ποιότητα το έχω.
Πρεπει να επιλέξω εξοικονόμηση χώρου για έχω απεριόριστο χώρο;
Αν ναι, αυτό έχει κάποια επίπτωση στις φωτό;
Εννοώ αλλοιώνει την ποιότητά τους;

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, jimteo said:

Ευχαριστώ Βάιε.
Ναι, στην αρχική ποιότητα το έχω.
Πρεπει να επιλέξω εξοικονόμηση χώρου για έχω απεριόριστο χώρο;
Αν ναι, αυτό έχει κάποια επίπτωση στις φωτό;
Εννοώ αλλοιώνει την ποιότητά τους;

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)


 

Storage saver έχω εγώ και ειλικρινά δεν βρίσκω καμία διαφορά κοιτάζοντας στον browser. Τώρα αν χρειαστεί κάποια συγκεκριμένη να την θες για εκτύπωση ή κάτι άλλο μπορείς να το κάνεις. Αλλά για backup και... αναμνήσεις δεν θα καταλάβεις καμία ουσιαστική διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
37 minutes ago, jimteo said:

Ευχαριστώ Βάιε.
Ναι, στην αρχική ποιότητα το έχω.
Πρεπει να επιλέξω εξοικονόμηση χώρου για έχω απεριόριστο χώρο;
Αν ναι, αυτό έχει κάποια επίπτωση στις φωτό;
Εννοώ αλλοιώνει την ποιότητά τους;

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)


 

Ναι, στην αρχική ποιότητα προστίθεται στον συνολικό χώρο ενώ στην εξοικονόμηση όχι. Όπως είναι προφανές μειώνεται η ποιότητα, όχι όμως σε βαθμό σημαντικό για έναν απλό χρήστη. Αν βέβαια εσύ έχεις εξειδικευμένες απαιτήσεις και θέλεις τις φωτογραφίες για περεταίρω επεξεργασία κτλ, τότε αλλάζει. 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτησουλες ακόμα αν δε γίνομαι κουραστικός.

Πρώτον, αν επιλέξω μεσαία ανάλυση από τούδε και στο εξής, αυτό θα έχει αναδρομική ισχύ ή όσες αποθηκεύτηκαν με υψηλή θα παραμείνουν έτσι τρώγοντας αποθηκευτικό χώρο;

Δεύτερον, που μπαίνω προκειμένου να δω για ποιες φωτό έχει δημιουργηθεί αντίγραφο ασφαλείας;

Ευχαριστώ.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, jimteo said:

Πρώτον, αν επιλέξω μεσαία ανάλυση από τούδε και στο εξής, αυτό θα έχει αναδρομική ισχύ ή όσες αποθηκεύτηκαν με υψηλή θα παραμείνουν έτσι τρώγοντας αποθηκευτικό χώρο;

Όχι, δε θα λειτουργεί αναδρομικά αλλά από τη στιγμή που θα κάνεις την αλλαγή.

2 ώρες πριν, jimteo said:

Δεύτερον, που μπαίνω προκειμένου να δω για ποιες φωτό έχει δημιουργηθεί αντίγραφο ασφαλείας;

Και από έναν υπολογιστή αν κάνεις login στον Google account σου, πηγαίνεις στο Photos και βλέπεις τι έχει περαστεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μου ήρθε ενημέρωση να εγκαταστήσω στο κινητό μου το Android 12. Το έχει βάλει κανείς; Είναι ασφαλές ή έχει προβλήματα;

Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, algedan said:

Μου ήρθε ενημέρωση να εγκαταστήσω στο κινητό μου το Android 12. Το έχει βάλει κανείς; Είναι ασφαλές ή έχει προβλήματα;

Ξέρει κανείς;

Μια χαρά είναι, φυσικά θα τη βάλεις. Διάβασε από εδώ και κάτω για τις πρώτες εντυπώσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 ώρες πριν, algedan said:

Ευχαριστώ πολύ!!

Ενημερωτικά, για να μη γεμίζει το forum με thank you post όπως τα λέμε, πλέον υπάρχει κάτω δεξιά σε κάθε post ένα button με το οποίο μπορείς μα εκφράσεις τις ευχαριστίες σου αλλά και όχι μόνο. 😉

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που παρατήρησα με τη 12, δεν ξέρω αν έχει ήδη ειπωθεί, είναι ότι κάθε φορά που ενεργοποιω ή κάνω επανεκκίνηση στο κινητό, ενεργοποιείται αυτόματα το Bluetooth.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρατήρησα, χωρίς να είμαι και σίγουρος όμως, μια κάπως αυξημένη κατανάλωση στην μπαταρία.
Το μόνο που άλλαξα τις τελευταίες μέρες, είναι ότι ενεργοποίησα το double tap στην πλάτη για screenshot.
Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε αυτό;

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, jimteo said:

Παρατήρησα, χωρίς να είμαι και σίγουρος όμως, μια κάπως αυξημένη κατανάλωση στην μπαταρία.
Το μόνο που άλλαξα τις τελευταίες μέρες, είναι ότι ενεργοποίησα το double tap στην πλάτη για screenshot.
Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε αυτό;

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)


 

Στο 5αρι πάντως με την 12 έχει μειωθεί η αυτονομία

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ρε παιδιά μετά τη χθεσινή αναβάθμιση, το δαχτυλικο αποτύπωμα κάνει το διπλάσιο χρόνο να ξεκλειδώσει, συμβαίνει και σε κανέναν άλλον αυτό?επίσης άλλαξε και ο ήχος ξεκλειδωματος. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, nikosll said:

Ρε παιδιά μετά τη χθεσινή αναβάθμιση, το δαχτυλικο αποτύπωμα κάνει το διπλάσιο χρόνο να ξεκλειδώσει, συμβαίνει και σε κανέναν άλλον αυτό?επίσης άλλαξε και ο ήχος ξεκλειδωματος. 

Εγώ έχω το 3a XL και ναι, μετά το χθεσινό update το δακτυλικό αποτύπωμα καθυστερεί πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κανέναν άλλο, αλλά πήγα να βάλω το Disney+ και μου λέει δεν είναι συμβατό με τη τοποθεσία σας!!! . Είχε απενεργοποιημένες όλες τις επιλογές. Στο μεταξύ όμως στον ίδιο λογαριασμό google είχα και ένα Xiaomi mi box και μια tcl Android tv, εκεί εγκαταστάθηκαν αμέσως.

Μόλις γύρισα στο κινητό είχε τη επιλογή εγκατάσταση ενεργοποιημένη και εγκαταστάθηκε στο κινητό.

Σε ένα δεύτερο tcl κινητό μπήκε αμέσως.

Δεν το δοκίμασα αν παίζει, την επόμενη εβδομάδα θα κάνω κωδικούς. Λέτε να φταίει που δεν εισάγεται επίσημα στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμένα το 5 αναγεννήθηκε με την 13. Η μπαταρία είναι τραγική από πριν και θα την αλλάξω σύντομα, αλλά η απόκριση του κινητού βελτιώθηκε σημαντικά με την νέα έκδοση! Δε πιστεύω να το μετανιώσεις.

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, 

Τις τελευταίες μέρες διαπίστωσα κάτι περίεργο. Βάζοντας ακουστικά 3.5 jack κατά τις κλήσεις νιώθεις ένα ξύλινο ή μεταλλικό βόμβο (δυσκολεύομαι να το εκφράσω) ακόμα κι όταν ακουμπάς το καλώδιο, και ακούς και τον εαυτό σου κατά μία έννοια. Αυτό μόνο κατά τις κλήσεις. Όταν ακούς μουσική είναι όλα οκ. Θα έλεγα ότι είναι θέμα της ενίσχυσης ήχου γιατί μου δυναμώνει και τους ήχους του περιβάλλοντος αλλά όταν συνδέω bluethoth ακουστικά όλα λειτουργούν άψογα. Δοκίμασα και δεύτερο σετ ακουστικών μη τυχόν και ήταν ελαττωματικό αλλά τα ίδια. Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει και μπορεί να μου πει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων. Υπάρχει περίπτωση είναι bug του 13; Γιατί πριν με την 12 δεν γινόταν.

 

 

 

Edited by vagzard
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 8/9/2022 at 11:00 ΠΜ, vagzard said:

Καλημέρα, 

Τις τελευταίες μέρες διαπίστωσα κάτι περίεργο. Βάζοντας ακουστικά 3.5 jack κατά τις κλήσεις νιώθεις ένα ξύλινο ή μεταλλικό βόμβο (δυσκολεύομαι να το εκφράσω) ακόμα κι όταν ακουμπάς το καλώδιο, και ακούς και τον εαυτό σου κατά μία έννοια. Αυτό μόνο κατά τις κλήσεις. Όταν ακούς μουσική είναι όλα οκ. Θα έλεγα ότι είναι θέμα της ενίσχυσης ήχου γιατί μου δυναμώνει και τους ήχους του περιβάλλοντος αλλά όταν συνδέω bluethoth ακουστικά όλα λειτουργούν άψογα. Δοκίμασα και δεύτερο σετ ακουστικών μη τυχόν και ήταν ελαττωματικό αλλά τα ίδια. Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει και μπορεί να μου πει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων. Υπάρχει περίπτωση είναι bug του 13; Γιατί πριν με την 12 δεν γινόταν.

 

 

 

4 Οκτωβρίου και μετά το update που υποτίθεται θα διόρθωνε τα προβλήματα στον ήχο κατά την κλήση με 3.5 jack, τελικά δεν διορθώθηκε τίποτα δυστυχώς!

 

Edit: Τελικά το πρόβλημα διορθώθηκε μετά την ενημέρωση της εφαρμογής τηλεφώνου. Όλα καλά λοιπόν!

On 8/9/2022 at 11:00 ΠΜ, vagzard said:

Καλημέρα, 

Τις τελευταίες μέρες διαπίστωσα κάτι περίεργο. Βάζοντας ακουστικά 3.5 jack κατά τις κλήσεις νιώθεις ένα ξύλινο ή μεταλλικό βόμβο (δυσκολεύομαι να το εκφράσω) ακόμα κι όταν ακουμπάς το καλώδιο, και ακούς και τον εαυτό σου κατά μία έννοια. Αυτό μόνο κατά τις κλήσεις. Όταν ακούς μουσική είναι όλα οκ. Θα έλεγα ότι είναι θέμα της ενίσχυσης ήχου γιατί μου δυναμώνει και τους ήχους του περιβάλλοντος αλλά όταν συνδέω bluethoth ακουστικά όλα λειτουργούν άψογα. Δοκίμασα και δεύτερο σετ ακουστικών μη τυχόν και ήταν ελαττωματικό αλλά τα ίδια. Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει και μπορεί να μου πει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων. Υπάρχει περίπτωση είναι bug του 13; Γιατί πριν με την 12 δεν γινόταν.

 

 

 

 

Edited by vagzard
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...