Jump to content

Google Pixel 4a (5G)


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα αρνητικό που εντόπισα κατά την διάρκεια των διακοπών, είναι ότι ανέβαζε σχετικά εύκολα θερμοκρασία, εμφανίζοντας και την σχετική ένδειξη.

 

Μου συνέβη τρεις μέρες συνεχόμενα, κατά την διάρκεια του μεσημεριού, με τις δύο από αυτές να σβήνει κιόλας. :mad:

 

Κυρίως συνέβαινε όταν τραβούσα βίντεο ή χρησιμοποιούσα το gps. Με τα Motorola που είχα τόσα χρόνια, ποτέ δεν μου είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο.

 

Βάλε preferred network type LTE, νομίζω πως βελτιώνει την κατάσταση αισθητά. Το 5G chip παράγει πολύ θερμότητα, ακόμα και αν δεν πιάνεις 5G.

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομάδα σκάρτη που το έχω στις διακοπές και το γονατίζω στην παραλία, δε μου έχει ανεβάσει ποτέ θερμοκρασία.

Το έχω βέβαια από την αρχή στο LTE και πότε στο 5G.

Δεν ήξερα ότι έπαιζε ρόλο αυτό.

Το διάβασα πρώτη φορά από τον φίλο Dinos_12345.

 

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομάδα σκάρτη που το έχω στις διακοπές και το γονατίζω στην παραλία, δε μου έχει ανεβάσει ποτέ θερμοκρασία.

Το έχω βέβαια από την αρχή στο LTE και πότε στο 5G.

Δεν ήξερα ότι έπαιζε ρόλο αυτό.

Το διάβασα πρώτη φορά από τον φίλο Dinos_12345.

 

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

 

Μου το έκανε όταν το πήρα που είχε έξω 40 βαθμούς και περπατούσα κοντά στο μέγαρο μουσικής κανένα τέταρτο στον ήλιο και έβγαζα φωτογραφίες. Γενικά, πηγαίνετε στα developer options και βγάλτε την επιλογή "Mobile data always active" όπως και το preferred network type σε LTE και πρέπει να δείτε βελτίωση.

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στο πρωί και σε εμένα έκανε απενεργοποίηση λόγω θερμοκρασίας. Βέβαια ήταν στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου. Κρήτη Λασίθι. Έμεινε κλειστό, δεν κατάλαβα πόση ώρα και όταν το άνοιξα μου είχε βγάλει το μήνυμα για απενεργοποίηση λόγω θερμοκρασίας. Έχω ρύθμιση το LTE.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στο πρωί και σε εμένα έκανε απενεργοποίηση λόγω θερμοκρασίας. Βέβαια ήταν στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου. Κρήτη Λασίθι. Έμεινε κλειστό, δεν κατάλαβα πόση ώρα και όταν το άνοιξα μου είχε βγάλει το μήνυμα για απενεργοποίηση λόγω θερμοκρασίας. Έχω ρύθμιση το LTE.

 

Ε δεν έχει σημασία τι ρύθμιση έχεις όταν το έχεις βάλει σε εκείνο το σημείο :lol:

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Το καλό της υπόθεσης είναι πως τις φορές που δεν σβήνει, κάνει καλά την δουλειά για την οποία αγοράστηκε

 

51375046999_22cf09f81c_c.jpgLefkada by Alex, on Flickr

 

51375322430_47370ecef0_c.jpgLefkada by Alex, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικές. Μπράβο.

Σε τριποδο το είχες;

 

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

 

Δεν χρειάζεται τρίποδο,κάνει θαύματα ο OIS

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μικρό τριποδάκι της Blitzwolf, αλλά ειλικρινά δεν θυμάμαι αν το είχα χρησιμοποιήσει σε κάποια από αυτές τις φωτογραφίες. Πιθανότατα στην δεύτερη, επειδή είναι τραβηγμένη από χαμηλά. Ο αλγόριθμος της Google κάνει απίστευτη δουλειά.

 

Βασικά, παρατηρώ και εγώ τώρα λίγο καλύτερα τις φωτογραφίες και έχω εντυπωσιαστεί από την διαχείριση του φωτισμού. Ενώ στην πρώτη φωτογραφία για παράδειγμα υπάρχουν πάρα πολλές διαφορετικές πηγές φωτισμού, με άλλη ένταση η κάθε μία και διαφορετική θερμοκρασία χρώματος, καταφέρνει να τα εξισορροπεί εκπληκτικά. Από την μια έχουμε για παράδειγμα τις λάμπες του δρόμου (που καταφέρνει να μην υπερφωτίσουν την φωτογραφία) και από την άλλη βλέπουμε ότι αποτυπώνει με λεπτομέρεια ακόμη και το εσωτερικό των δωματίων!

Edited by axel12p
Link to comment
Share on other sites

Είναι υπέροχες φίλε, ειδικά η πρώτη.

Το είχες στην κάμερα ή χρησιμοποίησες καθόλου night mode;

 

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλες είναι τραβηγμένες με night mode. Όταν το έχεις στην κάμερα, σου βγάζει αρκετά παραπάνω θόρυβο στην φωτογραφία.
Link to comment
Share on other sites

Handheld για 4μιση λεπτά με astrophotography mode σε μία παραλία της Χίου με ελάχισο light pollution
Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη και καθαρή δείχνει.

 

Εδώ μια προσπάθειά μου να αποτυπώσω τη θέα από τη βεράντα του σπιτιού.

Αστροφωτογραφια αλλά με τρίποδο. Γύρω τα 4' αν θυμάμαι καλά.

 

5b90c64a012b853161a1b650541b1a20.jpg

 

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Και μερικές αποψινες από το βραδυνό μπανάκι.

 

3071e7fea9e6c8b8eb6358e9d0b492ed.jpge101d3970f2126f773ea950a3e24df18.jpgf4f5a931a4955e0226576e5a8f529626.jpg

 

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δώσε πόνο :) . Και 2 από το απλό 4a σε medium αποστολή από Tapatalkd68f14072a998c6f86cc36ebf01fe2bd.jpgca3da0bb39ac57b0356568ffca446875.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στις νυχτερινές φωτό που έχω τραβήξει, πηγαίνοντας στην επεξεργασία και ανεβάζοντας την όξυνση στο 100, παρατηρώ πολύ καθαρότερες φωτό. Είμαι βέβαια σε διακοπές και δεν τις έχω πετάξει σε pc να δω πως φαίνονται, αλλά από το κινητό δείχνουν να έχουν καλύτερο αποτέλεσμα.

Το έχει δοκιμάσει κανείς και αν ναι, είναι όντως έτσι τα πράγματα;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

On 8/18/2021 at 11:51 AM, axel12p said:

Το καλό της υπόθεσης είναι πως τις φορές που δεν σβήνει, κάνει καλά την δουλειά για την οποία αγοράστηκε

 

51375046999_22cf09f81c_c.jpgLefkada by Alex, on Flickr

 

51375322430_47370ecef0_c.jpgLefkada by Alex, on Flickr

πολυ ψευτικες φωτογραφιες..

Link to comment
Share on other sites

Χθες βράδυ. Η πρώτη με ένα tripodPXL_20210904_191609395.NIGHT.thumb.jpg.b756217757db6736bfc5148f675dff0a.jpgPXL_20210904_190233927.NIGHT.thumb.jpg.10acfd9ae49b21f731b7a7eb00979bec.jpg

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα το εξής παράδοξο. Όχι πως αποτελεί πρόβλημα, απλά το αναφέρω επειδή μου έκανε εντύπωση.

Όταν ενεργοποιώ το mobile hotspot και ανιχνεύεται από άλλες συσκευές, αντί να γράφει Pixel 4a 5G, γράφει Samsung S20 FE που ήταν το προηγούμενο κινητό μου. 

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
11 minutes ago, jimteo said:

Παρατήρησα το εξής παράδοξο. Όχι πως αποτελεί πρόβλημα, απλά το αναφέρω επειδή μου έκανε εντύπωση.

Όταν ενεργοποιώ το mobile hotspot και ανιχνεύεται από άλλες συσκευές, αντί να γράφει Pixel 4a 5G, γράφει Samsung S20 FE που ήταν το προηγούμενο κινητό μου. 

 

Αυτό γιατί όταν πήρες το καινούργιο, έκανες μεταφορά τα πάντα από το ένα στο άλλο. Πήγαινε στις ρυθμίσεις του Pixel και άλλαξε το όνομα σε ότι εσύ θέλεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 minutes ago, jimteo said:

Μάλιστα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)
 

Ενημερωτικά, για να μη γεμίζουμε τα topics με thank you posts που δεν προσφέρουν κάτι στο φόρουμ, πλέον έχει μπει κάτω δεξιά από κάθε post το σχετικό button για ακριβώς αυτή τη δουλειά. 😉

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είχες δίκιο. 

Το όνομα της συσκευής ήταν ήδη Pixel 4a 5G, απλά έπρεπε να μπεις μέσα και να πατήσεις ΟΚ.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα.

Με τα pixel δεν υποτίθεται ότι έχουμε απεριόριστο αποθηκευτικό χώρο ή εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι καλά;

Βλέπω ότι μου έβγαλε ένα μήνυμα που λέει ότι έχω χρησιμοποιήσει το 50% του αποθηκευτικού μου χώρου, που στο σύνολό του είναι 15GB.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...