Jump to content

Google Pixel 4a (5G)


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως γινεται να πειραξω δηλαδη τα carrier policy files και να το κανω να δουλευει ; Δωσε οδηγιες με ενδιαφερει.
https://forum.xda-developers.com/t/guide-how-to-add-5g-support-for-non-supported-yet-carriers.4221701/

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι λίγο περίεργη η πολιτική της Google. Γιατί δεν κλειδώνει τις υπηρεσίες ανά περιοχή (π.χ. Ευρώπη, Μέση Ανατολή, Άσία), αλλά ανά χώρα. Δηλαδή αν μένω Γερμανία και ταξιδέψω σε άλλη χώρα εντός Ε.Ε. χάνω τις παρεχόμενες υπηρεσίες. Και η φάση είναι ότι πολλές φορές ο πάροχος είναι ο ίδιος, π.χ. Vodafone. Οπότε μπορεί να έχεις 5G στην Vodafone Γερμανίας και Ιταλίας, αλλά όχι στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι λίγο περίεργη η πολιτική της Google. Γιατί δεν κλειδώνει τις υπηρεσίες ανά περιοχή (π.χ. Ευρώπη, Μέση Ανατολή, Άσία), αλλά ανά χώρα. Δηλαδή αν μένω Γερμανία και ταξιδέψω σε άλλη χώρα εντός Ε.Ε. χάνω τις παρεχόμενες υπηρεσίες. Και η φάση είναι ότι πολλές φορές ο πάροχος είναι ο ίδιος, π.χ. Vodafone. Οπότε μπορεί να έχεις 5G στην Vodafone Γερμανίας και Ιταλίας, αλλά όχι στην Ελλάδα.

 

To VoLTE/VoWiFi δε νομίζω να ισχύει σε roaming!

Έχω Γερμανική κάρτα SIM, αν είμαι Γερμανία έχω VoLTE/VoWiFi, αν την βάλω σε roaming στην Ελλάδα δεν έχω.

 

"Με την κάρτα της Lebara το κινητό φόρτωσε προφίλ telekom.de και ενεργοποιήθηκαν οι επιλογές VoLTE και WiFi calling επειδή η Telekom συνεργάζεται με την Google. Θα δουλέψουν όμως μόνο στην Γερμανία. Αν προσπαθήσεις να κάνεις κλήση με την Lebara ενώ είσαι σε Cosmote θα σε πετάξει σε 3G."

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8104602#post8104602

 

Το 5G σίγουρα δε ισχύει ακόμα σε roaming.

Αν μένεις Γερμανία και έχεις Vodafone Γερμανίας η οποία κάποια στιγμή θα υποστηρίξει το 5G σε roaming δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα όταν θα έρθεις στην Ελλάδα.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια εχω μια νεα απορια τα google pixel εχουν υποστηριζουν nfc ;

Θα μπορω με την εφαρμογη της τραπεζας μου να κανω πληρωμες απο το κινητο μου χωρις βεβαια να χρειαζομαι το Google Pay γι αυτη την δουλεια ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια εχω μια νεα απορια τα google pixel εχουν υποστηριζουν nfc ;

 

Θα μπορω με την εφαρμογη της τραπεζας μου να κανω πληρωμες απο το κινητο μου χωρις βεβαια να χρειαζομαι το Google Pay γι αυτη την δουλεια ;

Το 4Α 5G έχει NFC απ' όσο γνωρίζω.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια εχω μια νεα απορια τα google pixel εχουν υποστηριζουν nfc ;

 

Θα μπορω με την εφαρμογη της τραπεζας μου να κανω πληρωμες απο το κινητο μου χωρις βεβαια να χρειαζομαι το Google Pay γι αυτη την δουλεια ;

Το 4a το απλό έχει πάντως!!

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 4Α 5G έχει NFC απ' όσο γνωρίζω.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Το Google Pay γνωριζει καποιος πως ενεργοποιηται ; Λεει οτι δεν ειναι διαθεσιμο στην χωρα σας και με πεταξει εξω.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Το Google Pay γνωριζει καποιος πως ενεργοποιηται ; Λεει οτι δεν ειναι διαθεσιμο στην χωρα σας και με πεταξει εξω.
Έχει έρθει στην Κύπρο?

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει στην Κύπρο?

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Καλησπερα οχι ακομη το αναφερα το παραπανω σε σχεση με το Pixel 1 και 2 που ειχα.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μάλλον είμαι ο ορισμός του γκαντεμη. Μετά από 1 μήνα χρήσης μου εμφάνισε το μήνυμα : " η θύρα usb έχει υγρασία ή ακαθαρσίες, δεν θα μπορέσετε να συνδεθείτε με συσκευές usb". Προσπάθησα με φύσημα, σεσουάρ κλπ αλλά ούτε καν φορτίζει!

Μετά από αυτό συμφέρει να φύγει Γερμανία και να φτιαχτεί εκεί ή να δοκιμάσω στην Ελλάδα χάνοντας εγγύηση ή και πέφτοντας σε μη σχετικό μάστορα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μάλλον είμαι ο ορισμός του γκαντεμη. Μετά από 1 μήνα χρήσης μου εμφάνισε το μήνυμα : " η θύρα usb έχει υγρασία ή ακαθαρσίες, δεν θα μπορέσετε να συνδεθείτε με συσκευές usb". Προσπάθησα με φύσημα, σεσουάρ κλπ αλλά ούτε καν φορτίζει!

 

Μετά από αυτό συμφέρει να φύγει Γερμανία και να φτιαχτεί εκεί ή να δοκιμάσω στην Ελλάδα χάνοντας εγγύηση ή και πέφτοντας σε μη σχετικό μάστορα;

Μήπως έπεσε κάτι υγρό στην θύρα; Το είχα πάθει στο 4ΧL με αντισηπτικό. Έβγαλε ένα προειδοποιητικό τριγωνάκι, έγραφε αυτό που λες και μετά από λίγη ώρα προφανώς στέγνωσε και εξαφανίστηκε η ειδοποίηση.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μάλλον είμαι ο ορισμός του γκαντεμη. Μετά από 1 μήνα χρήσης μου εμφάνισε το μήνυμα : " η θύρα usb έχει υγρασία ή ακαθαρσίες, δεν θα μπορέσετε να συνδεθείτε με συσκευές usb". Προσπάθησα με φύσημα, σεσουάρ κλπ αλλά ούτε καν φορτίζει!

Μετά από αυτό συμφέρει να φύγει Γερμανία και να φτιαχτεί εκεί ή να δοκιμάσω στην Ελλάδα χάνοντας εγγύηση ή και πέφτοντας σε μη σχετικό μάστορα;

Το ίδιο μου έχει συμβεί με το ΝΟΤΕ 8 αρκετές φορές,αλλά μετά από μερικές ώρες δουλεύει κανονικά...

Εσένα πόσες ώρες σου έβγαλε το μύνημα;;Ακόμα στο βγάζει;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μάλλον είμαι ο ορισμός του γκαντεμη. Μετά από 1 μήνα χρήσης μου εμφάνισε το μήνυμα : " η θύρα usb έχει υγρασία ή ακαθαρσίες, δεν θα μπορέσετε να συνδεθείτε με συσκευές usb". Προσπάθησα με φύσημα, σεσουάρ κλπ αλλά ούτε καν φορτίζει!

Μετά από αυτό συμφέρει να φύγει Γερμανία και να φτιαχτεί εκεί ή να δοκιμάσω στην Ελλάδα χάνοντας εγγύηση ή και πέφτοντας σε μη σχετικό μάστορα;

 

Μπορείς να μας πει τι έχει γίνει; Συνεχίζει να στο κάνει αυτό;Το έχεις πάει κάπου εδώ να στο φτιάξει;Λες κάτι και εξαφανίζεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

1) φορτιστής του με το καλώδιο το δικό του δεν κάνει τίποτα.

2) φορτιστής Huawei με καλώδιο Huawei δείχνει στην εικόνα της φόρτισης με το ποσοστό αλλά δεν φορτίζει καθόλου.

3) φορτιστής δικός του με ανταπτορα και καλώδιο Huawei δείχνει εικόνα φόρτισης και ποσοστό αλλά δεν φορτίζει επίσης καθόλου.

Δεν έψαξα για μάστορα εδώ, ούτως ή άλλως μένω επαρχία και δεν ξέρω αν υπάρχουν μάστορες που να το κατέχουν. Έτσι σκέφτομαι να το στείλω Γερμανία στον φίλο μου για να το δώσει στην εκεί αντιπροσωπεία για σέρβις. Είναι μεγάλη ταλαιπωρία αλλά ετσι θα μείνει η εγγύηση.

Ξέρετε κανέναν αξιόπιστο μάστορα εσείς που είστε Αθήνα - Θεσσαλονίκη;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

 

1) φορτιστής του με το καλώδιο το δικό του δεν κάνει τίποτα.

 

2) φορτιστής Huawei με καλώδιο Huawei δείχνει στην εικόνα της φόρτισης με το ποσοστό αλλά δεν φορτίζει καθόλου.

 

3) φορτιστής δικός του με ανταπτορα και καλώδιο Huawei δείχνει εικόνα φόρτισης και ποσοστό αλλά δεν φορτίζει επίσης καθόλου.

 

Δεν έψαξα για μάστορα εδώ, ούτως ή άλλως μένω επαρχία και δεν ξέρω αν υπάρχουν μάστορες που να το κατέχουν. Έτσι σκέφτομαι να το στείλω Γερμανία στον φίλο μου για να το δώσει στην εκεί αντιπροσωπεία για σέρβις. Είναι μεγάλη ταλαιπωρία αλλά ετσι θα μείνει η εγγύηση.

 

Ξέρετε κανέναν αξιόπιστο μάστορα εσείς που είστε Αθήνα - Θεσσαλονίκη;

Το πρόβλημα είναι και στην εγγύηση να είσαι, είναι σαν να μην ισχύει εφόσον με τα πηγαινέλα μεταφορικά θα δώσεις σίγουρα ένα 40αρι.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να μου χρεώσουν την επισκευή, σίγουρα θα βρουν κάτι. Όταν λέω για εγγύηση εννοώ ότι αφού θα γίνει στο σέρβις τους θα ισχύσει για 2 χρόνια η εγγύηση. Αν το πάω αλλού σίγουρα χάνω την εγγύηση.

Πάντως όμως δεν ξέρω αν αξίζει η ταλαιπωρία να το στείλω στην Γερμανία, κρίμα δεν περίμενα τόσο γρήγορα να έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να μου χρεώσουν την επισκευή, σίγουρα θα βρουν κάτι. Όταν λέω για εγγύηση εννοώ ότι αφού θα γίνει στο σέρβις τους θα ισχύσει για 2 χρόνια η εγγύηση. Αν το πάω αλλού σίγουρα χάνω την εγγύηση.

 

Πάντως όμως δεν ξέρω αν αξίζει η ταλαιπωρία να το στείλω στην Γερμανία, κρίμα δεν περίμενα τόσο γρήγορα να έχω πρόβλημα.

Πώς προέκυψε όμως δεν μας λες. Έπεσε κάτι υγρό η το έκανε έτσι στα καλά του καθουμένου;

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπεσε υγρό, τουλάχιστον από ότι ξέρω εγώ, δεν έγινε κανένα ατύχημα. Έχω ένα μωρό όμως και δεν ξέρω αν έκανε αυτό τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έπεσε υγρό, τουλάχιστον από ότι ξέρω εγώ, δεν έγινε κανένα ατύχημα. Έχω ένα μωρό όμως και δεν ξέρω αν έκανε αυτό τίποτα.

 

Πάρε τηλέφωνο εδώ και ρώτα https://www.9volto.gr/

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να πάρω το 4a 5g ή το 4a, μετά το mi a3 αλλά αυτό που έπαθε ο φίλος algedan με έβαλε σε σκέψεις...Συν ότι το 4a σε αρκετές συσκευές βγάζει κάθετη λευκή γραμμή. Αυτά που πουλάνε στο ebay.de, εκτός από λίγους πωλητές που δίνουν την απόδειξη αγοράς, οι περισσότεροι τίποτα. Τώρα fnac, δεν ξέρω γαλλικά, με μετάφραση μάλλον θα βγάλω άκρη για παραγγελία...Ή θα πάω σε Oppo ,που βλέπω πολύ καλά χαρακτ/κά γύρω στα 250-300€.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τέλος καλό όλα καλά!! Τελικά ήταν θέμα καθαρισμού της θύρας usb. Το πήγα σε μαγαζί κινητών στην πόλη μου (όχι αλυσίδα) που τον θεωρώ σοβαρό επαγγελματία και του το άφησα. Εκείνος το έλεγξε τρεις μέρες και με ειδοποίησε. Αφού καθαρίστηκε η θύρα το δοκίμασε με διαφορετικούς φορτιστές, με όλους και με τον δικό του φόρτισε. Μου είπε να το ελέγξω και αν έχει πρόβλημα να του το ξαναπάω. Πιστεύει ότι δεν θα έχω πρόβλημα αλλά δεν μπόρεσε να του κάνει ολικό έλεγχο γιατί το κινητό ανοίγει κάτω από την οθόνη. Είναι μανουρα και επιπλέον θα έχανα εγγύηση γι'αυτό δεν το πείραξε. Του φάνηκε καθαρή η θύρα και μάλλον πρέπει να είναι ευαίσθητος ο αισθητήρας της usb, να το προσέχω πολύ μου είπε.

Αυτά! Συγγνώμη που έγραψα μακρυναρι, το οποίο γράφτηκε από το κινητό, μετά από φόρτιση από 80% σε 98%. Μακάρι να ησύχασα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...