Jump to content

Google Pixel 4a (5G)


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν το θέλεις για το 5G, καλύτερα αναζήτησε άλλη συσκευή.

 

Εγώ το πήρα για τον καλύτερο επεξεργαστή,την δεύτερη wide camera ,την μεγαλύτερη μπαταρία,την λίγο ποιο μεγάλη οθόνη του,και αν κάποια στιγμή ξεκλειδώσουν το 5g για Ελλάδα θα είναι μια ευχάριστη προσθήκη.

Edited by gjimmys
Link to comment
Share on other sites

Δε το θελω για το 5g αμεσα. Απλα επειδη δεν αλλαζω συσκευη καθε 12 μηνες, ηθελα να μπορει να ενεργοποιηθει μελλοντικα.

Δηλαδη στις κανονικες τιμες με το pixel 5g στα 500€ και το σκετο στα 350 δε το συζητουσα καν, ημουνα αναμεσα σε nord και το σκετο και θα πηγαινα πιθανον στο nord για να εχω και το 5g μελλοντικα.

Τωρα με αυτην την τιμη του pixel 5g το σκεφτομαι αλλα θελω να δω αν οντως σε κανα 6μηνο-1χρονο θα εχω 5g η εαν θα παρω τη δυνατοτητα μονο στα χαρτια.

Δε το καταλαβαινω δηλαδη αυτο το "το εχει κλειδωσει η google για Ελλαδα"....με ποια λογικη, και πως, δεν ειναι θεμα των bands του κινητου?

Link to comment
Share on other sites

Δε το θελω για το 5g αμεσα. Απλα επειδη δεν αλλαζω συσκευη καθε 12 μηνες, ηθελα να μπορει να ενεργοποιηθει μελλοντικα.

Δηλαδη στις κανονικες τιμες με το pixel 5g στα 500€ και το σκετο στα 350 δε το συζητουσα καν, ημουνα αναμεσα σε nord και το σκετο και θα πηγαινα πιθανον στο nord για να εχω και το 5g μελλοντικα.

Τωρα με αυτην την τιμη του pixel 5g το σκεφτομαι αλλα θελω να δω αν οντως σε κανα 6μηνο-1χρονο θα εχω 5g η εαν θα παρω τη δυνατοτητα μονο στα χαρτια.

Δε το καταλαβαινω δηλαδη αυτο το "το εχει κλειδωσει η google για Ελλαδα"....με ποια λογικη, και πως, δεν ειναι θεμα των bands του κινητου?

Βασικά δεν είναι μόνο στην Ελλάδα κλειδωμένο,αλλά και σε άλλες χώρες που δεν κυκλοφορεί επίσημα...Έχε υπόψιν σου ότι ούτε το VoLTE/wifi calling είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα...Από την άλλη όμως αν ητανεγω να διαλέξω ανάμεσα σε Pixel και στο Nord το πρώτο θα επέλεγα...

Ελπίζω ότι αργά η γρήγορα όλοι οι περιορισμοί από Google θα πάρουν και θα έχουμε όλες τις δυνατότητες που οι Pixel συσκευές προσφέρουν...

Εγώ είμαι κάτοχος Pixel 4 XL και ακόμα να σου πω την αλήθεια δεν με πολυνοιαζει αν δεν έχω VoLTE,Wifi calling αλλά θα προτιμούσα να είναι διαθέσιμο και εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Μια δοκιμή για αστροφωτογράφιση, σήμερα το απόγευμα με το Pixel 4a 5G.

 

50772769547_d3b988619f_z.jpgwPXL_20201228_162604595 by Alex, on Flickr

 

Δυστυχώς, για λόγους που δεν γνωρίζω, η Google έχει αφαιρέσει την συγκεκριμένη λειτουργία από τον wide φακό, με την τελευταία έκδοση της εφαρμογής της κάμερας.

 

Αν θέλεις μπορείς να απεγκαταστήσεις την συγκεκριμένη ενημέρωση, αλλά φοβάμαι μήπως υπήρχε κάποιο θέμα με τον αισθητήρα και για αυτό το απενεργοποίησαν.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι μόνο στην Ελλάδα κλειδωμένο,αλλά και σε άλλες χώρες που δεν κυκλοφορεί επίσημα...Έχε υπόψιν σου ότι ούτε το VoLTE/wifi calling είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα...Από την άλλη όμως αν ητανεγω να διαλέξω ανάμεσα σε Pixel και στο Nord το πρώτο θα επέλεγα...

Ελπίζω ότι αργά η γρήγορα όλοι οι περιορισμοί από Google θα πάρουν και θα έχουμε όλες τις δυνατότητες που οι Pixel συσκευές προσφέρουν...

Εγώ είμαι κάτοχος Pixel 4 XL και ακόμα να σου πω την αλήθεια δεν με πολυνοιαζει αν δεν έχω VoLTE,Wifi calling αλλά θα προτιμούσα να είναι διαθέσιμο και εδώ...

 

Αν οι συσκευες δουλευαν στο 100% των δυνατοτητων τους, τοτε το διλλημα θα ηταν 90hz VS better camera+updates , και σε αυτο θα κερδιζε για μενα το Pixel μιας και ημουν οπαδος των Nexus, ειχα τα 4, 5 και 6 και θα ηθελα να γυρισω σε τετοια εμπειρια. (αλλωστε και το Nord το συζηταω γιατι ειναι πολυ κοντα στο stock android απλα χωρις τα εγγυημενα και γρηγορα updates).

 

Αλλα ειναι μεγαλη @@ια να σου κοβουν δυνατοτητες. Με ποια λογικη το pixel δεν πωλειται Ελλαδα? Επειδη δεν υπαρχει ελληνικο play-store? Ανεκαθεν δεν τα πουλουσαν και σε αλυσιδες?

Link to comment
Share on other sites

Λανθασμένα χρησιμοποιείται ο όρος "κλειδωμένο" 5G μιας και δεν είναι ένας διακόπτης βπου κλειδώνει ή ξεκλειδώνει κάτι. Η όλη φάση ακολουθεί τη λογική της Apple με τα carrier policy files , χωρίς ένα ρυθμισμένο policy file για κάθε πάροχο το κινητό δε ξέρει πως να συμπεριφερθεί σε μια νέα τεχνολογία και πώς την υλοποίησε ο πάροχος.

 

Για τα VoLTE/VoWifi φάουλ της Google που δεν τα έχει ενεργοποιήσει (κι όχι ξεκλειδώσει όπως λένε κάποιοι) ακόμη. Όσον αφορά στο 5G , δεν έχουμε ακόμη στην Ελλάδα 5G. Όταν πιστοποιήσουν τους παρόχους μας θα έρθει και το κατάλληλο carrier file που θα μας δώσει πρόσβαση σε 5G δίκτυα. Άλλες χώρες με ποιο ανεπτυγμένο δίκτυο 5G όπως είναι η Ελβετία είναι ακόμη στο coming soon. Αν δείτε τη λίστα που δίνει η google υπάρχουν χώρες που δεν πουλάει το κινητό της επίσημα μέσω google play store οπότε το επιχείρημα δε μας ξεκλειδώνουν το 5g επειδή δε πωλείται πάει περίπατο. Όταν πιστοποιηθουν οι πάροχοι μας τότε με επόμενο software update θα δούμε 5G.

 

Ξέρω παίζω με τις λέξεις, ενεργοποίηση, κλείδωμα ξεκλείδωμα αλλά είμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ και πρέπει να κάνουμε χρήση της σωστής ορολογίας.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Finn

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Λανθασμένα χρησιμοποιείται ο όρος "κλειδωμένο" 5G μιας και δεν είναι ένας διακόπτης βπου κλειδώνει ή ξεκλειδώνει κάτι. Η όλη φάση ακολουθεί τη λογική της Apple με τα carrier policy files , χωρίς ένα ρυθμισμένο policy file για κάθε πάροχο το κινητό δε ξέρει πως να συμπεριφερθεί σε μια νέα τεχνολογία και πώς την υλοποίησε ο πάροχος.

 

Για τα VoLTE/VoWifi φάουλ της Google που δεν τα έχει ενεργοποιήσει (κι όχι ξεκλειδώσει όπως λένε κάποιοι) ακόμη. Όσον αφορά στο 5G , δεν έχουμε ακόμη στην Ελλάδα 5G. Όταν πιστοποιήσουν τους παρόχους μας θα έρθει και το κατάλληλο carrier file που θα μας δώσει πρόσβαση σε 5G δίκτυα. Άλλες χώρες με ποιο ανεπτυγμένο δίκτυο 5G όπως είναι η Ελβετία είναι ακόμη στο coming soon. Αν δείτε τη λίστα που δίνει η google υπάρχουν χώρες που δεν πουλάει το κινητό της επίσημα μέσω google play store οπότε το επιχείρημα δε μας ξεκλειδώνουν το 5g επειδή δε πωλείται πάει περίπατο. Όταν πιστοποιηθουν οι πάροχοι μας τότε με επόμενο software update θα δούμε 5G.

 

Ξέρω παίζω με τις λέξεις, ενεργοποίηση, κλείδωμα ξεκλείδωμα αλλά είμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ και πρέπει να κάνουμε χρήση της σωστής ορολογίας.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου!!

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε και μένα το εργαλείο, πρώτη φορά σε πιξελ, σε σχέση με το Huawei p20 pro που είχα, είναι ανώτερο παντού, εκτός από την οθόνη, είναι ένα 20% πιο φωτεινή του π20 οπότε και αναγκάζομαι να έχω τη φωτεινότητα από το 80% και πάνω και βέβαια στη ποιότητα κατασκευής, δε μου έχει έρθει η θήκη της Google ακόμα, και έτσι όπως το πιάνω χτυπάει λίγο άσχημα το πλαστικό ακόμα και στα κουμπιά στα πλάγια, ήχος πιο μπάσος και πιο δυνατός, κάμερα στο αυτόματο πιο καθαρή αλλά με πιο πολύ θόρυβο το βράδυ πάντα , στο night mode απλά δε πιστεύεις τι μπορεί να κάνει, στη μπροστά κάμερα είναι καλύτερη σε όλες τις συνθήκες. Επίσης φορτώνει πιο γρήγορα τις εφαρμογές, δεν έχω παιχνίδια, πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής και για τα 400 ευρώ που έδωσα ακόμα πιο πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε με το αυριανό update να ξεκλειδώσουν επιτέλους VoLTE, wifi calling & 5g.. Φτάσαμε 2021 και μιλάμε με 3g...

 

Έχεις κάποια ένδειξη γύρω από αυτό,η το λες έτσι;;;

Εγώ δεν πιστεύω ότι θα γίνει, τουλάχιστον όχι σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όχι απλά το ελπίζω, θα είναι ντροπη αν δε το κάνει για συσκευές του 2020, τόσο κράξιμο τρώει παντού

 

Μακάρι να βγω λάθος αλλά... τζάμπα ελπίζεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά το ελπίζω, θα είναι ντροπη αν δε το κάνει για συσκευές του 2020, τόσο κράξιμο τρώει παντού

 

Μακάρι να βγω λάθος αλλά... τζάμπα ελπίζεις.

 

Τζάμπα...

 

Net-Monster.jpg

 

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Κατά καλοκαιρι να το ανοίξει Ελλάδα το 5G,και βλέπουμε...

Για το Volte/wifi calling δεν πιστεύω ότι θα το δούμε σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ομολογήσω ότι η Google είναι αρκετά δυνατή στο θέμα της υποστήριξης. Σήμερα το κινητό πρέπει να έλαβε την τρίτη ενημέρωση από την μέρα που το αγόρασα, πριν κανένα μήνα δηλαδή. Αναφέρουν ότι διορθώνει και το θέμα με το auto rotation της οθόνης, κάτι το οποίο έχω εντοπίσει και εγώ και είναι αρκετά εκνευριστικό. Μακάρι να διορθώθηκε!
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά κάθε φορά που το βλέπω μου δημιουργείται η απορία.

Τι είχαν κατά νου εκεί στην Google και σε κινητό που βγαίνει αποκλειστικά σε μαύρο βάζουν άσπρα ακουστικά, φορτιστή και καλώδιο; :wacko:

Τους είχαν περισσέψει από κάποιο παλιότερο μοντέλο που έβγαινε σε λευκό; Ήταν να βγει το 4a σε λευκό και είχαν προμηθευτεί λευκά περιφερειακά και μετά δεν ήξεραν τι να τα κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά κάθε φορά που το βλέπω μου δημιουργείται η απορία.

 

Τι είχαν κατά νου εκεί στην Google και σε κινητό που βγαίνει αποκλειστικά σε μαύρο βάζουν άσπρα ακουστικά, φορτιστή και καλώδιο; :wacko:

 

Τους είχαν περισσέψει από κάποιο παλιότερο μοντέλο που έβγαινε σε λευκό; Ήταν να βγει το 4a σε λευκό και είχαν προμηθευτεί λευκά περιφερειακά και μετά δεν ήξεραν τι να τα κάνουν;

Μόνο άσπρα ακουστικά, καλώδιο και φορτιστή έχουν, από το Pixel 1.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν είχαν μεσα ακουστικά :X

 

Και εμένα δεν είχαν,μόνο φορτιστή καλώδιο και ανταπτορα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δεν είχαν,μόνο φορτιστή καλώδιο και ανταπτορα.

 

Έχει να κάνει με την τοπική νομοθεσία. Σε κάποιες χώρες (π.χ. Γαλλία αν δεν κάνω λάθος) είναι υποχρεωτικό τα κινητά να έχουν, ακόμα κι αν η εταιρεία δεν βάζει.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο,αν μας πάθει κάτι το κινητό που το πάμε να το φτιάξουν; Ξέρει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε, παρακολουθούν το forum; Το πρώι έλεγα για τον λευκό φορτιστή και ακουστικά, το απόγευμα ανακοίνωσαν το λευκό 4a 5G!

Να δείτε που σε αυτό θα δίνουν μαύρο φορτιστή :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα δεκαήμερο χρήσης νά προσθέσω πως και στο κομμάτι μπαταρία είναι βράχος,με την ίδια χρήση με το p20 pro γυρνούσα τό βράδυ με ένα 20%, τώρα είμαι στο 40%, ένα μείον για μένα μέχρι στιγμής είναι σε video calls μέσω Viber όπου η εικόνα είναι εξωφρενικά saturated καί με αρκετά κόκκινη απόχρωση, πραγματικά κακό αποτέλεσμα ελπίζω να τό φτιάξουν σύντομα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είναι η ιδέα μου :lol:

 

Pixel 4a 5G touchscreen issue can make navigation buttons hard to use. The problem popped up with the December security patch

https://www.androidpolice.com/2021/01/12/pixel-4a-5g-touchscreen-issue-can-make-navigation-buttons-hard-to-use/

 

Μιας και το δικό μου πήρε το patch του Δεκεμβρίου από την πρώτη μέρα, δεν γνωρίζω αν πιο πριν δούλευε καλά. Θέλω πάντως να πιστεύω πως θα το διορθώσουν σε επόμενο update, όπως αντίστοιχα έκαναν και με το auto rotation.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να αγοράσω και να φέρω Ελλάδα το κινητό εάν κάνω την αγορά από το Saturn Γερμανίας; Είδα μόλις ότι το έχει σε προσφορά 400 ευρώ.

 

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα από mediamarkt έχει ήδη παραδοθεί στις αποθήκες της https://www.eshopwedrop.com.cy/ στη Γερμανία και το αναμένω για Κύπρο. Νομίζω είναι ίδια εταιρεία με https://eshopwedrop.gr/. Μειονέκτημα ο μεγάλος χρόνος αναμονής 15-20 μέρες άλλα χαμηλές τιμές.

 

Τι λέει το κινητό? Διαβάζω για προβλήματα οθόνης και πάνω ακουστικού . Έχει κάποιος χρήστης θεμα ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά προβλήματα ελπίζουμε να επιλυθούν στο επόμενο update και να ξεκλειδώσουν 5g, voLTE, voWiFi και να επιλυθεί επιτέλους το bug με το chromecast

 

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν πρόκειται να δώσει τπταπο αυτά που περιμένεις,τουλάχιστον γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...