Jump to content

Google Pixel 4a (5G)


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας ανοίξουμε ένα νήμα και για το προσφάτως ανακοινωθέν Pixel 4a (5G).

Τονίζω ότι ΔΕΝ είναι ίδιο μοντέλο με το απλό 4a..

https://store.google.com/de/product/pixel_4a_5g?hl=de-DE

Μέχρι κι αύριο 05.11.2020 ισχύει προωθητική, όπου με κάθε παραγγελία του μέσω του επίσημου site κι άλλων συνεργαζόμενων ευρωπαϊκών καταστημάτων, δίνονται ΔΩΡΟ τα ακουστικά Bose QC 35 II αξίας 250 ευρώ!

https://support.google.com/product-documentation/answer/10070211?p=bose_promotion&hl=de-DE&visit_id=637400750154584997-2100647976&rd=1

Αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του Pixel 4a (5G) κι εδώ:

https://www.gsmarena.com/google_pixel_4a_5g-10385.php

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μπορουμε να το παρουμε με mailbox.de?

 

Μπορείς ναι. Κάποιο μέλος στο forum του Pixel 5, ανέφερε πρόσφατα ότι το πήρε με αυτό το τρόπο. Ρίξε μια ματιά εκεί...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ας ανοίξουμε ένα νήμα και για το προσφάτως ανακοινωθέν Pixel 4a (5G).

 

Τονίζω ότι ΔΕΝ είναι ίδιο μοντέλο με το απλό 4a..

 

https://store.google.com/de/product/pixel_4a_5g?hl=de-DE

 

Μέχρι κι αύριο 05.11.2020 ισχύει προωθητική, όπου με κάθε παραγγελία του μέσω του επίσημου site κι άλλων συνεργαζόμενων ευρωπαϊκών καταστημάτων, δίνονται ΔΩΡΟ τα ακουστικά Bose QC 35 II αξίας 250 ευρώ!

 

https://support.google.com/product-documentation/answer/10070211?p=bose_promotion&hl=de-DE&visit_id=637400750154584997-2100647976&rd=1

 

Αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του Pixel 4a (5G) κι εδώ:

 

https://www.gsmarena.com/google_pixel_4a_5g-10385.php

Μια διόρθωση, είναι ΑΠΟ 5/11/20 έως 18/11/20 για να πάρεις δώρο τα ακουστικά. Ξεκινάει από αύριο η δυνατότητα προπαραγγελιας.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και στο θέμα του Pixel 4a, η παραγγελία μπήκε στο fnac και περιμένω να την στείλουν στις 19/11 με το καλό.

Ο κύριος λόγος προτίμησης έναντι του 4a είναι η wide camera, την οποία θεωρώ αρκετά σημαντική. Ελπίζω να μην με απογοητεύσει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το περιμένω και εγώ να έρθει στο Amazon.de (να πωλείται από το ίδιο το Amazon) για να το παραγγείλω. Βλέπω να αργεί όμως το γερμανικό Amazon γιατί ακόμα δεν έφερε τα 4a και 5 που έχουν βγει εδώ και καιρό. Έχω παρατηρήσει ότι το Αγγλικό Amazon τα φέρνει νωρίτερα.

 

Για τα ακουστικά δεν βλέπω να έχω ελπίδες για αγορά από Amazon δεν προβλέπεται να τα στείλουν εκτός την χώρας νομίζω. Αν ξέρει κάποιος φίλος κάτι άλλο πάνω σε αυτό σε μας πει μπας και τα πάρουμε τελικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το έχει σήμερα προσφορά 10% κάτω στο amazon UK. Βγαίνει στα 501€ πώς σας φαίνεται η τιμή;

 

Και στα 383 ευρώ βγαίνει το όχι 5G.

 

https://www.amazon.co.uk/Google-Android-Mobile-Phone-GA02099-UK-Just-Black/dp/B08F7ZM2G4?&creative=6738

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με χαλάει λίγο ο αγγλικός φορτιστής και το ότι δεν ξέρω πόσο θα είναι όντως η τιμή του χωρίς έκπτωση στο μέλλον.
Link to comment
Share on other sites

Εχθές (23/11) παρέλαβα τελικά το τηλέφωνο από Fnac. Η συσκευασία του Fnac χειρότερη από συσκευασίες ευτελών προϊόντων που έχω αγοράσει από Κίνα. Πεταμένο μέσα σε ένα χαρτόκουτο, το οποίο είχε ήδη σκιστεί και παραλίγο να βγει έξω το τηλέφωνο, χωρίς καμιά έξτρα προστασία.

 

Θεωρητικά με την αγορά δίνουν δώρο και τα ακουστικά της Bose, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα φάω άκυρο, μιας και δεν είμαι κάτοικος Γαλλίας. :mad:

 

Το κινητό δεν βρήκα ακόμη χρόνο να το δω, ενώ το σπαστικό είναι ότι πρόλαβε να έρθει πριν το tempered glass και την θήκη! :O

Link to comment
Share on other sites

Εχθές (23/11) παρέλαβα τελικά το τηλέφωνο από Fnac. Η συσκευασία του Fnac χειρότερη από συσκευασίες ευτελών προϊόντων που έχω αγοράσει από Κίνα. Πεταμένο μέσα σε ένα χαρτόκουτο, το οποίο είχε ήδη σκιστεί και παραλίγο να βγει έξω το τηλέφωνο, χωρίς καμιά έξτρα προστασία.

 

Θεωρητικά με την αγορά δίνουν δώρο και τα ακουστικά της Bose, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα φάω άκυρο, μιας και δεν είμαι κάτοικος Γαλλίας. :mad:

 

Το κινητό δεν βρήκα ακόμη χρόνο να το δω, ενώ το σπαστικό είναι ότι πρόλαβε να έρθει πριν το tempered glass και την θήκη! :O

 

Καλορίζικο! Όταν το στήσεις με το καλό περιμένουμε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα το παρακάτω θέμα στην εξυπηρέτηση των Pixels της google. Ελπίζω να έχουμε κάποια απάντηση σύντομα.

 

VOLTE does not work on Greece (also in another countries) because it's locked by Google.

 

Why Google has locked the option for VOLTE?

 

Any other brand working fine. I have contact with my carrier and of course they said that they done everything they can to enable this option but it is locked by Google because Google pixel phones has enabled this option only for known carriers. Why is that?

 

Please don't tell me that is carrier (Cosmote) problem because this is not the case. This is a known issue that is going on from a long time and many users has mentioned it in forums but we don't have an official answer.

 

Please unlock the future with an update. It's up to Google!

 

Without VOLTE call drops to 3G, you cannot use the internet also you don't have HD call. The carriers will soon stop using 3G so then we will have serious problems.

 

As far as I know the problem will continue with 5G voice calls at the future if Google do not enable this option too like he did with 4G voice call (VOLTE).

 

Please help us, we are so many users of pixel phones that we don't live in US and we like to have VOLTE and Wi-Fi calling to our phones.

 

https://support.google.com/pixelphone/thread/85732058?hl=en

 

Όσο περισσότερη φασαρία κάνουμε τόσο πιο πολλές πιθανότητες να πετύχουμε κάτι.

Edited by CPR
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται σύντομα τα λεγόμενα κινέζικα "σαπάκια" ή μη, θα φάνε φόλα μετά το κλείσιμο του 3g.. Αρκετός κόσμος με 4g συσκευή και χωρίς volte θα αναρωτιέται γιατί ξαφνικά δεν μπορεί να μιλάει και να σερφάρει.. Και γιατι κάποιος που πηρε πχ μια συσκευή 200€ πέρισυ ή και φέτος και δεν πρόβλεψε να έχει επίσημη υποστήριξη volte, δεν μπορεί να την κρατήσει άλλα 2-3 χρόνια και να κάνει ότι έκανε και πριν, χωρίς προβλήματα.

 

Το 5G υπάρχει σε 2 μορφές από άποψη systems: Standalone (SA) και Non-Standalone (NSA).

Σε NSA μορφή θες κάλυψη 4G και μετά προσθέτεις και ένα κανάλι 5G για την επιπλέον ταχύτητα. Όλη η συνεννόηση όμως γίνεται με 4G. Αν το τηλέφωνό σου δεν παίζει με VoLTE, θα πέφτει σε 2G - CSFB (το 3G πάει για απόσυρση από Vodafone και Cosmote σύντομα). Καθόλου καλή κατάσταση, αλλά θα παίζει.

Σε SA μορφή το τηλέφωνό σου παίζει κυρίως με 5G και πέφτει σε 4G για φωνή (VoLTE) μόνο αν δεν έχει ενεργοποιηθεί το VoNR. Δεν θα κάνει όμως CSFB να πέσει σε 2G. Οπότε σε συσκευή που δεν παίζει VoLTE ή VoNR δεν θα συνδέεται σε 5G SA.

Τέλος, ειδικά για το Pixel, έχει allow-list με ποια δίκτυα επιτρέπει σε 5G, μην έχεις καμία ελπίδα να συνδεθεί σε Ελληνικό 5G.

 

Συγχαρητήρια Google

 

(Τα δύο κείμενα είναι δανεισμένα από δύο φίλους συμφορουμίτες)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αυτό που γίνεται copy paste και επαναλαμβάνεται το ίδιο πράγμα σε τέσσερα διαφορετικά θέματα με ξεπερνάει... :down:

 

Αν υπάρχει θέμα με το volte και τα Pixel γενικότερα, ανοίξτε ένα καινούργιο θέμα να το συζητήσετε εκεί. Έτσι θα γλιτώναμε όλοι το μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί σε τόσα θέματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάποιες πρώτες εντυπώσεις ύστερα από 10 ημέρες χρήσης του κινητού (να σημειώσω ότι έρχομαι από ένα Moto G5 Plus!):

 

- Μέγεθος, χωρίς να είναι μεγάλο, θα το ήθελα ένα click μικρότερο. Πιθανολογώ ότι το απλό 4a είναι πιο πρακτικό στην χρήση.

- Οθόνη ΟΚ αλλά θα την ήθελα λίγο πιο φωτεινή.

- Το ίδιο και για τον ήχο που θα το ήθελα λίγο πιο δυνατό. Από την άλλη το γεγονός ότι είναι stereo είναι εντυπωσιακό και πράγματι το καταλαβαίνεις αν ακούς το ανάλογο κομμάτι!

- Κάμερα, το γνωστό θαύμα της Google. Άλλο να σου το λένε και άλλο να το βλέπεις. Λόγω lockdown μικρό το δείγμα, αλλά έβγαλα ορισμένες φωτογραφίες το Χριστουγεννιάτικο δέντρο και είναι εντυπωσιακές. Απίστευτο δυναμικό εύρος. Μοιάζει με HDR χωρίς όμως να είναι ενοχλητικό ή ψεύτικο. Το ίδιο και με το πορτραίτο. Τις περισσότερες φορές βγαίνει εντυπωσιακό, με πολύ ομαλή μετάβαση ανάμεσα στο θέμα και το background. Απορώ γιατί οι άλλοι βάζουν depth sensor στα κινητά τους. Πολύ ωραίο επίσης το γεγονός πως όλες οι λειτουργίες είναι διαθέσιμες και στον wide φακό τον οποίο θεωρώ απαραίτητο και ήταν ο λόγος που κατέληξα στο Pixel 4a 5G.

Το μόνο σπαστικό είναι ότι λόγο μεγέθους το κινητό δεν βολεύεται στο DJI Osmo Mobile 2 που έχω. Θα κοιτάξω να κάνω καμιά πατέντα γιατί είναι κρίμα να μην το χρησιμοποιώ.

- Μπαταρία αρκετά καλή, μου βγάζει μέχρι στιγμής 2 1/2 ημέρες με την χρήση που του κάνω. Νιώθεις πως τις στιγμές που δεν το χρησιμοποιείς δεν καταναλώνει πρακτικά τίποτα.

- Κάτι που βρίσκω ενοχλητικό είναι ότι ο αισθητήρας αυτόματης περιστροφής της οθόνης δεν είναι πολύ ευαίσθητος. Οπότε αρκετές φορές πιάνω με το ένα χέρι το κινητό και τελικά πρέπει να το σηκώσω πιο όρθιο για να γυρίσει κάθετα η οθόνη και να το χειριστώ. Έψαξα μήπως έχει κάποια σχετική ρύθμιση, αλλά δεν βρήκα κάτι.

- Τέλος, πολύ εκνευριστικό το γεγονός πως δεν δίνουν δωρεάν τα Bose ακουστικά σε όσους αγόρασαν το κινητό και δεν βρίσκονται Γαλλία, Γερμανία, Αγγλία κλπ. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική τους, πως γίνεται όσοι βρίσκονται εκεί να τα δικαιούνται και οι υπόλοιποι όχι. Λες και εμείς δεν το πληρώσαμε το κινητό ή το πήραμε φτηνότερα... :mad:

Edited by axel12p
Link to comment
Share on other sites

Μην παραπληροφορειτε, το 5G ακόμα δεν υπάρχει στην Ελλάδα και εσείς ξέρετε ήδη πως θα είναι κλειδωμένο?..

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Αν λάβω υπόψη μου πότε ήρθε το 4G στην περιοχή που μένω, λογικά θα έχω αλλάξει το Pixel μέχρι να έρθει το 5G :lol:

Στο βιντεάκι του insomnia για το 5G της Cosmote αναφέρει πως μετά από 3 χρόνια η πληθυσμιακή κάλυψη θα φτάσει το 60% και θα χρειαστούν 6 χρόνια για να ξεπεράσει το 90%.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα και εγώ μέλος του 4a 5g.Πολυ καλό και πολύ γρήγορο.Μου έλειψε το stock Android. Πρώτη φορά σε pixel.
Link to comment
Share on other sites

Το περιμένω και εγώ 2 Γενάρη από Γερμανία. Πρώτη απόπειρα σε πιξελ τώρα είμαι με p20 pro, ένα πράγμα φοβάμαι μη μου λείψει η νυχτερινή φωτογραφία χωρίς night mode που πραγματικα λόγο μεγάλου αισθητήρα ήταν εξίσου φωτεινή χωρίς να πρέπει να περιμένεις. Στα υπόλοιπα περιμένω καλύτερη οθόνη, καλύτερα ηχεία, πιο σβέλτη απόκριση και εξίσου καλή μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Το περιμένω και εγώ 2 Γενάρη από Γερμανία. Πρώτη απόπειρα σε πιξελ τώρα είμαι με p20 pro, ένα πράγμα φοβάμαι μη μου λείψει η νυχτερινή φωτογραφία χωρίς night mode που πραγματικα λόγο μεγάλου αισθητήρα ήταν εξίσου φωτεινή χωρίς να πρέπει να περιμένεις. Στα υπόλοιπα περιμένω καλύτερη οθόνη, καλύτερα ηχεία, πιο σβέλτη απόκριση και εξίσου καλή μπαταρία.

 

Δεν περιμένεις καθόλου και το night mode του είναι το καλύτερο, πιστεύω δεν θα σου λείψει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στη Γερμανια το δινουν 400€ και σκεφτομαι να το παρω (μεταξυ αυτου και του Nord κυριως). Το θεμα ειναι, θα παιξει με 5g ? (Δεν εννοω επειδη θα ειναι απο Γερμανια, το ιδιο ειναι, εννοω με τις συμβατες συσκευες και τις ιστοριες για αγριους που ακουμε που αλλα παιζουν και αλλα οχι...
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν out of the box δε θα έχεις 5G εκτός κι αν ρουταρεις.

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στη Γερμανια το δινουν 400€ και σκεφτομαι να το παρω (μεταξυ αυτου και του Nord κυριως). Το θεμα ειναι, θα παιξει με 5g ? (Δεν εννοω επειδη θα ειναι απο Γερμανια, το ιδιο ειναι, εννοω με τις συμβατες συσκευες και τις ιστοριες για αγριους που ακουμε που αλλα παιζουν και αλλα οχι...

 

Αν το θέλεις για το 5G, καλύτερα αναζήτησε άλλη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...