Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS


grifind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

55 minutes ago, nikos523 said:


Πήγαινε μια στα albums και δες στα recent μπας και πήγε πίσω στην γκαλερί λόγο exif.
Επίσης τέρμα κάτω όπως βλέπεις στο SS τα ξεχωρίζει ανά τύπο.

Τώρα για 3U tools κλπ προγράμματα windows, δεν έχω για να βοηθήσω.

Οκ, βρήκα τα ss.

 

Το βίντεο όμως όχι. Το αποθήκευσα στον general_folder(ή κάπως έτσι)

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, mol said:

Οκ, βρήκα τα ss.

 

Το βίντεο όμως όχι. Το αποθήκευσα στον general_folder(ή κάπως έτσι)

 

 

Μήπως τα έβαλες τότε σε κάποιο φάκελο συγκεκριμένα; Ρίξε μια ματιά στον file manager γιατί ότι περνάς εκεί δεν πάει αυτόματα στην εφαρμογή photos, εκτός αν  διαλέξεις save to photos στο αρχείο μέσα από τον file manager. 

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να έψαξα δε το βρήκα. Ίσως δε περαστηκε τι να πω. 
 

Γενικά file manager όπως στο Android υπάρχει? 
Να βλέπω τους φακέλους και τα περιεχόμενα τους? 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
6 ώρες πριν, mol said:

Γενικά file manager όπως στο Android υπάρχει? 
Να βλέπω τους φακέλους και τα περιεχόμενα τους? 

https://apps.apple.com/us/app/files/id1232058109

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, athanaso77 said:

Το έχω ήδη αυτό (μανισιο) αλλά δε ξέρω. Έχω συνηθίσει των Android που βλέπω όλους τους φακέλους. Τέλος πάντων  θα βγάλω άκρη. 

 

 

2ο πρόσωπο στο face I'd μπορούμε να βάλουμε???

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
41 minutes ago, mol said:

Το έχω ήδη αυτό (μανισιο) αλλά δε ξέρω. Έχω συνηθίσει των Android που βλέπω όλους τους φακέλους.

Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο iOS. Εδώ βλέπεις όσους φακέλους σε αφήνει το λειτουργικό να δεις και μέχρι εκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από χρόνια έκανα την επάνοδο από Android σε iOS (iphone 13). Τα περισσότερα τα έχω βρει νομίζω αλλά έχω μια χαζή απορία: πώς περνάω τραγούδια από Windows PC στη συσκευή; Καταλαβαίνω ότι ένας τρόπος είναι με iTunes αλλά αναρωτιόμουν: εφόσον έχω χώρο στο iCloud (έχω πάρει plan 200GB) δεν υπάρχει τρόπος να τ' ανεβάσω εκεί; Για τις φωτογραφίες είναι πολύ πιο straightforward, για τη μουσική όμως δεν είμαι σίγουρος. Α επίσης δεν έχω γραφτεί σε Apple Music κτλ, θέλω απλά να περάσω τη συλλογή στη συσκευή. Κάποια είναι αγορασμένα από iTunes, κάποια από Google, κάποια extracted από CD, θέλω να πω δεν είναι όλα από apple store (αυτά ok μου δίνει την επιλογή να τα κατεβάσω, τα υπόλοιπα όμως);

Βασικά υπάρχει τρόπος μέσω Cloud (π.χ. αν το ανεβάσω στα files) ή πρέπει να χρησιμοποιήσω το αγαπημένο (not!) iTunes;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πως θα κάνω share τον κωδικό ενός WiFi δυκτιου που έχω συνδεθεί? 

Υπάρχει κάπου δημιουργία qr code και δε την βλέπω?

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, mol said:

Πως θα κάνω share τον κωδικό ενός WiFi δυκτιου που έχω συνδεθεί? 

Υπάρχει κάπου δημιουργία qr code και δε την βλέπω?

How to share your Wi-Fi password from your iPhone, iPad or iPod touch – Apple Support (UK)

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, koutsis said:

Κάποιος πιο απλά δε γίνεται? 

Με κάποια εφαρμογή πχ?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mol said:

Κάποιος πιο απλά δε γίνεται? 

Με κάποια εφαρμογή πχ?

πιο απλά από αυτό? Απλά πατάς πάνω στο δικτυο και πατάς share!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, koutsis said:

πιο απλά από αυτό? Απλά πατάς πάνω στο δικτυο και πατάς share!

Πατάω στο δίκτυο αλλα δε βλέπω κάπου share 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mol said:

Πατάω στο δίκτυο αλλα δε βλέπω κάπου share 

Πρέπει να είστε και οι δύο στον ιδιο χώρο και να έχετε Iphone. Επίσης πρέπει να έχεις το άλλο άτομο στις επαφές σου και να εχεις αποθυκευμένο το mail του...Διάβασε το link

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, koutsis said:

Πρέπει να είστε και οι δύο στον ιδιο χώρο και να έχετε Iphone. Επίσης πρέπει να έχεις το άλλο άτομο στις επαφές σου και να εχεις αποθυκευμένο το mail του...Διάβασε το link

Share εκτός iphone  δε μπορώ να κάνω? Σε Android  θελω

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mol said:

Share εκτός iphone  δε μπορώ να κάνω? Σε Android  θελω

How to Share a Wi-Fi Password From iPhone to Android (lifewire.com)

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μέχρι χθες έκανα back up &updates μέσω iTunes ένα iPhone XS σε MacBook Pro late 2010 (latest iTunes version) χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα σύνδεσης. 
 

Το νέο iPhone 13 από τη πρώτη στιγμή που το κούμπωσα για να περάσω το τελευταίο update κατά την αρχική διαμόρφωση δεν μπορεί να το αναγνωρίσει ή αν το δει αποσυνδέεται πριν ολοκληρώσει τη διαδικασία. 
 

δοκιμασα και στις 2 θύρες USB με αυθεντικά και μη καλώδια τα οποία όλα παίζουν απροβλημάτιστα στο Xs

 

έκανα επαγκετασταση του iTunes χωρίς να βελτιωθεί η κατάσταση. 
από το system menu > usb φαίνεται ότι το διαβάζει 

 

εχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν υπάρχει λόγος να μπαίνεις σε αυτή τη ταλαιπωρία για να κάνεις αναβάθμιση. Κάνεις ΟΤΑ update και είσαι έτοιμος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη κάνει. Το ερώτημα είναι γιατί το παρουσιάζει και αν είναι προβληματική η νέα συσκευή..

κατα τα αλλά φορτίζει κανονικά ακόμη και όταν δεν τη βλέπει το iTunes 

 

και να για να το κάνω ακόμη πιο μπερδεμένο στη εφαρμογή photos με όλα τα καλώδια φαίνεται και μετέφερε κανονικότατα !!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, koumis said:

Μέχρι χθες έκανα back up &updates μέσω iTunes ένα iPhone XS σε MacBook Pro late 2010 (latest iTunes version) χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα σύνδεσης. 
 

Το νέο iPhone 13 από τη πρώτη στιγμή που το κούμπωσα για να περάσω το τελευταίο update κατά την αρχική διαμόρφωση δεν μπορεί να το αναγνωρίσει ή αν το δει αποσυνδέεται πριν ολοκληρώσει τη διαδικασία. 
 

δοκιμασα και στις 2 θύρες USB με αυθεντικά και μη καλώδια τα οποία όλα παίζουν απροβλημάτιστα στο Xs

 

έκανα επαγκετασταση του iTunes χωρίς να βελτιωθεί η κατάσταση. 
από το system menu > usb φαίνεται ότι το διαβάζει 

 

εχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο;

Και εγώ χθες προσπάθησα να πάρω back up μέσω itunes και αντιμετώπισα πρόβλημα. Δεν έβλεπε αμέσως το iphone 13 και έπρεπε να βγάζω το καλώδιο του usb ή να κλείνω το πρόγραμμα itunes.

Τις φωτογραφίες τις πέρναγε κανονικά.

Έχω πάρει την συνδρομή icloud με τα 50GB για να μην έχω τέτοια προβλήματα, ώστε να έχω από ένα back up του κινητού και του ipad στο cloud.

Edited by enterhere
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
54 minutes ago, koumis said:

Έχω ήδη κάνει. Το ερώτημα είναι γιατί το παρουσιάζει και αν είναι προβληματική η νέα συσκευή..

κατα τα αλλά φορτίζει κανονικά ακόμη και όταν δεν τη βλέπει το iTunes 

 

και να για να το κάνω ακόμη πιο μπερδεμένο στη εφαρμογή photos με όλα τα καλώδια φαίνεται και μετέφερε κανονικότατα !!

Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις και σε άλλο υπολογιστή αν και νομίζω ότι είναι software related θέμα. Έχουν παρέλθει οι εποχές που το software έτρεχε «νεράκι» ότι και να έκανες. Πλέον τα πράγματα είναι διαφορετικά, παρακαλάμε να μην εμφανιστούν καινούργια προβλήματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εκτιμώ ότι δεν είναι hardware πρόβλημα. Δεν είναι λίγοι αυτοί που αντιμετωπίζουν παρόμοια θέματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...