Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS


grifind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

55 minutes ago, nikos523 said:

Το photo stream δεν υπάρχει και δεν είναι ο στόχος να έχεις τις φωτό στο PC μόνο εδώ και πολλά χρόνια.

https://support.apple.com/el-gr/HT205703
 

Αν χρειάζεστε περισσότερο χώρο αποθήκευσης στη συσκευή σας, μπορείτε να μεταφέρετε στον υπολογιστή σας τις φωτογραφίες και τα βίντεο που δεν θέλετε να αποθηκεύσετε στο iCloud.

Link to comment
Share on other sites



Αν με 3 σελίδες για το πως θα αγοράσεις χώρο στο iCloud, θα βελτιστοποιήσεις τον χώρο μέσο iCloud κι στο τέλος 1 γραμμή για το “αν δεν σου φτάνει ούτε αυτό κάνε μεταφορά στο PC τις φωτογραφίες που ΔΕΝ θέλεις στο iCloud”, εσυ κατάλαβες ότι η απλ προτείνει να τα μεταφέρουμε στο PC, δεν ξέρω, κλείσε το iCloud και κάνε μεταφορά στο pc με iTunes.

Εγώ προσπαθώ να σε βοηθήσω απλά να εξοικονομήσεις χώρο και να σου πω ότι αν διαγράψεις φωτό από το κινητό θα φύγει και από το iCloud.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Η καλύτερη λύση είναι το iCloud και αν δεν σου φτάνει ο χώρος, πληρώνεις συνδρομή για μεγαλύτερο. Είναι τόσο εξυπηρετικό και εύκολο στη χρήση που δεν σε απασχολεί η ύπαρξη του γιατί απλά δουλεύει όπως πρέπει. Μπορεί κάποιους να τους ξενίζει η ιδέα της μηνιαίας συνδρομής, αλλά έχουμε μεταβεί πλέον εδώ και αρκετό καιρό στην εποχή του Cloud computing και οτιδήποτε άλλο είναι πισογύρισμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, nikos523 said:

 


Αν με 3 σελίδες για το πως θα αγοράσεις χώρο στο iCloud, θα βελτιστοποιήσεις τον χώρο μέσο iCloud κι στο τέλος 1 γραμμή για το “αν δεν σου φτάνει ούτε αυτό κάνε μεταφορά στο PC τις φωτογραφίες που ΔΕΝ θέλεις στο iCloud”, εσυ κατάλαβες ότι η απλ προτείνει να τα μεταφέρουμε στο PC, δεν ξέρω, κλείσε το iCloud και κάνε μεταφορά στο pc με iTunes.

Εγώ προσπαθώ να σε βοηθήσω απλά να εξοικονομήσεις χώρο και να σου πω ότι αν διαγράψεις φωτό από το κινητό θα φύγει και από το iCloud.

 

Το καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να με βοηθήσεις, όπως και τα υπόλοιπα παιδιά.

Έκανα παράθεση στο συγκεκριμένο κομμάτι της απάντησή σου, απλά για να δείξω ότι και μία ακόμα λύση που προτείνει η Apple, είναι να μεταφέρεις φωτογραφίες σου στο PC.

Από τις απαντήσεις σας κατάλαβα πως δουλεύει το iCloud.

47 minutes ago, athanaso77 said:

Μπορεί κάποιους να τους ξενίζει η ιδέα της μηνιαίας συνδρομής, αλλά έχουμε μεταβεί πλέον εδώ και αρκετό καιρό στην εποχή του Cloud computing και οτιδήποτε άλλο είναι πισογύρισμα.

Εδώ και χρόνια έχω κάνει συνδρομή στο office 365 της Microsoft για να έχω τα αρχεία μου σε cloud, ώστε να έχω πρόσβαση παντού μέσω internet. 
Τέλος, θέλω να δω ποια απ’ τις δύο υπηρεσίες είναι καλύτερη, ώστε να κρατήσω μία από τις δύο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
31 minutes ago, enterhere said:

Τέλος, θέλω να δω ποια απ’ τις δύο υπηρεσίες είναι καλύτερη, ώστε να κρατήσω μία από τις δύο.

Αν παραμείνεις στο οικοσύστημα της Apple... θα διαπιστώσεις αργά ή γρήγορα ότι το iCloud είναι μονόδρομος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω πως η αγορά αποθηκευτικού χώρου είναι μονόδρομος. Σκέψου όμως και την περίπτωση να προτίμησης το google drive σε σχέση με το icloud. Το οικοσύστημα της apple είναι πιο κλειστό κι αν χρειαστεί να στείλεις αρχεία σε χρήστες windows ή android υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί που δεν υπάρχουν στην αντίστροφη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, alexphoto said:

Θα συμφωνήσω πως η αγορά αποθηκευτικού χώρου είναι μονόδρομος. Σκέψου όμως και την περίπτωση να προτίμησης το google drive σε σχέση με το icloud. Το οικοσύστημα της apple είναι πιο κλειστό κι αν χρειαστεί να στείλεις αρχεία σε χρήστες windows ή android υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί που δεν υπάρχουν στην αντίστροφη περίπτωση.

Θα συμφωνήσω σε αυτό, απλά να προσθέσω ότι επειδή το syncing είναι ένα process που τρέχει στο background, στο iOS είναι πολύ περισσότερο (power & energy) efficient όταν γίνεται στο iCloud παρά στο google drive.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alexphoto said:

υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί που δεν υπάρχουν στην αντίστροφη περίπτωση.

Μπορείς να αναφέρεις ένα παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βλεπω κατι βιντεακια στο YTube για το Apple Support App οπου με αυτο μπορεις να ελέγξεις καποιες λειτουργίες του τηλεφωνου ειδικα σε μεταχειρισμένο τηλέφωνο. Ξέρει κανεις γιατι δε μου είναι διαθέσιμο ; λογικα δεν ειναι στην ελλαδα , υπάρχει καποιος τρόπος να το περάσει καποιος σε ελληνικό τηλεφωνο ώστε να το τεσταρει ;  

Screenshot_11.png

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SkenaDena said:

Βλεπω κατι βιντεακια στο YTube για το Apple Support App οπου με αυτο μπορεις να ελέγξεις καποιες λειτουργίες του τηλεφωνου ειδικα σε μεταχειρισμένο τηλέφωνο. Ξέρει κανεις γιατι δε μου είναι διαθέσιμο ; λογικα δεν ειναι στην ελλαδα , υπάρχει καποιος τρόπος να το περάσει καποιος σε ελληνικό τηλεφωνο ώστε να το τεσταρει ;  

Screenshot_11.png

Λογικά επειδή δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία και Apple stores στην Ελλάδα. Εγώ Αγγλία το έχω κανονικά.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Chris2015 said:

Κανα αξιόπιστο app για followers στο ig??

Τι είναι αυτό? 🤔

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα παιδια και καλη χρονια

εδω και 6 μηνες ειμαι κατοχος ενος iphone 13 pro max μετα απο σχεδον μια δεκαετια μονο με android. ενω με ολα οσα πιστευα οτι θα εχω θεματα βρηκα λυσεις και ειμαι μια χαρα, αντιμετωπιζω προβλημα με κατι που δεν περιμενα.. με τη συνδεση του κινητου μου με τη συσκευη midland btx1 pro που χρησιμοποιω στο κρανος μου στη μηχανη για να μιλαω με οποιον με καλει και για να ακουω ραδιοφωνο. δεν εχω καταφερει να βρω τροπο να συνδεσω το κινητο μου με τη συσκευη. εβαλα την εφαρμογη της midland απο το app store και ενω φαινομενικα δειχνει να εχει συνδεθει δεν μου δινει ουτε την επιλογη να απαντησω οταν με καλεσει καποιος ουτε να αλλαξω σταθμο απο το κινητο μεσω της εφαρμογης. εχει καποιος αλλος iphone και να χρησιμοποιει συσκευη midland για να μου πει τι κανει εκεινος και λειτουργει κανονικα;;;; 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Administrators
27 minutes ago, mol said:

Το nfc παίζει με τις εφαρμογές τραπεζών ή μόνο με Apple pay?

Με τις εφαρμογές των τραπεζών δεν πληρώνεις, μόνο με το Apple Pay πληρώνεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, athanaso77 said:

Με τις εφαρμογές των τραπεζών δεν πληρώνεις, μόνο με το Apple Pay πληρώνεις.

Ωραία 

Να φανταστώ οι πόντοι (πχ yellows και go4more που με ενδιαφέρουν) αποδίδονται κανονικά?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
6 ώρες πριν, mol said:

Ωραία 

Να φανταστώ οι πόντοι (πχ yellows και go4more που με ενδιαφέρουν) αποδίδονται κανονικά?

 

 

 

Ναι φυσικά, ανάλογα με την κάρτα που επιλέγεις να πληρώσεις στο Apple Pay.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε στο iphone για να δείτε ποιος άγνωστος αριθμός σας καλεί; παλιά στο Android είχα το truecaller. Ποια θεωρείται καλή για Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Cris4524 said:

Παιδιά ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε στο iphone για να δείτε ποιος άγνωστος αριθμός σας καλεί; παλιά στο Android είχα το truecaller. Ποια θεωρείται καλή για Ελλάδα;

Εγώ το true caller έχω...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το True Caller έχω και εγώ, νομίζω είναι το καλύτερο. Αν το έχεις εγκαταστήσει σωστά πιάνει το 90% όσον ενοχλούν!

Link to comment
Share on other sites

Το True Caller έχω και εγώ, νομίζω είναι το καλύτερο. Αν το έχεις εγκαταστήσει σωστά πιάνει το 90% όσον ενοχλούν!
έχει καμία ρύθμιση ειδική που λες;

επίσης στα sms στέλνει με λίγους χαρακτήρες; δεν έχει την κλασική επιλογή να στέλνουμε με 160 χαρακτήρες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέρασα με το 3utools ένα βίντεο mp4. 

Στα αρχεία δε το βλέπω. Ούτε στον vlc το βλέπω......

Επίσης τα scteenshots που αποθηκευονται?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mol said:
Πέρασα με το 3utools ένα βίντεο mp4. 
Στα αρχεία δε το βλέπω. Ούτε στον vlc το βλέπω......
Επίσης τα scteenshots που αποθηκευονται?


Πήγαινε μια στα albums και δες στα recent μπας και πήγε πίσω στην γκαλερί λόγο exif.
Επίσης τέρμα κάτω όπως βλέπεις στο SS τα ξεχωρίζει ανά τύπο.

Τώρα για 3U tools κλπ προγράμματα windows, δεν έχω για να βοηθήσω.

 

5B0158EB-DB53-4B42-9D97-22B2AE1FF31C.jpeg

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...