Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS


grifind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Αν εξαρχής όλες οι φωτογραφίες συγχρονίζονταν στο iCloud, τα εφεδρική αντίγραφα δεν περιλαμβάνουν φωτογραφίες. Συνεπώς αν έχει γίνει permanent delete, δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει κάτι.

Υπάρχουν κάποιες third party εφαρμογές οι οποίες συνήθως δεν προτείνονται γιατί από τη μία ενέχουν σίγουρα κάποια security risks και από την άλλη δεν υπάρχει καμία εγγύηση για την αποτελεσματικότητα τους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με το viber στο iphone της συζυγου.  Αφορα την αποστολη φωτο, οπου οταν βρισκεσαι μεσα στην επαφη στην οποια θες να στειλεις φωτο και πατησεις το εικονιδιο για να σου εμφανισει τις αποθηκευμενες φωτογραφιες σου, ΔΕΝ δειχνει ολες τις φωτογραφιες που εχεις αποθηκευμενες παρα μονο καποιες σχετικα λιγες απ αυτες. Η ιδια λειτουργια ακριβως μεσω fb messenger παιζει κανονικα και δειχνει ολες τις φωτογραφιες που εχεις βγαλει. Ελπιζω να το περιγραφω καλα το προβλημα.

Εαν παω να στειλω απο την συλλογη των φωτο  τοτε οκ με παρατεταμενο πατημα κανω share και επιλεγω το viber ως τροπο αποστολης. 

Υπαρχει καποια ρυθμιση την οποια δε μπορω με τιποτα να βρω? 

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
44 minutes ago, manos_rc said:

Καλημερα σας,

θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με το viber στο iphone της συζυγου.  Αφορα την αποστολη φωτο, οπου οταν βρισκεσαι μεσα στην επαφη στην οποια θες να στειλεις φωτο και πατησεις το εικονιδιο για να σου εμφανισει τις αποθηκευμενες φωτογραφιες σου, ΔΕΝ δειχνει ολες τις φωτογραφιες που εχεις αποθηκευμενες παρα μονο καποιες σχετικα λιγες απ αυτες. Η ιδια λειτουργια ακριβως μεσω fb messenger παιζει κανονικα και δειχνει ολες τις φωτογραφιες που εχεις βγαλει. Ελπιζω να το περιγραφω καλα το προβλημα.

Εαν παω να στειλω απο την συλλογη των φωτο  τοτε οκ με παρατεταμενο πατημα κανω share και επιλεγω το viber ως τροπο αποστολης. 

Υπαρχει καποια ρυθμιση την οποια δε μπορω με τιποτα να βρω? 

Ρυθμίσεις -> Viber -> Φωτογραφίες -> Όλες οι φωτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, athanaso77 said:

Ρυθμίσεις -> Viber -> Φωτογραφίες -> Όλες οι φωτό.

Χιλια ευχαριστώ. Ξεχασα οτι ειχα να κανω με ios και απλα το εψαχνα στις ρυθμίσεις του viber μεσα στην εφαρμογή. Μαλλον εγώ σκέφτομαι πολυπλοκα και η apple δείχνει τον "απλο" τροπο.. Και παλι ευχαριστώ athanaso77! 

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Πότε επιτέλους θα βάλουν ένα σύμβολο σίγασης στο πάνω μέρος πληροφοριών της οθόνης! Βάζοντας το τηλέφωνο στην τσέπη ή αλλάζοντας μια θήκη, μετακινείται ο διακόπτης σίγασης και έχει γίνει αιτία να χάσω τηλεφωνήματα! Καταλήγω να ελέγχω συνέχεια το διακόπτη μην το ξαναπάθω. Αν είναι δυνατόν κάτι τόσο απλό και αυτονόητο να μην έχουν φροντίσει να το λύσουν. Τα ίδια χάλια με την απουσία ένδειξης bluetooth η οποία στο παρελθόν υπήρχε και την αφαίρεσαν λόγω του notch.. (εμπρός προς τα πίσω!) Η πλάκα είναι πως την αφαίρεσαν και από τα 7-8-SE ενώ σε αυτά ο χώρος υπάρχει, (ίσως για συμπαράσταση σε αυτά που έχουν notch?) Κατά τα άλλα τα εφετζιλίκια του ios 16 στη lock screen μας μάραναν..      

Edited by alexphoto
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 ώρες πριν, alexphoto said:

Πότε επιτέλους θα βάλουν ένα σύμβολο σίγασης στο πάνω μέρος πληροφοριών της οθόνης! Βάζοντας το τηλέφωνο στην τσέπη ή αλλάζοντας μια θήκη, μετακινείται ο διακόπτης σίγασης και έχει γίνει αιτία να χάσω τηλεφωνήματα! Καταλήγω να ελέγχω συνέχεια το διακόπτη μην το ξαναπάθω. Αν είναι δυνατόν κάτι τόσο απλό και αυτονόητο να μην έχουν φροντίσει να το λύσουν. Τα ίδια χάλια με την απουσία ένδειξης bluetooth η οποία στο παρελθόν υπήρχε και την αφαίρεσαν λόγω του notch.. (εμπρός προς τα πίσω!) Η πλάκα είναι πως την αφαίρεσαν και από τα 7-8-SE ενώ σε αυτά ο χώρος υπάρχει, (ίσως για συμπαράσταση σε αυτά που έχουν notch?) Κατά τα άλλα τα εφετζιλίκια του ios 16 στη lock screen μας μάραναν..      

Αυτές είναι οι γνωστές ιδιοτροπίες του iOS που ή μαθαίνεις να ζεις με αυτές, ή αλλάζεις λειτουργικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Administrators
6 ώρες πριν, jnr said:

Θελω να μετακομισω σε android αλλα δεν θελω να χασω τα sms που εχω τωρα ,πως μπορω να τα αποθηκευσω καπου;στο gmail ισως ;🤔

https://support.apple.com/en-us/HT201196

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
7 ώρες πριν, jnr said:

ευχαριστω αλλα θελω να κανω το αναποδο! απο ios σε android.

Έχεις δίκιο, εκ παραδρομής κατάλαβα το ανάποδο.

https://www.android.com/switch-to-android/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Βλέπω ότι στο iCloud υπάρχει επιλογή συγχρονισμού του Wallet.
Αυτό σημαίνει ότι κατά την επαναφορά μια συσκευής είτε με την απόκτηση νέας, όταν γίνει συγχρονισμός με τον λογαριασμό μας, το Wallet θα ανοίξει και οι κάρτες θα είναι και πάλι μέσα; 

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, σαν κάτοχος iphone ξανά, τα συναισθήματα είναι ακόμα ανάμικτα.

Στο θέμα πληκτρολόγιο περίμενα πως το iOS 15 θα είχε έστω και μια αλλαγή για τη διευκόλυνση μας.

Προερχόμενος απο microsoft swiftkey στο Huawei θεωρώ πως το iphone είναι αρκετά φτωχό, ακόμα και να θες να βάλεις κόμμα πρέπει να πατήσεις το 123 ή να το πας με σύρσιμο που και αυτό παίρνει χρόνο, καλά δε το οτι δεν έχει νούμερα στην ίδια καρτέλα είναι τραγικό.

Φυσικά για το κόμμα σκέφτηκα πως θα με εξυπηρετούσε η αντικατάσταση κειμένου όπου έχω καθορίσει κάθε φορά που πατάω το ' να μετατρέπεται σε , (ίσως είναι χρήσιμο και σε κάποιον άλλο).

 

Η ερώτηση μου λοιπόν, υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνεις πιο "πλούσιο" το μαμά πληκτρολόγιο ; Ακόμα και το microsoft swiftkey που κατέβασα στο iphone πέρα απ τα νούμερα που έχει προσθέσει στη πάνω μεριά ακολουθεί τα χνάρια του iphone και είναι αρκετά φτωχό, πχ (βλέπε παρακάτω φωτο) στα android το πληκτρολόγιο SwiftKey είναι έτσι και πραγματικά είναι υπερβολικά λειτουργικό και φυσικά γρήγορο στο typing.

spacer.png

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το πληκτρολόγιο είναι το μεγάλο μου «αγκάθι».
1,5 μήνα τώρα με το XR και δεν μπορώ ακόμα να το συνηθίσω με τίποτα.
Στο android που είχα πριν χρησιμοποιούσα χρόνια το Swiftkey.
Με της Apple γράφω ένα και σβήνω δυο…:-)

Πολύ κακό επίσης για μένα είναι ότι το πληκτρολόγιο δεν μαθαίνει Ελληνικά. Δηλαδή, εάν γράψεις μια λέξη που δεν την ξέρει , δεν σου δίνει τρόπο να την αποθηκεύσεις.

Έχει όμως ονειρεμένη φωνητική πληκτρολόγηση. Και καταλαβαίνει τα σημεία στίξης. Με έχει βοηθήσει πολύ.


from my iPhone XR

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Με το Swiftkey κάτι γίνεται. Εγώ απλά το αποδέχθηκα ότι δεν πρόκειται να υπάρξει βελτίωση.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rackal said:

Καλησπέρα, σαν κάτοχος iphone ξανά, τα συναισθήματα είναι ακόμα ανάμικτα.

Στο θέμα πληκτρολόγιο περίμενα πως το iOS 15 θα είχε έστω και μια αλλαγή για τη διευκόλυνση μας.

Προερχόμενος απο microsoft swiftkey στο Huawei θεωρώ πως το iphone είναι αρκετά φτωχό, ακόμα και να θες να βάλεις κόμμα πρέπει να πατήσεις το 123 ή να το πας με σύρσιμο που και αυτό παίρνει χρόνο, καλά δε το οτι δεν έχει νούμερα στην ίδια καρτέλα είναι τραγικό.

Φυσικά για το κόμμα σκέφτηκα πως θα με εξυπηρετούσε η αντικατάσταση κειμένου όπου έχω καθορίσει κάθε φορά που πατάω το ' να μετατρέπεται σε , (ίσως είναι χρήσιμο και σε κάποιον άλλο).

 

Η ερώτηση μου λοιπόν, υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνεις πιο "πλούσιο" το μαμά πληκτρολόγιο ; Ακόμα και το microsoft swiftkey που κατέβασα στο iphone πέρα απ τα νούμερα που έχει προσθέσει στη πάνω μεριά ακολουθεί τα χνάρια του iphone και είναι αρκετά φτωχό, πχ (βλέπε παρακάτω φωτο) στα android το πληκτρολόγιο SwiftKey είναι έτσι και πραγματικά είναι υπερβολικά λειτουργικό και φυσικά γρήγορο στο typing.

spacer.png

Το καλύτερο που έχω δοκιμάσει είναι το SwiftKey. Που όντως δεν είναι το ίδιο με το Android αλλά είναι καλύτερο από αυτό της Apple.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
44 minutes ago, bill_viper said:

iOS 16 is out.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Υπάρχει και σχετικό topic… https://myphone.gr/forum/topic/194909

 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

FA341E97-6886-4864-9C0D-268207D80FF3.thumb.png.a12d760511ebf30d6a71fc748e252da9.png

Καλησπέρα σε όλους γράφω εδώ πέρα και αναφέρω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα που αντιμετωπίζω την ώρα που προσπαθώ να δημιουργήσω ομάδα με την οικογένεια στο iPhone. Την ώρα λοιπόν που επιλέγω να δημιουργηθεί οικογένειά μου βγάζει ότι δεν είναι δυνατόν να γίνει σας παραθέτω και φωτογραφία

 

Να πω ότι έχω πάρει τηλέφωνο ήδη την Apple care προσπάθησαν και δεν έχει γίνει τίποτα προς το παρόν το αναφέρω δω μήπως υπάρχει κάποιος άλλος που έχει συμβεί το ίδιο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Edited by redcom7
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ρύθμιση να βάζω το καλώδιο στο αυτοκίνητο για το car play  αλλά να μην φορτίζει το κινητό ?

Nope..


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια απορία έχω σχετικά με το iCloud.
Αν σβήσω τις φωτογραφίες που έχω μέσα στο κινητό, για να δημιουργήσω περισσότερο χώρο στη συσκευή, τότε τις σβήνει απ’ ό,τι έχω καταλάβει και μέσα στο iCloud.
Οπότε αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ότι φωτογραφίες έχω να σβηστούν και στο iCloud και στο κινητό. Αυτό που προτρέπει η Apple να κάνεις, είναι να σώσεις τις φωτογραφίες σε κάποιο PC. Τότε αφού θα πρέπει να έχω το pc σαν χώρο backup, ποιος ο λόγος να έχω το iCloud;

 Απλά για να μπορώ να κάνω share τις φωτογραφίες μου και να τις βλέπω από όλες τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο iCloud;

Νομίζω ότι είναι περιττό.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις αποφασίσει ότι θα χρησιμοποιείς σαν καθρέφτη το iCloud (γιατί όπως πολύ σωστά κατάλαβες , το iCloud Photos δεν είναι backup αλλά ένας mirror δίσκος στον όποιον έχουν πρόσβαση όλες οι Apple συσκευές σου), τότε όταν γεμίσει ο χώρος του κινητού σου, δεν σβήνεις φωτογραφίες αλλά αγοράζεις περισσότερο χώρο στο iCloud.


from my iPhone XR

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, enterhere said:

Μια απορία έχω σχετικά με το iCloud.
Αν σβήσω τις φωτογραφίες που έχω μέσα στο κινητό, για να δημιουργήσω περισσότερο χώρο στη συσκευή, τότε τις σβήνει απ’ ό,τι έχω καταλάβει και μέσα στο iCloud.
Οπότε αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ότι φωτογραφίες έχω να σβηστούν και στο iCloud και στο κινητό.

Αν συγχρονίζονται οι φωτογραφίες σου στο iCloud, αποθηκεύονται μόνο εκεί και όχι στη συσκευή σου. Αυτά που βλέπεις στις φωτογραφίες της συσκευή σου, είναι αποθηκευμένα στον iCloud χώρο και όχι στον εσωτερικό χώρο της συσκευή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία έχω σχετικά με το iCloud.
Αν σβήσω τις φωτογραφίες που έχω μέσα στο κινητό, για να δημιουργήσω περισσότερο χώρο στη συσκευή, τότε τις σβήνει απ’ ό,τι έχω καταλάβει και μέσα στο iCloud.
Οπότε αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ότι φωτογραφίες έχω να σβηστούν και στο iCloud και στο κινητό. Αυτό που προτρέπει η Apple να κάνεις, είναι να σώσεις τις φωτογραφίες σε κάποιο PC. Τότε αφού θα πρέπει να έχω το pc σαν χώρο backup, ποιος ο λόγος να έχω το iCloud;
 Απλά για να μπορώ να κάνω share τις φωτογραφίες μου και να τις βλέπω από όλες τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο iCloud;
Νομίζω ότι είναι περιττό.

Αν σβήσεις τις φωτογραφίες σου από το κινητό φεύγουν και από το iCloud Photos. Η Apple πρότεινε να τις κρατάς στο PC (και είχες ένα μήνα αν θυμάμαι καλά) με το photostream το 2010 και το iCloud μόλις είχε βγει χωρίς κανένα πακέτο 200γβ ή 2 τερα όπως σήμερα.Το photo stream δεν υπάρχει και δεν είναι ο στόχος να έχεις τις φωτό στο PC μόνο εδώ και πολλά χρόνια.

Αν θέλεις όλες οι φωτογραφίες σου να είναι διαθέσιμες στο κινητό ή να είναι στο iCloud και να έχεις συμπιεσμένα version στο κινητό, υπάρχει επιλογή μέσα στις ρυθμίσεις των φωτογραφιών.IMG_0676.thumb.jpg.3399715e2a5c28bafe0732b9485b254b.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...