Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS


grifind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ ναι εννοούσα ότι παίζει χωρίς διαφημίσεις, παίζει στο background και έχει την λειτουργία αυξομείωσης έντασης και φωτεινότητας.  

Μέχρι εκεί τουλάχιστον εμένα μου έκανε την διαφορά το Vanced με το κανονικό. 
 

* Να αναφέρω σε αυτό το thread εάν και δεν είναι της παρούσης τον browser Aloha, με τον οποίο μπορεις να κατεβάσεις media περιεχόμενο που έχει μια σελίδα, απλά πατώντας πάνω στο περιεχόμενο και σου βγάζει επιλογή για λήψη. 

Edited by Billeridis
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Έχω το iphone7. Προσπάθησα να το αναβαθμίσω σε ios15, έχω πολύ παλιό ios σίγουρα πριν το ios12. Δε θα έμπαινα στη διαδικασία να αναβαθμίσω το κινητό αν δε σταματούσε να με αφήνει να κατεβάζω συγκεκριμένες εφαρμογές, που θέλουν ios12 και πάνω. Δυστυχώς παρ’ όλο που έκανα χώρο στο κινητό και άρχισε να κάνει τη διαδικασία αναβάθμισης, μόλις ολοκληρώθηκαν τα λεπτά που απαιτούνταν, το κινητό για κάποιον λόγο δε δέχτηκε το ios15 και έμεινα πάλι με το παλιό λογισμικό. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Είμαι στα χαμένα...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
23 minutes ago, Olina90 said:

Δοκίμασα αρκετές φορές και κάθε φορά τα ίδια!😢

Κάνε τότε την αναβάθμιση μέσω iTunes στον υπολογιστή σου.

Επίσης, να ενημερώσω ότι δεν ανοίγουμε και από ένα καινούργιο θέμα κάθε φορά που έχουμε μια απορία. Φαντάζεσαι τι θα γινόταν εδώ μέσα αν κάναμε όλοι το ίδιο; Ποσό μάλλον όταν ρωτάμε το ίδιο πράγμα. Γιαυτο και το δεύτερο θέμα σου με την ίδια ερώτηση αφαιρέθηκε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, athanaso77 said:

Κάνε τότε την αναβάθμιση μέσω iTunes στον υπολογιστή σου.

Δεν έχω κάνει ποτέ αναβάθμιση μέσω itunes για την ακρίβεια πριν χρόνια το είχα κατεβάσει και με είχε δυσκολέψει. Να το ξανακατεβάσω αν είναι αλλά ποια η διαφορά του να κάνω τη διαδικασία από το κινητό σε σχέση με το itunes? Σε ευχαριστώ που με βοηθάς!

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, athanaso77 said:

Κάνε τότε την αναβάθμιση μέσω iTunes στον υπολογιστή σου.

Επίσης, να ενημερώσω ότι δεν ανοίγουμε και από ένα καινούργιο θέμα κάθε φορά που έχουμε μια απορία. Φαντάζεσαι τι θα γινόταν εδώ μέσα αν κάναμε όλοι το ίδιο; Ποσό μάλλον όταν ρωτάμε το ίδιο πράγμα. Γιαυτο και το δεύτερο θέμα σου με την ίδια ερώτηση αφαιρέθηκε.

Ω συγγνώμη θεώρησα ότι σβήστηκε το ένα για αυτό ξανάνοιξα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
27 minutes ago, Olina90 said:

Δεν έχω κάνει ποτέ αναβάθμιση μέσω itunes για την ακρίβεια πριν χρόνια το είχα κατεβάσει και με είχε δυσκολέψει. Να το ξανακατεβάσω αν είναι αλλά ποια η διαφορά του να κάνω τη διαδικασία από το κινητό σε σχέση με το itunes? Σε ευχαριστώ που με βοηθάς!

Δες εδώ τη διαδικασία…

https://support.apple.com/en-us/HT212186

Είναι απλή. Δοκίμασε το και αν δεν βγάλεις άκρη, εδώ είμαστε.

19 minutes ago, Olina90 said:

Ω συγγνώμη θεώρησα ότι σβήστηκε το ένα για αυτό ξανάνοιξα.

Κανένα πρόβλημα, όφειλα ωστόσο να ενημερώσω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, athanaso77 said:

Δες εδώ τη διαδικασία…

https://support.apple.com/en-us/HT212186

Είναι απλή. Δοκίμασε το και αν δεν βγάλεις άκρη, εδώ είμαστε.

Κανένα πρόβλημα, όφειλα ωστόσο να ενημερώσω.

Δυστυχώς ενώ κατέβασα το itunes και ξεκίνησα τη διαδικασία, μετά την ασφαλή αντιγραφή των αρχείων του iphone και ενώ έφαγα εκατό ώρες στο περίμενε και θεωρούσα ότι φτάνουμε στο τέλος της διαδικασίας βγήκε το παρακάτω μήνυμα. Καμία ιδέα;

C7266AB2-5D5C-4845-86E9-09A95D1D6D1A.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
6 ώρες πριν, Olina90 said:

Δυστυχώς ενώ κατέβασα το itunes και ξεκίνησα τη διαδικασία, μετά την ασφαλή αντιγραφή των αρχείων του iphone και ενώ έφαγα εκατό ώρες στο περίμενε και θεωρούσα ότι φτάνουμε στο τέλος της διαδικασίας βγήκε το παρακάτω μήνυμα. Καμία ιδέα;


Δοκίμασε πάλι κάνοντας πρώτα αυτό:

  • Temporarily disable the screen lock passcode on the phone before updating using iTunes on Windows

Αν δεν σου δουλέψει ούτε αυτό, δοκίμασε να κάνεις update μέσω recovery mode…

https://support.apple.com/en-ca/HT201263

Ούτως ή άλλως θα χρειαστεί να κανείς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στη συσκευή σου για να κάνεις τόσο μεγάλο update.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2021 at 5:14 ΜΜ, adamotrelaras1 said:

Ψάχνω wireless earphones φτηνα να ειναι συμβατά με IOS! Μήπως έχετε καμία ιδέα? 😄

Μπορείτε να αγοράσετε ένα αντίγραφο ασύρματων ακουστικών Series 6 για το iOS σας, το οποίο είναι απολύτως φθηνό και να λειτουργεί με το iOS σας.

Edited by billfoster
Link to comment
Share on other sites

Σαν νεος στο ios εχω μια απορια. Εχω παει σε σπιτι φιλου και για να συνδεθω στο WiFi του, δημιουργησε QR code στο android του το οποιο το scanαρα με το iphone μου και μπηκα κανονικα. Οταν ηρθε ενας ακομα φιλος μας, προσπαθησα να κανω εγω το QR code για να μπορεσει να συνδεθει και αυτος. Με οποιο τροπο και να δοκιμασα για να δημιουργησω το QR code, παντα μου ζητουσε να βαλω το password του WiFi. Εγω φυσικα δεν ηξερα το pass γιατι ειχα συνδεθει με QR code scan. Υπαρχει αλλος τροπος να το δημιουργησω το QR code χωρις να χρειαστει να ξερω τον κωδικο του δικτυου που ειμαι συνδεδεμενος? Στο android ξερω οτι γινεται γιατι το εχω κανει απειρες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή Visual Codes. Δεν νομίζω να το κάνει το IOS από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Μεγα προβλημα με 2καρτο iphone 13

Esim Προσωπικο τηλ οπου απο εκει τραβαει τα mobile data

Sim επαγγελματικο τηλ οπου το εχω μονο για τιηλεφωνα κ οχι mobile data.

Παρατηρησα το εξης κουλο.... 

Οταν οι 2 καρτες ειναι ενεργοποιημενες (που ειναι παντα) οταν ειμαι εκτος wifi με 4g η 5g ο messenger kai to facetime δεν παιζουν !!!! Ανοιγουν τη κληση και μετα κολλαει (ειτε audio ειτε video). Μονο σε αυτα τα 2 προγραμματα συμβαινει αυτο. Πχ το viber παιζει τζαμι.... ολα τα αλλα παιζουν αψογα, youtube, fb browsers speedtest full ταχυτητες κτλ

Εχω δοκιμασει οτι υπαρχει κ δεν υπαρχει εχω μιλησε με apple support δεν εχουν καταφερει να με βοηθησουν.

 

Η μονη λυση που παιζει και ανακαλυψα από μόνος μου ειναι η μια καρτα να ειναι ενεργοποιημενη και η αλλη στο off . Τοτε ολα παιζουν αψογα. 

Το παραπανω το δοκιμασε και φιλος στο δικο του τηλεφωνο (iphone 12 pro) και τα αποτελεσματα ηταν μια απο τα ιδια.

Προφανως αυτο δεν εχει αναφερθει γιατι ισως ειναι ελαχιστοι αυτοι που χρησιμοποιουν 2 καρτες σε iphone...

Πραγματικα απαραδεκτο κ με κανει να εχω μετανιωσει για την επιλογη μου να γυρισω στην apple υστερα απο 10 χρονια android.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα φόρουμ,

πριν μερικές ημέρες αποφάσισα να κάνω τη μεγάλη μετάβαση απο android σε ios και iPhone μετά απο οοοοολα αυτα τα χρόνια που υπάρχουν τα android. Όλα καλά με το κινητό (iPhone 13 PRO) απλά με προβληματίζει κάτι.

Γνωρίζω πολύ καλά απο τα spam mails και λαμβάνω καθημερινά μερικά στο email μου. Απο κληρώσεις εκατομμυρίων, απο τράπεζες κλπ κλπ.

Απ' ότι θυμόμουν, λίγα λεπτά μετά την εγγραφή μου μεσω του iphone, μου ήρθε μούφα email οτι και καλά "‌‌Y‌‌our ‌A‌p‌p‌l‌e‌ ‌‌Ι‌‌D‌‌ has been ‌‌l‌‌o‌‌c‌‌k‌‌e‌‌d". Θυμόμουν μέχρι πριν λίγο που γράφω αυτο το κείμενο, οτι ήρθε λίγα λεπτά μετα, αλλά τώρα που τσεκάρω τα email για την ημερομηνία, φαίνεται να ήρθε 1 εβδομάδα αργότερα. Δεν ξέρω τι παίζει. Ίσως θυμάμαι λάθος. Anyway.

Γενικά, υπάρχει περίπτωση κάποια εφαρμογή να τράβηξε το email μου λέτε και να στέλνει τέτοια μουφα μηνύματα; Η Apple δεν υποτίθεται προσέχει τι επιτρέπει στο store; Που πάει το μυαλο σας; Κι εγω προσέχω υποτίθεται δεν κατεβάζω χαζομάρες. Το μόνο "περίεργο" σε εφαμοργή ήταν αυτη του lidar. PC εννοείται πεντακάθαρω με αντιβιωτικό malwarebytes ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ και επάνω στον firefox.

Πως μπορεί να ψάρεψαν το email μου; 🤔

Link to comment
Share on other sites

αφου γνωριζεις τα βασικα ... μεινε σε αυτα. ΔΕΝ ανοιγουμε αυτα τα "υποπτα" εμαιλ και προφανως δεν βλεπουμε - παταμε σε κατι μεσα σε αυτα. Κανουμε διαγραφη και συνεχιζουμε την ζωη μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μια απορία 

Με τον ίδιο πάροχο στον op6 που είχα το σήμα ήταν πολύ καλό σε πολλά σημεία 

Ενώ στο iphone 13 pmax έχω μεγάλο θέμα με το σήμα 

Είναι του κινητού η πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

 

12 ώρες πριν, Kyriakox said:

Έχω μια απορία 

Με τον ίδιο πάροχο στον op6 που είχα το σήμα ήταν πολύ καλό σε πολλά σημεία 

Ενώ στο iphone 13 pmax έχω μεγάλο θέμα με το σήμα 

Είναι του κινητού η πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει?

Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση που πρέπει να κανείς. Έχεις πρόβλημα με τις κλήσεις ή μιλάς για την ένδειξη του σήματος;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Για το σημα μιλάω αφού σε σημεία που επιανε το OP6  το IP δεν πιάνει η πιάνει αλλά μετα από λίγο κόβετε η συνομιλία λογο χάλια σήματος  

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό. Αν έχεις κοντά σου (δεν ξέρω που βρίσκεσαι) κάποιο εξουσιοδοτημένο service, ίσως θα ήταν καλό να το πας για έλεγχο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, 

αγόρασα καινούριο τηλέφωνο Iphone. Το παλιό μου θα το δώσω στη κόρη μου. Πήγα να τις διαγράψω τις φωτογραφίες για να τις το αδειάσω και διαγράφτηκαν και απο το καινούριο. Τις αφαίρεσα και απο το φάκελο πρόσφατες διαγραμμένες. Έχει διαγραφούν όλες 5 χρόνων φωτογραφίες. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει τρόπος ή κανένα πρόγραμμα να τις ξαναβρώ; 
ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Εάν τις συγχρόνιζες με κάποιον υπολογιστή τον οποίο δεν ανοίξες μετά την διαγραφή, τότε ΚΛΕΙΣΕ ΤΟ INTERNEΤ και μετά άνοιξε τον υπολογιστή.
Θα τις βρείς εκεί.

Εάν όχι, τότε αιωνία τους η μνήμη...δυστυχώς...😐

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, pavlidisc said:

Εάν τις συγχρόνιζες με κάποιον υπολογιστή τον οποίο δεν ανοίξες μετά την διαγραφή, τότε ΚΛΕΙΣΕ ΤΟ INTERNEΤ και μετά άνοιξε τον υπολογιστή.
Θα τις βρείς εκεί.

Εάν όχι, τότε αιωνία τους η μνήμη...δυστυχώς...😐

Όχι δεν το έχω κάνει λάθος μου! Μου βγαίνει ένα πρόγραμμα https://el.fonelab.com/resource/recover-deleted-photos-on-iphone-without-backup.html αυτό, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα μου τις επαναφέρει. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν την γνωρίζω την εφαρμογή.
Γενικά δεν εμπιστεύμαι εφαρμογες 3ων.

Ερώτηση: Μήπως τις συγχρόνιζες σε αντίγραφο ασφαλείας; Ρυθμίσεις Apple ID, iCloud, ΕΦΕΔΡΙΚΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΣΥΣΚΕΥΗΣ, ΟΛΑ ΤΑ ΕΦΕΔΡΙΚΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΣΥΣΚΕΥΩΝ.
Δες εκεί η Βιβλιοθήκη φωτό εάν συγχρονίζει και πόσο χώρο καταλαμβάνει.
Αλλά και πάλι, εάν έχει πάρει αντίγραφο αφού τις έσβησες, θα λείπουν και από το αντίγραφο.

Κάτσε να δεί και κάνας άλλος το μύνημά σου.
Ίσως υπάρχει λύση. 

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...