Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS


grifind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα , έχω 12 Max iOS 15 . Θρλω να Εγκαταστήσω popcorn 🍿 without jailbreak . Γίνεται η τσάμπα προσπάθησα πριν καιρό ..;; Ευχαριστώ . Ιδανικά θα ήθελα να το βάλω σε iPadOS… ευχαριστώ εκ το προτέρων . 

Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2021 at 7:02 ΜΜ, Dimitris_w said:

Καλησπέρα , έχω 12 Max iOS 15 . Θρλω να Εγκαταστήσω popcorn 🍿 without jailbreak . Γίνεται η τσάμπα προσπάθησα πριν καιρό ..;; Ευχαριστώ . Ιδανικά θα ήθελα να το βάλω σε iPadOS… ευχαριστώ εκ το προτέρων . 

Δεν γινεται. Γενικα οτι εχει να κανει με παρανομια, ο ξεχνας στο ios!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες δεν μου δουλεύει το imessage. Τα στέλνει σαν κανονικό SMS.
Μετά την εγκατάσταση του 15.0.1 νομίζω πως έγινε
Ούτε της γυναίκας μου δουλεύει.
Έχει κανείς το ίδιο θέμα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα σε 12 Pro Max και σε 12αρι της συζύγου. Αμφότερα στη 15.0.1.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κατά λάθος διέγραψα την εφαρμογή της Εθνικής Τράπεζας από την homescreen του SE.
Η εφαρμογή δεν έχει διαγραφεί από το το κινητό, όταν πηγαίνω στο App Store έχει επιλογή για 'Άνοιγμα' της εφαρμογής και όχι για 'Εγκατάσταση'.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε πώς θα επαναφέρω το shortcut στην homescreen μιας και είμαι άσχετος με τα iPhone;

Ευχαριστώ.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tsiftsism said:

Κατά λάθος διέγραψα την εφαρμογή της Εθνικής Τράπεζας από την homescreen του SE.
Η εφαρμογή δεν έχει διαγραφεί από το το κινητό, όταν πηγαίνω στο App Store έχει επιλογή για 'Άνοιγμα' της εφαρμογής και όχι για 'Εγκατάσταση'.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε πώς θα επαναφέρω το shortcut στην homescreen μιας και είμαι άσχετος με τα iPhone;

Ευχαριστώ.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro
 

Κάνεις scroll τέρμα δεξιά εκεί που είναι το app library. Βρίσκεις την εφαρμογή και με long press τη βάζεις πάλι στη θεση που θέλεις.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παίδες καλησπέρα. Υπάρχει τρόπος να περάσω από chrome σε safari, σελιδοδείκτες,κωδικούς και ιστορικό; Είδα τον τρόπο για Mac αλλά για το τηλέφωνο δεν βλέπω λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Administrators
19 minutes ago, drollAntonis said:

Επιτέλους οι κάρτες της Εθνικής Τράπεζας στο apple wallet!

Κοντεύει να κλείσει μήνα από τότε που ήρθε… https://myphone.gr/forum/topic/175832/page/2/?tab=comments#comment-7017116

 

 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Ο αδελφός ενός καλού φίλου σκοτώθηκε σε τροχαίο πριν από ένα μήνα περίπου, πέρα από το τραγικό γεγονός η οικογένεια έχει το κινητό του παιδιού και επιθυμεί να ανακτήσει τις φωτογραφίες που είχε μέσα για συναισθηματικούς λόγους.

Είναι iphone12 ή 13 δε θυμάμαι καλά , το οποίο είναι ενεργό, απαντάνε στις κλήσεις που γίνονται σε αυτό αλλά δε γνωρίζουν τον κωδικό ξεκλειδώματος.

Δεν τους ενδιαφέρει να γίνει reset για να ξαναχρησιμοποιηθεί η συσκευή παρά μόνο τα δεδομένα (φωτογραφίες και βιντεο), υπάρχει κάποια λύση σε αυτό το πρόβλημα;

Επικοινώνησα με την apple καθώς  οι άνθρωποι μπορούν να προσκομίσουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά (πιστοποιητικό θανάτου, κληρονομητήριο κλπ),   όμως και η μοναδική λύση που πρότειναν ήταν να γίνει ανάκτηση από backup του cloud (αν και εφόσον το θύμα είχε κρατήσει backup εκεί), πράγμα που παίζει σαν σενάριο  απλά και εκεί  θα πρέπει να βρεθεί ο κωδικός του email , δυστυχώς δεν είχε υπολογιστή στην κατοχή του για να βρεθεί κάτι από εκεί.

Τέλος αυτό εδώ Tenorshare 4uKey - Screen Passcode Unlocker το γνωρίζει κανείς;

Κάθε βοήθεια - ιδέα ευπρόσδεκτη,

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μετά από παρένθεση 4 χρόνων σε Android επέστρεψα σε iOS. Έχω 2-3 απορίες:

- Γίνεται το viber να χτυπά μόνο για το πρώτο αδιάβαστο μήνυμα που στέλνει μία επαφή; Παλιότερα είχε τέτοια λειτουργία η εφαρμογή και στο Android συνεχίζει να υπάρχει, αλλά στο iOS δεν τη βρίσκω

- Στην εφαρμογή επαφές γίνεται να καλώ κάποιον δίχως να χρειάζεται να «μπω» μέσα στην επαφή;

- Στην κεντρική οθόνη γίνεται να αλλάξω το swipe down και αντί της αναζήτησης να κατεβαίνει πχ. το notification center; Ή υποχρεωτικά χρειάζεται να το κάνω από το επάνω μέρος της οθόνης;

Edited by LordArthas

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LordArthas said:

Μετά από παρένθεση 4 χρόνων σε Android επέστρεψα σε iOS. Έχω 2-3 απορίες:

- Γίνεται το viber να χτυπά μόνο για το πρώτο αδιάβαστο μήνυμα που στέλνει μία επαφή; Παλιότερα είχε τέτοια λειτουργία η εφαρμογή και στο Android συνεχίζει να υπάρχει, αλλά στο iOS δεν τη βρίσκω

- Στην εφαρμογή επαφές γίνεται να καλώ κάποιον δίχως να χρειάζεται να «μπω» μέσα στην επαφή;

- Στην κεντρική οθόνη γίνεται να αλλάξω το swipe down και αντί της αναζήτησης να κατεβαίνει πχ. το notification center; Ή υποχρεωτικά χρειάζεται να το κάνω από το επάνω μέρος της οθόνης;

1. Πρώτη φορά το ακούω αυτό

2. Αν εννοείς να κάνεις swipe προς τα δεξια στο όνομα και να καλεί όχι. Μπορείς να καλέσεις απευθείας από της αγαπημένες επαφές.

3.Όχι δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα στην αρχική οθόνη.

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, koutsis said:

1. Πρώτη φορά το ακούω αυτό

2. Αν εννοείς να κάνεις swipe προς τα δεξια στο όνομα και να καλεί όχι. Μπορείς να καλέσεις απευθείας από της αγαπημένες επαφές.

3.Όχι δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα στην αρχική οθόνη.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Θα συνηθίσω τα νέα δεδομένα...

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 7/1/2022 at 7:34 ΜΜ, chrisad said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Ο αδελφός ενός καλού φίλου σκοτώθηκε σε τροχαίο πριν από ένα μήνα περίπου, πέρα από το τραγικό γεγονός η οικογένεια έχει το κινητό του παιδιού και επιθυμεί να ανακτήσει τις φωτογραφίες που είχε μέσα για συναισθηματικούς λόγους.

Είναι iphone12 ή 13 δε θυμάμαι καλά , το οποίο είναι ενεργό, απαντάνε στις κλήσεις που γίνονται σε αυτό αλλά δε γνωρίζουν τον κωδικό ξεκλειδώματος.

Δεν τους ενδιαφέρει να γίνει reset για να ξαναχρησιμοποιηθεί η συσκευή παρά μόνο τα δεδομένα (φωτογραφίες και βιντεο), υπάρχει κάποια λύση σε αυτό το πρόβλημα;

Επικοινώνησα με την apple καθώς  οι άνθρωποι μπορούν να προσκομίσουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά (πιστοποιητικό θανάτου, κληρονομητήριο κλπ),   όμως και η μοναδική λύση που πρότειναν ήταν να γίνει ανάκτηση από backup του cloud (αν και εφόσον το θύμα είχε κρατήσει backup εκεί), πράγμα που παίζει σαν σενάριο  απλά και εκεί  θα πρέπει να βρεθεί ο κωδικός του email , δυστυχώς δεν είχε υπολογιστή στην κατοχή του για να βρεθεί κάτι από εκεί.

Τέλος αυτό εδώ Tenorshare 4uKey - Screen Passcode Unlocker friday night funkin το γνωρίζει κανείς;

Κάθε βοήθεια - ιδέα ευπρόσδεκτη,

Ευχαριστώ

Do you find what it cause that or how it is solved? 

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα βρεθηκα να εχω ενα Iphone 8 λογω δουλειας, παντα ειχα android για το κυριως τηλεφωνο μου. 

Απορια, γινεται να ανοιγω και να κλεινω τα προαπαιτουμενα για να δουλεψει το car play στο αυτοκινητο με ενα κουμπι? 

Μεχρι τωρα πρεπει να ανοιξω τα δεδομενα, το bluetooth, to Wifi kai  μετα να ανοιξω τα location services. 

Οταν πια δεν θελω να χρησιμοποιησω το car play θελω να τα κλεινω ολα τα ανωτερω, για διαφορους λογους. 

Υπαρχει τροπος να γινονται ολα αυτα αυτοματοποιημενα με το πατημα ενος κουμπιου δηλαδη ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, georgemei said:

Πρωτη φορα βρεθηκα να εχω ενα Iphone 8 λογω δουλειας, παντα ειχα android για το κυριως τηλεφωνο μου. 

Απορια, γινεται να ανοιγω και να κλεινω τα προαπαιτουμενα για να δουλεψει το car play στο αυτοκινητο με ενα κουμπι? 

Μεχρι τωρα πρεπει να ανοιξω τα δεδομενα, το bluetooth, to Wifi kai  μετα να ανοιξω τα location services. 

Οταν πια δεν θελω να χρησιμοποιησω το car play θελω να τα κλεινω ολα τα ανωτερω, για διαφορους λογους. 

Υπαρχει τροπος να γινονται ολα αυτα αυτοματοποιημενα με το πατημα ενος κουμπιου δηλαδη ?

 

Ναι φυσικά, μπορείς μέσω των αυτοματισμών, να κάνει η συσκευή σου ότι θέλεις… https://support.apple.com/el-gr/guide/shortcuts/apd602971e63/ios

Κάνε μια αναζήτηση στο Google ios automation CarPlay και θα σου βγάλει πολλές ιδέες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδιά σας λείπουν κι εσάς οι παλιές εποχές του iOS? Αυτές επί Scott Forstall και skeuomorphic UI προ iOS 7??

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Simos805 said:

Ρε παιδιά σας λείπουν κι εσάς οι παλιές εποχές του iOS? Αυτές επί Scott Forstall και skeuomorphic UI προ iOS 7??

spacer.png

Όχι! 😂

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ουτε και μενα. Αλλα γιατι να μας λειπει το παλιο iOS αφου η τεχνολογια προχωραει προς τα μπροστα ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ccypruss000 said:

Ουτε και μενα. Αλλα γιατι να μας λειπει το παλιο iOS αφου η τεχνολογια προχωραει προς τα μπροστα ;

Νοσταλγία? Κατά τη γνώμη το UI του iOS μέχρι και το iOS 6 είχε περισσότερο χαρακτήρα. Τότε ήταν εντελώς διαφορετικό από οτιδήποτε άλλο. Τώρα το iOS είναι ωραίο δε λέω, αλλά πλέον όλα τα λειτουργικά δεν διαφέρουν τόσο σε φιλοσοφία όσον αφορά τον σχεδιασμό.

Αν παρατηρήσεις έστω τα εικονίδια στις παλαιότερες εκδόσεις του iOS μέχρι και το iOS 6, θα δεις ότι έχουν απίστευτη λεπτομέρεια στη σχεδίασή τους. Κάτι που τότε μόνο η Apple το προσέφερε! Πάρε παράδειγμα το εικονίδιο του Safari! Το design από το iOS 7 και μετά λόγω του flat της υπόθεσης, είναι πολύ basic… δηλαδή μέχρι και εγώ σε ένα απλό πρόγραμμα σχεδίασης μπορώ εύκολα να σχεδιάσω τα περισσότερα από τα τωρινά εικονίδια. Και αυτό ισχύει για όλα τα λειτουργικά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στην αντίληψη μου η εφαρμογή PreTub η οποία είναι σαν το Vanced που είχανε στο Android και κάνει το ίδιο πράγμα.

Αναπαραγωγή χωρίς διαφημίσεις, και στις ρυθμίσεις έχει επιλογή "Play in background".

Επίσης, σε Full οθόνη έχει gestures για έλεγχο έντασης και φωτεινότητας. 

Edited by Billeridis
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Μόλις την δοκίμασα και μπορώ να πω ότι η εφαρμογή είναι το ακριβώς αντίθετο από το Vanced.
Το Vanced έχει ότι λειτουργικότητα σου δίνει η μαμά εφαρμογή YouTube, Adblock, sponsor block και πάρα μα πάρα πολλές επιλογές για customization.
Η συγκεκριμένη εφαρμογή δεν έχει καμία ρύθμιση, δεν ανοίγει κανάλια (αν δεν έχεις κάνει log in τουλάχιστον) και η ανάλυση είναι max στα 720p.
Δηλαδή με μια συντόμευση του YouTube από τον σαφάρι στην αρχική (συν το adguard ή οποιοδήποτε adblocker έχει ο καθένας ήδη), έχεις ακριβώς την ίδια λειτουργικότητα αν όχι παραπάνω.

Καλά έκανες και την ανέφερες φυσικά, απλά σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα ότι έχει καμία σχέση με Vanced :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Με την πολιτική της Apple σε αυτά τα θέματα, δυστυχώς δεν θα υπάρξει ποτέ πραγματικό YouTube Vanced alternative στο iOS. Εδώ έφτασαν και το «έκοψαν» ακόμα και στο Android.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...