Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS


grifind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

 

χτίζω (μαζί με άλλους 2 φίλους μου) μια πλατφόρμα για mobile gamers και αυτη τη στιγμή προσπαθώ να βρω άτομα που θα δοκιμάζουν καινούργια παιχνίδια και θα πληρώνονται.

Θα το εκτιμούσα πολύ αν όποιος από εσάς παίζει γενικά παιχνίδια στο iOS έκανε μια εγγραφή στη πλατφόρμα μας.

Θα αφήσω το link απο κάτω για να το τσεκάρετε.

Αν έχετε οποιαδήποτε ερώτηση, κάποια ιδέα κτλ σχολιάστε μου στο post :) :)

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα !! θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση !

Οταν μεταφέρω τα video μου από το κινητό στο pc μεταφέρει μόνο ένα και μετά βγάζει πρόβλημα ! πρέπει να κλείνω και να ξανά ανοίγω την συσκευή για να μεταφέρω το επόμενο βίντεο ! κάτι παίζει με το iTunes σαν πρόγραμμα υποθέτω ! αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να θέλω να σπάσω το τηλέφωνο ! :)

Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που μπορώ να μεταφέρω τα video στο pc μου με την μια !?? :worry:

[/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δωκιμασε 3utools

 

Με αυτό το πρόγραμμα που δοκίμασα αλλάζει η ποιότητα τους !! θέλω τα αρχεία να τα αντιγράφει όπως είναι από το κινητό χωρίς να αλλάζει την ποιότητα !!

Κάποιο άλλο πρόγραμμα μήπως ?? :rolleyes:

[/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το πρόγραμμα που δοκίμασα αλλάζει η ποιότητα τους !! θέλω τα αρχεία να τα αντιγράφει όπως είναι από το κινητό χωρίς να αλλάζει την ποιότητα !!

 

Κάποιο άλλο πρόγραμμα μήπως ?? :rolleyes:

 

 

 

Δεν χρειάζεσαι προγραμμα για να μεταφέρεις κάτι από iphone σε pc. Το συνδέεις και από την εξερεύνηση αρχείων των Windows μπαίνεις στην εσωτερική του μνήμη όπου βλέπεις μόνο τον φάκελο της κάμερας που περιέχει φωτο και βίντεο. Από εκεί αντιγραφείς οποια αρχεία θέλεις στο pc

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το πρόγραμμα που δοκίμασα αλλάζει η ποιότητα τους !! θέλω τα αρχεία να τα αντιγράφει όπως είναι από το κινητό χωρίς να αλλάζει την ποιότητα !!

Κάποιο άλλο πρόγραμμα μήπως ?? :rolleyes:

 

δεν αλλάζει κατι κάνει direct transfer μήπως κατι επελεξες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω την 13.1.3 έκδοση και θέλω να χρησιμοποιήσω το dark mode όχι μόνο στο μενού αλλά και στις ιστιοσελίδες αλλά δεν βρίσκω τον τρόπο . Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει ;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα ,γενικά παίζω στο iPhone παιχνίδια !ισχυει ακόμα ;

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από πτώση είναι, έσπασαν κάποια tracks κάτω από το wifi ic η ποιο καλή λύση είναι να πάρεις μητρική από aliexpress (μαζί με home καταλλιου χρώματος) και να σου αλλάξεις κάποιος καλός τεχνικός, παίζει και επισκευή αλλα δεν έχει μεγάλη αντοχή καθος σε καμία πτώση πάλι θα το πάρεις στο χέρι.

Δεν είναι soft μην παιδεύεσαι είναι καθαρά ράγισμα από πτώση

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι είναι τα img_EXXX.JPG αρχεία που δημιουργούνται από την φωτογραφική μαζί με τα img_XXX.JPG; Αρχικά νόμιζα οτι ήταν η τροποποιημένη φώτο αλλά βλέπω οτι φτιάχνει πάντα μια τέτοια (άσχετα αν δεν είναι πορτρέτο ή nightmode ή τροποποιημένη). Επίσης έχω παρατηρήσει ότι η Ε είναι crop της αρχικής και είναι αυτή που δείχνει και το κινητό. Στην ουσία βλέπω ότι έχω γεμίσει με διπλά αρχεία...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι είναι τα img_EXXX.JPG αρχεία που δημιουργούνται από την φωτογραφική μαζί με τα img_XXX.JPG; Αρχικά νόμιζα οτι ήταν η τροποποιημένη φώτο αλλά βλέπω οτι φτιάχνει πάντα μια τέτοια (άσχετα αν δεν είναι πορτρέτο ή nightmode ή τροποποιημένη). Επίσης έχω παρατηρήσει ότι η Ε είναι crop της αρχικής και είναι αυτή που δείχνει και το κινητό. Στην ουσία βλέπω ότι έχω γεμίσει με διπλά αρχεία...

 

Σωστά νόμιζες ότι είναι τροποποιημένη φωτογραφία.

Το Ε δηλώνει επεξεργασμένη φωτό.

Η img_XXX.JPG είναι η κανονική.

Η img_EXXX.JPG είναι η επεξεργασμένη

Λογικά θα έχεις και ένα *.AAE (μάλλον είναι αρχείο που κρατάει τις πληροφορίες της επεξεργασίας)

 

Στις ρυθμίσεις κάμερας έχεις ενεργό το "Καταγραφή φωτό εκτός καρέ";

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σωστά νόμιζες ότι είναι τροποποιημένη φωτογραφία.

Το Ε δηλώνει επεξεργασμένη φωτό.

Η img_XXX.JPG είναι η κανονική.

Η img_EXXX.JPG είναι η επεξεργασμένη

Λογικά θα έχεις και ένα *.AAE (μάλλον είναι αρχείο που κρατάει τις πληροφορίες της επεξεργασίας)

 

Στις ρυθμίσεις κάμερας έχεις ενεργό το "Καταγραφή φωτό εκτός καρέ";

 

Βγάζω JPG οπότε η ρύθμιση που λες είναι απενεργοποιημένη.

Τελικά βρήκα τι έφταιγε. Είχα ρυθμίσει να βγάζει φωτογραφίες 16:9. Αυτό είχε ως συνέπεια να βγάζει την κλασσική φωτογραφία 4:3 img_XXX.JPG και να φτιάχνει και άλλη μία img_EXXX.JPG crop 16:9. Οπότε είχα διπλές φωτο μιας και το είχα ρυθμίσει να κρατάει την τελευταία ρύθμιση και για ένα μήνα φωτογράφιζα σε 16:9. Στην προσπάθειά μου να σβήσω τα img_EXXX.JPG αρχεία (μαζί με το img_EXXX.ΑΕΕ αρχείο που δημιουργεί) από έναν windows explorer, διαπίστωσα ότι ενώ φαινόταν ότι τα έσβηνε στην πραγματικότητα όταν σύνδεα ξανά το κινητό με το pc τα ξανά έβλεπα. Ξέρει κανένας τρόπο για να σβήσω οριστικά τα συγκεκριμένα img_EXXX.JPG αρχεία και να κρατήσω μόνο τα αντίστοιχα img_XXX.JPG;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θέλω να αλλάξω την μπαταρία στο iphone 7 και θα ήθελα πληροφορίες.

Καταρχάς τι μπαταρία να βάλω τι επιλογές έχω?τεριάζει η μπαταρία απο το iPhone 7 plus?

Θέλω να βάλω δηλαδή μια με μεγαλύτερα αμπέρ για μεγαλύτερη απόδωση γίνετε?

εχετε να πρωτείνετε κάποια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θέλω να αλλάξω την μπαταρία στο iphone 7 και θα ήθελα πληροφορίες.

 

Καταρχάς τι μπαταρία να βάλω τι επιλογές έχω?τεριάζει η μπαταρία απο το iPhone 7 plus?

 

Θέλω να βάλω δηλαδή μια με μεγαλύτερα αμπέρ για μεγαλύτερη απόδωση γίνετε?

 

εχετε να πρωτείνετε κάποια?

 

 

 

Δεν υπάρχει μπαταρία με μεγαλύτερη χωρητικότητα. Δεν χωράει δλδ

Ούτε φυσικά ταιριάζει εκείνη του Plus.

Θα πρότεινα τα επίσημα σημεία service της Apple για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου αλλά και εγγύηση στην μπαταρία και αδιαβροχοποιηση.

 

Εδώ είναι τα επίσημα σημεία σερβις της Apple στην Αττική.

Κόστος αντικατάστασης μπαταρίας 59€

 

https://locate.apple.com/gr/el/service/?pt=3&lat=37.9833333&lon=23.7333333&address=%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1%20&carrier=no-contract

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γενικά χρησιμοποιώ πολύ το Siri για να μπορώ να υπαγορεύω ειδικότερα μηνύματα όταν περπατάω η όταν οδηγάω.

 

Ένα μικρό πρόβλημα εγώ ότι έχω μία δυσκολία να θυμηθώ είναι να φανταστώ ποιές εντολές χρειάζεται να πω για να βάλω σημεία στίξης ή για να αλλάζω παραγράφους.

 

Ξέρει κανείς μήπως κανένα site που να δίνει κάποια λίστα με τις οδηγίες που μπορείς να δώσεις στο Siri στα ελληνικά;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια . Γνωριζει κανενας γιατι μου βγαινει ενα θαυμαστικο οταν παω να ανοιξω φωτογραφια . Κ δεν μου τις ανοιγει ουτε μπορω να τις επεξεργαστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια . Γνωριζει κανενας γιατι μου βγαινει ενα θαυμαστικο οταν παω να ανοιξω φωτογραφια . Κ δεν μου τις ανοιγει ουτε μπορω να τις επεξεργαστω

 

 

 

Κατι με τον συγχρονισμό από iCloud μαντεύω.

 

Συνδεσε το σε υπολογιστή με iTunes και δες τους φακέλους συγχρονισμού σου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια . Γνωριζει κανενας γιατι μου βγαινει ενα θαυμαστικο οταν παω να ανοιξω φωτογραφια . Κ δεν μου τις ανοιγει ουτε μπορω να τις επεξεργαστω
Το ποιο πηθανο να τσέκαρες την επιλογή να τα σώζει στο cloud, μπες μια στην σελίδα του cloud από browser δες τι έχει μέσα στης φώτο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Η συσκευή που χρησιμοποιώ τους τελευταίους 2 μήνες είναι το iphone 11 pro. Δηλώνω πάρα πολυ δυσαρεστημένη με την apple, καθώς το συγκεκριένο κινητό κοστίζει πολύ ακριβά και σήμερα ξυπνώντας το πρωί για να πάω ταξίδι με αεροπλάνο στο εξωτερικό, η συσκευή αποφασίζει να με εγκαταλείψει... Με το που πάω να ανοίξω το κινητό, διαπιστώνω ότι δεν με αφήνει να μπω σε καμία εφαρμογή βγάζοντας ένδειξη για error κλπ... Πάω να κάνω επανεκκίνηση και το κινητό κόλλησε στην οθόνη εκκίνησης με το λογότυπο (μήλο) για 7 ώρες... προσπάθησα να ακολουθήσω τα βήματα για reset και ενημέρωση , αλλα με υποχρέωσε να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις με αποτέλεσμα να χάσω όλα μου τα αρχεία και τις φωτογραφίες μου..... Το κινητό δεν αποκρινόταν με τίποτα.... Φοβάμαι ότι αυτό μπορει να ξανασυμβεί. Απο δική μου αμέλεια δεν εκανα back up ουτε στο icloud ούτε μέσω itunes.... Υπάρχει κανένας τρόπος να επαναφέρω τις φωτογραφίες μου; Δυστυχώς, έτυχε να είναι Κυριακή , οπότε κανένα κατάστημα δεν ήταν ανοιχτο ώστε να με εξυπηρετήσουν... Έχετε παρόμοιες εμπειρίες; Πώς τις αντιμετωπίσατε; Μπορώ κάπως να επαναφέρω τις φωτογραφίες μου μετά από επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις;:cry:
Link to comment
Share on other sites

Κάπου δεν τα λες πολύ καλά.

 

Πρώτον τι ακριβώς έγραφε το «error κλπ»; Μήπως είχε σχέση με το activation? Η το Apple ID σου;

 

Δεύτερον, δεν υπάρχει κανένα μήνυμα που σε υποχρεώνει για επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων στα iPhone.

 

Τριτον, πάντοτε το πιο ασφαλές βήμα είναι να συνδέσεις τη συσκευή σε iTunes για να κανεις backup και είτε ενημέρωση ή επανεγκατάσταση του λογισμικού.

 

Καμία συσκευή δεν διατηρεί αντίγραφα μετά από επαναφορά αν δεν έχεις προνοήσει για backup.

Το όλο νόημα του factory reset είναι να μη μένει κανένα απολύτως παλιο δεδομένο.

 

Σε κάθε περίπτωση αν δεν γνώριζες τι να κανεις, έπρεπε να βγάλεις τη σιμ σου και να την έχεις σε μια άλλη συσκευή μέχρι να επισκεφτείς ένα επίσημο σερβις και όχι να ενεργήσεις όπως περιγράφεις.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι ένα βήμα πριν την κλήση σε apple support και είπα να θέσω και εδώ τον προβληματισμό μου μπας και....

Λοιπόν έχω καταφέρει και έχω σετάρει ένα appleID με gmail και τηλέφωνο (phone number) όλα σωστά. Έχω κάνει reset all content and settings σε iphone και set up από την αρχή χωρίς κάποιο back up πεντακάθαρα και νοικοκυρεμένα. Που είναι το πρόβλημα. Στο iPhone δεν γίνεται με τίποτα να επιλέξω τον αριθμό στην αποστολή και λήψη iMessages. Ενώ ο αριθμός υπάρχει και μπορείς να τον επιλέξεις (δεν είναι γκρι) τότε αφού το επιλέξεις πεφτει σε ένα loop που προσπαθεί να το κάνει verify (τον αριθμό) και δεν το καταφέρνει ποτέ.

Γιατί το θέλω αυτό. Γιατί δεν μπορεί να λάβει iMessages και FaceTime προς τον συγκεκριμένο αριθμό παρά μόνο από το gmail. (Δηλαδή για να στείλει κάποιο άλλο iPhone σε αυτό το iPhone με αυτό τον αριθμό θα χρεωθεί sms παρόλο που είναι μια χαρά δηλωμένο στο appleID αυτό το νούμερο και στο πεδίο των contactable και στο πεδίο των trusted). :rolleyes: :blink:

 

Πάσα ιδεά δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα στην παρέα. Δεν ξέρω αν καποιος την χρησιμοποιεί αλλά επιτέλους κάτι που να τα έχει όλα ακόμα και το αφορολόγητο. Κατέβασε την Curve από τα παρακάτω Links ή βάλε τον κωδικό D48J8OBN και τσίμπα μια κάρτα δωρεάν ΑΛΛΑ και 5€ αν την χρησιμοποιήσεις για μια αγορά. Επιτέλους Apple Pay στην Ελλάδα από την CURVE. Όλες οι κάρτες σου σε μια με υποστήριξη Apple Pay καιρός ήταν.

 

Δες το βίντεο στο you tube για να μάθεις περισσότερα.

 

https://www.curve.com/join#D48J8OBN

Edited by kostakis13
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...