Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS


grifind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εαν απο το amazon ερονται ενωμένα τα parts lcd και τζαμι, θα ta parv me 25€ μαχ και οσο βγει μετα.....

Ε αυτό λει δεν θέλει να δώσει μια πέρα από τα 15 ευρώ για αγορά lcd / digi και αν κάνει ένα λάθος αντίο και κινιτο και οθόνη

Link to comment
Share on other sites

μα τι λαθος να γινει

Λίγο στραβά να μπει connectoras με το το καλύτερα αχριστευεις την θύρα να αστοχήσεις θα σπάσεις touch ic που είναι δίπλα ακόμη και λάθος βίδα να μπει κανείς τρύπα στην mb

Link to comment
Share on other sites

επειδη το εχω ανοιξει το κινητο κα ιεχω αλλαξει μπαταρια μονος μου, εκανα και ενα μικρο καθαρισμα στο μικροφωνο και στην καμερα, νομιζω οτι μεχρι εκει το κατ'εχω για να αποφυγω τετοιου ειδους βλαβη.

βλεπω οτι υπαρχουν οθονες απο το amazon οι οποιες ερχονται ελλαδα με 20€. βεβαια για δωρεαν αποστολη θελουν παραγγελια μεγαλητερη των 25€, αλλα θελω να πω οτι το κοστος ειναι εντελως διαφορετικο απο αυτο της εγχώριας αγορας.

Link to comment
Share on other sites

Εγχώρια αγορά έχει φπα, κόστος εισαγωγής, κέρδος μεταπολιτη

Δλδ το παίρνουν 12 πχ και με φορολογία και εναν 4 ευρω κέρδος πάει 20 ευρώ (δεν είναι και παράλογη τημη ούτε πολύ διαφορετική)

Και πχ σε περίπτωση μεγάλου καταστήματος που παρέχει εγγύηση επισκευής κλπ και ποιο καλά ανταλλακτικά έχουνε και λέμε

30 35 ευρώ αγορά οθόνης 30 ευρώ επισκευή με φόρο μέσα πάει 80 ευρώ

Πάλι δεν βλέπω κάτι παράλογο (αν εξαιρέσουμε την φορολογία)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Εγχώρια αγορά έχει φπα, κόστος εισαγωγής, κέρδος μεταπολιτη

Δλδ το παίρνουν 12 πχ και με φορολογία και εναν 4 ευρω κέρδος πάει 20 ευρώ (δεν είναι και παράλογη τημη ούτε πολύ διαφορετική)

Και πχ σε περίπτωση μεγάλου καταστήματος που παρέχει εγγύηση επισκευής κλπ και ποιο καλά ανταλλακτικά έχουνε και λέμε

30 35 ευρώ αγορά οθόνης 30 ευρώ επισκευή με φόρο μέσα πάει 80 ευρώ

Πάλι δεν βλέπω κάτι παράλογο (αν εξαιρέσουμε την φορολογία)

 

Και μιλάμε πάντα για ίδια ποιότητας ανταλλακτικά να γίνεται η σύγκριση στην τιμή.

 

Δεν είναι και λίγα τα τηλέφωνα που επισκευάζονται με ιμιτασιον ανταλλακτικά και μετά τρώνε πωλητήριο.

Link to comment
Share on other sites

Και μιλάμε πάντα για ίδια ποιότητας ανταλλακτικά να γίνεται η σύγκριση στην τιμή.

 

Δεν είναι και λίγα τα τηλέφωνα που επισκευάζονται με ιμιτασιον ανταλλακτικά και μετά τρώνε πωλητήριο.

Κοίτα αν είναι καλή oem τύπου 30 ευρώ δεν έχει και διάφορα από αυτό που είχε

Τώρα αν βάζουν καμία του κο... υ αλλάζει το θέμα

Link to comment
Share on other sites

ανεξαρτητα με το οτιδηποτε, η τιμη να στο φτιαξουν εδω ειναι 80€. εντελως απαγορευτικο για να φτιαξει καποιος μια συσκευη 4ετιας. να το φερω απο το εξωτερικο, aliexpress, e-bay η amazon απο 15-25€ ειναι οκ. απο εκει και περα δεν νομιζω οτι αξιζει.....
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα! αντιμετωπίζω το εξης πρόβλημα σε iphone 7 (ios10). Θέλω να βάλω τις φωτογραφίες απο το άλμπουμ κάμερας σε αλμπουμ δικά μου και να ταυτόχρονα τα διαγραψω απο το άλπουμ κάμερας ώστε να αδειάζει. Ομως όταν το κάνω διαγράφονται από το άλμπουμ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνεται αυτό? οχι δηλαδή copy paste αλλά cut copy! Μήπως έστω κάποια εφαρμογή (δωρεάν ή μη) που να μπορω να μετακινω τις φωτογραφίες (οχι μία μία) απο το άλμπουμ κάμερας και να τις βάζω σε δικά μου άλμπουμ? Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

ανεξαρτητα με το οτιδηποτε, η τιμη να στο φτιαξουν εδω ειναι 80€. εντελως απαγορευτικο για να φτιαξει καποιος μια συσκευη 4ετιας. να το φερω απο το εξωτερικο, aliexpress, e-bay η amazon απο 15-25€ ειναι οκ. απο εκει και περα δεν νομιζω οτι αξιζει.....

 

δλδ θεωρείς πολλα 30 ευρώ? εργασία για να γίνει επισκευή? γιατί 30 ευρώ τα χρεώνουν οτι συσκευη και αν είναι καθώς δουλειά είναι ιδια (ειτε ειναι iphone 3gs ειτε ειναι iphone 7 plus )

Link to comment
Share on other sites

δλδ θεωρείς πολλα 30 ευρώ? εργασία για να γίνει επισκευή? γιατί 30 ευρώ τα χρεώνουν οτι συσκευη και αν είναι καθώς δουλειά είναι ιδια (ειτε ειναι iphone 3gs ειτε ειναι iphone 7 plus )

 

Εδώ 30€ παίρνει και η procordia εργατικά και μετά ότι χρειαστεί σε ανταλλακτικό.

Link to comment
Share on other sites

παιδια, το ανταλλακτικο κοστιζει 17€ και μαλιστα απο το ψαξε-ψαξε το βρηκα ελλαδα.

μου λενε λοιπον οτι εαν το βαλουν οι ιδιοι, κοστοιζει +30€.

το να εκανε το ανταλλακτικο 200€ και η εγκατασταση 30€ το θεωρω ΟΚ.

Το να κοστιζει ομως η εγκατασταση πολλες φορες τα διπλα απο το ιδιο το ανταλλακτικο, η οποια εργασια θελει 10 λεπτα το θεωρω κατι !!!

δεν θελω να το κρινω, αλλα αυτο ειναι.

καταλαβαινω οτι αυτο ειναι αποτελεσμα της οικονομικης καταστασης που εχει πεσει και η χωρα μας αλλα και η οικονομια μας και ολοι οι ελευθερη επαγκελματιες, αλλα στα πλαισια της ελευθερης αγορας, απο την πλευρα του πελατη δηλαδη, πολλες φορες ισχυουν αλλα.

 

για φανταστείτε δηλαδη να εχεις ενα ποδηλατο και να σου λει ο αλλος οτι εσκασε το λαστιχο και η σαμπρελα εχει 17€ αγορα και θες +30 για να στην βαλει. πραγμα που λιγο να πιανουν τα χερια σου μπορεις να το κανεις και μονος σου. δεν μιλαω δηλαδη για καμια εξτρα εξυδηκευμενη εργασια.

να το πω και αλλιως!

γιατι δεν σου λεει. οτι αμα το παρεις απο εμενα η τοποθέτηση ειναι δωεαν !!!!

καταστηματα που κανουν εισαγωγη τα parts το δίνουν 17€+30€ την εγκατασταση.

αλλα καταστηματα που δινουν μονο service, λενε απλα, αντακατσταση οθονης 80€.

ποιος δουλευει ποιον εδω σε σχεση με το οτι θελω ζηταω!!!!

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

παιδια, το ανταλλακτικο κοστιζει 17€ και μαλιστα απο το ψαξε-ψαξε το βρηκα ελλαδα.

μου λενε λοιπον οτι εαν το βαλουν οι ιδιοι, κοστοιζει +30€.

το να εκανε το ανταλλακτικο 200€ και η εγκατασταση 30€ το θεωρω ΟΚ.

Το να κοστιζει ομως η εγκατασταση πολλες φορες τα διπλα απο το ιδιο το ανταλλακτικο, η οποια εργασια θελει 10 λεπτα το θεωρω κατι !!!

δεν θελω να το κρινω, αλλα αυτο ειναι.

καταλαβαινω οτι αυτο ειναι αποτελεσμα της οικονομικης καταστασης που εχει πεσει και η χωρα μας αλλα και η οικονομια μας και ολοι οι ελευθερη επαγκελματιες, αλλα στα πλαισια της ελευθερης αγορας, απο την πλευρα του πελατη δηλαδη, πολλες φορες ισχυουν αλλα.

 

για φανταστείτε δηλαδη να εχεις ενα ποδηλατο και να σου λει ο αλλος οτι εσκασε το λαστιχο και η σαμπρελα εχει 17€ αγορα και θες +30 για να στην βαλει. πραγμα που λιγο να πιανουν τα χερια σου μπορεις να το κανεις και μονος σου. δεν μιλαω δηλαδη για καμια εξτρα εξυδηκευμενη εργασια.

να το πω και αλλιως!

γιατι δεν σου λεει. οτι αμα το παρεις απο εμενα η τοποθέτηση ειναι δωεαν !!!!

καταστηματα που κανουν εισαγωγη τα parts το δίνουν 17€+30€ την εγκατασταση.

αλλα καταστηματα που δινουν μονο service, λενε απλα, αντακατσταση οθονης 80€.

ποιος δουλευει ποιον εδω σε σχεση με το οτι θελω ζηταω!!!!

 

Γιατί το ψάχνεις;Κάνε το μονος σου.

Αν μπορείς.

Αν δεν μπορείς θα πληρώσεις,έτσι είναι το εμπόριο.Και λάμπα να θες να αλλάξεις αν δεν το κάνεις μόνος σου θα πληρώσεις καποιον να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα. Καλως η κακώς εβαλα πριν λιγες μερες ios 11 public beta και χτες αποφασισα να το κανω downgrade στην 10.3.2. Το συνδεω με itunes, κατεβαζει την 10.3.2 την κανει extract, ξεκιναει το μηλαρακι να φορτωνει και σε καποια φαση κολλαει το iphone, βγαζει error το itunes και το κινητο δείχνει την γη και το καλωδιο. Τι συμβαινει ρε παιδια?
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το κινητό καλό είναι πάνω από 50 μπαταρία να έχει.

Επίσης τελευταία έκδοση iTunes να έχεις στο pc.

Δοκίμασε μια επανεκκίνηση το pc η και χρήση διαφορετικής usb θύρα η και διαφορετικό pc εξίσου εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

 

Επίσης δοκιμασε και μια επανεγκατάσταση drivers όπως φαίνεται εδώ,μπορεί να βοηθήσει.

https://support.apple.com/en-gb/HT204095

 

Επίσης το find my phone να είναι απενεργοποιημένο.

 

Εγώ δεν είχα κανένα θέμα και μάλιστα έκανα downgrade αρκετές φορές από 11 σε 10 από developer beta 1 και 2 αντίστοιχα.

 

Τώρα είμαι στην 3 και βλέπω να κάθομαι αυγά μου μιας και πολύ σταθερή τη βρίσκω και διόρθωσε αρκετά bugs σε σχέση με τα 2 πρώτα.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα. Καλως η κακώς εβαλα πριν λιγες μερες ios 11 public beta και χτες αποφασισα να το κανω downgrade στην 10.3.2. Το συνδεω με itunes, κατεβαζει την 10.3.2 την κανει extract, ξεκιναει το μηλαρακι να φορτωνει και σε καποια φαση κολλαει το iphone, βγαζει error το itunes και το κινητο δείχνει την γη και το καλωδιο. Τι συμβαινει ρε παιδια?

 

Δοκίμασε πρώτα να κάνεις Restore σε 10.3.3 και μετά σε 10.3.2.Έτσι είχα λύσει το ίδιο πρόβλημα στο 6s Plus μου

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το από πάνω post και θα είσαι κομπλέ, υπάρχει bug από τη beta στη 10.3.2 κατευθείαν. Ο Άλεξ δεν είχε θέμα γιατί λογικά το έκανε σε iPad

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά σας έχω ένα iphone 5s και δεν ξέρω τί πάτησα κατά λάθος στο facebook messenger και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το μικρόφωνο στην υπαγόρευση λέξεων στο messenger τί να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Μπλόκαρες την πρόσβαση της εφαρμογής στο μικρόφωνο.

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις, σύρε προς τα κάτω, βρες την εφαρμογή του Messager και ενεργοποίησε το μικρόφωνο.

 

IMG_0727.png

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι ενεργοποιήσα το μικρόφωνο μετά τί κάνω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πώς κάνω υπαγόρευση λέξεων στο messenger?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας.

Νωρίτερα, πήρα με μήνυμα στο messenger από φίλο, ένα λίνκ το οποίο άνοιξα και λίγο αργότερα ανέβασε ότι είναι ιός και να μην ανοίγουμε μηνύματά του.

Τι κάνουμε σ αυτές τις περιπτώσεις;

Το λίνκ το άνοιξα και από iphone και απο ipad γιατί δεν μου άνοιγε.

Θα πρέπει να τρέξω κάτι ή γενικά το ios δεν κολλάει ιούς όπως λέγεται ?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone δεν είναι ανδροιδ δεν κολλάει ιούς. Θα υπήρχε πρόβλημα αν άνοιγες το λινκ από pc η ισως και από android

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...