Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS


grifind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδες,

Εχω το εξης ερωτημα/προβλημα:

Στο pc στο σπιτι μου το κανονικο εχω 5-10 playlists τα οποια συγχρονισα με το iphone μου....οταν παω στο φοιτητικο μου ομως και θελω πχ να κατεβασω 2-3 τραγουδια....δεν μπορω να τα κανω sync γιατι πολυ απλα θα μου σβησει τα αλλα playlists....επισης αν σβησω ενα playlist απο το itunes στο επομενο sync θα μου το σβησει και απο το iphone....ελεος?το δευτερο δεν με καιει τοσο οσο το πρωτο,δηλαδη να μπορω να περναω τραγουδια στο κινητο μου απο οποιοδηποτε pc και αν βρισκομε χωρις να σβηστουν τα υπαρχοντα playlists....

Motorsports....

Because football,basketball etc... need just "one ball" ...

Link to comment
Share on other sites

ή θα κάνεις αυτό http://www.iphonehellas.gr/forum/index.php/topic,1181.0.html

ή θα περνάς τα τραγούδια μέσω κάποιου USB προγράμματος σε κάποιον φάκελο του iPhone και θα τα ανοίγεις με κάποιον player (vlc,pwnplayer,mplayer..) -μπορεις αφού πας σπίτι σου να τα βγάλεις από κει και μετά να βάλεις στην δικιά σου library του iTunes

ή χρησιμοποιώντας κάποιο πρόγραμμα του στυλ AirSharing κτλπ που υποστηρίζει αναπαραγωγή multimedia

Link to comment
Share on other sites

επισης αν σβησω ενα playlist απο το itunes στο επομενο sync θα μου το σβησει και απο το iphone

 

Μπορείς να φτιάξεις ένα playlist (ή ένα folder με playlists) που να συγχρονίζεις αποκλειστικά με το iPhone. Αν δεν θέλεις να σου διαγράφει τα τραγούδια, μπορείς να τα αφαιρέσεις από τον υπολογιστή αλλά να κρατήσεις τα playlists. Όσο βρίσκει αντιστοιχία τίτλων στο playlist του υπολογιστή με αυτό της συσκευής, δεν θα τα διαγράφει από τη συσκευή, έστω κι αν δεν υπάρχουν πλέον στον υπολογιστή.

 

να μπορω να περναω τραγουδια στο κινητο μου απο οποιοδηποτε pc και αν βρισκομε χωρις να σβηστουν τα υπαρχοντα playlists

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το TuneAid για να μεταφέρεις από τη συσκευή στον υπολογιστή κομμάτια τα οποία χάθηκαν από το palylist σου. Επίσης, υπάρχει κι ένας πολύ καλός οδηγός για συγχρονισμό με περισσότερους από έναν υπολογιστές στο iClarified.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Υπαρχει καποιο προγραμμα για να μεταφερω τις φωτογραφιες απο το¨φιλμ καμερας" στην βιβλιοθηκη φωτογραφιων?δηλαδη τις φωτογραφιες που τραβαω με το iphone να τις κανω copy paste στη βιβλιοθηκη φωτο?

Εχω iphone jailbreak 2.2.1

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλεπω μαλλον δεν υπαρχει κατι τετοιο,το θελω γιατι αν εχω φωτογραφιες στο camera roll και το συνδεσω στο pc μου βγαζει 'b.s.o.d' και μολις τις σβησω ολα καλα.

εστω ενα προγραμμα να βγαζω φωτογραφιες απο το iphone και να τις αποθηκευει σε δικο του φακελο και οχι στο camera roll?

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτηκα λιγο .....αλλα αν καταλαβα καλα

Ριξε τις φωτο σου απο το Camera Roll στο pc σε εναν φακελο, κρατα αυτον τον φακελο καπου ασφαλη και μην τον μετονομασεις ποτε, Sync τον φακελο μεσω iTunes με το τηλεφωνο σου. Τωρα πρεπει να εχεις εκτος του Camera Roll και τον νεο φακελο μεσα στο iphone, βεβαιωσου οτι ειναι ολες οι φωτο εκει ..... τελος αδειασε το Camera Roll

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ασυμβατότητα/πρόβλημα με τους drivers της κάμερας που χρησιμοποιείς. Απεγκατάστησε τα και θα διορθωθεί το πρόβλημα σου.
Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ολα ευχαριστω για τις απαντησεις!!!

Φιλε μου sakis009 αν εχω φωτογραφιες μεσα στο camera roll δεν μπορω να συνδεσω το iphone με το pc,εκτος αν δεν καταλαβα αυτο που ειπες?

Dead Angel δεν χρησιμοποιω καμια καμερα ουτε εχω ποτε συνδεσει στο acer 5672 μου,αλλωστε εχω κανει 3 φορματ απο τοτε που εμφανιστηκε το προβλημα,εχω διαβασει σε διαφορα ξενα forum για αυτο το προβλημα και οι περισσότεροι ειχαν καμερα που μετα που την βγαλανε το προβλημα διορθωθηκε.Αλλα ειναι και μερικοι οπως και εγω που δεν εχουμε καμερα στο pc

Link to comment
Share on other sites

κρίμα.

 

Δοκίμασε και αυτά

-Απενεργοποιηση της αυτοματης ευρεσης φωτογραφικης μηχανης ωστε να μην εμφανιζει ποτε οτι βρεθηκε φωτογραφικη μηχανη. Όταν το συνδέεις να έχεις ανοιχτό το Εναρξη->Πινακας Ελέγχου->Σαρωτές και φωτογραφικές μηχανές

και όταν συνδεθεί να κάνεις γρήγορα δεξί κλικ->ιδιότητες και να απεργοποιήσεις την αυτόματη εύρεση. (Δεν ξέρω κάποιον αλλον τροπο)

-Απεγκατασταση του Apple Mobile Device Support

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,ειμουν εκτος και δεν προλαβα να δοκιμασω καποιον τροπο ακομα.σημερα που ηρθα καστορια θα δοκιμασω καποια απο αυτα :)

Motorsports....

Because football,basketball etc... need just "one ball" ...

Link to comment
Share on other sites

-εχω ανοιχτο το Εναρξη->Πινακας Ελέγχου->Σαρωτές και φωτογραφικές μηχανές αλλα πριν προλαβει να βγαλει καποιο εικονιδιο μου βγαζει μπλε οθονη.

-αν βγαλω το Apple Mobile Device Support δεν μου αναγνωριζει το iphone καθολου(εχει δεν εχει φωτογραφιες το camera roll)

Υπαρχει αλλος τροπος να απενεργοποιησω την αυτοματη ευρεση και εγκατασταση φωτογραφικων μηχανων?

Link to comment
Share on other sites

Αχ σορρυ τωρα καταλαβα χτες ηταν αργα και το εχασα λιγο...........

αφου το τηλεφωνο σου ειναι jailbroken ισως μια λυση θα ηταν να συνδεθεις με winscp(ετσι δεν χρειαζεται να συνδεσεις το τηλ με καλωδιο

και ελπιζω να μην εχεις παλι 'b.s.o.d'???) και να τις παρεις απευθειας μεσα απο το

var/mobile/media/DCIM/100APPLE...

ελπιζω αυτη τη φορα να καταλαβα και να σου δουλεψει:D

Link to comment
Share on other sites

Αχ σορρυ τωρα καταλαβα χτες ηταν αργα και το εχασα λιγο...........

αφου το τηλεφωνο σου ειναι jailbroken ισως μια λυση θα ηταν να συνδεθεις με winscp

(ετσι δεν νομιζω να εχεις παλι 'b.s.o.d'???) και να τις παρεις απευθειας μεσα απο το

var/mobile/media/DCIM/100APPLE...

ελπιζω αυτη τη φορα να καταλαβα και να σου δουλεψει:D

 

θα δοκιμασω και θα σας πω,ευχαριστω και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια εκανα αυτο που ειπε ο 'sakis009' περνω τις φωτογραφιες με το winscp στο pc τις κανω delete απο το iphone,συνδεω το iphone με το pc και με το itunes τις περναω ξανα στο iphone και ειναι ολα ενταξει.

θα βολευτω με αυτη τη λυση ωσπου να βγει κατι πιο απλο(ενα copy paste μεσα απο το iphone π.χ.)

Ευχαριστω για τη βοηθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια εκανα αυτο που ειπε ο 'sakis009' περνω τις φωτογραφιες με το winscp στο pc τις κανω delete απο το iphone,συνδεω το iphone με το pc και με το itunes τις περναω ξανα στο iphone και ειναι ολα ενταξει.

θα βολευτω με αυτη τη λυση ωσπου να βγει κατι πιο απλο(ενα copy paste μεσα απο το iphone π.χ.)

Ευχαριστω για τη βοηθεια!!!!

 

Μπορείς να κάνεις copy/paste αρχείων με μια εφαρμογή από Cydia, ονόματι Finder...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις copy/paste αρχείων με μια εφαρμογή από Cydia, ονόματι Finder...

 

Αυτο εψαχνα ρε φιλε,ευχαριστω.Απλα μαλλον κατι δεν κανω καλα.

Μπαινω,μεσω finder,στο camera roll κανω move τις φωτογραφιες και paste στο /media/photos (που νομιζω πως ειναι το photo library,ε?).Αν μπω μετα στις φωτογραφιες μου,ναι μεν το camera roll δεν εχει φωτογραφιες αλλα ουτε και το photo library!!τι δεν κανω σωστα?που πρεπει να τις αποθηκευσω για να μπορω να τις βλεπω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να συγχρονίσω 2 iphone (3G και 1st Gen) με το itunes του ίδιου PC ώστε και στα δύο να υπάρχει το ίδιο content?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να κρατάμε πολλαπλά backup του iphone χρησιμοποιώντας το itune;

Αναρωτιέμαι πως γίνεται εδώ και αρκετό καιρό, δεν έχω βρεί κάποια απάντηση εκτός από την αντιγραφή του φακέλου στον οποίο γίνεται το backup σε άλλο σημείο του δίσκου.

 

Νομίζω ότι η συγκεκριμένη δυνατότητα υπήρχε σε παλαιότερες εκδόσεις του itunes,,

 

Υπάρχει κάποιος που τα έχει καταφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να κρατάμε πολλαπλά backup του iphone χρησιμοποιώντας το itune;

Αναρωτιέμαι πως γίνεται εδώ και αρκετό καιρό, δεν έχω βρεί κάποια απάντηση εκτός από την αντιγραφή του φακέλου στον οποίο γίνεται το backup σε άλλο σημείο του δίσκου.

 

Νομίζω ότι η συγκεκριμένη δυνατότητα υπήρχε σε παλαιότερες εκδόσεις του itunes,,

 

Υπάρχει κάποιος που τα έχει καταφέρει?

 

Ένας έμμεσος τρόπος εάν χρησιμοποιείς mac είναι μέσα από το time machine το οποίο στην ουσία σου κρατάει ανά ημερομηνίες backup τα αρχεία που εσύ επιλέγεις από τον δίσκο. Επομένως ενώ εσύ βλέπεις ένα backup στο itunes, στην ουσία μπορείς μέσω του time machine να έχεις πρόσβαση σε backup που έχεις κρατήσει κάποια προηγούμενη στιμγή...

 

Για λειτουργικό της microsoft δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό εκτός από την λύση που ανέφερες....

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Ένας έμμεσος τρόπος εάν χρησιμοποιείς mac είναι μέσα από το time machine το οποίο στην ουσία σου κρατάει ανά ημερομηνίες backup τα αρχεία που εσύ επιλέγεις από τον δίσκο. Επομένως ενώ εσύ βλέπεις ένα backup στο itunes, στην ουσία μπορείς μέσω του time machine να έχεις πρόσβαση σε backup που έχεις κρατήσει κάποια προηγούμενη στιμγή...

 

Για λειτουργικό της microsoft δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό εκτός από την λύση που ανέφερες....

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, όμως έχω Vista:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μήπως γνωρίζει κανείς τι ισχύει για κάποιον(developer) που θέλει να πουλήσει μια εφαρμογή μέσω του app store?

 

Τι ισχύει με την εφορία στην Ελλάδα?

Πρέπει να δημιουργηθεί εταιρεία?

 

Αυτό που γνωρίζω είναι το 30%(apple) - 70% που ισχύει.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ανοιγω αυτο το θεμα για να πληροφορηθουμε για τις εταιριες στοιχηματων που εχουν δημιουργησει site για ευκολη προσβαση απο το iphone...:D

 

1.Eγω χρησιμοποιω το iphone.betfair.com που μπορεις να παιξεις και live στοιχηματα.....απο το γνωστο ανταλλακτηριο

 

2.Η bwin με εχει εκπληξει αρνητικα μιας και εχει εφαρμογη για poker στο applestore , παρολο αυτα ομως δεν εχει παρουσιασει κατι για το στοιχημα.....ιδιαιτερα για live στοιχηματισμο:(

 

ΑΝ γνωριζετε κατι παραπανω αναφερετε το.....Επισης αναφερερετε γενικα εφαρμογες που χρησιμοποιειτε με την ανασχολη σας με το στοιχημα και τον αθλητισμο...οπως απο που διαβαζετε πρωτοσελιδα κτλ/.....

I AM A MAC
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι χρειαζεσε εφαρμογη... πιστευω οτι απλα μπαινεις απο τον safari στο σαιτ της εταιριας σου που εχεις για να παιζεις στοιχημα και απο εκει φτιαχνεις το κουπονι σου και παιζεις...
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι χρειαζεσε εφαρμογη... πιστευω οτι απλα μπαινεις απο τον safari στο σαιτ της εταιριας σου που εχεις για να παιζεις στοιχημα και απο εκει φτιαχνεις το κουπονι σου και παιζεις...

 

Δοκιμασε να μπεις να παιξεις απο bwin και θα με θημηθεις.....:(

 

Ενω απο betfair και χωρις 3g κανεις δουλεια......ασε που μπορεις να παιξεις και live!!!

I AM A MAC
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...