Jump to content

Xiaomi Mi 10Τ Lite 5G


TIM-RANGER
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν είναι κουφό είναι συνηθισμένο για xiaomi

άσε που πολλές φορές έρχεται ειδοποίηση πας να την κατεβάσεις και δεν κατεβαζει τίποτα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εν αναμονή του update σε Android 11 που ακόμη να έρθει, κάθε βράδυ μου βγάζει ενημέρωση για το Mi Video, update που δεν υπάρχει (!!!)

Στην Xiaomi το έχουν χάσει τελείως, υποτίθεται πως η σειρά MI είναι η premium

Αν συνεχίσουν έτσι το επόμενο μου κινητό μετά από 6 χρόνια δεν θα είναι Xiaomi, τέλος :down:

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει το 11 εδω κ μηνες φιλε μου... Τι ρομ εχει το κινητο σου κ δεν σου ηρθε ακομη??

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα εχουν ερθει 2 αναβάθμισεις στο 11.αλλα σε φιλο εχει μεινει στο 10..εγω θα κατεβαζα χειροκινητα τη ρομ και θα τη περνουσα αποτο updater
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα συγκεκριμένα κινητα πολλα ηρθαν με vodafone rom μην περιμενετε αναβαθμισεις.... Μια στο τοσο κ αν. Κ της γυναικας μου με vodafone ήρθε απο ελληνικο καταστημα κ επειδη βαριομουν να τους το στειλω πισω ξεκλειδωσα περασα την ευρωπαϊκή κ ξανακλειδωσα. Παιρνει κανονικα ολες τις αναβαθμισεις κ τρεχει Android 11 εδω κ πολυ καιρο.

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει το 11 εδω κ μηνες φιλε μου... Τι ρομ εχει το κινητο σου κ δεν σου ηρθε ακομη??

12.0.7.0 Global (QJSEUXM)

Android 10 QKQ1.200628.002

Αγορασμένο από Cosmote 15/1/2021

 

Δεν θέλω να περάσω χειροκίνητα το update, γιατί δεν θέλω να ρισκάρω hard reset

Edited by bathan

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι δεν σου ηρθε πραγματικα... Αν θες να μην περάσεις κατι χειροκινητα άλλαξε απλα χωρα.. Βαλε Ελβετία, Γαλλία κτλ. Λογικα θα σου ερθει κατευθειαν.

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι δεν σου ηρθε πραγματικα... Αν θες να μην περάσεις κατι χειροκινητα άλλαξε απλα χωρα.. Βαλε Ελβετία, Γαλλία κτλ. Λογικα θα σου ερθει κατευθειαν.

 

Εβαλα Ολλανδία και Γαλλία αλλά τίποτε

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Όταν δημιουργούμε ένα νέο SMS, ζητάει πρώτα τους παραλήπτες και ΜΕΤΑ μας αφήνει να γράψουμε το κείμενο.

Αυτό το θεωρώ λάθος μιας και μπορεί από κεκτημένη ταχύτητα (κατά λάθος) να πατήσεις αποστολή προτού ολοκληρώσεις το μήνυμα.

 

Αλώστε, και στον υπολογιστή όταν γράφουμε mail, προτείνεται να γράφουμε πρώτα το κείμενο και αφού το ελέγξουμε ότι είναι σωστό, τότε να βάζουμε και τους παραλήπτες

 

Υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτό? Να γράφουμε δηλαδή πρώτα το κείμενο και μετά να βάζουμε τους παραλήπτες?

(Όπως κάνουν τα Samsung, τα Huawei κλπ)

Προσπαθώντας να βρω πλάγια λύση, δοκίμασα να εγκαταστήσω διάφορα εναλλακτικά προγράμματα αποστολής sms από το play store,

αλλά κανένα δεν κάνει αυτό που θέλω.

 

Αν έχετε κάποια λύση (ή πρόγραμμα τρίτου) παρακαλώ πείτε μου.

______________________________________________________

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο. ανακάλυψα το Chomp SMS το οποίο είναι customizable alternative του stock SMS app.

Κάνει αυτά που θέλω και πολλά άλλα...

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.p1.chompsms

Edited by Yoda
SMS
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Όταν δημιουργούμε ένα νέο SMS, ζητάει πρώτα τους παραλήπτες και ΜΕΤΑ μας αφήνει να γράψουμε το κείμενο.

Αυτό το θεωρώ λάθος μιας και μπορεί από κεκτημένη ταχύτητα (κατά λάθος) να πατήσεις αποστολή προτού ολοκληρώσεις το μήνυμα.

 

Αλώστε, και στον υπολογιστή όταν γράφουμε mail, προτείνεται να γράφουμε πρώτα το κείμενο και αφού το ελέγξουμε ότι είναι σωστό, τότε να βάζουμε και τους παραλήπτες

 

Υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτό? Να γράφουμε δηλαδή πρώτα το κείμενο και μετά να βάζουμε τους παραλήπτες?

(Όπως κάνουν τα Samsung, τα Huawei κλπ)

Προσπαθώντας να βρω πλάγια λύση, δοκίμασα να εγκαταστήσω διάφορα εναλλακτικά προγράμματα αποστολής sms από το play store,

αλλά κανένα δεν κάνει αυτό που θέλω.

 

Αν έχετε κάποια λύση (ή πρόγραμμα τρίτου) παρακαλώ πείτε μου.[/

 

Λάθος απάντηση!!! Παρακαλώ ας διαγραφή το μήνυμά μου.

Edited by Expendable
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Ενδιαφέρομαι για το κινητό, αλλά έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με τα Xiaomi: το proximity sensor, που πολλές φορές ανοίγει όταν μιλάς. Εννοείται ότι έχω προλάβει πολλές φορές φάσεις όπου έσωσα μειλ ή μνμ που θα έφευγε με αρλούμπες και σε τυχαίο παραλήπτη. Το RN8pro έχει σοβαρό πρόβλημα, αγόρασα το Poco F3 πριν λίγες ημέρες κι επεστράφη με συνοπτικές διαδικασίες παρότι είναι τούρμπο.

 

Ήθελα να ρωτήσω εδώ λοιπόν: ως τώρα έχουν αναφερθεί προβλήματα αισθητήρα στη διάρκεια της κλήσης με το συγκεκριμένο κινητό; Ευχαριστώ.

Edited by jonkyr
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις το είχα συνεχώς στο MiA1. Είχε πρόβλημα σε κάθε κλήση κυριολεκτικά.

Τόσο στο 9Τ που απέκτησα αμέσως μετά, όσο και στο Mi 10T Lite που έχω τώρα δε μου έχει συμβεί ούτε μία φορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Ενδιαφέρομαι για το κινητό, αλλά έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με τα Xiaomi: το proximity sensor, που πολλές φορές ανοίγει όταν μιλάς. Εννοείται ότι έχω προλάβει πολλές φορές φάσεις όπου έσωσα μειλ ή μνμ που θα έφευγε με αρλούμπες και σε τυχαίο παραλήπτη. Το RN8pro έχει σοβαρό πρόβλημα, αγόρασα το Poco F3 πριν λίγες ημέρες κι επεστράφη με συνοπτικές διαδικασίες παρότι είναι τούρμπο.

 

Ήθελα να ρωτήσω εδώ λοιπόν: ως τώρα έχουν αναφερθεί προβλήματα αισθητήρα στη διάρκεια της κλήσης με το συγκεκριμένο κινητό; Ευχαριστώ.

Για το συγκεκριμένο δεν γνωρίζω, όμως επειδή αναφέρθηκε το Redmi Note 8 Pro, έχω να πω ότι σε δύο συσκευές που υπάρχουν σε γνωστούς και φίλους και άλλη μία δική μου, δεν παρατηρήθηκε το παραμικρό πρόβλημα με τον αισθητήρα.

Σε note 7 το είχα παρατηρήσει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω guys.

 

p_k εσύ κι οι φίλοι σου ήσασταν μάλλον τυχεροί. Το πρόβλημα είναι well documented και ειλικρινά σας ζηλεύω. Αλλά οκ, εμπειρία ήταν και πέρασε. Το 8 pro ήταν της συζύγου και την έκραζα διότι "κάτι δεν κάνεις καλά". Ήρθε το Poco, το δούλεψα με χαρά και στην τρίτη μέρα ήθελα να το πετάξω από το μπαλκόνι.

 

Thanks για το feedback, guys.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εχετε κάνει κανένα speed test να δείτε τι ταχύτητες πιάνετε με το 5G?

 

Σήμερα έτρεξα ένα speedtest στη Νίκαια με 5G και τα αποτελέσματα ήταν... Απογοητευτικά? Απαράδεκτα? Δεν ξέρω...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη κέντρο που δοκιμασα 5g σε ενα σημειο μου εβγαλε 150mbs περιπου και αε ενα αλλο 680 mbs. Στη δεύτερη μετρηση καταναλωσε περιπου 1gb απο τα δεδομένα και δεν ξαναδοκιμασα ..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εχετε κάνει κανένα speed test να δείτε τι ταχύτητες πιάνετε με το 5G?

 

Σήμερα έτρεξα ένα speedtest στη Νίκαια με 5G και τα αποτελέσματα ήταν... Απογοητευτικά? Απαράδεκτα? Δεν ξέρω...

 

Δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα το δυκτιο και οι ταχύτητες. Ειδικά vodafone και wind...Στο ίδιο σημείο που κανείς την μέτρηση με 5g καντην και με 4g ....Θα δεις ότι στο 4g θα βγάλεις καλύτερες ταχύτητες.

Από του χρόνου ή προς τα τέλη του χρόνου ίσως να μιλάμε για κάτι καλύτερο από το σημερινό. Οι ίδιες οι εταιρείες δίνουν μεγάλο χρονικό διάστημα για να φτάσουν στο 100% οι προβλεπόμενες ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

...Στο ίδιο σημείο που κανείς την μέτρηση με 5g καντην και με 4g ....Θα δεις ότι στο 4g θα βγάλεις καλύτερες ταχύτητες.

Χεχε... Με πρόλαβες...

Hθελα να ποστάρω ότι το 5G δίνει 70Mbps, ενώ το 4G δίνει 190Mbps...

:)

Οπως και να 'χει πάντως, 4G ή 5G, το τηλέφωνο πιάνει σήμα καμπάνα όπου και να είμαι...

Ακόμη και στις "δύσκολες" περιοχές όπου με άλλα τηλέφωνα δεν έχω σήμα, με το Μ10 δεν έχω ξεμείνει ποτέ.

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος...

Και κάτι μαμίσια προγράμματα τα οποία ήταν "για πολλές κλωτσιές" τα αντικατέστησα με άλλα αντίστοιχα από το store

και το τηλεφωνάκι "πετάει"...

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μου δώθηκε μια λίστα με κινητά απο τη δουλειά μου για να επιλέξω επαγγελματικό κινητό (απο αναβάθμιση vodafone) και διάλεξα αυτό.

 

Σκέφτομαι να βάλω και τη προσωπική μου SIM μέσα και να το εχω και για τη δουλειά και για προσωπική χρήση.

 

Της εργασίας μου είναι VODA και η δικιά μου cosmote.

 

Εχω τις παρακάτω ερωτήσεις :

 

Για να εχω 5g πρέπει να αλλάξω τις υπάρχουσες κάρτες sim που εχω?Είναι το 1ο μου τηλ 5g...

Οταν θα εχω το κινητό σε 5G, δε θα λειτουργει η δεύτερη κάρτα??? Πως το ξεπερνάμε αυτό?

Την ηχογράφηση κλήσης την εχει αφαιρέσει η xiaomi ? κ απο πότε?

VoLTE κ VoWIFI λειτουργούν κανονικά με το τηλ?

Αξίζει να ξεκλειδώσω BL και να βάλω την xiaomi.eu? θα λειτουργούν οι εφαρμογές τραπεζών κτλπ?

Edited by casabel
Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μου δώθηκε μια λίστα με κινητά απο τη δουλειά μου για να επιλέξω επαγγελματικό κινητό (απο αναβάθμιση vodafone) και διάλεξα αυτό.

 

Σκέφτομαι να βάλω και τη προσωπική μου SIM μέσα και να το εχω και για τη δουλειά και για προσωπική χρήση.

 

Της εργασίας μου είναι VODA και η δικιά μου cosmote.

 

Εχω τις παρακάτω ερωτήσεις :

 

Για να εχω 5g πρέπει να αλλάξω τις υπάρχουσες κάρτες sim που εχω?Είναι το 1ο μου τηλ 5g...

Οταν θα εχω το κινητό σε 5G, δε θα λειτουργει η δεύτερη κάρτα??? Πως το ξεπερνάμε αυτό?

Την ηχογράφηση κλήσης την εχει αφαιρέσει η xiaomi ? κ απο πότε?

VoLTE κ VoWIFI λειτουργούν κανονικά με το τηλ?

Αξίζει να ξεκλειδώσω BL και να βάλω την xiaomi.eu? θα λειτουργούν οι εφαρμογές τραπεζών κτλπ?

Ποιο είναι το μοντέλο κινητού δεν αναφέρεις φίλε μου.

Edit. OK. Mi 10 T Lite.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μου δώθηκε μια λίστα με κινητά απο τη δουλειά μου για να επιλέξω επαγγελματικό κινητό (απο αναβάθμιση vodafone) και διάλεξα αυτό.

 

Σκέφτομαι να βάλω και τη προσωπική μου SIM μέσα και να το εχω και για τη δουλειά και για προσωπική χρήση.

 

Της εργασίας μου είναι VODA και η δικιά μου cosmote.

 

Εχω τις παρακάτω ερωτήσεις :

 

Για να εχω 5g πρέπει να αλλάξω τις υπάρχουσες κάρτες sim που εχω?Είναι το 1ο μου τηλ 5g...

Οταν θα εχω το κινητό σε 5G, δε θα λειτουργει η δεύτερη κάρτα??? Πως το ξεπερνάμε αυτό?

Την ηχογράφηση κλήσης την εχει αφαιρέσει η xiaomi ? κ απο πότε?

VoLTE κ VoWIFI λειτουργούν κανονικά με το τηλ?

Αξίζει να ξεκλειδώσω BL και να βάλω την xiaomi.eu? θα λειτουργούν οι εφαρμογές τραπεζών κτλπ?

 

Καλησπέρα.

Κάρτες δεν χρειάζεται να αλλάξεις. Για την vodafone δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο από το να βάλεις την συσκευή από τις ρυθμίσεις στο δυκτιο 5G.... Βέβαια η κάλυψη της ακόμα είναι σε αρχικό στάδιο ...και σε περιοχές αλλά και σε ταχύτητα.

Για την cosmote δεν γνωρίζω τι κινήσεις πρέπει να κάνεις για να σου βγάζει 5G....

Αλλά αν η μία κάρτα συνδεθεί σε δυκτιο 5G η άλλη θα είναι σε 4G....

Η συσκευή είναι dual stand by....που σημαίνει όταν μιλάς στην μια κάρτα η άλλη θα μπαίνει σε standby .

Η ηχογράφηση κλήσης γενικώς βγαίνει εκτός στις νέες συσκευές και ενημερώσεις.

VoLTE και VoWifi δουλεύουν κανονικά στην vodafone.

Εφόσον θα σου έρθει η συσκευή από ελληνική εταιρεία δεν χρειάζεται να πειράξεις την ρομ και να ξεκλειδώσεις. Η EU θα είναι ή Global. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στην λειτουργία της.

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια μεχρι και σημερα που μιλαμε και με την τελευταια αναβαθμιση που εβγαλαν για το τηλ... υποστηριζει πλεον και στις 2 καρτες συγχρονως 5g?? με cosmote...ρωταω γιατι με το redmi note 9t 5g που εχω απο την αρχη ειχε και στις 2 sim 5g...Και επειδη ηθελα να παρω και το mi 10 t lite 5g...μπορει καποιος να μου το πει σιγουρα αν υποστηριζει και στις 2 σιμ 5g??με cosmote...Απο εσας που εχετε την συσκευη ας απανησει καποιος..
Link to comment
Share on other sites

Εχω το μοντελο που φοραει eea rom. αμα ξεκλειδωσω μεσω miflash μπορω να περασω τη global 12.5;

ναι μπορεις κανονικα.....ξερεις να απαντησεις στο προηγουμενο ποστ σχετικα με 5g και στις 2 καρτες σιμ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...