Jump to content

Xiaomi Mi 10Τ Lite 5G


TIM-RANGER
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω αυτή την στιγμή 2 σιμ, μία CU και μία Q στο κινητό μου Mi 10t lite. Και οι δύο δουλεύουν μια χαρά και ακούγεται ο συνομιλητής μου δυνατά και καθαρά. Ειδικά στην CU που δουλεύει με VoLTE-VoWifi ο ήχος είναι πεντακάθαρος και η κλήση γίνεται αστραπιαία. Εσύ με ποιά εταιρεία το δουλεύεις;

 

Με vodafone είμαι, όχι cu βέβαια. τι να πω, θα προσπαθήσω να το ενεργοποιήσω πάλι να δω τι γίνεται. Έπρεπε να βάλεις και την εφαρμογή της vodafone για wifi calling?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά έπρεπε να κάνω disable το VoWifi carrier check για να έχω επιλογή στο μενού κλήσεις WiFi αν θα συνδέεται κατά προτεραιότητα σε δίκτυο κινητής (VoLTE) ή σε WiFi calling. Αλλιώς επέλεγε να με συνδέει σε VoLTE ακόμα και με το WiFi ενεργό και μόνο αν δεν είχα σήμα 4G ή αν έβαζα λειτουργία πτήσης και άνοιγα το WiFi ειχα κλήσεις μέσω WiFi.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά έπρεπε να κάνω disable το VoWifi carrier check για να έχω επιλογή στο μενού κλήσεις WiFi αν θα συνδέεται κατά προτεραιότητα σε δίκτυο κινητής (VoLTE) ή σε WiFi calling. Αλλιώς επέλεγε να με συνδέει σε VoLTE ακόμα και με το WiFi ενεργό και μόνο αν δεν είχα σήμα 4G ή αν έβαζα λειτουργία πτήσης και άνοιγα το WiFi ειχα κλήσεις μέσω WiFi.

 

Μπορείς να δείξεις κάποιο σκρηνσοτ με τις ρυθμίσεις; Εμένα έχει επιλογή στο μενού της κάρτας "Πραγματοποιήστε κλήσεις μέσω Wi-Fi" παρότι δεν απενεργοποίησα το VoWifi carrier check. Εκτός αν εννοείς καποιο άλλο μενού.

 

Εν τω μεταξύ στις οδηγίες της vodafone αναφέρει οτι η ρύθμιση βρίσκεται στο μενου του dialer. Εγώ δεν το βρίσκω εκεί

Link to comment
Share on other sites

Με το wifi calling της vodafone σας έκανε κάνα πρόβλημα στις κλήσεις; Όταν καλούσε κάποιος να μην τον εμφάνιζε στην οθόνη; Εμένα ακουγόταν ο ήχος κλήσεις αλλά δεν εμφάνιζε καθόλου ποιος καλούσε ούτε την επιλογή να απαντήσω ή να απορρίψω την κλήση!!!! Μόλις αφαίρεσα την εφαρμογή δούλεψε κανονικά!!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο μενού κάρτες σιμ και κινητά δίκτυα επιλέγεις την κάρτα της Vodafone και σου βγάζει το παρακάτω:

https://drive.google.com/file/d/11QvoW21Rv8hfRqOgMTnhVgH_MJXVV6HM/view?usp=drivesdk

Στον dialer πληκτρολογείς την εντολή για ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση του VoLTE/VoWifi carrier check. Η τελευταία επιλογή που φαίνεται στο screenshot για το πότε θα ενεργοποιηθεί το VoWifi γίνεται ορατή μόνο με την απενεργοποίηση του carrier check. Δεν έχει εκεί κάποιο άλλο μενού. Οι εικόνες που δείχνουν στο σάιτ της Vodafone είναι από άλλο μοντέλο κινητού οπότε δεν ισχύει 100%.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Στο μενού κάρτες σιμ και κινητά δίκτυα επιλέγεις την κάρτα της Vodafone και σου βγάζει το παρακάτω:

https://drive.google.com/file/d/11QvoW21Rv8hfRqOgMTnhVgH_MJXVV6HM/view?usp=drivesdk

Στον dialer πληκτρολογείς την εντολή για ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση του VoLTE/VoWifi carrier check. Η τελευταία επιλογή που φαίνεται στο screenshot για το πότε θα ενεργοποιηθεί το VoWifi γίνεται ορατή μόνο με την απενεργοποίηση του carrier check. Δεν έχει εκεί κάποιο άλλο μενού. Οι εικόνες που δείχνουν στο σάιτ της Vodafone είναι από άλλο μοντέλο κινητού οπότε δεν ισχύει 100%.

 

Σε ευχαριστώ φίλε, θα παίξω λίγο με τις ρυθμίσεις να δω τι θα κάνει καλύτερη δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Με το wifi calling της vodafone σας έκανε κάνα πρόβλημα στις κλήσεις; Όταν καλούσε κάποιος να μην τον εμφάνιζε στην οθόνη; Εμένα ακουγόταν ο ήχος κλήσεις αλλά δεν εμφάνιζε καθόλου ποιος καλούσε ούτε την επιλογή να απαντήσω ή να απορρίψω την κλήση!!!! Μόλις αφαίρεσα την εφαρμογή δούλεψε κανονικά!!!!

 

Η εφαρμογή WiFi calling είχε προβλήματα λειτουργίας από πέρσι σε συσκευές με Android 10 ενώ και από αναβαθμίσεις φαίνεται να την έχουν αφήσει στο έλεος του Θεού. Προφανώς επικεντρώθηκαν στο να υποστηρίξουν απευθείας όσο πιο πολλά πρόσφατα μοντέλα μπορούν αφού άλλωστε η πλειοψηφία των καταναλωτών αλλάζει κάθε 1,5-2 χρόνια συσκευή.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Όταν με καλεί κάποιος και είτε μιλάω είτε είναι κλειστό το τηλέφωνο, δε μου έρχεται ποτέ SMS ότι έχασα μια κλήση από τον τάδε. Ποια ρύθμιση πρέπει να αλλάξω;
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα σήμερα, εντυπώσεις σύντομα

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από 2 μέρες χρήσης οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές

Πήρα το 6/128 σε μπλέ (Atlantic Blue) που είναι πολύ ωραίο

Είναι γρήγορο, σίγουρα όχι σούπερ ουάου, αν και στο gsmarena λένε πως ο 750G σε κάποια τεστ ξεπέρασε τον μεγαλύτερο 765

 

Η χρήση που κάνω σε όλα τα κινητά μου είναι πολύ ομιλία με bt (λόγω δουλειάς), internet, social και μουσική

Παιχνίδια δεν παίζω οπότε δεν δοκίμασα το turbo game mode

 

Η οθόνη του δεν είναι στα επίπεδα των oled αλλά είναι πολύ καλή, το Smart AdaptiveSync κάνει πολύ καλή δουλειά

Το μέγεθος είναι μεγάλο, όχι τραγικά οπότε συνηθίζεται εύκολα. Το βάρος του είναι επίσης OK

 

Η μπαταρία είναι πολύ καλή, με βαριά χρήση προβλέπω να κρατάει 2 μέρες.

Είμαι ακόμη στην 1η φόρτιση οπότε θα περιμένω να κάνει 4-5 κύκλους για να "στρώσει"

Φορτίζει πολύ γρήγορα, από 10% πήγε στο 100% μέσα σε 50 λεπτά

 

Notification led έχει μια ψείρα αλλά φαίνεται μια χαρά

 

To MIUI και το Android 10 τρώνε αρκετή μνήμη, από τα 6 GB RAM μένουν ελεύθερα ~3 GB

Ενα μικρό φάουλ εδώ γιατί θα μπορούσε σαν νέο entry να τρέχει κατευθείαν Android 11, δεν πειράζει θα περιμένουμε :)

 

Η κάμερα είναι καλή με πολλά κόλπα, δεν με πολυενδιαφέρει όμως γιατί δεν έχω τρελές απαιτήσεις

Η θήκη που έχει μαζί είναι πολύ στιβαρή αλλά ψιλογλιστράει οπότε θέλει προσοχή, το λεπτό τζαμάκι που φοράει είναι μια χαρά

Gorilla Glass μπροστά και πίσω αλλά ας προσέχουμε ;)

 

Το 5G δεν το δοκίμασα πολύ για την ώρα, είδα ταχύτητα μέχρι 5 ΜΒ/sec

 

Σίγουρα αξίζει τα λεφτά του, περισσότερα σε λίγο καιρό

Edited by bathan

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις (viber, messanger, yahoo κλπ) παρά μόνο όταν ξεκλειδώσω το τηλέφωνο. Γνωρίζει κανείς αν πρέπει κάτι να κάνω στις ρυθμίσεις;
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις (viber, messanger, yahoo κλπ) παρά μόνο όταν ξεκλειδώσω το τηλέφωνο. Γνωρίζει κανείς αν πρέπει κάτι να κάνω στις ρυθμίσεις;

 

Πας Ρυθμίσεις...Μπαταρία και απόδοση.... Εξοικονόμηση ενέργειας ....και σου βγάζει την λίστα με τις εφαρμογές σου. Πατάς πάνω σε μια εφαρμογή και επιλέγεις αυτό που σου χρειάζεται. Για να μην κλείνουν οι εφαρμογές όταν σβήνει η οθόνη επέλεξε "Χωρίς περιορισμούς"

Link to comment
Share on other sites

Πας Ρυθμίσεις...Μπαταρία και απόδοση.... Εξοικονόμηση ενέργειας ....και σου βγάζει την λίστα με τις εφαρμογές σου. Πατάς πάνω σε μια εφαρμογή και επιλέγεις αυτό που σου χρειάζεται. Για να μην κλείνουν οι εφαρμογές όταν σβήνει η οθόνη επέλεξε "Χωρίς περιορισμούς"

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το τηλέφωνο εδώ και μία εβδομάδα. είμαι ευχαριστημένος αλλά έχω μία απορία. Έχω βάλει ένα live desktop με κάτι koi ψάρια και όποτε το τηλέφωνο κάνει επανεκκίνηση πρέπει να το ξαναεπιλεξω. Έχω βγάλει τη βελτίωση της μπαταρίας και έβαλα autostart αλλά τίποτα

 

Στάλθηκε από το M2007J17G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά νέος κάτοχος ..το ψάχνω ακόμα...καμία gcam που να αξίζει?
Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να του βάλεις gcam. Πιστεύω η κάμερα του είναι υπερπληρης

 

Στάλθηκε από το S60 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που το ανοίγω μου βγάζει το μήνυμα "Επανενεργοποίηση "συγχρονισμός ιστορικού" και δεν μπορώ να βρω από που να το σταματήσω

Καμιά ιδέα ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

εχω το τηλέφωνο περίπου 2 εβδομάδες και αντιμετωπίζω το εξής προβλημα

όταν μιλάω σχεδον πάντα χάνεται η επαφή με την άλλη πλευρά για καποια δευτερόλεπτα (σαν να κάνεις mute) χωρίς να κλείνει η γραμμή και μετα επανέρχεται

το παραπάνω συμβαίνει ως εξής η δεν θα ακούω τον άλλο η δεν θα με ακούει, δεν γινεται ταυτόχρονα και στους δυο

 

εχεις κανεις το ιδιο προβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με 4G, 4G+ ή 3G

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι στην δική μου συσκευή έχει κάνει στιγμιαία παύση (να μην ακούω ή να μην με ακούνε) για 2-3 δευτερόλεπτα σε εναλλαγή κλήσης από 4G σε 3G με την Vodafone αλλά μετά συνεχιζόταν η κλήση κανονικά. Τους δύο μήνες σχεδόν που έχω την συσκευή το έχει κάνει 2 φορές. Αντίθετα, σε μετάβαση από VoLTE σε VoWifi πάλι με την Vodafone η κλήση γίνεται απρόσκοπτα. Για την Cosmote που έχω για 2η κάρτα δεν έχω παρατηρήσει κάτι, άλλωστε δεν έχω κάνει πάνω από 5-6 κλήσεις με αυτήν.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως εμένα το κανει σχεδον σε ολες τις κλήσεις που ξεπερνούν τα δυο λεπτά και δεν ειναι θέμα σήματος

επισης ρώτησα δυο φίλους που έχουν ο ενας redmi note 9s και ο άλλος redmi note 8t και έχουν και αυτοί προβλημα ,μένουμε σε διαφορετικές περιοχές και δεν εχουμε τους ίδιους παροχους

απλα απογοήτευση από το τηλέφωνο για αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως εμένα το κανει σχεδον σε ολες τις κλήσεις που ξεπερνούν τα δυο λεπτά και δεν ειναι θέμα σήματος

επισης ρώτησα δυο φίλους που έχουν ο ενας redmi note 9s και ο άλλος redmi note 8t και έχουν και αυτοί προβλημα ,μένουμε σε διαφορετικές περιοχές και δεν εχουμε τους ίδιους παροχους

απλα απογοήτευση από το τηλέφωνο για αυτό το θέμα

 

Δοκίμασε να κάνεις κλήση πάνω από τον χρόνο που σου εμφανίζεται το πρόβλημα με ανοιχτή ακρόαση ή με Bluetooth...να μην έχεις επαφή με την συσκευή. Μπορείς να έχεις και συνεχώς ενεργοποιημένη την οθόνη για να βλέπεις τις αντιδράσεις της.

Εναλλακτικά άλλαξε μια κάρτα σιμ...Κάνουν κάτι τρελά η πιο παλιές κάρτες (διετίας και πίσω) στις καινούργιες συσκευές. Μου έχει τύχει σε καινούργια συσκευή (όχι την συγκεκριμένη ) να δέχομαι κλήσεις από σταθερά αλλά όχι από κινητά!!!! Μετά από πολύ ψάξιμο καταλήξαμε στην αλλαγή της σιμ....και λύθηκε το πρόβλημα.

Άσχετο βέβαια με το δικό σου πρόβλημα....αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...