Jump to content

iPhone 12


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

swipe εχει σε ελληνικο πληκτρολογιο?Επισης οταν παταω το μικροφωνο στο πληκτρολογιο δεν μπορω να του υπαγορευσω και να γραφει οπως εκανα στο android ,τι κανω λαθοσ?

 

Στο πληκτρολόγιο της Apple :

Swipe μόνο για αγγλικά.

Υπαγορευση φωνής για αγγλικά και ελληνικά.

Για Υπαγορευση φωνής στα ελληνικά, ενεργοποίηση Υπαγορευσης μέσα στις ρυθμίσεις των πληκτρολογίων και επιλογή των γλωσσών Υπαγορευσης.

 

Στο πληκτρολόγιο SwiftKey :

Swipe για αγγλικά και ελληνικά.

Υπαγορευση φωνής μόνο αγγλικά.

Και τα δύο θέλουν ενεργοποίηση από τις ρυθμίσεις του SwiftKey,έχει τους κατάλληλος διακόπτες.

 

Επίσης ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις - χρόνος επί της οθόνης -περιορισμοι περιεχόμενου - αναγνώριση φωνής και μικρόφωνο,πρέπει να ειναι στο "ναι".

Edited by Tsarli
Link to comment
Share on other sites

Για Υπαγορευση φωνής στα ελληνικά,θελει την γλώσσα της συσκευής στα ελληνικά,

Δεν ισχύει, με άλλη γλώσσα κανονικά λειτουργεί η υπαγόρευση

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Μπορείτε παρακαλώ να μου προτείνετε μια εφαρμογή ώστε να κατεβάζω μουσική από y.tube στο iPhone?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Μπορείτε παρακαλώ να μου προτείνετε μια εφαρμογή ώστε να κατεβάζω μουσική από y.tube στο iPhone?

 

Κανείς αντιγραφή τα link σε κάποιες σελίδες που έχει στο Google

Κατεβάζεις αυτά που θέλεις όλα στον υπολογιστή δηλαδή

Μετά με το iTunes τα περνάς στην συσκευή σου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κανείς αντιγραφή τα link σε κάποιες σελίδες που έχει στο Google

Κατεβάζεις αυτά που θέλεις όλα στον υπολογιστή δηλαδή

Μετά με το iTunes τα περνάς στην συσκευή σου

 

Οκ ευχαριστώ , η κλασσικη χρονοβόρα διαδικασία..Έλεγα μήπως υπάρχει κάτι να στα κατεβάζει στο κινητό κατευθείαν χωρίς να χρειάζεται να κανείς όλο αυτό

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ , η κλασσικη χρονοβόρα διαδικασία..Έλεγα μήπως υπάρχει κάτι να στα κατεβάζει στο κινητό κατευθείαν χωρίς να χρειάζεται να κανείς όλο αυτό

 

Μα γι αυτό είναι δύσκολο για να αγοράζεις κομμάτια από το iTunes, Spotify και πάει λέγοντας

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Όταν ανοιγω ενα παλιο sms ανεβαίνει πάνω στη λίστα και κατεβαίνουν τα πρόσφατα, πως βάζω να φαίνονται τα sms ανάλογα με την ημερομηνία? δεν το βρηκα στις ρυθμίσεις
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Όταν ανοιγω ενα παλιο sms ανεβαίνει πάνω στη λίστα και κατεβαίνουν τα πρόσφατα, πως βάζω να φαίνονται τα sms ανάλογα με την ημερομηνία? δεν το βρηκα στις ρυθμίσεις

 

Δεν γίνεται αυτό σε φυσιολογικές συνθήκες

Κάτι συμβαίνει με την συσκευή σου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Όταν ανοιγω ενα παλιο sms ανεβαίνει πάνω στη λίστα και κατεβαίνουν τα πρόσφατα, πως βάζω να φαίνονται τα sms ανάλογα με την ημερομηνία? δεν το βρηκα στις ρυθμίσεις

 

 

Αυτό το είχα πάθει με την μεταφορά SMS από Android. Μου το εκανε για 1 - 2 μέρες και μετά σταμάτησε ως δια μαγείας. Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είχα πάθει με την μεταφορά SMS από Android. Μου το εκανε για 1 - 2 μέρες και μετά σταμάτησε ως δια μαγείας. Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μόνο προβλήματα δημιουργούν κάτι τέτοια

Να τα αποφεύγετε όσο μπορείτε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως. Αν θέλει κανείς να κρατήσει ιστορικό των SMS, καλύτερα export σε ένα xml.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Ναι εκανα μεταφορα απο android με εφαρμογη απο το παλιο μου android. Παιδια πολύ σπαστικο δεν ξερω τι να κανω. Τωρα η πατατα εγινε βεβαια αλλα αν βρει κανεις κατι ας το πει.. ευχαριστω ολους
Link to comment
Share on other sites

Ναι εκανα μεταφορα απο android με εφαρμογη απο το παλιο μου android. Παιδια πολύ σπαστικο δεν ξερω τι να κανω. Τωρα η πατατα εγινε βεβαια αλλα αν βρει κανεις κατι ας το πει.. ευχαριστω ολους

 

Σβήσε όλα τα μηνύματα και μια χαρά θα είσαι μετά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις! Και κάτι ακόμα. Μπορώ να συνδέσω το τηλ με τον υπολογιστή μέσω bluetooth και να μεταφέρω φωτο απο το τηλ στον υπολογιστή και τραγούδια απο το pc στο iphone παλι μεσω bluetooth η μονο μεσω καλωδίου γίνονται αυτές οι δουλειες?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις! Και κάτι ακόμα. Μπορώ να συνδέσω το τηλ με τον υπολογιστή μέσω bluetooth και να μεταφέρω φωτο απο το τηλ στον υπολογιστή και τραγούδια απο το pc στο iphone παλι μεσω bluetooth η μονο μεσω καλωδίου γίνονται αυτές οι δουλειες?

 

Αυτά γίνονται μόνο μέσω itunes. Δεν βλέπω να έχεις μπει ακόμα στην φιλοσοφία του ios. Κάνε ένα κόπο στο google και δες μερικά how to videάκια που θα σε βοηθήσουν να κατανοήσεις τον τρόπο λειτουργίας του iphone...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις! Και κάτι ακόμα. Μπορώ να συνδέσω το τηλ με τον υπολογιστή μέσω bluetooth και να μεταφέρω φωτο απο το τηλ στον υπολογιστή και τραγούδια απο το pc στο iphone παλι μεσω bluetooth η μονο μεσω καλωδίου γίνονται αυτές οι δουλειες?

Φωτογραφίες δεν γίνεται, τραγούδια/βίντεο μπορείς να μεταφέρεις στο VLC ασύρματα (όχι με bluetooth), με τον server που έχει η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις! Και κάτι ακόμα. Μπορώ να συνδέσω το τηλ με τον υπολογιστή μέσω bluetooth και να μεταφέρω φωτο απο το τηλ στον υπολογιστή και τραγούδια απο το pc στο iphone παλι μεσω bluetooth η μονο μεσω καλωδίου γίνονται αυτές οι δουλειες?

 

Με Bluetooth γενικά δεν μπορείς να μεταφέρεις τίποτα

 

Μπορείς όμως ασύρματα με WiFi με το iTunes

Αλλά και με το καλώδιο. Δεν είναι κόπος

 

Οπωσ σου ανέφερε ο από πάνω ψάξε λίγο γιατί υπάρχει μια διαφορετική φιλοσοφία σε σχέση με αυτό που έχεις στο μυαλό σου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο PC σου να υπάρχει και το 3utools ως εναλλακτικό του itunes.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Όντως ακόμα δεν εχω μπει μαλλον στο νοημα του ios αλλα που θα μου πάει.. παντως σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες καλημέρα, έχετε παρατηρήσει χειρότερη τη μπαταρία μετά την τελευταία αναβάθμιση? Τελειώνει πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με πριν

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εξαρτάται από τη συσκευή.

Στο 11Pro και στο XR που υπάρχουν στο σπίτι, δεν παρατήρησα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά.

 

Στο 7αρι της μάνας μου που έχει κυριολεκτικά 5 εφαρμογές μέσα και χρήση αστεία, η μπαταρία φεύγει σαν τρελη, παρά τα απανωτά force restart που της έκανα...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μαλλον εξαρτάται από τη συσκευή...

 

Πιθανό, αλλά θεωρώντας δεδομένο ότι μιλάμε για τη συσκευή του τίτλου, δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα με τη μπαταρία μετά τη τελευταία αναβαθμιση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά αγόρασα προχθές το iPhone 12 και η οθόνη του μου δίνει την εντύπωση ότι είναι λίγο πιο θερμή απ το συνηθισμένο, ειδικά με λευκό φόντο γίνετε εύκολα αντιληπτό αυτό που λέω καθώς το λευκό προβάλεται με μια ‘εσανσ’ κιτρινίλας και δεν είναι κατάλευκο.Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο εσείς η μόνο εγώ έχω το θέμα;

 

Υ.Γ Το TrueTone το έχω απενεργοποιημένο, αν το ανοίξω η κατασταση χειροτερεύει ακόμη περισσότερο καθώς κάνει την οθόνη ακόμη πιο θερμή.

Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 12
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...