Jump to content

iPhone 12


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να ρωτησω κατι για την esim , αν θελω να κανω φορματ γιατι κατι στραβωσε στη συσκευη κοκ, θα πρεπει να ξαναπαρω καινουρια?

 

FAQ ΕΔΩ https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/esim.html

 

Κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στην eSIM συμβατή συσκευή μου. Παραμένει ενεργοποιημένο το eSIM προφίλ μου;

-------Εφόσον δεν το έχεις διαγράψει, ναι, παραμένει φορτωμένο και ενεργοποιημένο κανονικά.

 

Η eSIM συμβατή συσκευή μου δεν λειτουργεί (DOA) ή χρειάζεται service. Τι κάνω με τη συσκευή αλλά και με το eSIM profile που είναι φορτωμένο;

-------Εφόσον η eSIM συσκευή έχει αγοραστεί από κατάστημα COSMOTE, ΓΕΡΜΑΝΟΣ ή συνεργαζόμενο δίκτυο, θα πρέπει να απευθυνθείς σε ένα από αυτά προκειμένου να γίνει αλλαγή της συσκευής. Επίσης, στο κατάστημα θα πρέπει να πραγματοποιηθεί αλλαγή από eSIM σε eSIM και, εφόσον το νέο eSIM profile έχει καταχωρηθεί στο σύστημα, να φορτωθεί και να ενεργοποιηθεί στην νέα eSIM συσκευή. Αν η νέα συσκευή δεν είναι eSIM συμβατή, μια κλασική κάρτα SIM θα χρησιμοποιηθεί. Η αλλαγή eSIM σε περίπτωση DOA και service εντός εγγύησης είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Ή μπαταρία του γενικά πως σας φαίνεται?? Διαβάζω τελευταία όλο και πιο αρνητικά σχόλια και είναι κάτι που με προβληματίζει
Link to comment
Share on other sites

FAQ ΕΔΩ https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/esim.html

 

Κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στην eSIM συμβατή συσκευή μου. Παραμένει ενεργοποιημένο το eSIM προφίλ μου;

-------Εφόσον δεν το έχεις διαγράψει, ναι, παραμένει φορτωμένο και ενεργοποιημένο κανονικά.

 

Η eSIM συμβατή συσκευή μου δεν λειτουργεί (DOA) ή χρειάζεται service. Τι κάνω με τη συσκευή αλλά και με το eSIM profile που είναι φορτωμένο;

-------Εφόσον η eSIM συσκευή έχει αγοραστεί από κατάστημα COSMOTE, ΓΕΡΜΑΝΟΣ ή συνεργαζόμενο δίκτυο, θα πρέπει να απευθυνθείς σε ένα από αυτά προκειμένου να γίνει αλλαγή της συσκευής. Επίσης, στο κατάστημα θα πρέπει να πραγματοποιηθεί αλλαγή από eSIM σε eSIM και, εφόσον το νέο eSIM profile έχει καταχωρηθεί στο σύστημα, να φορτωθεί και να ενεργοποιηθεί στην νέα eSIM συσκευή. Αν η νέα συσκευή δεν είναι eSIM συμβατή, μια κλασική κάρτα SIM θα χρησιμοποιηθεί. Η αλλαγή eSIM σε περίπτωση DOA και service εντός εγγύησης είναι δωρεάν.

 

σε ευχαριστω, να εισαι καλα!

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Ή μπαταρία του γενικά πως σας φαίνεται?? Διαβάζω τελευταία όλο και πιο αρνητικά σχόλια και είναι κάτι που με προβληματίζει

 

 

Για το απλό 12. Σε WiFi βγάζει 8+ ώρες οθόνη με διάφορες λειτουργίες (browsing, Facebook, YouTube και λίγο παιχνίδι). Έξω σε 4-5G βγάλε μια-μιάμιση ώρα. Με χρήση φωτογραφικής βγάλε περισσότερο.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Για το απλό 12. Σε WiFi βγάζει 8+ ώρες οθόνη με διάφορες λειτουργίες (browsing, Facebook, YouTube και λίγο παιχνίδι). Έξω σε 4-5G βγάλε μια-μιάμιση ώρα. Με χρήση φωτογραφικής βγάλε περισσότερο.

 

Δηλαδή μια νορμάλ χρήση βγάζει 6 ώρες οθόνη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

(να ρωτησω κατι για την esim , αν θελω να κανω φορματ γιατι κατι στραβωσε στη συσκευη κοκ, θα πρεπει να ξαναπαρω καινουρια? )Ναι ξανά η διαδικασία από την αρχή και πληρωμή φυσικά . Υπόψιν με esim και δεύτερη κάρτα δεν υποστηρίζει 5g
Link to comment
Share on other sites

H esim δεν διαγράφεται από το τηλέφωνο ούτε με restore, οπότε δεν φοβάσαι τίποτα.

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απο το amazon

 

(1) how long is the warranty period? (2)can i have my iphone repaired free of charge by apple in finland during warranty period after buying here?

Answer:The warranty period is for one year and the apple warranty is global so you can repair your product free of cost if there is any manufacturing defect in the mobile bit they might ask you for the invoice you get when this item gets delivered to you.

 

δεν εχουνε πλεον 2 ετη εγγυηση;:(

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
απο το amazon

 

(1) how long is the warranty period? (2)can i have my iphone repaired free of charge by apple in finland during warranty period after buying here?

Answer:The warranty period is for one year and the apple warranty is global so you can repair your product free of cost if there is any manufacturing defect in the mobile bit they might ask you for the invoice you get when this item gets delivered to you.

 

δεν εχουνε πλεον 2 ετη εγγυηση;:(

 

Αυτό ϊσχυε πάντα, απλά λόγω νομοθεσίας το δεύτερο χρόνο της εγγύησης είναι υποχρεωμένα να σου τον παρέχουν τα καταστήματα πώλησης και αυτό ισχύει για τις ελληνικές συσκευές επίσημης εισαγωγής που συνοδεύονται από απόδειξη λιανικής και όχι τιμολόγιο..

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

απο το amazon

 

(1) how long is the warranty period? (2)can i have my iphone repaired free of charge by apple in finland during warranty period after buying here?

Answer:The warranty period is for one year and the apple warranty is global so you can repair your product free of cost if there is any manufacturing defect in the mobile bit they might ask you for the invoice you get when this item gets delivered to you.

 

δεν εχουνε πλεον 2 ετη εγγυηση;:(

 

 

5f2603807e7cea3fd50339dae61bcc18.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα,ειναι σε ποιον θα πεσεις αν την χρειαστεις..νομιζα οτι απο αμαζον ειναι 2ετη και με τιμολογιο,ετσι νομιζω ειχα διαβασει εδω...:confused:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καταλαβα,ειναι σε ποιον θα πεσεις αν την χρειαστεις..νομιζα οτι απο αμαζον ειναι 2ετη και με τιμολογιο,ετσι νομιζω ειχα διαβασει εδω...:confused:

 

Αν έχεις συσκευή αγορασμένη από Amazon ευρωπαϊκό, σου παρέχει δυο έτη εγγύησης το Amazon αλλά αυτό μόνο αν είσαι ο ίδιος ο αγοραστής, δεν μπορεί άλλος να κάνει claim την εγγύηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ιδέα γιατί το amazon.de ενώ το έχει στο στοκ αργεί τόσο πολύ να το αποστείλει;

 

Παραγγελία στις 24 Ιανουαρίου και γράφει παράδοση 12 Φεβρουαρίου και μάλιστα όλα αυτά με την γρήγορη αποστολή.

 

Έχω ψωνίσει πολλές φορές από το amazon της Γερμανίας και όταν επιλέγω την γρήγορη αποστολή σε τρεις-τέσσερις μέρες είναι στην Ελλάδα τα προϊόντα. Τώρα αργούν πάρα πολύ να τα αποστείλουν ενώ φαίνεται ότι είναι στο στοκ.

 

Το έχει παραγγείλει κανένας από εκεί;

Edited by CPR
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει γενικότερο πρόβλημα τελευταία με τις αποστολές από όλα τα Amazon, λόγο αυξημένου φόρτου αποστολών.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια καλησπέρα. Σε τί τιμή βρίσκετε το 12αρι στο amazon?

 

Στην ίδια τιμή που θα το βρεις αν κοιτάξεις κι εσύ. Εκτός και αν ρωτάς κάτι διαφορετικό που δεν έχω καταλάβει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Άφησα το κινητό χθες το βράδυ στις 12.00 με μπαταρία 53% και το βρήκα σήμερα στο 35. Τι γίνεται; Γιατί τόση κατανάλωση overnight? Ξέρει κανένας τι να κάνω;

 

Το έχω ούτε μήνα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Άφησα το κινητό χθες το βράδυ στις 12.00 με μπαταρία 53% και το βρήκα σήμερα στο 35. Τι γίνεται; Γιατί τόση κατανάλωση overnight? Ξέρει κανένας τι να κάνω;

 

Το έχω ούτε μήνα

 

Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο

Κάποια εφαρμογή

Κακό σήμα

Κάποια υπηρεσία συστήματος να κόλλησε

Κακό σήμα wifi με αποσυνδέσεις

Όλα αυτά συντελούν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο

Κάποια εφαρμογή

Κακό σήμα

Κάποια υπηρεσία συστήματος να κόλλησε

Κακό σήμα wifi με αποσυνδέσεις

Όλα αυτά συντελούν

 

Το έκανα ένα restart. Νωρίτερα μέσα στη μέρα είχα κάνει αναβάθμιση σε 14.4 χωρίς φόρτιση. Η μπαταρία είναι στο 100% υγεία

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ένα restart. Νωρίτερα μέσα στη μέρα είχα κάνει αναβάθμιση σε 14.4 χωρίς φόρτιση. Η μπαταρία είναι στο 100% υγεία

 

Ε παίζει και αυτό ρόλο

Τρέχουν κάποια πράγματα στο παρασκήνιο μετά από αναβαθμίσεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια τιμή που θα το βρεις αν κοιτάξεις κι εσύ. Εκτός και αν ρωτάς κάτι διαφορετικό που δεν έχω καταλάβει.
Οκ φίλος ωραία η εξυπνάδα σου.. Δεν είμαι εξοικειωμένος με πλατφόρμες τύπου Amazon και δεν ξέρω πώς πάει το θέμα εκεί (προμηθευτές, εμπιστοσύνη κλπ) καθώς αγόραζα μόνο από Ελλάδα. Να είσαι καλά πάντως και να παραμένεις τόσο έξυπνος όσο τωρα

 

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από τα ευρωπαϊκά Amazon, είναι οι τιμές που βλέπεις (σε Ευρώ). Αν κανεις αγορά από Ευρωπαϊκό Amazon (πχ Γερμανίας ή Ιταλίας) και πληρώσεις σε άλλο νόμισμα (που δεν ξέρω αν γίνεται πλέον), θα χρεωθείς τέλος συναλλάγματος από την τράπεζά σου.
Link to comment
Share on other sites

Από τα ευρωπαϊκά Amazon, είναι οι τιμές που βλέπεις (σε Ευρώ). Αν κανεις αγορά από Ευρωπαϊκό Amazon (πχ Γερμανίας ή Ιταλίας) και πληρώσεις σε άλλο νόμισμα (που δεν ξέρω αν γίνεται πλέον), θα χρεωθείς τέλος συναλλάγματος από την τράπεζά σου.

 

Όλα τα amazon και τα προιόντα τους δλδ ειναι το ιδιο όσον αφορά την αξιοπιστία κλπ? σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα amazon και τα προιόντα τους δλδ ειναι το ιδιο όσον αφορά την αξιοπιστία κλπ? σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση

 

Πιο αξιόπιστα από τα Amazon δεν υπάρχει. Φτάνει να είναι πωλητής το ίδιο το Amazon ή να γράφει ότι διέπεται από την "κάλυψη" αγοράς της Αmazon.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οκ φίλος ωραία η εξυπνάδα σου.. Δεν είμαι εξοικειωμένος με πλατφόρμες τύπου Amazon και δεν ξέρω πώς πάει το θέμα εκεί (προμηθευτές, εμπιστοσύνη κλπ) καθώς αγόραζα μόνο από Ελλάδα. Να είσαι καλά πάντως και να παραμένεις τόσο έξυπνος όσο τωρα

 

Κακώς παρηγήθηκες γιατί δεν έχουν κανένα νόημα οι εξυπνάδες σε ένα forum. Αν δεις τι ακριβώς ρώτησες και τι απάντηση πήρες, ίσως αναθεωρήσεις.

 

Από εκεί και πέρα όμως... όπως ειπώθηκε, το Amazon είναι από τους πιο αξιόπιστους πωλητές και θα πρέπει να κοιτάξεις σε όλες τις αγορές για να δεις από που σε συμφέρει να το πάρεις μιας και οι τιμές δεν είναι οι ίδιες ανά προϊόν. Για να δεις την τελική τιμή που θα πληρώσεις όμως, δεν αρκεί να το βάλεις απλά στο καλάθι, αλλά να προχωρήσεις μέχρι πριν το σημείο της πληρωμής για να δεις πόσο σου βγαίνει ακριβώς μιας και προστίθεται η διαφορά ΦΠΑ ανά χώρα, τέλη εκτελωνισμού αν είναι εκτός ΕΕ κτλ. Από θέμα εγγύησης και after sales support είναι ότι καλύτερο πάντως.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 12
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...