Jump to content

iPhone 12


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας. Απο τοτε που βγηκαν τα σμαρτφον χρησιμοποιω μονο android ( δεν ασχολουμαι καθολου με custom roms και τετοια ουτε launchers) και για να μην πω ψεματα σνομπαρα τα ιφον... πλεον ομως και με τις αλλαγες που εχουν γινει , σκεφτομαι σοβαρα να προχωρησω στην αγορα του ιφον12 και να δοκιμασω επιτελους το iOs. Εχω ομως καποιες αποριες χαζες ισως ,σχετικα με το iOs και με το αν ταιριαζει με τα ''γουστα'' μου και τις αναγκες μου....:

1) Θελω Μπαταρια - να μην το φορτιζω 2 φορες μεσα στην ημερα

2)Φωτογραφικη - Δεν τραβω συνεχεια φωτο αλλα θελω να χει μια πολυ καλη καμερα μερα-νυχτα

3)Διαρκεια- Δεν αλλαζω ευκολα κινητα( ακομα ψιλοχρησιμοποιω το σ7edge) θελω κατι να αντεξει 3+χρονια

4)Μουσικη - λιγο gaming

 

5) Σχετικα με το ios θελω επισης να ρωτησω , εχει Smart View οπως πχ εχουν τα Αντροιντ? Το κοστος επισκευης αν σπασει οθονη ή γενικα ανταλλακτικα, ειναι ακριβο?? Καποια εφαρμογη να βλεπω απο το κινητο live αγωνες υπαρχει η μπα?

 

Συγγνωμη και παλι για τις ισως χαζες ερωτησεις...

Edited by gamerMisfitz1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, θα να σου δώσω κάποιες απαντήσεις στα παρακάτω μιας και έκανα και γω την μετάβαση πριν 2 εβδομάδες από Android. Βεβαια είχα ήδη εμπειρία από ios μιας και είχα παλιότερα το 6s για αρκετό καιρό.

1) Θελω Μπαταρια - να μην το φορτιζω 2 φορες μεσα στην ημερα

 

με το Iphone 12 όχι απλά βγάζω άνετα την ημέρα αλλά φορτίζω μέρα παρά μέρα.Συνέχεια ανοιχτά Wifi,4g και τώρα 5g, Bluetooth λόγω smartwatch, δεν παίζω παιχνίδια Αλλά ακούω 1-2 ώρες μουσική. Τα πάντα εξαρτώνται βέβαια από την χρήση που κάνει ο καθένας.

 

2)Φωτογραφικη - Δεν τραβω συνεχεια φωτο αλλα θελω να χει μια πολυ καλη καμερα μερα-νυχτα

 

Είναι πάρα πολύ καλή κάμερα για all around. Προσγειωμένα χρώματα και ωραίο night mode.

 

3)Διαρκεια- Δεν αλλαζω ευκολα κινητα( ακομα ψιλοχρησιμοποιω το σ7edge) θελω κατι να αντεξει 3+χρονια

 

Αναβαθμίσεις κάθε χρόνο νέο ios και το συμπαντικό ότι το παίρνεις μαζί με όλους τους αλλους ασχέτως μοντέλου.

Εννοείται υπάρχουν ενδιάμεσες αναβαθμίσεις.

Δυστυχώς εκεί το Android υστερεί.

 

 

4)Μουσικη - λιγο gaming

Όσο για Μουσική κανένα πρόβλημα mp3-flac streaming. Όλα κομπλέ.

 

Θα πρέπει να προσαρμοστεις βεβαια στον τροπο για το πώς θα περνάς τα τραγούδια σου στο τηλέφωνο μέσω itunes αν και υπάρχει το 3utools για PC που απλοποιεί τα πράγματα αρκετά

 

Για κόστος επισκευής δες καλύτερα τιμές στα site των καταστημάτων που τις έχουν αναλυτικά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by kdxgr
Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κερδισε η γυναικα μου το 12 στην βασιλοπιτα στην δουλεια!!! ανεκαθεν ηταν ποθος της ενα iphone αλλα δεν θα διναμε τοσα λεφτα για κινητο.

αλλα τωρα τι ...κανουμε?παντα ειχαμε android και τωρα εχει xiaomi redmi note 7 .νομιζω πρεπει να αγορασουμε φορτιστη γιατι δεν εχει μεσα η συσκευασια η κανω λαθος?αυριο θα το παρει στα χερια της...

κατα τα αλλα πχ επαφες της πως τις περναμε απο android σε iphone?λοιπες εφαρμογες απλα τις εγκαθιστουμε απο το app store?( εκει πρεπει να κανουμε λογαριασμο η απλα βαζουμε το email της?)

 

πολλες αποριες γμτ!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

κατα τα αλλα πχ επαφες της πως τις περναμε απο android σε iphone?λοιπες εφαρμογες απλα τις εγκαθιστουμε απο το app store?( εκει πρεπει να κανουμε λογαριασμο η απλα βαζουμε το email της?)

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.apple.movetoios&hl=el&gl=US

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω θα την δω αυτην την εφαρμογη αλλα διαβαζω οτι αργει παρα πολυ να περασει τα δεδομενα ...

 

σε πισι πως συνδεω το iphone να του περασω φωτο κλπ ?

 

τελικά είναι το iPhone 12 pro max τώρα το έφεραν σπίτι! οπότε μετακομίζω στο αντίστοιχο topic!

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω θα την δω αυτην την εφαρμογη αλλα διαβαζω οτι αργει παρα πολυ να περασει τα δεδομενα ...

 

σε πισι πως συνδεω το iphone να του περασω φωτο κλπ ?

 

Περάστε πρώτα τα βασικά όπως επαφές και λοιπά και μετά τα υπόλοιπα

Δεν είναι όπως τα έχεις στο μυαλό σου και σίγουρα θα τα ψάχνεις και δεν θα βρίσκεις άκρη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

κερδισε η γυναικα μου το 12 στην βασιλοπιτα στην δουλεια!!! ανεκαθεν ηταν ποθος της ενα iphone αλλα δεν θα διναμε τοσα λεφτα για κινητο.

αλλα τωρα τι ...κανουμε?παντα ειχαμε android και τωρα εχει xiaomi redmi note 7 .νομιζω πρεπει να αγορασουμε φορτιστη γιατι δεν εχει μεσα η συσκευασια η κανω λαθος?αυριο θα το παρει στα χερια της...

κατα τα αλλα πχ επαφες της πως τις περναμε απο android σε iphone?λοιπες εφαρμογες απλα τις εγκαθιστουμε απο το app store?( εκει πρεπει να κανουμε λογαριασμο η απλα βαζουμε το email της?)

 

πολλες αποριες γμτ!

Πουλήστε το και αγοράστε 2Χ Xiaomi Mi 10T :wink:

 

Καλή Χρονιά σε Όλους

 

Stay Safe

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πουλήστε το και αγοράστε 2Χ Xiaomi Mi 10T :wink:

 

Καλή Χρονιά σε Όλους

 

Stay Safe

 

Είμαστε off topic, αλλά τώρα που βγήκε το εξαιρετικό Mi 11, κανένας δεν κοιτάζει αυτό που λες.

 

Αν της «κάτσει» όμως το iOS με το 12 Pro Max, δεν τη βλέπω να ξαναγυρίζει στο Android.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε off topic, αλλά τώρα που βγήκε το εξαιρετικό Mi 11, κανένας δεν κοιτάζει αυτό που λες.

 

Αν της «κάτσει» όμως το iOS με το 12 Pro Max, δεν τη βλέπω να ξαναγυρίζει στο Android.

 

χαχαχα ασε ηδη της "καθεται" καλα το ios δεν βλεπω να γυριζει πισω δυστυχως! βεβαια ακομα εχουμε ψαξιμο και το τραβαω εγω και δεν το γουσταρω καθοοολου!

 

file explorer να βλεπουμε τα αρχεια μας εχει η μπα?

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ασε ηδη της "καθεται" καλα το ios δεν βλεπω να γυριζει πισω δυστυχως! βεβαια ακομα εχουμε ψαξιμο και το τραβαω εγω και δεν το γουσταρω καθοοολου!

 

Ε ναι σιγά μη γυρίσει πίσω, χιουμοράκι έκανα πιο πάνω που σου είπα να αγοράσετε 2 android

Σε βλέπω σε λίγο να ''ψάχνεσαι'' και εσύ :p

 

Καλή Χρονιά!

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι σιγά μη γυρίσει πίσω, χιουμοράκι έκανα πιο πάνω που σου είπα να αγοράσετε 2 android

 

Σε βλέπω σε λίγο να ''ψάχνεσαι'' και εσύ :p

 

 

 

Καλή Χρονιά!

εάν ήταν πχ s20 δεν υπήρχε περίπτωση να το αφήσω στην γυναίκα μου.... αυτό μια ώρα της το σεταρα και ούτε με νοιάζει να το ξαναδώ! απίστευτο για γκατζετακια...! η γυναίκα μου μου λέει παρτο εσύ θα πρέπει να έχεις τόσο καλό κινητό και εγώ λέω όχι! και μόνο που βλέπω διαφημίσεις μέσα στο μενού ρε φουστη μου αηδιάζω! γιαυτό μου αρέσει το mi a3 μου που έχει καθαρό Android. ούτε το miui θέλω πλέον.

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εάν ήταν πχ s20 δεν υπήρχε περίπτωση να το αφήσω στην γυναίκα μου.... αυτό μια ώρα της το σεταρα και ούτε με νοιάζει να το ξαναδώ! απίστευτο για γκατζετακια...! η γυναίκα μου μου λέει παρτο εσύ θα πρέπει να έχεις τόσο καλό κινητό και εγώ λέω όχι! και μόνο που βλέπω διαφημίσεις μέσα στο μενού ρε φουστη μου αηδιάζω! γιαυτό μου αρέσει το mi a3 μου που έχει καθαρό Android. ούτε το miui θέλω πλέον.

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Που ακριβως βλεπεις διαφημισεις ειπες;;

Link to comment
Share on other sites

εάν ήταν πχ s20 δεν υπήρχε περίπτωση να το αφήσω στην γυναίκα μου.... αυτό μια ώρα της το σεταρα και ούτε με νοιάζει να το ξαναδώ! απίστευτο για γκατζετακια...! η γυναίκα μου μου λέει παρτο εσύ θα πρέπει να έχεις τόσο καλό κινητό και εγώ λέω όχι! και μόνο που βλέπω διαφημίσεις μέσα στο μενού ρε φουστη μου αηδιάζω! γιαυτό μου αρέσει το mi a3 μου που έχει καθαρό Android. ούτε το miui θέλω πλέον.

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Δεν έχει διαφημίσεις το iPhone, σε καμία εφαρμογή.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει διαφημίσεις το iPhone, σε καμία εφαρμογή.

 

Σε όλες τις εφαρμογές έχει διαφημίσεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει διαφημίσεις το iPhone, σε καμία εφαρμογή.

 

 

Τι εννοείς δεν έχει διαφημίσεις

Στο λειτουργικό η στις εφαρμογές από το Apple store ?Γιατι εκεί το 99% των free ειδικά έχουν διαφημίσεις .Όπως και στο play store φυσικά

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν έχει διαφημίσεις

Στο λειτουργικό η στις εφαρμογές από το Apple store ?Γιατι εκεί το 99% των free ειδικά έχουν διαφημίσεις .Όπως και στο play store φυσικά

 

Από τον safari μέχρι τις δημοφιλής δωρεάν όλες δείχνουν διαφημίσεις

 

Αφού είπαμε

 

Στις δωρεάν υπηρεσίες το αντίτιμο είσαι εσύ

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Με το Adguard Pro πάντως δεν έχω καμία διαφήμιση πουθενά.

 

Μόνο στο YouTube δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, εκτός του να γίνουμε Premium φυσικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με το Adguard Pro πάντως δεν έχω καμία διαφήμιση πουθενά.

 

Μόνο στο YouTube δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, εκτός του να γίνουμε Premium φυσικά.

 

Φοιτητικο Spotify με 3,49€ το μηνα,και εχω καταργήσει το Youtube για μουσικη.

Εχει άπειρα τραγούδια,παιζει στο background και ειμαι πολυ ευχαριστημένος.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Φοιτητικο Spotify με 3,49€ το μηνα,και εχω καταργήσει το Youtube για μουσικη.

Εχει άπειρα τραγούδια,παιζει στο background και ειμαι πολυ ευχαριστημένος.

 

Καμία σχέση το spotify με το YouTube

Εσένα ίσως σε βολεύει αλλά αυτό δεν έχει να κάνει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που φορτίζει το τηλέφωνο με φορτιστή 30 watt και αν ναι πόση ώρα θέλει για να πάει από το 0 στο 100% ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το 12 πολυ καλό κινητό,λίγο η φωτεινότητα στα βίντεο είναι ενα προβλημα που εχω αντιμετωπίσει...ξερει κανεις πως βελτιώνεται?

 

πχ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 12
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...