Jump to content

iPhone 12


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό είναι το πρόβλημα ότι θεωρείς την δίκη σου άποψη σαν άποψη του συνόλου

 

Τα reviews για το 12ρι οπως και τα σχολια σε reddit και macrumors αυτο το πραγμα λενε.

Οτι για κατοχους iphone 11,πραγματικη αναβαθμιση υπο την εννοια των πολλων διαφορων,μονο στα pro μοντελα θα βρει αλλιως του χρονου στα επομενα.

 

Αυτο δειχνουν και οι ιδιες οι πωλησεις/ζητηση για τα νεα iphone οπως αναφερα πιο πισω πουυπαρχει μεγαλυτερη ζητηση στα Pro μοντελα.

 

Το iphone 11 σε σχεση με το XR ειχε διαφορες στις καμερες,αδιαβροχοποιηση,μνημη ram,μπαταρια(ελαφρως μεγαλυτερη) και wifi 6 περαν απο τον Α13.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτοί ολοι που το παίζουν γκουρού των iphone αν τους δωσεις ενα iphone καλημενο κάπως χωρίς να ξέρουν ποιο μοντέλο είναι, από 8 αρι και πάνω και να το δουλέψουν όπως κάνουν συνηθώς, ένα μεγάλο ποσοστό δεν θα ξεχωρίσει πιο μοντέλο είναι

 

Το οποιο μπορει να εφαρμοστει και σε τηλεορασεις,κονσολες,Android κινητα και παει λεγοντας.

 

Γιατι εσυ νομιζεις οτι οι περισσοτεροι γνωριζουν ποια εκδοση Android/ios εχουν στο κινητο τους ή πως κανουν αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Τα reviews για το 12ρι οπως και τα σχολια σε reddit και macrumors αυτο το πραγμα λενε.

Οτι για κατοχους iphone 11,πραγματικη αναβαθμιση υπο την εννοια των πολλων διαφορων,μονο στα pro μοντελα θα βρει αλλιως του χρονου στα επομενα.

 

Αυτο δειχνουν και οι ιδιες οι πωλησεις/ζητηση για τα νεα iphone οπως αναφερα πιο πισω πουυπαρχει μεγαλυτερη ζητηση στα Pro μοντελα.

 

Το iphone 11 σε σχεση με το XR ειχε διαφορες στις καμερες,αδιαβροχοποιηση,μνημη ram,μπαταρια(ελαφρως μεγαλυτερη) και wifi 6 περαν απο τον Α13.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το οποιο μπορει να εφαρμοστει και σε τηλεορασεις,κονσολες,Android κινητα και παει λεγοντας.

 

Γιατι εσυ νομιζεις οτι οι περισσοτεροι γνωριζουν ποια εκδοση Android/ios εχουν στο κινητο τους ή πως κανουν αναβαθμιση?

 

Το xr με το 11 την μόνη διαφορά που είχαν είναι η δεύτερη κάμερα

Άμα καθίσουμε να μετράμε όλα τα specs κάθε συσκευές εντάξει κάθε χρόνο βρίσκουμε αλλαγές

Στον τελικό χρήστη η διαφορά xr με 11 είναι μικρότερη από 11 με 12 λόγο της διαφοράς της οθόνης

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι αξίζει η χρηματική διαφορά που έχει το iPhone 12 με το iPhone 12 pro;

 

Ανάλογα τι χρειάζεσαι

Αν δεν ασχολείσαι και πολύ δεν θα βρεις διάφορες

Κάποιος που ψανει και την λεπτομέρεια ναι βρίσκει διαφορες

Δικό σου απολύτως είναι το θέμα.

Μέχρι έναν μέτριο χρήστη πιστεύω ότι δεν αξίζει η χρηματική διαφορα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι χρειάζεσαι

Αν δεν ασχολείσαι και πολύ δεν θα βρεις διάφορες

Κάποιος που ψανει και την λεπτομέρεια ναι βρίσκει διαφορες

Δικό σου απολύτως είναι το θέμα.

Μέχρι έναν μέτριο χρήστη πιστεύω ότι δεν αξίζει η χρηματική διαφορα

 

Ναι λογικό.

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υποστηρίζουν VOLTE στο δίκτυο cosmote και WIFI CALLING. Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα συμβαίνει και στο 5g δίκτυο δεν νομίζω να έχουμε τίποτα θέματα στο μέλλον.

 

κάπου διάβασα ότι η siri θα υποστηρίζει και τα ελληνικά το οποίο όσο περίεργο κι αν ακούγεται μου αρέσει πάρα πολύ σαν ιδέα. Το έχετε ακούσει αυτό ισχύει λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικό.

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υποστηρίζουν VOLTE στο δίκτυο cosmote και WIFI CALLING. Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα συμβαίνει και στο 5g δίκτυο δεν νομίζω να έχουμε τίποτα θέματα στο μέλλον.

 

κάπου διάβασα ότι η siri θα υποστηρίζει και τα ελληνικά το οποίο όσο περίεργο κι αν ακούγεται μου αρέσει πάρα πολύ σαν ιδέα. Το έχετε ακούσει αυτό ισχύει λέτε;

 

Η Siri έχει πολύ δρόμο ακόμα

Πριν μερικούς μήνες έψαχναν άτομο για να δουλέψει επάνω στα ελληνικά όποτε καταλαβαίνεις

 

Για τα δίκτυα που ρωτάς δεν έχω ψάξει δεν μ ενδιαφέρουν λεπτομέρειες

Θα περιμένεις απάντηση από άλλον εδώ μέσα που γνωρίζει

(Νομίζω πως υπάρχει υποστήριξη αφού υπάρχει και στα προηγούμενα μοντέλα)

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το xr με το 11 την μόνη διαφορά που είχαν είναι η δεύτερη κάμερα

 

Σαν αριθμο καμερων ναι.

 

Ειχε ομως τεραστια διαφορα και στο night mode που πρωτο παρουσιαστηκε περυσι με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Σαν αριθμο καμερων ναι.

 

Ειχε ομως τεραστια διαφορα και στο night mode που πρωτο παρουσιαστηκε περυσι με αυτο.

 

καθε χρονο λιγο πολυ γνωριζουμε τις διαφορες.

λιγο καλυτερο επεξεργαστη. λιγο καλυτερη οθονη. λιγο καλυτερη μπαταρια λογο αρχιτεκτονικης επεξεργαστη, λιγο καλυτερα ηχεια, λιγο καλυτερο το ios

καταλαβαινει ο μεσος χρηστης ολες αυτες τις διαφορες?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

καθε χρονο λιγο πολυ γνωριζουμε τις διαφορες.

λιγο καλυτερο επεξεργαστη. λιγο καλυτερη οθονη. λιγο καλυτερη μπαταρια λογο αρχιτεκτονικης επεξεργαστη, λιγο καλυτερα ηχεια, λιγο καλυτερο το ios

καταλαβαινει ο μεσος χρηστης ολες αυτες τις διαφορες?

 

Αναλογως για τι διαφορες μιλαμε,και οχι καθε χρονο δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

 

Για παραδειγμα το night mode μεταξυ iphone xr και iphone 11,εχει διαφορα.

To night mode μεταξυ iphone 11 και 12 παλι(οπως και οι ιδιες οι φωτογραφιες)οχι και τοσο.

 

Μια απο τα ιδια και στο modem των iphone. Ψαξε συγκρινε αυτο του iphone xr,με αυτο του iphone 11 και ειδικα με το καινουργιο qualcomm που φορανε ολα τα νεα Iphone. Τρελες διαφορες στις ταχυτητες ακομα και σε 4G.

 

Και για την οθονη,μπορει οι κατοχοι παλιοτερων pro μοντελων να μην δουν διαφορες μεταξυ των οθονων,αλλα απο την αλλη οσοι μεταβουν στα φετινα Iphone και δουν επιτελουν amoled απο κοντα(ειδικα με dark mode)σιγουρα θα την εκτιμησουν πολυ.

 

Και με τα 6gb ram μπορει να δει διαφορες ο μεσος χρηστης,στο οτι θα μενουν στην μνημη ανοιχτες(χωρις reload)περισσοτερες εφαρμογες σε σχεση με πριν.

 

Αν τωρα με το παραδειγμα σου αναφερεσαι σε οσους αλλαζουν ετησια κινητα και ιδιας κατηγοριας μοντελα,εκει ναι προφανως δεν προκειται να δει ο μεσος χρηστης ουσιαστικες διαφορες,εκτος αν αλλαξει κατηγορια κινητου οπως ανεφερα πχ πιο πισω.

 

Εμενα το παραπονο μου με το 12ρι οπως ειπες(βασικα ολα τα μοντελα αλλα κυριως με τα non max iphone 12)ειναι οτι επεσε η μπαταρια και αρα η αυτονομια,που οσο να ναι ειναι ξενερα επειδη ακριβως ειχαμε καλομαθει στα τελευταια μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως για τι διαφορες μιλαμε,και οχι καθε χρονο δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

 

Για παραδειγμα το night mode μεταξυ iphone xr και iphone 11,εχει διαφορα.

To night mode μεταξυ iphone 11 και 12 παλι(οπως και οι ιδιες οι φωτογραφιες)οχι και τοσο.

 

Μια απο τα ιδια και στο modem των iphone. Ψαξε συγκρινε αυτο του iphone xr,με αυτο του iphone 11 και ειδικα με το καινουργιο qualcomm που φορανε ολα τα νεα Iphone. Τρελες διαφορες στις ταχυτητες ακομα και σε 4G.

 

Και για την οθονη,μπορει οι κατοχοι παλιοτερων pro μοντελων να μην δουν διαφορες μεταξυ των οθονων,αλλα απο την αλλη οσοι μεταβουν στα φετινα Iphone και δουν επιτελουν amoled απο κοντα(ειδικα με dark mode)σιγουρα θα την εκτιμησουν πολυ.

 

Και με τα 6gb ram μπορει να δει διαφορες ο μεσος χρηστης,στο οτι θα μενουν στην μνημη ανοιχτες(χωρις reload)περισσοτερες εφαρμογες σε σχεση με πριν.

 

Αν τωρα με το παραδειγμα σου αναφερεσαι σε οσους αλλαζουν ετησια κινητα και ιδιας κατηγοριας μοντελα,εκει ναι προφανως δεν προκειται να δει ο μεσος χρηστης ουσιαστικες διαφορες,εκτος αν αλλαξει κατηγορια κινητου οπως ανεφερα πχ πιο πισω.

 

Εμενα το παραπονο μου με το 12ρι οπως ειπες(βασικα ολα τα μοντελα αλλα κυριως με τα non max iphone 12)ειναι οτι επεσε η μπαταρια και αρα η αυτονομια,που οσο να ναι ειναι ξενερα επειδη ακριβως ειχαμε καλομαθει στα τελευταια μοντελα.

 

Δεν καταλαβαίνεις ακριβώς τι εννοώ

Εκεί έξω μιλάμε για μια μεγάλη μάζα κατόχων iPhone?

Υπάρχει κάποιος που καταλαβαίνει διάφορες στην ram?

Στο modem?

Στα nm του επεξεργαστή;

 

Αυτό εννοώ μεγάλη διαφορά ότι έχει η οθονη

Αυτό θα καταλάβει η μάζα

 

Παλαιότερα με το 6s είχε δει κανένας διαφορά εάν είχε επεξεργαστή Samsung ή TSMC?

 

Αυτές τις διάφορες τις καταλαβαίνουν πχ εγώ κι εσυ που λίγο πολύ γνωρίζουμε 2 πράγματα.

 

Αυτό εννοώ ότι αναβάθμιση για φέτος είναι η οθονη

Τα αλλά λίγο πολύ κάθε χρόνο αναβαθμίζονται χωρίς κανένας να καταλάβει τίποτα

 

Αν με καταλάβαινες τώρα τι εννοώ πιστεύω τα είπα πιο κατανοητά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για εμένα το καλύτερο σήμα αλλά και μεγαλύτερη ταχύτητα στο internet είναι πολύ σημαντικοί παράγοντες. Όπως επίσης και η απροβλημάτιστη συμβατότητα που θα έχει στα δίκτυα 5g παγκοσμίως.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για εμένα το καλύτερο σήμα αλλά και μεγαλύτερη ταχύτητα στο internet είναι πολύ σημαντικοί παράγοντες. Όπως επίσης και η απροβλημάτιστη συμβατότητα που θα έχει στα δίκτυα 5g παγκοσμίως.

 

Δεν μπορείς να παρατηρήσεις διάφορες

Εγώ είχα όλα τα iPhone εκτός από το 8

Δεν έχω δει καμία διαφορά στο σήμα

Ούτε και στην ταχύτητα του Ίντερνετ

Να πιάνεις 70 με το 6σ και 120 με το 11αρι ποια η διαφορά;

Αφού άμα κινηθείς 500μ μπορεί να μην πιάνεις ούτε 4g

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να παρατηρήσεις διάφορες

Εγώ είχα όλα τα iPhone εκτός από το 8

Δεν έχω δει καμία διαφορά στο σήμα

Ούτε και στην ταχύτητα του Ίντερνετ

Να πιάνεις 70 με το 6σ και 120 με το 11αρι ποια η διαφορά;

Αφού άμα κινηθείς 500μ μπορεί να μην πιάνεις ούτε 4g

 

Έχω δει βίντεο που σε ένα υπόγειο το iphone 11 έπιανε με το ζόρι σήμα και φυσικά το ίντερνετ του ήτανε σχεδόν ανύπαρκτο και το 12 έπιανε σήμα άνετα και το internet του πήγαινε σφαίρα.

 

Επειδή κινούμαι γενικά λόγω της εργασίας μου μέσα στην πόλη θέλω να έχει σήμα παντού όπως και ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει βίντεο που σε ένα υπόγειο το iphone 11 έπιανε με το ζόρι σήμα και φυσικά το ίντερνετ του ήτανε σχεδόν ανύπαρκτο και το 12 έπιανε σήμα άνετα και το internet του πήγαινε σφαίρα.

 

Επειδή κινούμαι γενικά λόγω της εργασίας μου μέσα στην πόλη θέλω να έχει σήμα παντού όπως και ίντερνετ.

 

Αυτά είναι ακραία δεν τα πετυχαίνει κανείς εύκολα

Ακόμα και εσυ δεν θα σου τύχει πολλές φορές

Εντάξει και στο υπόγειο μπορούμε να ζήσουμε χωρίς σήμα

Κι εμένα κάτω στο γκαραζ δεν έχει ούτε για κλήσεις αλλά τι να κάνουμε για τα 2-3’ μέχρι να βγάλω το αμάξι μπορώ να ζήσω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι προφανώς έχουμε ζήσει και χειρότερες καταστάσεις, αλλά το να πάρεις ένα νέο κινητό το οποίο σε σχέση με όλα τα παλαιότερα θα πιάνει σήμα εκεί που τα άλλα δεν πιάνουν νομίζω είναι σημαντικό.

 

Όπως επίσης και το ότι θα δουλεύει απροβλημάτιστα σε όλα τα δίκτυα είτε 4G είτε 5G.

 

Για εμένα η ισχυρότερη λήψη του είναι σημαντικός λόγος αγοράς του iPhone 12.

 

Από ότι διαβάζω έχει να κάνει με το νέο μόντεμ της Qualcomm όλη αυτή η βελτίωση σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι προφανώς έχουμε ζήσει και χειρότερες καταστάσεις, αλλά το να πάρεις ένα νέο κινητό το οποίο σε σχέση με όλα τα παλαιότερα θα πιάνει σήμα εκεί που τα άλλα δεν πιάνουν νομίζω είναι σημαντικό.

 

Όπως επίσης και το ότι θα δουλεύει απροβλημάτιστα σε όλα τα δίκτυα είτε 4G είτε 5G.

 

Για εμένα η ισχυρότερη λήψη του είναι σημαντικός λόγος αγοράς του iPhone 12.

 

Από ότι διαβάζω έχει να κάνει με το νέο μόντεμ της Qualcomm όλη αυτή η βελτίωση σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα.

 

Δεν λέω ότι δεν είναι σημαντικό

Εννοείται όλοι το θέλουμε

Αγοράζοντας όμως κινητό κάποιος δεν κάθεται να σκεφτεί εάν θα πιάνει σήμα

Το θεωρεί δεδομένο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι δεν είναι σημαντικό

Εννοείται όλοι το θέλουμε

Αγοράζοντας όμως κινητό κάποιος δεν κάθεται να σκεφτεί εάν θα πιάνει σήμα

Το θεωρεί δεδομένο

 

 

Έτσι έλεγα κι εγώ αλλά έλα που το τάμπλετ μου πιάνει οριακά σε κάποια σημεία στο σπίτι, τη στιγμή που όλες οι άλλες συσκευές δουλεύουν κανονικά. 50 ευρώ έδωσα για να πάρω extender για μία συσκευή. Μπορεί να μην το ψάχνεις αλλά έχει την αξία του και το σήμα.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο σχεδον δυο εβδομαδες που εχω το 12αρι εχω να πω οτι αξιζει τα λεφτα του η 6.1 οθονη ειναι η καλυτερη διασταση περαν οτι ειναι φανταστικη oled ολα τα λεφτα ωραια χρωματα ελαφρυ το εχω παρει και 128αρι ολα καλα η μπαταρια του καλη ειδικα σε μενα που ειμαι internet λιγο facebook και κανα παιχνιδι οχι τιποτα σοβαρο με βγαζει μια χαρα με την καμερα δεν ασχοληθηκα και πολυ γιατι δεν ειμαι και πολυ τις φωτογραφιας αλλα οπως και να εχει και αυτες οπως λενε εχουν αναβαθμιστει προς το καλυτερο αυτα απο εμενα που το εχω οπως ειπα κανα δυο εβδομαδες ειναι ενα ολοκληρωμενο τηλεφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Το iphone 12 ειναι το ''ισορροπημένο''iphone.

 

Εχει την σωστη σε μεγεθος οθονη για την πλειοψηφια του κοσμου και μεγεθος συσκευης(ουτε πολυ μεγαλο,ουτε πολυ μικρο),εχει καλη αυτονομια μπαταριας και καλα specs.

 

Το μονο κριμα με την αυτονομια/μπαταρια ειναι που αποφασισαν να ριξουν την μπαταρια την ιδια χρονια που πρωτο παρουσιασαν το 5G,εξου και τα πολλα παραπονα για την αυτονομια ειδικα στο 12mini και για ποιο λογο το 12pro max ειναι τοσο ψηλα σε προτίμηση(μαζι με τα των καμερων).

Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες. Ισορροπημένο. Σωστό μέγεθος, σωστή οθόνη, ταχύτατο και καλές κάμερες. Εγώ θα περιμένω να πέσει λίγο η τιμή και θα το αγοράσω.
Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες. Ισορροπημένο. Σωστό μέγεθος, σωστή οθόνη, ταχύτατο και καλές κάμερες. Εγώ θα περιμένω να πέσει λίγο η τιμή και θα το αγοράσω.

 

Θα πέσει όμως;

 

Κάποιες φορές ο Γερμανός κάνει κάτι προσφορές συνδυαστικά με μία πιστωτική κάρτα που συνεργάζεται.

 

Αλλιώς δεν ξέρω αν θα πέσει η τιμή σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πέσει όμως;

 

Κάποιες φορές ο Γερμανός κάνει κάτι προσφορές συνδυαστικά με μία πιστωτική κάρτα που συνεργάζεται.

 

Αλλιώς δεν ξέρω αν θα πέσει η τιμή σύντομα.

 

Δεν πέφτουν έτσι εύκολα

Ακόμα δεν έχουν έρθει κιόλας άρα;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στους επισήμους διανομείς είναι εξαιρετικά δύσκολο να δούμε κάποια μείωση τιμής στο άμεσο μέλλον. Μόνο στα skroutzομάγαζα πέφτουν οι τιμές και περισσότερο στα όχι Pro μοντέλα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα πέσει όμως;

 

 

 

Κάποιες φορές ο Γερμανός κάνει κάτι προσφορές συνδυαστικά με μία πιστωτική κάρτα που συνεργάζεται.

 

 

 

Αλλιώς δεν ξέρω αν θα πέσει η τιμή σύντομα.

Όταν βγει το επόμενο θα πέσουν (με εξαιρέσεις)

Αλλιος κάποια παραεισαγογης από skrutz και αυτό όχι όλα τα μοντέλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τώρα που λέτε για τιμές, μιας και θέλω και εγώ να το πάρω. Βλέπω στο bestprice διάφορες στις τιμές με το Σκρουτζ,που φτάνουν τα 130 ευρώ στο iPhone 12 128gb. 870 € στο ένα, 1000 € στο άλλο. Είναι αξιόπιστα τα μαγαζιά στο bestprice;

 

Στάλθηκε από το M2003J15SC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tsigo21
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 12
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...