Jump to content

iPhone 12


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://www.gsmarena.com/apple_iphone_12-10509.php

 

BODY

Dimensions 146.7 x 71.5 x 7.4 mm (5.78 x 2.81 x 0.29 in)

Weight 164 g (5.78 oz)

Build Glass front (Gorilla Glass), glass back (Gorilla Glass), aluminum frame

 

SIM Single SIM (Nano-SIM and/or eSIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - for China

IP68 dust/water resistant (up to 6m for 30 mins)

Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified)

 

DISPLAY Type Super Retina XDR OLED, HDR10, 625 nits (typ), 1200 nits (peak)

Size 6.1 inches, 90.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio)

Resolution 1170 x 2532 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density)

Protection Scratch-resistant ceramic glass, oleophobic coating

Wide color gamut

True-tone

 

PLATFORM OS iOS 14.1

 

Chipset Apple A14 Bionic (5 nm)

CPU Hexa-core (2x3.1 GHz Firestorm + 4x1.8 GHz Icestorm)

GPU Apple GPU (4-core graphics)

 

MEMORY Card slot No

Internal 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM

NVMe

 

MAIN CAMERA Dual 12 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS

12 MP, f/2.4, 120˚, 13mm (ultrawide), 1/3.6"

Features Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama)

Video 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 30fps), stereo sound rec.

 

SELFIE CAMERA Dual 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6"

SL 3D, (depth/biometrics sensor)

Features HDR

Video 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS

 

SOUND Loudspeaker Yes, with stereo speakers

3.5mm jack No

 

COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot

Bluetooth 5.0, A2DP, LE

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS

NFC Yes

Radio No

USB Lightning, USB 2.0

FEATURES Sensors Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer

Siri natural language commands and dictation

 

BATTERY Type Li-Ion 2815 mAh, non-removable (10.9 Wh)

 

Charging Fast charging 20W, 50% in 30 min (advertised)

USB Power Delivery 2.0

Qi fast wireless charging 15W

Stand-by Up to 17 h (multimedia)

Music play Up to 65 h

MISC Colors Black, White, Red, Green, Blue

Models A2399, A2176, A2398, A2400, A2399

SAR EU 0.99 W/kg (head) 0.99 W/kg (body)

Price € 876.30 / $ 829.00 / £ 799.00

TESTS Loudspeaker -24.4 LUFS (Very good)

 

Μιας και βλεπω 2-3 καταστηματα στο skroutz να το εχουν αμεσα διαθεσιμο,ας ανοιχτει το θεμα του να υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Σοκ η αναβάθμιση από το πρώτο SE. Αν θέλει κάποιος κάτι μπορώ να βοηθήσω.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το κοιταζα το θεμα,η μεγαλυτερη αναβαθμιση για κατοχους 11,xr,se κλπ ειναι κυριως στο qualcomm modem που φορανε ολα τα νεα Iphone και μετα στην οθονη που επιτελους ολα τα iphone εχουν oled οθονες με 1080p+ αναλυση και μικροτερα περιθωρια.

 

Ειδικα σε ταχυτητες wifi/δεδομενων ακομα και σε 4G/LTE,ειναι μεγαλη η αλλαγη μιας και τα φθηνοτερα iphone μοντελα υστερουσαν σε αυτο το κομματι(2x2mimo antennas)που επιαναν χειροτερες ταχυτητες απο τα ακριβοτερα μοντελα.

 

Σε ολα τα υπολοιπα(ηχεια/καμερες/χωρος/ασυρματη φορτιση κλπ)ειναι πανω κατω τα ιδια,απο πλευρας μεγαλων διαφορων παντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμερα παρέλαβα το 12 σε λευκό 128GB πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές ελαφρή,ποιότητα ,οθόνη φανταστική ίδια με την σειρά pro η κάμερα του είναι καλή εμένα άνετα με καλύπτει και το μέγεθος είναι ότι πρέπει ούτε μεγάλο αλλά ούτε και μικρό,οποίος λοιπόν θέλει να πάρει iPhone το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Link to comment
Share on other sites

Κανενας που να εχει παρει το 12 οπως εγω να γραψει εντυπωσεις η το εχω παρει μονο εγω και πηγατε ολοι στο 12 pro,παντως το τηλεφωνο τα σπαει μετα απο τρεις μερες που το εχω ειναι τελειο οθονη μπαταρια ειναι πολυ ελαφρυ εχω παθει πλακα με το ποσο ελαφρυ ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Κανενας που να εχει παρει το 12 οπως εγω να γραψει εντυπωσεις η το εχω παρει μονο εγω και πηγατε ολοι στο 12 pro,παντως το τηλεφωνο τα σπαει μετα απο τρεις μερες που το εχω ειναι τελειο οθονη μπαταρια ειναι πολυ ελαφρυ εχω παθει πλακα με το ποσο ελαφρυ ειναι.

 

Σαφώς δεν είσαι μόνος

Απλά κάποιος δεν έτυχε να μπει να γράψει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κανενας που να εχει παρει το 12 οπως εγω να γραψει εντυπωσεις η το εχω παρει μονο εγω και πηγατε ολοι στο 12 pro,παντως το τηλεφωνο τα σπαει μετα απο τρεις μερες που το εχω ειναι τελειο οθονη μπαταρια ειναι πολυ ελαφρυ εχω παθει πλακα με το ποσο ελαφρυ ειναι.

 

Οπως παρατηρησες,το θεμα αυτο δεν εχει γινει pinned,και αρα οι περισσοτεροι χρηστες αν δεν δουν συσκευες πανω πανω,νομιζουν οτι δεν εχει ανοιχτει καν θεμα για τα νεα κινητα.

 

Το σκεφτομουν και εγω για το 12ρι,αλλα δυστηχως ειναι παρα πολυ μικρη η αναβαθμιση απο το 11ρι που εχω.

 

Μονο το 12pro max ειναι πραγματικη αναβαθμιση σε ολα αλλα φυσικα κοστιζει και πολυ παραπανω,εξου και γιατι ακομα δεν εχω προχωρησει σε αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κι εγώ, πολύ ευχαριστημένος.

Ιδανικό μέγεθος, καλή μπαταρία, αρίστη οθόνη και ήχος.

 

Δε μου λείπει κάτι εκτός της τρίτης κάμερας... αλλά κι εγώ είχα περιορισμένο budget.

Link to comment
Share on other sites

Οπως παρατηρησες,το θεμα αυτο δεν εχει γινει pinned,και αρα οι περισσοτεροι χρηστες αν δεν δουν συσκευες πανω πανω,νομιζουν οτι δεν εχει ανοιχτει καν θεμα για τα νεα κινητα.

 

Το σκεφτομουν και εγω για το 12ρι,αλλα δυστηχως ειναι παρα πολυ μικρη η αναβαθμιση απο το 11ρι που εχω.

 

Μονο το 12pro max ειναι πραγματικη αναβαθμιση σε ολα αλλα φυσικα κοστιζει και πολυ παραπανω,εξου και γιατι ακομα δεν εχω προχωρησει σε αγορα.

 

Μόνο και μόνο η οθονη είναι αρκετή αναβάθμιση

Η μπαταρία βέβαια θα είναι μετά υποβάθμιση

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το έχω καταευχαριστηθει το κινητό,ιδανικό μέγεθος οθόνη τέλεια και μόνο που έβαλε η apple οθόνη από την σειρά pro και στα πιο φθηνά μοντέλα της αξίζει.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το έχω καταευχαριστηθει το κινητό,ιδανικό μέγεθος οθόνη τέλεια και μόνο που έβαλε η apple οθόνη από την σειρά pro και στα πιο φθηνά μοντέλα της αξίζει.

 

Ναι αυτό είναι το μεγάλο βήμα στα νέα μοντέλα εξού όμως και η τιμή και του 12 αλλά και του μίνι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο η οθονη είναι αρκετή αναβάθμιση

Η μπαταρία βέβαια θα είναι μετά υποβάθμιση

 

Μιλησα για πραγματικη αναβαθμιση. Καλοδεχουμενες οι αλλαγες στην οθονη του 12,αλλα δεν ειναι αρκετες για να θεωρειται πραγματικη αναβαθμιση η λιγο καλυτερη amoled οθονη(αν ηταν πανω απο 60hz θα ελεγα παει στο καλο),και ο A14 με το 5G για τα παραπανω χρηματα για την μεταβαση.

 

Πραγματικη αναβαθμιση ειναι το 12promax το οποιο ειναι κυριολεκτικα καλυτερο σε ολα απο το 11,ακομα και στην μπαταρια/ram.

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα για πραγματικη αναβαθμιση. Καλοδεχουμενες οι αλλαγες στην οθονη του 12,αλλα δεν ειναι αρκετες για να θεωρειται πραγματικη αναβαθμιση η λιγο καλυτερη amoled οθονη(αν ηταν πανω απο 60hz θα ελεγα παει στο καλο),και ο A14 με το 5G για τα παραπανω χρηματα για την μεταβαση.

 

Πραγματικη αναβαθμιση ειναι το 12promax το οποιο ειναι κυριολεκτικα καλυτερο σε ολα απο το 11,ακομα και στην μπαταρια/ram.

 

Πραγματική αναβάθμιση ίσως είναι το iPhone 20 που θα λειτουργεί μέσα από το μυαλό μας χωρίς να έχουμε κινητό καθόλου...

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παντως για καποιον που δεν θελει να δωσει 1300+ ευρω για 12 pro αλλα γυρω στο χιλιαρικο γιατι τοσα μπορει και να μην χρεωθει παραπανω το 12 ειναι μια καλη λυση και στο κατω κατω τα εχει ολα και λογω λειτουργικου apple δουλευει αριστα γιατι καπου διαβασα για ram και τα 4GB ram που εχει δουλευει αψογα το τηλεφωνο κανα προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Παντως για καποιον που δεν θελει να δωσει 1300+ ευρω για 12 pro αλλα γυρω στο χιλιαρικο γιατι τοσα μπορει και να μην χρεωθει παραπανω το 12 ειναι μια καλη λυση και στο κατω κατω τα εχει ολα και λογω λειτουργικου apple δουλευει αριστα γιατι καπου διαβασα για ram και τα 4GB ram που εχει δουλευει αψογα το τηλεφωνο κανα προβλημα.

 

Μα δεν εγραψε κανεις καπου οτι το απλο 12ρι δεν ειναι καλη συσκευη.

 

Εγω αναφερθηκα συγκεκριμενα σε οποιον εχει 11ρι σαν και εμενα οτι αναμενομενα μονο στα pro μοντελα(και ειδικα στο μεγαλυτερο),ειναι πραγματικη αναβαθμιση αν θελει να παει σε καποιο απο τα 12ρια,αφου κερδιζει σε ολους τους τομεις,απο οθονη και ποιοτητα κατασκευης μεχρι σε μπαταρια,ram,καμερες και ενταση ηχειων.

Αυτονοητα δηλαδη πραγματα για τεχνολογικο forum,τα οποια ο συμφορουμιτης πιο πισω κλασσικα αδυνατει να καταλαβει και γυρναει σε τρολλαρισμα.

 

Προφανως και το 12 ειναι overall μια παρα πολυ καλη επιλογη και φυσικα σε βαθος χρονου τα φθηνοτερα μοντελα ειναι αυτα που πουλανε και περισσοτερο(12/mini). Απλα μια προσθηκη oled οθονης και 5G δεν ειναι αρκετα για να ενθουσιασουν πολυ κοσμο,ειδικα λογω και ανεβασμενων τιμων.

 

Ανεβηκε και αρθρο τις προαλλες που επιβεβαιωνει αυτο το πραγμα οτι η ζητηση για τα ακριβοτερα μοντελα ειναι μεγαλυτερη απο το αναμενομενο

First, iPhone 12 models are selling differently than initially anticipated.

iPhone 12 Pro and 12 Pro Max demand is higher than anticipated, while the iPhone 12 and iPhone 12 mini demand is not as high as was anticipated.

 

https://www.gsmarena.com/mingchi_kuo_demand_for_iphone_12_pro_m1_macbooks_new_ipad_air_are_higher_than_anticipated_-news-46434.php

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα για πραγματικη αναβαθμιση. Καλοδεχουμενες οι αλλαγες στην οθονη του 12,αλλα δεν ειναι αρκετες για να θεωρειται πραγματικη αναβαθμιση η λιγο καλυτερη amoled οθονη(αν ηταν πανω απο 60hz θα ελεγα παει στο καλο),και ο A14 με το 5G για τα παραπανω χρηματα για την μεταβαση.

 

Πραγματικη αναβαθμιση ειναι το 12promax το οποιο ειναι κυριολεκτικα καλυτερο σε ολα απο το 11,ακομα και στην μπαταρια/ram.

 

 

Έπρεπε κανονικά να συγκρίνεις το 12pro Max με το 11pro Max. Το 12 με το 11 κτλ.. Είναι νομίζω άλλη κατηγορία

Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι αξίζει οποιαδήποτε αντίστοιχη αναβάθμιση χρόνο με τον χρόνο.. Αν ξεφύγουμε από την γκατζετιστικη συνήθεια ουσιαστικές αλλαγές δεν βλέπεις κακά τα ψέματα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε κανονικά να συγκρίνεις το 12pro Max με το 11pro Max. Το 12 με το 11 κτλ.. Είναι νομίζω άλλη κατηγορία

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αυτο ακριβως εκανα στο σχολιο#9 ,γιαυτο και εβγαλα το συμπερασμα οτι μονο νοημα εχει η αλλαγη κατηγοριας,τουλαχιστον στην περιπτωση μου παντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εκανα στο σχολιο#9 ,γιαυτο και εβγαλα το συμπερασμα οτι μονο νοημα εχει η αλλαγη κατηγοριας,τουλαχιστον στην περιπτωση μου παντα.

 

Τώρα τα λες καλά

Στην περίπτωση σου

Γιατί πιο πριν αφήνεις να εννοηθεί ότι είναι γενικό το κακό ότι για να πάρεις καλή συσκευή πρέπει να πας στο iPhone 12 pro max

Αν κατάλαβες τώρα τι είπα θα καταλάβεις ότι δεν κάνω troll όπως ανέφερες αλλά έκανα μια ένσταση στο σχόλιο σου ότι η μόνη αναβάθμιση είναι το πιο ακριβό που κάνει 3 ελληνικούς κατώτατους μισθούς

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αναφερθηκα εξ αρχης σε ''πραγματικη αναβαθμιση''.

 

Και οταν μιλαμε για συσκευες που εχουν 1χρονο διαφορα μεταξυ τους,προφανως και θα χρειαζεται να εχουν πολλες περισσοτερες διαφορες απο μια amoled οθονη και νεωτερο τσιπακι.

 

Γιατι σε αντιθεση με περυσι,φετος στο pro max εχουν γινει και αλλες αλλαγες περαν της μεγαλυτερης οθονης και μπαταριας και στις καμερες,και στην επιπλεον μνημη ram και στα πιο δυνατα στερεο ηχεια.

 

Τωρα μπορει καποιος να θεωρει για τον εαυτο του πραγματικη αναβαθμιση το νεο σχεδιασμο ή το 5G,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι στην πραξη(για τους υπολοιπους)ειναι ετσι.

 

Το Iphone 12 ειναι μια overall πολυ καλη συσκευη,η οποια ομως δεν εχει πολλες διαφορες για να αξιζει την αναβαθμιση απο ενα κατοχο iphone 11.

 

Για κατοχους iphone XR και πιο πισω,ναι ειναι καλη περιπτωση που θα κερδισουν σε ολους τους τομεις,ακομα και στην μνημη ram και στην αδιαβροχοποιηση.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Αναφερθηκα εξ αρχης σε ''πραγματικη αναβαθμιση''.

 

Και οταν μιλαμε για συσκευες που εχουν 1χρονο διαφορα μεταξυ τους,προφανως και θα χρειαζεται να εχουν πολλες περισσοτερες διαφορες απο μια amoled οθονη και νεωτερο τσιπακι.

 

Γιατι σε αντιθεση με περυσι,φετος στο pro max εχουν γινει και αλλες αλλαγες περαν της μεγαλυτερης οθονης και μπαταριας και στις καμερες,και στην επιπλεον μνημη ram και στα πιο δυνατα στερεο ηχεια.

 

Τωρα μπορει καποιος να θεωρει για τον εαυτο του πραγματικη αναβαθμιση το νεο σχεδιασμο ή το 5G,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι στην πραξη(για τους υπολοιπους)ειναι ετσι.

 

Το Iphone 12 ειναι μια overall πολυ καλη συσκευη,η οποια ομως δεν εχει πολλες διαφορες για να αξιζει την αναβαθμιση απο ενα κατοχο iphone 11.

 

Για κατοχους iphone XR και πιο πισω,ναι ειναι καλη περιπτωση που θα κερδισουν σε ολους τους τομεις,ακομα και στην μνημη ram και στην αδιαβροχοποιηση.

 

Αυτό είναι το πρόβλημα ότι θεωρείς την δίκη σου άποψη σαν άποψη του συνόλου

Εντάξει αναβάθμιση είναι το pro max κλείσαμε μην το τραβάμε άλλο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί ολοι που το παίζουν γκουρού των iphone αν τους δωσεις ενα iphone καλημενο κάπως χωρίς να ξέρουν ποιο μοντέλο είναι, από 8 αρι και πάνω και να το δουλέψουν όπως κάνουν συνηθώς, ένα μεγάλο ποσοστό δεν θα ξεχωρίσει πιο μοντέλο είναι
Link to comment
Share on other sites

Ο καινούργιος σχεδιασμός είναι από μόνος του αφορμή για να πάρεις κάποιο από την νέα σειρά.

Η μείωση του μεγέθους, η μείωση του περιθωρίου γύρω από την οθόνη, η οθόνη amoled και το νέο πιο ανθεκτικό γυαλί είναι οι κύριοι λόγοι για να κανείς αναβάθμιση ακόμα και από το περσινό 11.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί ολοι που το παίζουν γκουρού των iphone αν τους δωσεις ενα iphone καλημενο κάπως χωρίς να ξέρουν ποιο μοντέλο είναι, από 8 αρι και πάνω και να το δουλέψουν όπως κάνουν συνηθώς, ένα μεγάλο ποσοστό δεν θα ξεχωρίσει πιο μοντέλο είναι

 

Και μερικές χιλιάδες συσκευές android εξω στην αγορά το ίδιο όμως

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 12
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...