Jump to content

Realme 7 pro


terry39
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα. Εχουμε καποιο καλο tempered glass να προτεινουμε γιατι εχω δοκιμασει 2 μεχρι τωρα και δεν εμεινα ευχαριστημενος ουτε απο την ανθεκτικοτητα ουτε απο την εφαρμογη τους
Έχω δοκιμάσει 2 τελικά νομίζω αυτό είναι καλό:

https://www.cellphones.gr/guali-prostasias-3mk-hardglass-realme-7-pro-tempered-glass-9h-anticrash-antishock?search=Realme%207%20pro

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Αναγκάζομαι να αλλάξω συσκευή από mi 8 lite και νομίζω πως καταλήγω στο realme 7 pro. Γενικά, το κινητό το χρησιμοποιώ για εφαρμογές/εργασία, οπότε με ενδιαφέρει να είναι γρήγορο σε multitasking και αποδοτικο, να είναι καλό κατασκευαστικά και να έχει αξιοπρεπή κάμερα και βίντεο.

 

:wacko: Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις αναφορικά με φωτογραφία και βίντεο, ωστόσο δεν θέλω να έχει κακό αποτέλεσμα και φοβάμαι λόγω όσων διαβάζω για κακό μικρόφωνο στο βίντεο. Είχα αγοράσει το mi 10 lite, αλλά το επέστρεψα λόγω συνεχούς θορύβου στο βίντεο ακόμα και σε περιβάλλον με μηδενική φασαρία (απ'ότι διάβασα ευθύνεται το software των xiaomi και είναι σε όλη τη σειρά μέσου κόστους τα τελευταία χρόνια). Έχουν βελτιώσει κάτι με αναβαθμίσεις στο συγκεκριμένο; Τι εμπειρία έχετε;

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Ηχογράφηση κλήσεων έχει συσκευή ή γενικά η Realme?

Και αν όχι υπάρχει η δυνατότητα με κάποια εφαρμογή να δουλέψει Ξέρει κάποιος?

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ηχογράφηση κλήσεων έχει συσκευή ή γενικά η Realme?

Και αν όχι υπάρχει η δυνατότητα με κάποια εφαρμογή να δουλέψει Ξέρει κάποιος?

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι δεν έχει ηχογράφηση. Απαγορεύεται πλέον, είναι νόμος λέει από την Ευρωπαϊκή Ένωση,κάτι τέτοιο.

Έχει κάποιες εφαρμογές στο store αλλά δεν βρήκα κάποια αξιόλογη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους!

 

Αναγκάζομαι να αλλάξω συσκευή από mi 8 lite και νομίζω πως καταλήγω στο realme 7 pro. Γενικά, το κινητό το χρησιμοποιώ για εφαρμογές/εργασία, οπότε με ενδιαφέρει να είναι γρήγορο σε multitasking και αποδοτικο, να είναι καλό κατασκευαστικά και να έχει αξιοπρεπή κάμερα και βίντεο.

 

:wacko: Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις αναφορικά με φωτογραφία και βίντεο, ωστόσο δεν θέλω να έχει κακό αποτέλεσμα και φοβάμαι λόγω όσων διαβάζω για κακό μικρόφωνο στο βίντεο. Είχα αγοράσει το mi 10 lite, αλλά το επέστρεψα λόγω συνεχούς θορύβου στο βίντεο ακόμα και σε περιβάλλον με μηδενική φασαρία (απ'ότι διάβασα ευθύνεται το software των xiaomi και είναι σε όλη τη σειρά μέσου κόστους τα τελευταία χρόνια). Έχουν βελτιώσει κάτι με αναβαθμίσεις στο συγκεκριμένο; Τι εμπειρία έχετε;

 

Ευχαριστώ!!

 

Κάμερα πολύ καλή, βίντεο μέτριο.

Όσο για τον ήχο στο βίντεο εάν τραβάς με 1080/60 fps δεν έχει θέμα.

Η συσκευή γενικά είναι τούμπανο. Περίμενε αν θέλεις να πάρουμε το android 11 και σου λέμε για τυχόν βελτιώσεις στο θέμα βίντεο

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει ηχογράφηση. Απαγορεύεται πλέον, είναι νόμος λέει από την Ευρωπαϊκή Ένωση,κάτι τέτοιο.

 

Έχει κάποιες εφαρμογές στο store αλλά δεν βρήκα κάποια αξιόλογη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Κάμερα πολύ καλή, βίντεο μέτριο.

 

Όσο για τον ήχο στο βίντεο εάν τραβάς με 1080/60 fps δεν έχει θέμα.

 

Η συσκευή γενικά είναι τούμπανο. Περίμενε αν θέλεις να πάρουμε το android 11 και σου λέμε για τυχόν βελτιώσεις στο θέμα βίντεο

Για δοκίμασε αυτή την εφαρμογή αν θες και πες μας.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.catalinagroup.callrecorder

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αυτή την εφαρμογή αν θες και πες μας.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.catalinagroup.callrecorder

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε δύο κλήσης που δοκίμασα δουλεύει τέλεια!!!

Edit: με τον παραμικρό εξωτερικό ήχο (π.χ τηλεόραση,αν μιλάς μέσα σε αυτοκίνητο) είναι χάλι μαύρο.

Θέλει απόλυτη ησυχία. Οπότε το "δουλεύει τέλεια" που έγραψα παραπάνω δεν ισχύει....

Edited by Olsar
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάνει εξωτερική ηχογράφηση, περιλαμβάνοντας και τους ήχους του περιβάλλοντος χώρου.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο κλήσης που δοκίμασα δουλεύει τέλεια!!!

 

Edit: με τον παραμικρό εξωτερικό ήχο (π.χ τηλεόραση,αν μιλάς μέσα σε αυτοκίνητο) είναι χάλι μαύρο.

 

Θέλει απόλυτη ησυχία. Οπότε το "δουλεύει τέλεια" που έγραψα παραπάνω δεν ισχύει....

Στο δικό μου Samsung galaxy note 10 plus έχω αυτή τη ρύθμιση και δουλεύει τέλεια προς το παρόν.daf68f8578c403cbdef665e83b2ae5e5.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να αφαιρέσουμε την τέρμα αριστερή οθόνη. Συγνώμη αν έχει απαντηθεί. Σας ευχαριστώ

Αν εννοείς την οθόνη της Google αφαιρείται μόνο αν βάλεις άλλο launcher.

Πώς διαλέγουμε launcher; Έχω βάλει έναν που λέγεται CLP που μου τον είχε προτείνει κάποιο μέλος, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποιον άλλον. (Δεν θέλω να βγαίνει η τέρμα αριστερή οθόνη.)

Όσο για την φωτογραφική μηχανή, πρώτη φορά σήμερα κάθισα να δω πιο προσεκτικά τις φωτογραφίες από το 7pro στο Lightroom και έχω... ανάμεικτα συναισθήματα. Χρησιμοποιώ κυρίως το "photo" mode και όχι το expert (γιατί στο expert δεν βλέπω καθόλου τις ρυθμίσεις χωρίς τα γυαλιά πρεσβυωπίας) και δεν χρησιμοποιώ το HDR γιατί μου φαίνεται "σκληρό" το αποτέλεσμα, ούτε το ΑΙ γιατί κάνει ό,τι θέλει εκείνο και συγχύζομαι. Γενικά έχει την τάση να υπερεκθέτει στις ημερήσιες λήψεις με αποτέλεσμα να έχω εντελώς καμμένα λευκά και σε κάθε κλικ πρέπει να κατεβάζω το EV (και δεν είναι εύκολο στο χειρισμό αυτό, πατιούνται διάφορα άλλα αντί για τη διόρθωση της έκθεσης). Και δεν κατάφερα σχεδόν ποτέ να το πείσω να εστιάζει στο πρώτο πλάνο αν το αντικείμενο είναι κάπως μικρό, πχ ένα λουλούδι και πίσω ένα σπίτι, 9 στις 10 εστιάζει στο σπίτι, ενώ η λειτουργία Macro δεν εξυπηρετεί καθόλου, είναι μικρή η ανάλυση και η απόσταση από το θέμα. Πολλές από τις φωτογραφίες είναι εντυπωσιακά καλές για λήψη με κινητό της τιμής αυτής, ειδικά οι νυχτερινές με τεχνητό, μεικτό φωτισμό είναι "ουάου" αλλά μια μικρή απογοήτευση σε σχέση με τις προσδοκίες μου την είχα. Και βέβαια μιλάμε για την βασική κάμερα, η ευρυγώνια είναι πολύ υποδεέστερη, εννοείται.

Αν έχετε κανένα νεότερο να προτείνετε σε app κάμερας, σας ακούω!

Προσωπικά, αν θέλω να βγάλω κάτι με ρυθμίσεις πιο λεπτομερείς και δεν βιάζομαι, χρησιμοποιώ την FV5, που όμως σκαλώνει και κολλάει συνεχώς και που δεν υποστηρίζει στη δωρεάν έκδοση της την πλήρη ανάλυση της κάμερας.

Και gcam δεν έχω κατεβάσει να δοκιμάσω, αν το κάνω ποια να βάλω και από πού θα την βρω;

Σας ςυχαριστώ που με ακούσατε!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος πριν 6 μήνες αγόρασε το κινητό. Γενικά δεν είναι ευχαριστημένος διότι έχει πολλά κολλήματα η συσκευή. Το πιο εκνευριστικό είναι όταν πάει πχ να ανοίξει το Facebook κολλάει και μετά για να ανοίξει την συγκεκριμένη εφαρμογή μπορεί μόνο με restart της συσκευής. Για μία εβδομάδα λειτουργεί κανονικά και μετά πάλι τα ίδια. Θα στρώσει αν του κάνει hard reset; ,Μου κάνει εντύπωση πως με 8ram και αρκετά καλό επεξεργαστή να κολλάει τόσο συχνά. Θεωρώ ότι είναι καθαρά software το πρόβλημα. Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος πριν 6 μήνες αγόρασε το κινητό. Γενικά δεν είναι ευχαριστημένος διότι έχει πολλά κολλήματα η συσκευή. Το πιο εκνευριστικό είναι όταν πάει πχ να ανοίξει το Facebook κολλάει και μετά για να ανοίξει την συγκεκριμένη εφαρμογή μπορεί μόνο με restart της συσκευής. Για μία εβδομάδα λειτουργεί κανονικά και μετά πάλι τα ίδια. Θα στρώσει αν του κάνει hard reset; ,Μου κάνει εντύπωση πως με 8ram και αρκετά καλό επεξεργαστή να κολλάει τόσο συχνά. Θεωρώ ότι είναι καθαρά software το πρόβλημα.

 

Πιστεύω ότι με μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα είναι κομπλέ. Και εννοείται ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιεί την εφαρμογή dual app της συσκευής γιατί έχει αναφερθεί ότι δημιουργεί τέτοιου είδους προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα από amazon warehouse ένα Realme 7 Pro. Μέσα δεν είχε τίποτε άλλοη συσκευασία πέρα από το κινητό και κάποια manual. Τι φορτιστή θα προτείνατε αν δεν δεχτούν να στείλουν ?

Samsung Galaxy Tab 10.1 ICS 4.0.4, stock

Samsung Galaxy S II Jelly Bean 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είχε φορτιστή;; Στην περιγραφή το αναφέρει ότι είναι χωρίς;

https://www.giztop.com/official-realme-65w-superdart-gan-charger.html

Ο φορτιστής είναι αυτός

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είχε φορτιστή;; Στην περιγραφή το αναφέρει ότι είναι χωρίς;

https://www.giztop.com/official-realme-65w-superdart-gan-charger.html

Ο φορτιστής είναι αυτός

 

warehouse= επιστροφή.

 

Είχε μόνο το πριζάκι άρα είμαι στην αναζήτηση συμβατού usb to type c καλωδίου εκτός και αν δεν έχει σημασία.

Samsung Galaxy Tab 10.1 ICS 4.0.4, stock

Samsung Galaxy S II Jelly Bean 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Πώς διαλέγουμε launcher; Έχω βάλει έναν που λέγεται CLP που μου τον είχε προτείνει κάποιο μέλος, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποιον άλλον. (Δεν θέλω να βγαίνει η τέρμα αριστερή οθόνη.)

Όσο για την φωτογραφική μηχανή, πρώτη φορά σήμερα κάθισα να δω πιο προσεκτικά τις φωτογραφίες από το 7pro στο Lightroom και έχω... ανάμεικτα συναισθήματα. Χρησιμοποιώ κυρίως το "photo" mode και όχι το expert (γιατί στο expert δεν βλέπω καθόλου τις ρυθμίσεις χωρίς τα γυαλιά πρεσβυωπίας) και δεν χρησιμοποιώ το HDR γιατί μου φαίνεται "σκληρό" το αποτέλεσμα, ούτε το ΑΙ γιατί κάνει ό,τι θέλει εκείνο και συγχύζομαι. Γενικά έχει την τάση να υπερεκθέτει στις ημερήσιες λήψεις με αποτέλεσμα να έχω εντελώς καμμένα λευκά και σε κάθε κλικ πρέπει να κατεβάζω το EV (και δεν είναι εύκολο στο χειρισμό αυτό, πατιούνται διάφορα άλλα αντί για τη διόρθωση της έκθεσης). Και δεν κατάφερα σχεδόν ποτέ να το πείσω να εστιάζει στο πρώτο πλάνο αν το αντικείμενο είναι κάπως μικρό, πχ ένα λουλούδι και πίσω ένα σπίτι, 9 στις 10 εστιάζει στο σπίτι, ενώ η λειτουργία Macro δεν εξυπηρετεί καθόλου, είναι μικρή η ανάλυση και η απόσταση από το θέμα. Πολλές από τις φωτογραφίες είναι εντυπωσιακά καλές για λήψη με κινητό της τιμής αυτής, ειδικά οι νυχτερινές με τεχνητό, μεικτό φωτισμό είναι "ουάου" αλλά μια μικρή απογοήτευση σε σχέση με τις προσδοκίες μου την είχα. Και βέβαια μιλάμε για την βασική κάμερα, η ευρυγώνια είναι πολύ υποδεέστερη, εννοείται.

Αν έχετε κανένα νεότερο να προτείνετε σε app κάμερας, σας ακούω!

Προσωπικά, αν θέλω να βγάλω κάτι με ρυθμίσεις πιο λεπτομερείς και δεν βιάζομαι, χρησιμοποιώ την FV5, που όμως σκαλώνει και κολλάει συνεχώς και που δεν υποστηρίζει στη δωρεάν έκδοση της την πλήρη ανάλυση της κάμερας.

Και gcam δεν έχω κατεβάσει να δοκιμάσω, αν το κάνω ποια να βάλω και από πού θα την βρω;

Σας ςυχαριστώ που με ακούσατε!:lol:

Δοκίμασε τον Νova launcher αν θέλεις.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Moλις μου ηρθε κι εμενα.

Τι αλλαζει τωρα με αυτη την αναβαθμιση γενικοτερα?

 

Εχει κι ενα μηνυμα για τις "Υπηρεσιες τοποθεσιας φορεα" και ζηταει χορηγηση αδειας.Αυτο τι ακριβως ειναι?

Να πατησω στο χορηγηση αδειας?

Link to comment
Share on other sites

Moλις μου ηρθε κι εμενα.

 

Τι αλλαζει τωρα με αυτη την αναβαθμιση γενικοτερα?

 

 

 

Εχει κι ενα μηνυμα για τις "Υπηρεσιες τοποθεσιας φορεα" και ζηταει χορηγηση αδειας.Αυτο τι ακριβως ειναι?

 

Να πατησω στο χορηγηση αδειας?

Νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα για την χορήγηση άδειας, είναι για την εύρεση τοποθεσίας του κινητού από τους παρόχους τηλεφωνίας που ούτως ή άλλως γίνεται. Για τις αλλαγές στο λογισμικό υπάρχει change log. Δες φωτογραφίες...7360f461c51118bd83e37cb013e94199.jpg4799c3fbdee88bae082f96acdbd72f92.jpg

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έκανα την αναβάθμιση χωρίς reset και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα!

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...