Jump to content

Realme 7 pro


terry39
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλημερα σας. Συνήθως επαιρνα κατά καιρους ναυαρχίδες απο samsung, huawei κτλ αλλά είπα να κατέβω τωρα σε πιο οικονομική λύση σε smartphone. Το συγκεκριμένο που κοιταξα από reviws το αξιολογούν καλά, εν σχεση με αλλα της ιδιας κατηγορίας. Ηθελα να σας ρωτήσω με το θεμα της καμερας σε φωτό και βίντεο, μετα τα update που εχει παρει μεχρι σήμερα, ειναι καλύτερα; Εχουν βελτιωθεί; Ευχαριστώ.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας. Συνήθως επαιρνα κατά καιρους ναυαρχίδες απο samsung, huawei κτλ αλλά είπα να κατέβω τωρα σε πιο οικονομική λύση σε smartphone. Το συγκεκριμένο που κοιταξα από reviws το αξιολογούν καλά, εν σχεση με αλλα της ιδιας κατηγορίας. Ηθελα να σας ρωτήσω με το θεμα της καμερας σε φωτό και βίντεο, μετα τα update που εχει παρει μεχρι σήμερα, ειναι καλύτερα; Εχουν βελτιωθεί; Ευχαριστώ.

 

Κάποιοι θα σου πουν οτι βελτιωθηκε. Εγω θα σου πω οτι όσο το ειχα, ειχε παρει 4 updates εκ των οποιων τα 2 ήταν για τη καμερα αλλα δεν ειδα καποια ουσιαστική διαφορά. Να αλλαξε λιγο η αντιθεση στις φωτογραφιες; Κατι τετοιο... Λιγο μεγαλυτερη διαφορα ειχε στη σελφι, αλλα για μενα την χειροτέρεψε (γουστα ειναι αυτα). Αλλα στη σελφι εβαζα gcam και δεν με ενοιαζε.

 

Στις φωτογραφιες θα σε καλυψει. Ίσως το καλυτερο της κατηγοριας (και οχι μονο). Στο βιντεο όμως, αν εισαι απαιτητικος και εχεις συνηθίσει επιπεδα ναυαρχιδας samsung, όχι και τοσο.

 

Προσοχη, μιλάω για το βασικό φακό. Ο ultrawide ειναι αρκετά μετριος.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι θα σου πουν οτι βελτιωθηκε. Εγω θα σου πω οτι όσο το ειχα, ειχε παρει 4 updates εκ των οποιων τα 2 ήταν για τη καμερα αλλα δεν ειδα καποια ουσιαστική διαφορά. Να αλλαξε λιγο η αντιθεση στις φωτογραφιες; Κατι τετοιο... Λιγο μεγαλυτερη διαφορα ειχε στη σελφι, αλλα για μενα την χειροτέρεψε (γουστα ειναι αυτα). Αλλα στη σελφι εβαζα gcam και δεν με ενοιαζε.

 

Στις φωτογραφιες θα σε καλυψει. Ίσως το καλυτερο της κατηγοριας (και οχι μονο). Στο βιντεο όμως, αν εισαι απαιτητικος και εχεις συνηθίσει επιπεδα ναυαρχιδας samsung, όχι και τοσο.

 

Προσοχη, μιλάω για το βασικό φακό. Ο ultrawide ειναι αρκετά μετριος.

Σε βιντεο δηλαδη τι παρουσιαζει;Δεν ειναι ζωντανα τα χρώματα. Απο σταθεροποιηση πως τα παει;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην περιμένεις να τραβάει βίντεο όπως τα Samsung.

Mάλιστα... εδω εχω θέμα.Και το καλοεβλεπα.Καποια αλλη συσκευη σε αυτη τη κατηγορία να ειναι καλή σε φωτο και βίντεο; :(

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ σε επίπεδο ναυαρχίδων που είχες note 10+ και s8 plus

Tουλάχιστον ας ειναι αξιοπρεπη για τα λεφτα που κοστίζει.Ενταξει αλλο το note 10 κτλ. Ειδα παλι σε καποια reviws οτι στο βιντεο εχει κάποιο θεμα με τον ήχο; Το φτιαξανε σε update;

Edited by giorgos1966

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Σε Realme 7 pro

Sim 1 Vodafone

Sim 2 Cosmote whats up

Στη vodafone δουλεύει στο messages τα rcs

Στη Cosmote όχι

Μιλάω με cosmote και μου λένε αν έχω δώσει τις άδειες για να δουλέψουν τα rcs

Έχει δει κανείς κάπου να λέει για άδειες μυνηματων η στη cosmote τα πίνουν πρωί πρωί ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ σε επίπεδο ναυαρχίδων που είχες note 10+ και s8 plus

Ειμαστε παλιές καραβάνες εμεις φιλε μου. Θυμάσαι με τα Nokia παλιά, τι τραβάγαμε...:lol::lol::lol:

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Σε βιντεο δηλαδη τι παρουσιαζει;Δεν ειναι ζωντανα τα χρώματα. Απο σταθεροποιηση πως τα παει;

 

Κακής ποιότητας eis που κάνει θολουρες όποτε παρεμβαίνει σε κούνημα ακόμα και σε καλό φως (που είναι υψηλό το shutter). Με 60fps διορθώνει το θέμα με τις θολουρες του eis αλλα έχει αρκετά χαμηλότερη λεπτομέρια. Μιλάω πάντα για 1080p.

 

Επιπλεον, καθώς τραβάς βίντεο δεν εναλλάσσει τους φακούς (πχ δεν πας απο main σε uw). Πρέπει να διαλέξεις φακό πριν τη λήψη και μετά μένεις με αυτόν. Αν και ούτως η άλλος είναι χάλια το αποτέλεσμα του uw.

 

Τέλος, θυμάμαι ότι δεν είχε αποθορυβοποιηση ήχου. Δηλαδή όταν φυσάει θα ακούγεται έντονα στο μικρόφωνο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Κακής ποιότητας eis που κάνει θολουρες όποτε παρεμβαίνει σε κούνημα ακόμα και σε καλό φως (που είναι υψηλό το shutter). Με 60fps διορθώνει το θέμα με τις θολουρες του eis αλλα έχει αρκετά χαμηλότερη λεπτομέρια. Μιλάω πάντα για 1080p.

 

Επιπλεον, καθώς τραβάς βίντεο δεν εναλλάσσει τους φακούς (πχ δεν πας απο main σε uw). Πρέπει να διαλέξεις φακό πριν τη λήψη και μετά μένεις με αυτόν. Αν και ούτως η άλλος είναι χάλια το αποτέλεσμα του uw.

 

Τέλος, θυμάμαι ότι δεν είχε αποθορυβοποιηση ήχου. Δηλαδή όταν φυσάει θα ακούγεται έντονα στο μικρόφωνο.

Αμα εχει τετοια θέματα όχι δεν το παιρνω.Καλυτερα να δωσω και κατι παραπάνω να παω σε πιο καλη συσκευη χωρις θεματα με φωτό-βιντεο. Αντε από την αρχή ψαξιμο...

Edited by giorgos1966

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχει τετοια θέματα όχι δεν το παιρνω.Καλυτερα να δωσω και κατι παραπάνω να παω σε πιο καλη συσκευη χωρις θεματα με φωτό-βιντεο.

 

Σε αυτα τα λεφτα όλα τα κινητά κάπως ετσι ειναι το βιντεο. Σε άλλα λιγο καλυτερο, σε άλλα λιγο χειροτερο. Αλλα γενικά αυτή ειναι η ποιοτητα. Ισως ας πούμε το nova 5t να ειχε καλύτερο βιντεο, αλλα όχι και κατι τρομερό. Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για κινητά χωρίς ois.

 

Το βιντεο ειναι γενικα δύσκολο ζήτημα. Ακόμα και πολυ ακριβοτερες συσκευες μπορει αν ειναι μετριο το αποτέλεσμα τους (βλέπε πχ oneplus).

 

Στη φωτογραφία πάντως δεν θα είχες κανενα θέμα. Θα αναβαθμιζόσουν σε σχέση με το s8 σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα λεφτα όλα τα κινητά κάπως ετσι ειναι το βιντεο. Σε άλλα λιγο καλυτερο, σε άλλα λιγο χειροτερο. Αλλα γενικά αυτή ειναι η ποιοτητα. Ισως ας πούμε το nova 5t να ειχε καλύτερο βιντεο, αλλα όχι και κατι τρομερό. Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για κινητά χωρίς ois.

 

Το βιντεο ειναι γενικα δύσκολο ζήτημα. Ακόμα και πολυ ακριβοτερες συσκευες μπορει αν ειναι μετριο το αποτέλεσμα τους (βλέπε πχ oneplus).

 

Στη φωτογραφία πάντως δεν θα είχες κανενα θέμα. Θα αναβαθμιζόσουν σε σχέση με το s8 σου.

Κατάλαβα...Οχι το Note 10 plus εχω. Αλλα θελω τώρα κατι φθηνότερο. Εχω το μικρόβιο της αλλαγής κάθε 6-8 μήνες...

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...Οχι το Note 10 plus εχω. Αλλα θελω τώρα κατι φθηνότερο. Εχω το μικρόβιο της αλλαγής κάθε 6-8 μήνες...

 

Η samsung γενικα ειναι απο τις κορυφαιες στο τομεα βιντεο. Οπότε γενικα αν θες κατι φτηνοτερο, ετοιμασου για γερη βουτια.

Link to comment
Share on other sites

Η samsung γενικα ειναι απο τις κορυφαιες στο τομεα βιντεο. Οπότε γενικα αν θες κατι φτηνοτερο, ετοιμασου για γερη βουτια.

Θα δω το Α51

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Θα δω το Α51
Για πιο Α51 λες; αν λες αυτό https://www.skroutz.gr/s/21528262/Samsung-Galaxy-A51-128GB-Prism-Crush-Black.html

Σε σχέση με το realme είναι αισχρό τηλέφωνο.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Για πιο Α51 λες; αν λες αυτό https://www.skroutz.gr/s/21528262/Samsung-Galaxy-A51-128GB-Prism-Crush-Black.html

Σε σχέση με το realme είναι αισχρό τηλέφωνο.

Nai... ουτε αυτο τότε.Τελος πάντων να μην ξεφευγουμε από την αρχικό ποστ. Θα κοιταξω (μεταχ/νο) για το Google Pixel 4a και τέλος. Ξερω ότι τα google σε καμερες ειναι πολύ καλα.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Σε pixel θα έχεις καλή κάμερα σίγουρα, κοίταξε το 4A 5g γιατί το απλό έχει χώμα μπαταρία, θα είσαι όλη μέρα με φορτιστή στο χέρι. Εγώ βέβαια αν έψαχνα συσκευή τώρα θα έπαιρνα το realme.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα με τα μυνηματα rcs που εγραψα παραπανω αλλαξα αναποδα τις καρτες και τωρα δουλευει αναποδα οποτε ουσιαστικα δε δουλευει και στις δυο slot τα rcs αλλα μονο στ οενα slor λογο προφανως προδιαγραφων συσκευης

αυτη η Realme σε καποια θεμα ειναι τραγικη απλα

πραγματα που ηταν ευκολα τα αφησανε χωρις να φτιαξουν τπτ

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις link για δοκιμασμενη gcam? Ψαχνω στο xda αλλα δεν βρισκω συγκεκριμενα για το μοντελο μας.

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/configs-urnyx-02/

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις link για δοκιμασμενη gcam? Ψαχνω στο xda αλλα δεν βρισκω συγκεκριμενα για το μοντελο μας.

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/configs-urnyx-02/

 

Καλυτερη ειναι η στοκ. Μερα τραβας αυτοματο με αυτοματο hdr. Νυχτα βαζει night mode (το κρατας σταθερο μεχρι να σταματησει να γυριζει το κυκλακι).

 

Μονο σε πρόσωπα αξιζει η gcam.

Link to comment
Share on other sites

Σε pixel θα έχεις καλή κάμερα σίγουρα, κοίταξε το 4A 5g γιατί το απλό έχει χώμα μπαταρία, θα είσαι όλη μέρα με φορτιστή στο χέρι. Εγώ βέβαια αν έψαχνα συσκευή τώρα θα έπαιρνα το realme.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εκει φίλε μου θα καταλήξω μάλλον, στο Pixel 4a 5G που ειναι και 6.2 ιντσες η οθόνη. Βεβαια εχει γυρω στα 450 ευρω....Φεύγω πολύ, αλλα εαν ειναι να εχω θεματα με τη καμερα... ας βάλω παραπάνω χρήματα να τελειώνω.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εκει φίλε μου θα καταλήξω μάλλον, στο Pixel 4a 5G που ειναι και 6.2 ιντσες η οθόνη. Βεβαια εχει γυρω στα 450 ευρω....Φεύγω πολύ, αλλα εαν ειναι να εχω θεματα με τη καμερα... ας βάλω παραπάνω χρήματα να τελειώνω.

 

Στις ημερήσιες φωτογραφίες πάντως καλύτερο είναι το realme.

 

Άμα είναι να ανέβεις τόσο σε χρήματα, γιατί δεν κοιτάς κανένα lg g8s ή mi10t pro?

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Στις ημερήσιες φωτογραφίες πάντως καλύτερο είναι το realme.

 

Άμα είναι να ανέβεις τόσο σε χρήματα, γιατί δεν κοιτάς κανένα lg g8s ή mi10t pro?

Θα τα δω και αυτά αλλά xiaomi δεν την έχω πάρει με καλό μάτι και το Lg σαν εταιρεία δε ξέρω...έχει ξεφουσκωσει

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...