Jump to content

Realme 7 pro


terry39
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανά 25-30 μέρες. Νομίζω το ξαναεγραψε κιόλας πριν δύο σελίδες.
για security patch ?
Link to comment
Share on other sites

Πάρτο ρε μάγκα...να ησυχάσει το νήμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στα έγραψαν όλα αναλυτικά τα υπόλοιπα μέλη.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πάρτο ρε μάγκα...να ησυχάσει το νήμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στα έγραψαν όλα αναλυτικά τα υπόλοιπα μέλη.

Απομενουν ακομα 1000 ερωτησεις

Link to comment
Share on other sites

Πάρτο ρε μάγκα...να ησυχάσει το νήμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στα έγραψαν όλα αναλυτικά τα υπόλοιπα μέλη.

κατσε μωρε να εχουμε και λιγο τζερτζελε

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απομενουν ακομα 1000 ερωτησεις
:lol::lol::lol: απο δευτερα παλι
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

 

Poco X3 vs Realme.7 pro

 

Camera

Sound

Video

Battery

 

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι fake το σήμα?

Δηλαδή υπονοείς ότι "πείραξα" την φωτό ?

Πάντως το τελευταίο δίμηνο στην περιοχή μου βλέπω 4g+ και στο δικό μου τηλέφωνο ένα Nubia Red Magic γιατί το 7 pro είναι της συζύγου, που δεν είχα ξαναδεί 1,5 χρόνο τώρα που το έχω και μπορώ να πω ότι έκανε aggregation το έβλεπα με την εφαρμογή από το play store δύο μπάντες ταυτόχρονα δλδ αν το αντιλαμβάνομαι σωστα!

Και κάτι τελευταίο ..είναι λίγο εριστικός ο τρόπος σου ,το "τέλος" και το οποίος "κατάλαβε κατάλαβε"συγνώμη είναι λίγο υποτιμητικό!!Μια φωτογραφία ανέβασα απόδειξη του σήματος 4g+ στο κινητό τώρα αν μας "δουλεύει"η realme ή η Cosmote τι να πω!

 

Στάλθηκε από το NX609J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by stratos76
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι fake το σήμα?

Δηλαδή υπονοείς ότι "πείραξα" την φωτό ?

Πάντως το τελευταίο δίμηνο στην περιοχή μου βλέπω 4g+ και στο δικό μου τηλέφωνο ένα Nubia Red Magic γιατί το 7 pro είναι της συζύγου, που δεν είχα ξαναδεί 1,5 χρόνο τώρα που το έχω και μπορώ να πω ότι έκανε aggregation το έβλεπα με την εφαρμογή από το play store δύο μπάντες ταυτόχρονα δλδ αν το αντιλαμβάνομαι σωστα!

Και κάτι τελευταίο ..είναι λίγο εριστικός ο τρόπος σου ,το "τέλος" και το οποίος "κατάλαβε κατάλαβε"συγνώμη είναι λίγο υποτιμητικό!!Μια φωτογραφία ανέβασα απόδειξη του σήματος 4g+ στο κινητό τώρα αν μας "δουλεύει"η realme ή η Cosmote τι να πω!

 

Στάλθηκε από το NX609J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν φίλε μου και ζητώ συγγνώμη αν αυτό κατάλαβες. Εγώ έχω μαζί με το 7 pro και ένα galaxy a5 του 2017. Το galaxy έχει 4G+ και το 7 pro 4G. Αν μπορείς πες μου σε πια εφαρμογή αναφέρεσαι, εγώ με την Ookla speed test κοιτάω και στις δύο συσκευές και η ταχύτητα είναι πολύ διαφορετικη.

Αν βάλεις χώρα Τουρκία στο 7 pro γράφει επάνω 4.5G αλλά η ταχύτητα είναι η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω το διάβασα σε φόρουμ του εξωτερικού που συζητούσαν για το 7 pro και γενικά για συσκευές realme.Δεν το βρίσκω τώρα αλλά θα γράψω όπως το κατάλαβα....

 

"Η συσκευή υποστηρίζει μόνο intra band aggregation μπορεί να κάνει carrier aggregation μόνο με carriers ίδιας συχνότητας"

 

Τώρα από γνωστό που δουλεύει σε δίκτυο της Vodafone μου είπε ότι αυτό ακόμα δεν υποστηρίζεται από τα δικά μας δίκτυα γι'αυτό δεν βλέπω το + στο 7 pro.

Ίσως αυτό να γίνεται στην περιοχή που είσαι.Στην Κατερίνη που είμαι εγώ δεν είδα ποτέ. Αν θες κάνε ένα τέστ ταχύτητας και γράφε πόσο έγραψε.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο υποστηριζει 4G+ η αλλιως LTE-A

 

Αν δεν σας πειθουν οι εικονες που ανεβαζουμε δειτε τα specs στο εγκυρο GSMarena

 

https://m.gsmarena.com/realme_7_pro-10400.php

 

Μας πρηξατε λες και ολοι εχετε απεριοριστα data (που και αυτα εχουν περιορισμο ταχυτητας μετα απο εναν ογκο δεδομένων) και λες και τα χρειαζεστε λες και εχετε web server στο κινητο σας.

 

Ακομα και 4G απλο ειναι αρκετο για καθημερινη χρηση κινητου (surfarisma ,youtube, netflix)

 

Ημαρτον

Link to comment
Share on other sites

Να το πούμε αλλιώς και να το τελειώνουμε με το 4G+ γιατί δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

Το κινητό υποστηρίζει 4G+ αλλά ο τρόπος που το υποστηρίζει δεν τον υποστηρίζουν τα ευρωπαϊκά δίκτυα. Γι'αυτό και αυτός ο ντόρος όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και εκτός. Ίσως τώρα με την αναβάθμιση σε 5G να αναβαθμίσανε και αυτό,και θα είναι ευχάριστο να το δούμε σύντομα και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας.

Ενας λόγος που αγόρασα εγώ την συσκευή ήταν και το 4G+ και όταν εδώ και 3 μήνες που δουλεύω σε πολλές περιοχές της Ελλάδας δεν είδα να εμφανίζεται πουθενά μου κακοφανηκε. Έκατσα διάβασα το λόγο και αυτό μεταφέρω. Αν αυτά που διάβασα ήταν λάθος, έτσι τα μεταφέρω και εγώ. Εξάλλου εδώ μέσα βρισκόμαστε για ανταλλαγή απόψεων.

Το κινητό για εμένα είναι εργαλείο δουλειάς και το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι τα social. Δεν κάνουμε όλοι την ίδια χρήση. Εάν προσωπικά επρηξα η θίχτηκε κάποιος από τα λεγόμενα μου ζητώ συγγνώμη. Την καλημέρα μου!

Edited by Olsar
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Olsar η εφαρμογή λέγεται net monster και δείχνει σε ποιες μπάντες κλειδώνει το μόντεμ του τηλεφώνου και όχι downloading speed.Οταν κλειδώνει με μια μπάντα απλά δείχνει 4g LTE και την μπάντα όταν κλειδώνει 2 μπάντες (κάνει aggregation δλδ) δείχνει 4g LTE-A 2CC και τις 2 μπάντες που κλειδώνει και όταν κλειδώσει 3 μπάντες δείχνει 4g LTE-A 3CC και τις 3 μπάντες που κλειδώνει οπότε μια χαρά κάνει φαίνεται να κάνει aggregation. Όσο αναφορά τον υπάλληλο της Vodafone ή δεν ξέρει τι λέει και λέει μπαρουφες ή δεν το κάνει το δίκτυο της Vodafone γιατί οι δοκιμές έγιναν με Cosmote.

Δεν θα το συνεχίσω άλλο, τα συνημμένα αποδεικνύουν το λόγο του αληθές.

Όλα αυτά με πολύ καλή διάθεση δεν ξέρω αν έχω κάπου λάθος γιατί δεν είμαι και τεχνικός δικτύων σαν απλός χρήστης μιλάω.Την καλημέρα μου σε όλους.8a5bde95be8dd7f61d6b484059447183.jpg4be1186d799b5e2668935ea4d4d1f24e.jpg

 

Στάλθηκε από το NX609J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή εφαρμογή αυτήν, συγχαρητήρια στον δημιουργό. Δεν ήξερα ότι μπορείς να μάθεις πληροφορίες σε τη συχνότητα παίζει το μόντεμ του κινητού.Μπράβο.

Λίγο πολύπλοκο μου φαίνεται όλο αυτό με τα νούμερα που γράφει αλλά αν ασχοληθείς λίγο κάτι θα καταλάβεις. Και πάλι μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει εξαιρετικό λογισμικό και αρκετά παραμετροποιήσιμο.

Έχω το 7. Έχουν ίδιο μενού, σωστά;

Δεν έχει να βγάλω το slide to unlock για την lock screen, ούτε να απενεργοποιήσω το Google Feed στον Launcher (swipe right), ούτε να βγούνε οι εφαρμογές της Google.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα ότι η συσκευή έχει ατέλειες για τους απαιτητικούς χρήστες. Αυτά διαπίστωσα κατά την χρήση στο κόκκινο δίκτυο.

 

1. Το κινητό δεν υποστηρίζει 4G+, σαν τα Xiaomi πριν 3 χρόνια! CA γιοκ!

2. Δεν υποστηρίζει WiFi Calling στην Vodafone. Αν χρησιμοποιήσεις την δική τους εφαρμογή...είναι απλά τραγική!

3. Δεν υποστηρίζει κλήσεις μέσω 4G στην Vodafone, δηλαδή το VoLTE. Τέλος!

4. Eναλλάσεται πολύ συχνά μεταξύ 4G και 3G χωρίς λόγο ακόμη και σε περιοχές με ισxυρό σήμα 4G.

5. O αισθητήρας εγγύτητας δουλεύει χάλια και κατεβαίνει το συρτάρι των ειδοποιήσεων την ώρα που μιλάς και πατάς τυχαία διάφορα.

6. O ταχυφορτιστής ανεβάζει την θερμοκρασία της μπαταρίας στους 39 βαθμούς μέσα στο καταχείμωνο. Το καλοκαίρι θα ξεπερνάει τους 40. Σύντομα θα ψάχνετε μπαταρία στο Aliexpress.

7. Oι επαφές δεν ρυθμίζονται με τίποτε με αλφαβητική σειρά επωνύμου. Αλφαβητική σειρά με βάση το μικρό όνομα. Εντελώς κουφό!

8. Υπάρχουν μεταφραστικές ατέλειες στα Ελληνικά.

9. Ο φωτισμός της θέσης ξεκλειδώματος στην οθόνη φωτίζεται όποτε το αποφασίσει (όποιον "αυτοματισμό' κι αν βάλεις) με αποτέλεσμα να χρειάζεται να πατάς συνέχεις το πλαϊνό πλήκτρο και η διαδικασία ξεκλειδώματος να είναι μπελάς!

10. Το βράδυ, σε αναμονή, με όλα βέβαια ανοιχτά, σε μένα έχανε 10-12% της μπαταρίας. Ένα Samsung, ακριβώς στο ίδιο σημείο, χάνει 1%!!!

11. Οι εφαρμογές που έχουν προσθέσει πάντω στο στοκ Android δεν δένουν αισθητικά καθόλου με την φιλοσοφία αυτών της Google. Υπάρχουν μάλιστα και διπλές που δεν μπορούν να απεγκατασταθούν, πχ. φωτογραφίες.

12. Πολλά widgets δεν ανανεώνονται (μάλλον λόγω εξοικονόμησης μπαταρίας) και δεν μπορούν να διορθωθούν όποια ρύθμιση κι αν κάνεις. Πχ. της Vodafone που έπρεπε να ξανακάνω συνέχεια login για να δω τις ενδείξεις υπολοίπων.

 

Κατά τα άλλα η οθόνη είναι πολύ καλή, η κάμερα πολύ καλή και ο ήχος από τα στερεοφωνικά ηχεία δυνατός αν και πολύ ρηχός χωρίς καθόλου χαμηλές συχνότητες. Πίσω είναι όμορφα βαμμένο αν και εντελώς πλαστικό, ακόμη και το σασί του.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ λιγο με φοβησες με ολα αυτα τα αρνητικα του realme 7 pro. σκεφτομαι να το αγορασω. αναφερες τη μπαταρια που πεφτει πολυ. κ υστερα που ζεστενεται . , ενα αλλο που εναλλασεται απο 3 g σε 4 g .χιλια δυο. οτι δεν μπορουμε να βαλουμε αλφαβητικα τα ονοματα. κ πολλα ακομα. πραγματικα αυτα ειναι παρα πολυ σοβαρα μειονεκτηματα. θσ ηθελα να με πει καποιος αν οντος εχει τετοια θεματα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ λιγο με φοβησες με ολα αυτα τα αρνητικα του realme 7 pro. σκεφτομαι να το αγορασω. αναφερες τη μπαταρια που πεφτει πολυ. κ υστερα που ζεστενεται . , ενα αλλο που εναλλασεται απο 3 g σε 4 g .χιλια δυο. οτι δεν μπορουμε να βαλουμε αλφαβητικα τα ονοματα. κ πολλα ακομα. πραγματικα αυτα ειναι παρα πολυ σοβαρα μειονεκτηματα. θσ ηθελα να με πει καποιος αν οντος εχει τετοια θεματα.
ωχ και γω το εχω παραγγειλει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έγραψα ότι η συσκευή έχει ατέλειες για τους απαιτητικούς χρήστες. Αυτά διαπίστωσα κατά την χρήση στο κόκκινο δίκτυο.

 

1. Το κινητό δεν υποστηρίζει 4G+, σαν τα Xiaomi πριν 3 χρόνια! CA γιοκ!

2. Δεν υποστηρίζει WiFi Calling στην Vodafone. Αν χρησιμοποιήσεις την δική τους εφαρμογή...είναι απλά τραγική!

3. Δεν υποστηρίζει κλήσεις μέσω 4G στην Vodafone, δηλαδή το VoLTE. Τέλος!

4. Eναλλάσεται πολύ συχνά μεταξύ 4G και 3G χωρίς λόγο ακόμη και σε περιοχές με ισxυρό σήμα 4G.

5. O αισθητήρας εγγύτητας δουλεύει χάλια και κατεβαίνει το συρτάρι των ειδοποιήσεων την ώρα που μιλάς και πατάς τυχαία διάφορα.

6. O ταχυφορτιστής ανεβάζει την θερμοκρασία της μπαταρίας στους 39 βαθμούς μέσα στο καταχείμωνο. Το καλοκαίρι θα ξεπερνάει τους 40. Σύντομα θα ψάχνετε μπαταρία στο Aliexpress.

7. Oι επαφές δεν ρυθμίζονται με τίποτε με αλφαβητική σειρά επωνύμου. Αλφαβητική σειρά με βάση το μικρό όνομα. Εντελώς κουφό!

8. Υπάρχουν μεταφραστικές ατέλειες στα Ελληνικά.

9. Ο φωτισμός της θέσης ξεκλειδώματος στην οθόνη φωτίζεται όποτε το αποφασίσει (όποιον "αυτοματισμό' κι αν βάλεις) με αποτέλεσμα να χρειάζεται να πατάς συνέχεις το πλαϊνό πλήκτρο και η διαδικασία ξεκλειδώματος να είναι μπελάς!

10. Το βράδυ, σε αναμονή, με όλα βέβαια ανοιχτά, σε μένα έχανε 10-12% της μπαταρίας. Ένα Samsung, ακριβώς στο ίδιο σημείο, χάνει 1%!!!

11. Οι εφαρμογές που έχουν προσθέσει πάντω στο στοκ Android δεν δένουν αισθητικά καθόλου με την φιλοσοφία αυτών της Google. Υπάρχουν μάλιστα και διπλές που δεν μπορούν να απεγκατασταθούν, πχ. φωτογραφίες.

12. Πολλά widgets δεν ανανεώνονται (μάλλον λόγω εξοικονόμησης μπαταρίας) και δεν μπορούν να διορθωθούν όποια ρύθμιση κι αν κάνεις. Πχ. της Vodafone που έπρεπε να ξανακάνω συνέχεια login για να δω τις ενδείξεις υπολοίπων.

 

Κατά τα άλλα η οθόνη είναι πολύ καλή, η κάμερα πολύ καλή και ο ήχος από τα στερεοφωνικά ηχεία δυνατός αν και πολύ ρηχός χωρίς καθόλου χαμηλές συχνότητες. Πίσω είναι όμορφα βαμμένο αν και εντελώς πλαστικό, ακόμη και το σασί του.

σοβαρα τωρα ? Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι πρέπει να θεωρούνται οριστικές κάποιες μεμονωμένες απόψεις περί του κινητού. Το πιθανότερο είναι κάποια από αυτά να μην έχουν ψαχτει αρκετά. Έχω την τύχη παράλληλα να δουλεύω το Redmi note 9 pro της γυναίκας μου και κάνω συνέχεια συγκρίσεις. Πάλι το realme 7pro θα επερνα!

Παράδειγμα για το μικρό όνομα των επαφών ότι δεν ισχύει:371ac02a352206c82ba04e2be402f9ff.jpg

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Edited by vabiris
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι πρέπει να θεωρούνται οριστικές κάποιες μεμονωμένες απόψεις περί του κινητού. Το πιθανότερο είναι κάποια από αυτά να μην έχουν ψαχτει αρκετά. Έχω την τύχη παράλληλα να δουλεύω το Redmi note 9 pro της γυναίκας μου και κάνω συνέχεια συγκρίσεις. Πάλι το realme 7pro θα επερνα!

Παράδειγμα για το μικρό όνομα των επαφών ότι δεν ισχύει:371ac02a352206c82ba04e2be402f9ff.jpg

 

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

 

Αν δεν κάνω λάθος,ο φίλος που έγραψε τη συγκεκριμένη παρατήρηση ανέφερε ότι υπάρχει επιλογή για εμφάνιση όνομα η επώνυμο αλλά η συσκευή επιμένει παρόλο που το αλλάζεις να μην το κάνει.

Edited by Olsar
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Mi 10 T & 9ς ο γιος μου. Η κόρη έχει realme 6s . Μαθημενος με OnePlus θεωρώ ότι UI της realme είναι πιο κοντά στα γούστα μου. Καθαρό περιβάλλον με ωραία παραμετροποίηση και ελαφρύ!! Έχει 4/64 το 6ς δεν κλείνει ποτέ και δεν κολλάει ποτέ! Το 7 Pro ακόμα καλύτερο πιστεύω ότι θα είναι,μην αγχώνεστε εσείς οι νέοι αγοραστές που το περιμένετε.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

@talos_2002

 

Δεν έχει να βγάλω το slide to unlock για την lock screen, ούτε να απενεργοποιήσω το Google Feed στον Launcher (swipe right), ούτε να βγούνε οι εφαρμογές της Google.

 

Δοκίμασε με άλλο launcher (π.χ. Nova launcher) για swire right. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως σεταρεις το nfc ?

 

Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να σε βοηθήσει...

 

Ψάξε στο YouTube έχει αρκετά video

Edited by Olsar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...