Jump to content

iPhone 12 Pro


nikolaspante
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχεδιαστικα νομιζω οτι το 12 με κατι απο iphone 5 ειναι το ομορφοτερο.Βεβαια μενει αφου κυκλοφορησει να δουμε πως παει γιατι εχω καποιες επιφυλαξεις ακομα για την μπαταρια και την αυτονομια του.
Link to comment
Share on other sites

Έχουν έναν νόμο περί προστασίας των παιδιών από την ακτινοβολία εν ώρα κλήσης και αναγκαστικά πρέπει το πακέτο μέσα να έχει ακουστικά

 

Η apple δίνει το κινητό όπως στις άλλες χώρες απλά εξωτερικά έχει και την συσκευασία με τα ακουστικά δεν γίνεται αλλιώς

 

Ααα παλι καλα, δηλαδη αμα το παρουμε απο σκρουτζ και ειναι απο γαλλια η εισαγωγη, θα ερθει μαζι με τα ακουστικα?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
δηλαδη αμα το παρουμε απο σκρουτζ και ειναι απο γαλλια η εισαγωγη, θα ερθει μαζι με τα ακουστικα?

Ακριβώς, τα γαλλικά έχουν και ακουστικά μέσα. Μόνο αυτά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και πώς θα γνωρίζει ο υποψήφιος αγοραστής από πού προέρχεται το κινητό;

Εκτός εάν αναφέρεται στο σκρουτζομάγαζο ή τους ρωτήσει ο ενδιαφερόμενος.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ααα παλι καλα, δηλαδη αμα το παρουμε απο σκρουτζ και ειναι απο γαλλια η εισαγωγη, θα ερθει μαζι με τα ακουστικα?

 

Επειδή τα ακουστικά τα έχουν εκτός συσκευασίας δεν ξέρω άμα κανένας πονηρός έχει πρόσβαση και τα κρατήσει πριν πουλήσει την συσκευή όποτε εκεί μετά πάει άλλου η βαλίτσα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα ακουστικά τα έχουν εκτός συσκευασίας δεν ξέρω άμα κανένας πονηρός έχει πρόσβαση και τα κρατήσει πριν πουλήσει την συσκευή όποτε εκεί μετά πάει άλλου η βαλίτσα

 

Αυτό το έχω σκεφτεί και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, τα γαλλικά έχουν και ακουστικά μέσα. Μόνο αυτά.

 

 

αφου τα εχουν απεξω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς αν πιστεύουν ότι στο νέο iphone υπάρχει αλλαγή καλουπιού.

Δηλαδή είχαμε το iphone 6,6s,7,8 (ίδιο καλούπι).

Μετά είχαμε το iphone x,xs και το 11 (ίδιο καλούπι)

 

Συνεπώς τώρα πιστεύετε ότι είναι η αρχή μιας καινούργιας σχεδιαστικής γραμμής ή πρόκειται για μικροαλλαγές??

Ρωτάω γιατί θεωρώ ότι όταν παίρνεις iphone στην αρχή μιας νέας σχεδιαστικής γραμμής, μπορείς άνετα να το κρατήσεις για 3-4χρόνια μετά, μιας και φαίνεται καινούργιο εξαιτίας μη σοβαρών αλλαγών των επόμενων μοντέλων (έτσι μας έχει συνηθίσει η apple μέχρι στιγμής).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εσύ πως το βλέπεις; Δεν έχει καινούργιο σχεδιασμό η 12 σειρά σε σχέση με τις προηγούμενες γενιές; Χρειάζεσαι τη γνώμη ειδικού για να πάρεις απάντηση για το προφανές;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς αν πιστεύουν ότι στο νέο iphone υπάρχει αλλαγή καλουπιού.

Δηλαδή είχαμε το iphone 6,6s,7,8 (ίδιο καλούπι).

Μετά είχαμε το iphone x,xs και το 11 (ίδιο καλούπι)

 

Συνεπώς τώρα πιστεύετε ότι είναι η αρχή μιας καινούργιας σχεδιαστικής γραμμής ή πρόκειται για μικροαλλαγές??

Ρωτάω γιατί θεωρώ ότι όταν παίρνεις iphone στην αρχή μιας νέας σχεδιαστικής γραμμής, μπορείς άνετα να το κρατήσεις για 3-4χρόνια μετά, μιας και φαίνεται καινούργιο εξαιτίας μη σοβαρών αλλαγών των επόμενων μοντέλων (έτσι μας έχει συνηθίσει η apple μέχρι στιγμής).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν θα μπορέσεις να προλάβεις την τεχνολογία και τη σχεδίαση. Τώρα να πάρεις iPhone 12 pro σε 7 μήνες θα βγαίνουν τα σχέδια για το επόμενο που πιθανόν να μας χαιρετήσει και το notch. Χαλάρωσε απόλαυσε το και κάνε την αλλαγή όπως οι περισσότεροι από εμάς κάθε 3 χρόνια. Απλό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορέσεις να προλάβεις την τεχνολογία και τη σχεδίαση. Τώρα να πάρεις iPhone 12 pro σε 7 μήνες θα βγαίνουν τα σχέδια για το επόμενο που πιθανόν να μας χαιρετήσει και το notch. Χαλάρωσε απόλαυσε το και κάνε την αλλαγή όπως οι περισσότεροι από εμάς κάθε 3 χρόνια. Απλό.

 

Πως βγαίνει το συμπέρασμα ότι οι περισσότεροι αλλάζουν κάθε τρία χρονια; Δεν έχω δει καμια τέτοια μελέτη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πως βγαίνει το συμπέρασμα ότι οι περισσότεροι αλλάζουν κάθε τρία χρονια; Δεν έχω δει καμια τέτοια μελέτη

 

Στο περίπου. Δεν είπα για κάποιον συγκεκριμένα. Αλλά τα ποσοστά που αλλάζουν κάθε χρόνο συσκευή έχουν μειωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει από κοντά το 12αρι, πάντως από τις φωτογραφίες σαν το 4αρι μου φαίνεται, οπότε δε μιλάμε για καινούργιο σχέδιο IMHO :)

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει από κοντά το 12αρι, πάντως από τις φωτογραφίες σαν το 4αρι μου φαίνεται, οπότε δε μιλάμε για καινούργιο σχέδιο IMHO :)

 

Προς διευκρίνιση, αυτό που θέλω να πω είναι ότι με δεδομένο ότι η apple όταν βγάλει νέο καλούπι το κρατάει ίδιο 3-4 χρόνια (σχήμα, διαστάσεις, μικροαλλαγές στις κάμερες) όποιος π.χ έχει αγοράσει το iphone 6 και εν συνεχεία βγαίνουν άλλα 3 μοντέλα ίδια εμφανισιακά (6s,7,8) αισθάνεται 4 χρόνια μετά ότι κρατά καινούργιο κινητό. Το ίδιο ισχύει με το x (xs,11pro) ακόμα και το iphone 4 (4s,5,5s).

 

Για αυτό αναρωτιέμαι αν τώρα που υιοθέτησε το 'σώμα' του iphone 4/5 και μεγάλωσε λίγο τις διαστάσεις στο 12αρι, αν αυτό σηματοδοτεί την ύπαρξη νέου σχεδίου ή πρόκειται για μικροαλλαγές και πάμε του χρόνου για κάτι τελείως νέο εμφανισιακά (ίσως χωρίς notch)..

 

Ελπίζω να έγινα αντιληπτός τώρα.

Ακούω απόψεις:shifty::shifty::shifty::shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 12 έχει νέο καλούπι. Αλλά το σημαντικό είναι να ψωνίζεις για την τεχνολογία που έχει όχι για το design. To design είναι το φαίνεσαι. Τα features είναι που θα χρησιμοποιείς καθημερινά. Όποτε η αναβάθμιση ή όχι έχει να κάνει από ποιο μοντέλο Προέρχεσαι και ποσό σημαντικά είναι τα νέα features για σένα. Μετά ανάλογα και με την τσέπη σου βέβαια

 

Του χρόνου πάμε κυρίως για 120Hz display και ίσως always on αλά Apple Watch. To notch να εξαφανιστεί δύσκολο. Ίσως να μικρύνει κάπως.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

-iPhone 6s

-iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Προς διευκρίνιση, αυτό που θέλω να πω είναι ότι με δεδομένο ότι η apple όταν βγάλει νέο καλούπι το κρατάει ίδιο 3-4 χρόνια (σχήμα, διαστάσεις, μικροαλλαγές στις κάμερες) όποιος π.χ έχει αγοράσει το iphone 6 και εν συνεχεία βγαίνουν άλλα 3 μοντέλα ίδια εμφανισιακά (6s,7,8) αισθάνεται 4 χρόνια μετά ότι κρατά καινούργιο κινητό. Το ίδιο ισχύει με το x (xs,11pro) ακόμα και το iphone 4 (4s,5,5s).

 

Για αυτό αναρωτιέμαι αν τώρα που υιοθέτησε το 'σώμα' του iphone 4/5 και μεγάλωσε λίγο τις διαστάσεις στο 12αρι, αν αυτό σηματοδοτεί την ύπαρξη νέου σχεδίου ή πρόκειται για μικροαλλαγές και πάμε του χρόνου για κάτι τελείως νέο εμφανισιακά (ίσως χωρίς notch)..

 

Ελπίζω να έγινα αντιληπτός τώρα.

Ακούω απόψεις:shifty::shifty::shifty::shifty:

 

Η μεγάλη μάζα που ψωνίζει μήλο δεν κοιτάει σχεδόν τίποτα από όλα αυτά

Απλά ξέρει ότι θα κάνει την δουλειά του άψογα βέβαια με το αντίστοιχο τίμημα της υψηλής τιμής

Ούτε megapixel κάποιος ψάχνει να δει ποσά έχει, ούτε πυρήνες ούτε τίποτα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι το 12 έχει νέο καλούπι. Αλλά το σημαντικό είναι να ψωνίζεις για την τεχνολογία που έχει όχι για το design. To design είναι το φαίνεσαι. Τα features είναι που θα χρησιμοποιείς καθημερινά. Όποτε η αναβάθμιση ή όχι έχει να κάνει από ποιο μοντέλο Προέρχεσαι και ποσό σημαντικά είναι τα νέα features για σένα. Μετά ανάλογα και με την τσέπη σου βέβαια

 

Του χρόνου πάμε κυρίως για 120Hz display και ίσως always on αλά Apple Watch. To notch να εξαφανιστεί δύσκολο. Ίσως να μικρύνει κάπως.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ναι αλλά πλέον από μοντέλο σε μοντέλο δεν υπάρχουν τεχνολογικά άλματα αλλά αχρείαστες κυρίως μικροβελτιώσεις (οθόνη, κάμερα, λίγη παραπάνω μνήμη). Προσωπικά θεωρώ ότι εσύ π.x με iphone 6s έχεις για 3 τουλάχιστον χρόνια ουσιαστικά ένα εξωτερικά "καινούργιο" κινητό (iphone 7, 8 ίδια σχεδιαστικά) και μπορείς πλέον από εκεί και έπειτα να αλλάξεις μοντέλο όποτε κρίνεις πως είναι κατάλληλη στιγμή.

 

Με άλλα λόγια, φαντάσου πόσο απαξίωση θα βίωνε η apple αν άλλαζε κάθε χρόνο ριζικά τα μοντέλα της στην εξωτερική τους εμφάνιση.

Σε αυτό άλλωστε το τομέα υπερτερεί των κινέζικων αλλά και της samsung, δείχνοντας ότι σέβεται σε αυτόν το τομέα τον καταναλωτή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εσύ πως το βλέπεις; Δεν έχει καινούργιο σχεδιασμό η 12 σειρά σε σχέση με τις προηγούμενες γενιές; Χρειάζεσαι τη γνώμη ειδικού για να πάρεις απάντηση για το προφανές;

 

Σόρρυ για την παρεμβολή αλλά τώρα είδα τη συγκριμένη απάντηση..

Δεν ρωτάω κανένα ειδικό φίλε... Συζήτηση κάνουμε!!!!!

Πάντως η μετάβαση από το 11 στο 12 δεν έχει καμία σχέση από τη μετάβαση από 5 σε 6 και από 8 σε x.

Κάποιες μεσοβέζικες αλλαγές έχουν γίνει που δεν μπορείς να καταλάβεις αν πρόκειται για ένα σχεδιαστικό φρεσκάρισμα του νέου μοντέλου ή μια νέα εντελώς σχεδιαστική φιλοσοφία βασισμένη στο iphone 5.

 

Οπότε μόνο προφανής δεν είναι η απάντηση.....

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σόρρυ για την παρεμβολή αλλά τώρα είδα τη συγκριμένη απάντηση..

Δεν ρωτάω κανένα ειδικό φίλε... Συζήτηση κάνουμε!!!!!

Πάντως η μετάβαση από το 11 στο 12 δεν έχει καμία σχέση από τη μετάβαση από 5 σε 6 και από 8 σε x.

Κάποιες μεσοβέζικες αλλαγές έχουν γίνει που δεν μπορείς να καταλάβεις αν πρόκειται για ένα σχεδιαστικό φρεσκάρισμα του νέου μοντέλου ή μια νέα εντελώς σχεδιαστική φιλοσοφία βασισμένη στο iphone 5.

 

Οπότε μόνο προφανής δεν είναι η απάντηση.....

 

Αν διαβάσεις ξανά την αρχική σου ερώτηση... θα διαπιστώσεις ότι εσύ ο ίδιος έψαχνες απάντηση από «ειδικούς».

 

Όσον αφορά τώρα την απάντηση αυτή καθεαυτή, όλες οι συσκευές πλέον μοιάζουν και οι αλλαγές εμφανισιακά είναι μικρές πια. Παρόλα αυτά, για τα δεδομένα της Apple, με τη σειρά 12 μιλάμε για νέα σχεδιαστική γραμμή όπου έχουν υιοθετηθεί πλέον αιχμές και γωνιές, είναι ξεκάθαρο. Αυτό εννοούσα εξαρχής και αυτό είναι το προφανές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις ξανά την αρχική σου ερώτηση... θα διαπιστώσεις ότι εσύ ο ίδιος έψαχνες απάντηση από «ειδικούς».

 

Όσον αφορά τώρα την απάντηση αυτή καθεαυτή, όλες οι συσκευές πλέον μοιάζουν και οι αλλαγές εμφανισιακά είναι μικρές πια. Παρόλα αυτά, για τα δεδομένα της Apple, με τη σειρά 12 μιλάμε για νέα σχεδιαστική γραμμή όπου έχουν υιοθετηθεί πλέον αιχμές και γωνιές, είναι ξεκάθαρο. Αυτό εννοούσα εξαρχής και αυτό είναι το προφανές.

 

Καταρχήν, σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντησή σου..

 

Όταν αναφέρομαι σε "ειδικούς" εννοώ όλους αυτούς εκεί έξω (που δεν είναι λίγοι) που είναι φανατικοί της apple και παρακολουθούν στενά τις εξελίξεις. Εγώ δεν είμαι καν κάτοχος apple..

 

Απλώς έχω μια κάποια επαφή με όλα τα τεχνολογικά προϊόντα που κυκλοφορούν και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι αυτός ο "νέος" σχεδιασμός (iphone 11 pro σε σώμα iphone 5) θα είναι η βάση για τα επόμενα 2-3 χρόνια όπως το συνήθιζε με άλλα μοντέλα η apple ( δες iphone 6 και iphone x όπου έχουμε ριζικό ανασχεδιασμό σε σχέση τα προηγούμενα iphone 5 και iphone 8, αντίστοιχα)..

 

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι θα επενδύσει στο συγκεκριμένο καλούπι για τα επόμενα χρόνια ή είναι κάτι σαν τελευταία Version της σειράς x και του χρόνου θα έχουμε κάτι τελείως καινούργιο?? Αυτό είναι και το point της όλης συζήτησης που άνοιξα..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η Apple δεν μας έχει συνηθίσει να αλλάζει καλούπι εύκολα και με δεδομένο αυτό υποθέτουμε ότι θα μείνει για κάποιες γενιές ακόμα αυτός ο νέος σχεδιασμός. Χωρίς βέβαια να είναι τίποτα δεδομένο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και για κάποιον που δεν ασχολείται ούτε το 6s με το iPhone 12 pro έχουν διάφορες

Ενώ ένας που θέλει λεπτομέρεια παρατηρεί μεγάλες αλλαγές ακόμα και από το 11 pro στο 12 pro άρα που καταλήγουμε;

Ότι ο καθένας βλέπει τις διαφορες που έχει ανάγκη και φυσικά όσο αντέχει η τσέπη του ανεβαίνει σε κόστος συσκευής

 

Κάνουμε μια αόριστη κουβέντα που δεν έχει ούτε αρχή ούτε τέλος

Τυχαία υπάρχουν χιλιάδες μοντέλα έξω στην αγορά; Καθένας επιλέγει σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και για κάποιον που δεν ασχολείται ούτε το 6s με το iPhone 12 pro έχουν διάφορες

Ενώ ένας που θέλει λεπτομέρεια παρατηρεί μεγάλες αλλαγές ακόμα και από το 11 pro στο 12 pro άρα που καταλήγουμε;

Ότι ο καθένας βλέπει τις διαφορες που έχει ανάγκη και φυσικά όσο αντέχει η τσέπη του ανεβαίνει σε κόστος συσκευής

 

Κάνουμε μια αόριστη κουβέντα που δεν έχει ούτε αρχή ούτε τέλος

Τυχαία υπάρχουν χιλιάδες μοντέλα έξω στην αγορά; Καθένας επιλέγει σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια

 

Εντάξει όλα τα iphone έχουν μια συνέχεια αλλά μην υπερβάλλουμε.

Ιphone 6 (σχεδιασμός από την αρχή, αύξηση μεγέθους οθόνης και καλύτερα στο σύνολό τους χαρακτηριστικά) και iphone x (αφαίρεση κουμπιού, οθόνη με notch,διπλή κάμερα) ήταν τομές.

 

Άλλωστε πριν τις παρουσιάσεις της apple, πολλοί αναρωτιούνται αν θα παρουσιάσει κάτι τελείως καινούργιο ή μια από τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φέτος κι εγώ θα κάνω την αλλαγή από android σε ios.

Μετά από χρόνια.6.1 ίντσες μου είναι υπεραρκετές.

Οι 5.8 ίντσες δεν με τραβούσαν και τόσο κι ας ακούγεται μικρή η διαφορά.

Περίμενα μήπως μίκρυναν κάπως το notch αλλά κλασσικά έμεινα με την χαρά...apple είναι αυτή.

Ευελπιστώ η μπαταρία να βγάζει μέρα άνετα καθώς αυτό μου είναι απαραίτητο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Περίμενα μήπως μίκρυναν κάπως το notch αλλά κλασσικά έμεινα με την χαρά...apple είναι αυτή.

 

Όταν διαπιστώσεις ποσό υποδειγματικά λειτουργεί το Face ID και ποσό ανώτερο είναι σε σχέση με κάθε είδους δαχτυλικό αποτύπωμα, τότε θα καταλάβεις γιατί υπάρχει αυτό το notch εκεί. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 12 Pro
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...