Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε εγω το εχω 60,5 στου τρουλη φτιαγμενο. εχει πιστονι απο yamaha μηχανη, αλλο χιτονιο, στροφαλο Aasa τριγωνο 56,5mm διαδρομη,συμπλεκτης στο χερι, φτιαχτη καμπανα,cdi κεφαλη φτιαγμενη στην αθηνα με βαλβιδες 32mm εισ, και 27mm εξ, χειροποιητο εκκεντροφορο στου μπουμπη, αγωνιστικα ρευματα στις 20,000 στροφες και ενα pwk 29mm με τα ζιγλερ του 33mm. το μηχανακι κυριολεκτικα πεταει και αντεχει το ξεσκισμα. αλλα πουλησα το glx και εχω μηνει με το μοτερ και τα ρευματα. ψαχνω glx σε οποια κατασταση και να ειναι{οχι βαμενο} να εχει τα χαρτια του ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΠΙΜΕΝΟ. δεν με νοιαζει και αν δεν εχει κινητηρα και ηλεκτρικα. αν ξερεται κατι πειτε μου.
Link to comment
Share on other sites

white_power για όνομα...!!!!!! αφιέρωσε 2 λεπτά και διαβασε την ...ανακοίνωση..!!! σου δίνει και τα λινκς για να βοηθηθείς και να γράψεις σωστά..!!!
Link to comment
Share on other sites

και τι σημαινει ρε μαγκες αφτο που λενε 50,52 κ.τ.λ. εκατοστα?σε τι βοηθαει και πως γινεται?ειμαι καινουργιος στο σαιτ αλλα γενικα δε ξερω πολλα απο μηχανακια για αφτο ρωταω να μαθω ευχαριστω...
σε γνωρισα απο παιδι μικροοοοο, παναθα μου μου πηρες το μιαλοοοοο, μεγαλωσα δε γινομαι καλαααα μαζι σου εχω παθει εγω ζημιαααα......:!:
Link to comment
Share on other sites

και τι σημαινει ρε μαγκες αφτο που λενε 50,52 κ.τ.λ. εκατοστα?σε τι βοηθαει και πως γινεται?ειμαι καινουργιος στο σαιτ αλλα γενικα δε ξερω πολλα απο μηχανακια για αφτο ρωταω να μαθω ευχαριστω...

 

50 52 χιλιοστα οχι εκατοστα

Link to comment
Share on other sites

isxuei k ego exo ena astraki k to eixa afisei 2 vdomades k molis to evala mpros evala to xeri mou piso apo tin e3atmisi, traviksa 2 gkazies k mou ekane mauro to xeri...

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish». Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

isxuei k ego exo ena astraki k to eixa afisei 2 vdomades k molis to evala mpros evala to xeri mou piso apo tin e3atmisi, traviksa 2 gkazies k mou ekane mauro to xeri...

 

Πρεπει να το αφησεις να δουλεψει λιγο.Δεν νομιζω να στο κανει αυτο μετα απο μια μερα:cool:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

isxuei k ego exo ena astraki k to eixa afisei 2 vdomades k molis to evala mpros evala to xeri mou piso apo tin e3atmisi, traviksa 2 gkazies k mou ekane mauro to xeri...

 

φιλε αστο να ζεσταθει καλα και μετα αντε μια ταπα για να ξεμπουκωσει;)... γραφε με ελληνικα:)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μηπως ξερεται πια πραξη κανουμε στα χιλιοστα του πιστονιου και της διαδρομης για να βρουμε τα κιβυκα απο ενα μηχανακι ? αν ξερει καποιος παρακαλω να μου το πει. thanks
Link to comment
Share on other sites

χιλ πιστονιου * χιλ κυλινδρου * χιλ διαδρομης * 3,14 /4 /1000:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

My bikepics member

http://www.bikepics.com/members/akis236/

Tα παντα για τα scooter

http://greekscooters.50.forumer.com

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις με τα αστερακια και τις καθετους. εξυγησε το ρε φιλε σε παρακαλω με λογια γιατι θελω να καταλαβω
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις με τα αστερακια και τις καθετους. εξυγησε το ρε φιλε σε παρακαλω με λογια γιατι θελω να καταλαβω

οπου αστερακια πολλαπλασιαζεις και οπου καθετος διαιρεις.

 

παιδια εγω επανερχομαι με το δικο μου θεμα με το glx που ειχα αναφερει οτι παθαινει black out στα καλα καθουμενα και δε τραβαει πανω απο 30 με τερμα το γκαζι. το ειχα παει στο μαστορα ο οποιος καθαρισε καρμπυρατερ και ποτηρακι βενζινης αλλα δε μπορεσε να κανει κατι αλλο γιατι το δοκιμασε και ο ιδιος και δεν ετυχε να το κανει σε αυτον. Τελευταια ομως τα κολληματα ειναι συχνοτερα και διαρκουν παραπανω. το μηχανακι εντελως ξαφνικα μπορει αν το βαλω μπρος να παω να βαλω 2α και να φαει κολλημα σαν να μην εχει ψυχη, αλλαζω ταχυτητα τερμα γκαζι και παλι τιποτα. μεχρι 30. Αλλοτε παλι δεν εχει κανενα προβλημα και φορτωνει κανονικα. Βεβαια οπως το ακουσε ο μαστορας σημερα που ξαναπερασα να του δειξω , ρεταρει και ακουγεται να μη δουλευει στρωτα. Το μηχανακι εχει συμπιεση και ακομα τραβαει γενικα. ειναι μανατο 50αρι δεν το εχω βαλει χερι καθολου. Το προβλημα εμφανιστηκε ξαφνικα. Παει κανενος το μυαλο καπου? Αναφλεξη?

Link to comment
Share on other sites

οπου αστερακια πολλαπλασιαζεις και οπου καθετος διαιρεις.

 

παιδια εγω επανερχομαι με το δικο μου θεμα με το glx που ειχα αναφερει οτι παθαινει black out στα καλα καθουμενα και δε τραβαει πανω απο 30 με τερμα το γκαζι. το ειχα παει στο μαστορα ο οποιος καθαρισε καρμπυρατερ και ποτηρακι βενζινης αλλα δε μπορεσε να κανει κατι αλλο γιατι το δοκιμασε και ο ιδιος και δεν ετυχε να το κανει σε αυτον. Τελευταια ομως τα κολληματα ειναι συχνοτερα και διαρκουν παραπανω. το μηχανακι εντελως ξαφνικα μπορει αν το βαλω μπρος να παω να βαλω 2α και να φαει κολλημα σαν να μην εχει ψυχη, αλλαζω ταχυτητα τερμα γκαζι και παλι τιποτα. μεχρι 30. Αλλοτε παλι δεν εχει κανενα προβλημα και φορτωνει κανονικα. Βεβαια οπως το ακουσε ο μαστορας σημερα που ξαναπερασα να του δειξω , ρεταρει και ακουγεται να μη δουλευει στρωτα. Το μηχανακι εχει συμπιεση και ακομα τραβαει γενικα. ειναι μανατο 50αρι δεν το εχω βαλει χερι καθολου. Το προβλημα εμφανιστηκε ξαφνικα. Παει κανενος το μυαλο καπου? Αναφλεξη?

 

αφου εχεις καθαρο καρμπ, μαλλον θα εχεις προβλημα με τα ρευματα και σου κανει αυτες τις διακοπες... μπουζι εχεις αλλαξει??

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις καθαρο καρμπ, μαλλον θα εχεις προβλημα με τα ρευματα και σου κανει αυτες τις διακοπες... μπουζι εχεις αλλαξει??

 

Φιλε εχω τη λυση στο προβλημα σου γιατι το ειχα παθει και γω..Αυτο μου το εκανε οταν το εκανα μια βολτα το αφηνα καμια δυο ωρες να κρυωσει και το ξαναπερνα μετα..Πρόβλημα στα ρεύματα δε είχα ολαα κομπλέ,το πρόβλημα ήταν στον κύλινδρο,έπεφτε πολύ μίγμα και μπούκωνε το παπί με αποτέλεσμα η εξάτμιση να κάνει εντονότερο θόρυβο και να μην εχει καθόλου νεύρο.Πάντως μπορώ να σου πω ότι το πρόβλημα μπορεί να είναι και απ'τα ρεύματα αλλά πολύ απίθανο..Κοίτα το μπουζι αν ειναι μαυρο,αν ειναι πολυ κατευαζει πολυ μιγμα και ζοριζεται να το καψει..Το πρόβλημα αυτο το εμφανίζουν συχνα τα glx τα super cub 50/90 και τα c-50..Να ξέρεις πάντως ότι αν το πρόβλημά σου είναι στα ρεύματα την εχεις κατσει διοτι πραγματικα ειναι λαβυρινθος να βρει ο μηχανικος το πρόβλημα και πρεπει να εξεταστεί κάθε καλωδιο/πηνια/πυκνωτες/μπουζια-πιπες-μπαταριες/ξυδια μυδια και κοψιδια ξεχωριστα..Μπορει να στο βρει σε 1 ωρα μπορει και σε 1 βδομαδα..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω τη λυση στο προβλημα σου γιατι το ειχα παθει και γω..Αυτο μου το εκανε οταν το εκανα μια βολτα το αφηνα καμια δυο ωρες να κρυωσει και το ξαναπερνα μετα..Πρόβλημα στα ρεύματα δε είχα ολαα κομπλέ,το πρόβλημα ήταν στον κύλινδρο,έπεφτε πολύ μίγμα και μπούκωνε το παπί με αποτέλεσμα η εξάτμιση να κάνει εντονότερο θόρυβο και να μην εχει καθόλου νεύρο.Πάντως μπορώ να σου πω ότι το πρόβλημα μπορεί να είναι και απ'τα ρεύματα αλλά πολύ απίθανο..Κοίτα το μπουζι αν ειναι μαυρο,αν ειναι πολυ κατευαζει πολυ μιγμα και ζοριζεται να το καψει..Το πρόβλημα αυτο το εμφανίζουν συχνα τα glx τα super cub 50/90 και τα c-50..Να ξέρεις πάντως ότι αν το πρόβλημά σου είναι στα ρεύματα την εχεις κατσει διοτι πραγματικα ειναι λαβυρινθος να βρει ο μηχανικος το πρόβλημα και πρεπει να εξεταστεί κάθε καλωδιο/πηνια/πυκνωτες/μπουζια-πιπες-μπαταριες/ξυδια μυδια και κοψιδια ξεχωριστα..Μπορει να στο βρει σε 1 ωρα μπορει και σε 1 βδομαδα..

 

να ειναι τα ρευματα τοτε το πας σε εναν ηλεκτρολογο αυτοκινητων και αν ειναι καλος στο φτιαχνει για πλακα;)

Link to comment
Share on other sites

οπου αστερακια πολλαπλασιαζεις και οπου καθετος διαιρεις.

 

παιδια εγω επανερχομαι με το δικο μου θεμα με το glx που ειχα αναφερει οτι παθαινει black out στα καλα καθουμενα και δε τραβαει πανω απο 30 με τερμα το γκαζι. το ειχα παει στο μαστορα ο οποιος καθαρισε καρμπυρατερ και ποτηρακι βενζινης αλλα δε μπορεσε να κανει κατι αλλο γιατι το δοκιμασε και ο ιδιος και δεν ετυχε να το κανει σε αυτον. Τελευταια ομως τα κολληματα ειναι συχνοτερα και διαρκουν παραπανω. το μηχανακι εντελως ξαφνικα μπορει αν το βαλω μπρος να παω να βαλω 2α και να φαει κολλημα σαν να μην εχει ψυχη, αλλαζω ταχυτητα τερμα γκαζι και παλι τιποτα. μεχρι 30. Αλλοτε παλι δεν εχει κανενα προβλημα και φορτωνει κανονικα. Βεβαια οπως το ακουσε ο μαστορας σημερα που ξαναπερασα να του δειξω , ρεταρει και ακουγεται να μη δουλευει στρωτα. Το μηχανακι εχει συμπιεση και ακομα τραβαει γενικα. ειναι μανατο 50αρι δεν το εχω βαλει χερι καθολου. Το προβλημα εμφανιστηκε ξαφνικα. Παει κανενος το μυαλο καπου? Αναφλεξη?

 

υποψιαζομαι να εχεις προβλημα στο ραουλο σου...αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω... κανονικα πρεπει να κατσει ο μηχανικος σου να το ξηλωσει... οτι και αν πουμε ολοι μας δεν θα ειναι με σιγουρια...:(

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=133225&dateline=1246564142&type=profile F1z

 

μολις το εβγαλα απτο συνεργειο...56.5 χιλιοστα , 36 mikuni καρμπυλ, θυρηδομα εισαγωγη εξαγωγη , πλανιαρισμα το κυλινδρο , τορναρισμα το κεφαλαρη , reediera daytona (πολυ καλη) καρμπον , πειραγμα τα ρευματα και μια ΜΚ εξατμιση... σε λιγο καιρο δαγκανα απο ΧΤ γτ δεν σταματαει σαλιο! και ενα συμπλεκτη για καλυτερα μπαντιλικια! νομιζω οτι ειμαι ερωτευμενος!

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις καθαρο καρμπ, μαλλον θα εχεις προβλημα με τα ρευματα και σου κανει αυτες τις διακοπες... μπουζι εχεις αλλαξει??

 

παιζει ενα μπουζι να φταει για ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...