Jump to content

Google Pixel 5


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερουμε αν στο 6αρι υπαρχουμ volte & vowifi για εδω Ελλαδα? Να υποθεσω πως δεν το πηρε καποιος να μας πει...
Όχι δεν έχουν.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι όταν λαμβάνω sms, δεν ενεργοποιείται η οθόνη κλειδώματος όπως π.χ. στα viber.

Sent from my Pixel 5

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια της ιστοριας με την...μαιμου χθεσινη αναβαθμιση της Verizon που ηρθε σε αρκετους, να πω οτι η αποπειρα μου να περασω το τελευταιο ΟΤΑ image που ειναι το σωστο για την συσκευη μας (global version) απετυχε γιατι το build της Verizon εχει νεοτερο timestamp και ως γνωστον το "downgrade" δεν επιτρεπεται σε αναβαθμιση με ΟΤΑ image εκτος αν προχωρησει κανεις σε clean install με το αντιστοιχο factory, κατι που φυσικα βαριεμαι αφορητα στα καλα καθουμενα 😠

Στα καλα νεα, συμφωνα με το γνωστο 9to5Google που επικοινωνησε με την Google για το θεμα και ολους οσους προχωρησαν σε εγκατασταση, 

Update 4:18 p.m. PT: Google issued the following statement this afternoon, and looks to have pulled the unintended OTA:

We’re sorry for the alert you received. Not to worry, we’ve resolved this issue and you can disregard it.

In a follow-up with us, the company said there should be “no” impact for people that have installed today’s OTA, and that a future update will return their device to the correct carrier build.

Τωρα αν αυτο θα γινει με εκτακτη αναβαθμιση ή θα πρεπει να περιμενουμε την 6η Δεκεμβρη που ειναι το επομενο προγραμματισμενο update κανεις δεν φαινεται να ξερει - Ιδωμεν...

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jimteo said:

Σαν γραφικο στοιχείο εννοείς;

Sent from my Pixel 5
 

Πανω μαζι με την ημερομηνια αριστερα γωνια που πηγαν το νεο widget. Απο τα γραφικα στοιχεια αν το προσθεσω με την παλια εμφανιση, φαινεται κανονικα αλλα θα εχω 2 ημερομηνιες μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον έχω επιλέξει ως widget οπως ήταν παλιά.
Δεν ξέρω αν σε βοηθάω γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει το πρόβλημά σου.

f3acd348385d69abf18c6be81931e92f.jpg

Sent from my Pixel 5

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

δεν βοηθάς, διότι ή χρησιμοποιείς άλλον launcher, ή δεν έχεις android 12

Φώτη , ούτε εδώ ακόμα έχει εμφανιστεί...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, jimteo said:

Εγώ τον έχω επιλέξει ως widget οπως ήταν παλιά.
Δεν ξέρω αν σε βοηθάω γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει το πρόβλημά σου.

f3acd348385d69abf18c6be81931e92f.jpg

Sent from my Pixel 5
 

Θα επρεπε να το εχω ετσι εγω για να εμφανιζεται.

Αλλα το εχω αναγκαστικα με το μεγαλο widget.

 

Screenshot_20211112-144532.png

Screenshot_20211112-144444.png

3 ώρες πριν, Nikos_s3 said:

δεν βοηθάς, διότι ή χρησιμοποιείς άλλον launcher, ή δεν έχεις android 12

Φώτη , ούτε εδώ ακόμα έχει εμφανιστεί...

Περιεργο...τωρα ειδα παλι κυκλοφορησαν νεα εκδοση του google app στο apkmirror. Το παραξενο ειναι οτι οταν ειχα βαλει την 12 εμφανιζοταν για μια.μερα και μετα μας την εκανε Νικο. 😁

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Νίκος.
Χρησιμοποιώ τον Lawnchair 2 και μου το εμφανίζει έτσι. Χωρίς διπλή ημερομηνία δηλαδή.

Sent from my Pixel 5

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2021 at 10:24 ΜΜ, FoT1s said:

Ασχετο, αλλα ο καιρος ακομα δεν εμφανιστηκε σ' εμενα...παρολο που βγηκαν 2 ενημερωσεις του google app απο τοτε...

Το ίδιο θέμα είχα και εγώ, το έλυσα τελικά με τις οδηγίες εδώ

Quote

settings/privacy turned on "personalize using app data" and then restart phone

 

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, akpe said:

Το ίδιο θέμα είχα και εγώ, το έλυσα τελικά με τις οδηγίες εδώ

 

Επιβεβαιωνω πως δουλεψε οντως!

Ευχαριστω πολυ!!!

Υπαρχει βεβαια το προβλημα οτι δεν ανοιγει το ημερολογιο τωρα, αλλα μονο τον καιρο.

Screenshot_20211114-030408.png

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, FoT1s said:

Επιβεβαιωνω πως δουλεψε οντως!

Ευχαριστω πολυ!!!

Υπαρχει βεβαια το προβλημα οτι δεν ανοιγει το ημερολογιο τωρα, αλλα μονο τον καιρο.

Screenshot_20211114-030408.png

Αυτό που λες δεν είναι "πρόβλημα", αλλά... feature δυστυχώς.

Εγώ αναγκάστηκα και έβγαλα τον καιρό γιατί συνηθίζω να πατάω πάνω ώστε να ανοίξει το calendar και πρόσθεσα ένα από τα όμορφα Google widgets για τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

παιδια ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τις καμερες στα pixel ,

γνωριζουμε ολοι οτι απο το pixel 2 μεχρι το 5 τα pixel ειναι ο βασιλιας στον τομεα καμερας με το hdr+ , machine learning , ai που διαθετει η google,

επειδη το ψηνω για pixel 5 ηθελα να ρωτησω αν ακομα το πιξελ 5 με την 12αρα mpx sony φακο μπορει να σταθει εναντια στα samsung s21 ultra , xiaomi mi 11 ultra , p50 pro ?

γνωριζοντας οτι οι παραπανω συσκευες βαλανε μεγαλους αισθητηρες πλεον και υποσχονται τρελα αποτελεσματα ,

το youtube με εχει διχασει κατα ποσο ειναι αληθεια αυτο η ειναι απλα marketing ,

εχω την εντυπωση πως ακομα το πιξελ εχει την καλυτερη φωτο , αλλα αναμενω τη πολυτιμη γνωμη σας !

 

ευχαριστω,

παυλος.

Edited by loumos123
"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη φώτο δεν την έχει

Αλλά έχει πολύ καλή και σίγουρα δεν υπολείπεται του ανταγωνισμού

Ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις κάποιο η απλά ρωτάς?

 

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, suspect21 said:

Την καλύτερη φώτο δεν την έχει

Αλλά έχει πολύ καλή και σίγουρα δεν υπολείπεται του ανταγωνισμού

Ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις κάποιο η απλά ρωτάς?

 

αγορα οχι για την ωρα.....

θς να δωσεις λιγες λεπτομεριες σχετικα με αυτα που παρεθεσες ?

thanks !

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη επειδή κι εγώ δίνω μεγάλη έμφαση στις φωτογραφικές δυνατότητες ενός κινητού, χωρίς ωστόσο να έχω τις απαραίτητες γνώσεις, είναι ότι με τόσο δυνατα κινητά κάπου θα χάσεις κάπου θα κερδίσεις.
Θέλω να πω ότι δεν υπάρχει ένας ξεκάθαρος νικητής για ολους τους τομείς.
Κάπου θα είναι καλύτερο το ένα, κάπου το άλλο, κάπου το παραλλο και πάει λέγοντας.
Το Pixel 5 για παράδειγμα έχει απίστευτες δυνατότητες σε όλες τις συνθήκες και ιδίως σε πορτραίτο και νυχτερινές.

Υποθέτω ότι για να τα βάζεις όλα μέσα στο συγκριτικό, δε σε απασχολεί το μέγεθος.



Sent from my Pixel 5



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, jimteo said:

Προσωπική άποψη επειδή κι εγώ δίνω μεγάλη έμφαση στις φωτογραφικές δυνατότητες ενός κινητού, χωρίς ωστόσο να έχω τις απαραίτητες γνώσεις, είναι ότι με τόσο δυνατα κινητά κάπου θα χάσεις κάπου θα κερδίσεις.
Θέλω να πω ότι δεν υπάρχει ένας ξεκάθαρος νικητής για ολους τους τομείς.
Κάπου θα είναι καλύτερο το ένα, κάπου το άλλο, κάπου το παραλλο και πάει λέγοντας.
Το Pixel 5 για παράδειγμα έχει απίστευτες δυνατότητες σε όλες τις συνθήκες και ιδίως σε πορτραίτο και νυχτερινές.

Υποθέτω ότι για να τα βάζεις όλα μέσα στο συγκριτικό, δε σε απασχολεί το μέγεθος.



Sent from my Pixel 5


 

ευχαριστω φιλε jimteo , 

επειδη εχω δουλεψει με πολλα flagships του 2018 -2019 βλεπω οτι κανεις δεν κοντραρει τα πιξελ , εχουν ισσοροπημενες φωτο , πιστες στην πραγματικοτητα και ειναι point and shoot με τη μια, (π.χ ειχε γινε πολυς ντορος με το p30 pro αλλα και παλι δεν τραβα καλυτερες φωτο απλα εχει καλη tele kai wide gia versatility )

απλα πιστευω (επειδη δεν τα εχω ποιασει στα χερια μου) οτι τα s21 ultra , mi 11 ultra κλπ παρα τους μεγαλους αισθητηρες και ξεκαθαρα καλυτερο hardware καμερων δεν μπορουν να εχουν την ισσοροπια των πιξελ, το οτι εχουν μεγαλυτερη αναλυση στις φωτο δεν με απασχολει , η οτι ο φακος επειδη δεχεται ποιο πολυ φως και κανει τη νυχτα μερα δεν μου λεει κατι , γιατι με αυτα τα κινητα τραβας βραδυνες και στις κανουν μερα χωρις night sight το οποιο δεν ειναι ρεαλιστικο.

ακομα στατιστικα του dxomark τα αγνοω τελειως 

 

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, loumos123 said:

ευχαριστω φιλε jimteo , 

επειδη εχω δουλεψει με πολλα flagships του 2018 -2019 βλεπω οτι κανεις δεν κοντραρει τα πιξελ , εχουν ισσοροπημενες φωτο , πιστες στην πραγματικοτητα και ειναι point and shoot με τη μια, (π.χ ειχε γινε πολυς ντορος με το p30 pro αλλα και παλι δεν τραβα καλυτερες φωτο απλα εχει καλη tele kai wide gia versatility )

απλα πιστευω (επειδη δεν τα εχω ποιασει στα χερια μου) οτι τα s21 ultra , mi 11 ultra κλπ παρα τους μεγαλους αισθητηρες και ξεκαθαρα καλυτερο hardware καμερων δεν μπορουν να εχουν την ισσοροπια των πιξελ, το οτι εχουν μεγαλυτερη αναλυση στις φωτο δεν με απασχολει , η οτι ο φακος επειδη δεχεται ποιο πολυ φως και κανει τη νυχτα μερα δεν μου λεει κατι , γιατι με αυτα τα κινητα τραβας βραδυνες και στις κανουν μερα χωρις night sight το οποιο δεν ειναι ρεαλιστικο.

ακομα στατιστικα του dxomark τα αγνοω τελειως 

 

Καλό το image processing αλλά και ο αισθητήρας του pixel έχει αρχίσει και δείχνει τα χρόνια του και ο ανταγωνισμός ταυτόχρονα έχει κάνει μεγάλη πρόοδο

Σε νυχτερινές, optical zoom και σε συνθήκες με hdr οι κορυφαίες ναυαρχίδες του σήμερα συνήθως έχουν καλύτερα αποτελέσματα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, suspect21 said:

Καλό το image processing αλλά και ο αισθητήρας του pixel έχει αρχίσει και δείχνει τα χρόνια του και ο ανταγωνισμός ταυτόχρονα έχει κάνει μεγάλη πρόοδο

Σε νυχτερινές, optical zoom και σε συνθήκες με hdr οι κορυφαίες ναυαρχίδες του σήμερα συνήθως έχουν καλύτερα αποτελέσματα

συμφωνω με τα παραπανω αλλα αν το καλοσκεφτεις μια wide angle εχει τη φαση της σε σχεση με τα χ100 zoom που πασαρουν οι εταιρειες για να ψαρωσεις , δεν σου προσφερει και τιποτα τοσο ζοομ, στην τελικη πας κοντα και τραβας φωτο με τον καλο αισθητηρα, καλα να το χεις αλλα δεν τρεχει και τιποτα.....

οσο για τις νυχτερινες αντε να τραβηξεις σε κανα κλαμπ (με φωτισμο) η κανα τοπιο σε ηλιοβασιλεμα , δεν με ενδιαφερει εμενα που πανε οι youtubers και τραβανε σε απολυτο σκοτος , δεν βρισκω το λογο για τετοια φωτο , επισης εχουν πολυ περισσοτερο φως απ οτι στην πραγματικοτητα.....που σημαινει δεν ειναι ρεαλιστικες . 

σε συνθηκες hdr διαφωνω , ολοι ξερουμε τι κανει τοσα χρονια η google me to hdr+ που εχει,

σε απλες daylight φωτο βλεπω στο youtube τα s21 ultra kai xiaomi mi 11 ultra που εχουν χρωματα over saturated kai over processed , επισης οι μεγαλοι αυτοι αισθητηρες οταν τραβας ενα αντικειμενο απο κοντα σου διμηουργουν το fringing και θολωνει η φωτο....το πιξελ 5 γενικα δινει πολυ σταθερα αποτελεσματα οπως και το iphone 12

αλλα ειμαστε σε εποχες με 7 inches screen , κινητα με 300 γραμμαρια βαρος , notches , τεραστια καμερα bumps και γενικα αμα δουμε κινητα απο το 17-18 σε σχεση με τωρα , τα τωρινα ειναι λες και τα στειλαν εξωγιηνοι χαχαχα (βλεπε mi 11 ultra )

καλο ομως που ανταλασουμε αποψεις και μαθαινουμε πραγματα εδω στο φορουμ !

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει συμφωνώ με αυτά που λες.
Η Samsung πάντως έχει κάνει προσπάθειες κι έχει περιορίσει σε μεγάλο βαθμό το over saturation. Τουλάχιστον αυτή την αίσθηση μου άφησε ένα S20 FE που είχα για κανέναν μήνα μέσα στο καλοκαίρι.

Τη μόδα με τις 6,5" και 7" ποτέ δεν την καταλαβα.
Μου φαινεται τόσο αστείο να γυρίζει κανείς με μια παντόφλα στο χέρι.
Τεσπά, γούστα είναι αυτά.


το πιξελ 5 γενικα δινει πολυ σταθερα αποτελεσματα οπως και το iphone 12

Επειδή όπως προείπα είμαι υπέρ των μικρών κινητών, ήμουν ανάμεσα στα δύο και το έψαξα πολύ.
Μπορώ να σου πω ότι το 5 υπερτερεί έναντι του 12.
Κι αν στις πρωινές φωτό οι απόψεις διίστανται και επαφίεται στο προσωπικό γούστο του καθενός ποιο από τα δύο βγάζει τις καλύτερες, στις βραδινές και στο πορτραίτο το 5 είναι ξεκάθαρος νικητής.

Sent from my Pixel 5

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, jimteo said:

Τη μόδα με τις 6,5" και 7" ποτέ δεν την καταλαβα.
Μου φαινεται τόσο αστείο να γυρίζει κανείς με μια παντόφλα στο χέρι.
Τεσπά, γούστα είναι αυτά.

Θα έλεγα ότι είναι αναγκαίο κακό που αναγκαστικά έγινε μόδα. Με τις ενεργειακές απαιτήσεις που έχουν οι σύγχρονες συσκευές, πρέπει να χωρέσουν και όσο το δυνατό μεγαλύτερες μπαταρίες για να έχουν και μια λογική αυτονομία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστό επιχείρημα. Δεν αντιλέγω.
Τα κινητά πλέον είναι εργαλεία δουλειάς για πολλούς.

Sent from my Pixel 5

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό διαπιστώνω συχνές αποσυνδέσεις ολίγων δευτερολέπτων από το wifi. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο;

Επίσης το sot πώς ακριβώς υπολογίζεται;
Στην παρακάτω φωτό για παράδειγμα, εγώ τι πρέπει να καταλάβω; Αυτές οι 4ω και 38λ, σε τι διάστημα έγιναν; Από μεσάνυχτα σε μεσάνυχτα μετράει;

28df7fd0a7e3010f546b9e83d805f6ee.jpg

Και κάτι τελευταίο.
Αυτό που για τα εισερχόμενα viber εμφανίζει πλέον μια τεράστια ειδοποίηση στην οθόνη κλειδώματος, είναι θέμα της εφαρμογής;


Sent from my Pixel 5

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζεις άκρη πλέον με αυτή τη μέτρηση της μπαταρίας. Αν σε απασχολεί το θέμα περισσότερο βάλε κάποια εξειδικευμένη εφαρμογή (Accubattery ή GSam, εγώ χρησιμοποιώ τη δεύτερη).

Όταν λες τεράστια ειδοποίηση τι εννοείς; Δεν έχω παρατηρήσει κάτι διαφορετικό. Δεν έχω P5 βέβαια, αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο αυτό. Βλέπω το ίδιο μέγεθος ειδοποίησης για όλες τις εφαρμογές. Έχεις κάποιο screenshot;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...