Jump to content

Google Pixel 5


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα ξενέρωσα άσχημα με τη συσκευή

Δυστυχώς έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι οι κάτοχοι pixel είναι κάποιου είδους beta tester

Ενώ χειριζομουν το κινητό για επαγγελματική χρήση ξαφνικά πατάω κάπου για να εισάγω κείμενο, πουθενά το πληκτρολόγιο, ξανά πατάω, τα ίδια

Βγαίνω από την εφαρμογή, μπαίνω στα μηνύματα για να δω αν εμφανίζεται το πληκτρολόγιο, τίποτα

Αποτέλεσμα να κάνω επανεκκίνηση το κινητό, να μην μπορώ να αποθηκεύσω την εργασία μου γιατί δε μπορούσα να γράψω κείμενο σαν όνομα αρχείου και να ξανά κάνω την οποία διαδικασία από την αρχή

Μετά από αυτό σε κάποια φάση μέσα στην εφαρμογή μου εμφάνιζε το πληκτρολόγιο μικροσκοπικό, αλλά ευτυχώς μετά από λίγο έστρωσε, δηλαδή οκ

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι η εφαρμογή google chrome κάποιες φορές μετά την αναβάθμιση στη 12 απλά κρασαρει και πρέπει να την κλείσω και να την ξανά ανοίξω

Δε το φανταζόμουν ότι θα αναπολουσα στιγμές samsung

Κρίμα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2021 at 10:35 ΜΜ, spookype20 said:

 

 

2021-10-23 22.16.57.png

Και εγώ με περασμένες N26, Revolut, Alpha Bank αλλά στις ρυθμίσεις την επιλογή την έχει ενεργή αλλά γκριζαρισμένη, το ίδιο και στο shade. Έχω δοκιμάσει αλλαγή γλώσσας, παλιότερες εκδόσεις του Google Play, ακόμα και DNS, τίποτα. 



 

1.png

2.png

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, akpe said:

Και εγώ με περασμένες N26, Revolut, Alpha Bank αλλά στις ρυθμίσεις την επιλογή την έχει ενεργή αλλά γκριζαρισμένη, το ίδιο και στο shade. Έχω δοκιμάσει αλλαγή γλώσσας, παλιότερες εκδόσεις του Google Play, ακόμα και DNS, τίποτα. 



 

1.png

2.png

 

Έχω κι εγώ την ίδια απορία, πώς το κατάφεραν. Ακόμα και με μόνιμα ανοιχτό VPN σε υποστηριζόμενη χώρα (είτε Αγγλία, είτε Γερμανία, είτε ΗΠΑ), με μόνιμα Αγγλικά (US) ενεργοποιημένα, κτλ κτλ, ποτέ δεν κατάφερα να το ενεργοποιήσω, είτε στη lockscreen είτε στο notification drawer. Μήπως είναι εκτός Ελλάδας ? Γιατί και σύμφωνα με το παρακάτω, η επιλογή δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα:

https://support.google.com/pay/answer/9686224?hl=en

off / d.
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, akpe said:

Και εγώ με περασμένες N26, Revolut, Alpha Bank αλλά στις ρυθμίσεις την επιλογή την έχει ενεργή αλλά γκριζαρισμένη, το ίδιο και στο shade. Έχω δοκιμάσει αλλαγή γλώσσας, παλιότερες εκδόσεις του Google Play, ακόμα και DNS, τίποτα. 



 

1.png

2.png

Όταν έκανα αναβάθμιση σε android 12 τα έβλεπα όπως και εσύ...

Μετά μια μέρα "ξαφνικά" και χωρίς να κάνω τίποτα εμφανίστηκαν στο κλείδωμα οθόνης και στις γρήγορες ρυθμίσεις!

gpay_12.jpg

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να ενεργοποιησω το ιστορικο τοποθεσιας για να εμφανιστει ο καιρος? Στην 11 δεν χρειαζοταν παντως
Βάλε προσωρινά το widget του καιρού από την εφαρμογή Google, μέχρι να σου εμφανιστεί στο at a glance.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ έχω κάνει το εξής:

Επειδή χρησιμοποιώ πολύ το calendar για τη δουλειά μου και επειδή οι γίγαντες της Google έβγαλαν αυτό που έκανες tap στο at a glance και άνοιγε το ημερολόγιο, αφαίρεσα τον καιρό από το at a glance (που έτσι κι αλλιώς ήταν πολύ μικρό εκεί στη γωνίτσα) και πρόσθεσα το ξεχωριστό weather widget της Google που λέει και ο Bάιος και είναι αρκετά καλόγουστο (ο ήλιος είναι σαν αυγό μάτι).

Έτσι και καιρό έχω σε νορμάλ μέγεθος και μπορώ να βλέπω το ημερολόγιο απευθείας.

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ έχω κάνει το εξής:
Επειδή χρησιμοποιώ πολύ το calendar για τη δουλειά μου και επειδή οι γίγαντες της Google έβγαλαν αυτό που έκανες tap στο at a glance και άνοιγε το ημερολόγιο, αφαίρεσα τον καιρό από το at a glance (που έτσι κι αλλιώς ήταν πολύ μικρό εκεί στη γωνίτσα) και πρόσθεσα το ξεχωριστό weather widget της Google που λέει και ο Bάιος και είναι αρκετά καλόγουστο (ο ήλιος είναι σαν αυγό μάτι).
Έτσι και καιρό έχω σε νορμάλ μέγεθος και μπορώ να βλέπω το ημερολόγιο απευθείας.


Τα Pixel με το Android 12 πλέον, έχουν διαθέσιμα widgets στην εφαρμογή Google, και το At a Glance το παλιό, και το καινούριο που εμφανίζεται στην αριστερή πλευρά της οθόνης;

Ρωτάω, γιατί εγώ που χρησιμοποιώ το παλιό widget (είμαι βέβαια, και έτσι θα παραμείνω δυστυχώς, με Android 10, ενώ χρησιμοποιώ και Nova launcher αντί του Pixel) πατώντας πάνω στην ημερομηνία μού ανοίγει το Google Calendar.

Το αφαίρεσε η Google στο Android 12, ή μπορεί και να έχει να κάνει με τον 3rd party launcher που χρησιμοποιώ, και γι' αυτό σ' εμένα μου το εμφανίζει;

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk


Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tsiftsism said:

 


Τα Pixel με το Android 12 πλέον, έχουν διαθέσιμα widgets στην εφαρμογή Google, και το At a Glance το παλιό, και το καινούριο που εμφανίζεται στην αριστερή πλευρά της οθόνης;

Ρωτάω, γιατί εγώ που χρησιμοποιώ το παλιό widget (είμαι βέβαια, και έτσι θα παραμείνω δυστυχώς, με Android 10, ενώ χρησιμοποιώ και Nova launcher αντί του Pixel) πατώντας πάνω στην ημερομηνία μού ανοίγει το Google Calendar.

Το αφαίρεσε η Google στο Android 12, ή μπορεί και να έχει να κάνει με τον 3rd party launcher που χρησιμοποιώ, και γι' αυτό σ' εμένα μου το εμφανίζει;

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

 

 

 

Το "At a glance" έγινε αυτό που βλέπεις πάνω αριστερά στο Android 12. Ημερομηνία και ένας μικροσκοπικός καιρός στα αριστερά (γιατί αυτό ήταν το ινοβέησω το μεγάλο, να τα πας αριστερά). Αν έχει και τον καιρό, πατώντας πάνω (όπου κι αν πατήσεις) ανοίγει πάντα ο καιρός, σε αντίθεση με αυτό που λες εσύ και γινόταν μέχρι πριν λίγες μέρες. Επίσης δεν μπορείς να βγάλεις ημερομηνία και αν πχ βάλεις ένα widget με ρολόι που έχει ημερομηνία, κατέληγες να έχεις δυο φορές την ημερομηνία στη homescreen.

Link to comment
Share on other sites

Απλά για επιβεβαίωση,είναι κλειδωμένο το 5G στο pixel 5?

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μετα απο τοσες ημερες χρησης της 12, δυο στοιχεια απο το design βρισκω ακατανοητα

- να μην φαινεται στην μπαρα το εικονιδιο της δονησης ενω ειναι εμφανες το αντιστοιχο του silent

- το ελειπτικο τεραστιο σχεδιο που εχουν οι μπαρες φωτεινοτητας, εντασης κλπ

Κατα τα λοιπα, ειναι τοσο διαφορετικη και εντυπωσιακη που πραγματι ειναι σαν να αγορασα ενα αλλο τηλεφωνο μετα απο ενα χρονο 🙂 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bardull said:

Απλά για επιβεβαίωση,είναι κλειδωμένο το 5G στο pixel 5?

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Είναι

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, dbal said:

Εγω παντως μετα απο τοσες ημερες χρησης της 12, δυο στοιχεια απο το design βρισκω ακατανοητα

- να μην φαινεται στην μπαρα το εικονιδιο της δονησης ενω ειναι εμφανες το αντιστοιχο του silent

- το ελειπτικο τεραστιο σχεδιο που εχουν οι μπαρες φωτεινοτητας, εντασης κλπ

Κατα τα λοιπα, ειναι τοσο διαφορετικη και εντυπωσιακη που πραγματι ειναι σαν να αγορασα ενα αλλο τηλεφωνο μετα απο ενα χρονο 🙂 

Εμένα πάντως ούτε το silent είναι εμφανές..

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2021 at 4:01 ΜΜ, spookype20 said:

Όταν έκανα αναβάθμιση σε android 12 τα έβλεπα όπως και εσύ...

Μετά μια μέρα "ξαφνικά" και χωρίς να κάνω τίποτα εμφανίστηκαν στο κλείδωμα οθόνης και στις γρήγορες ρυθμίσεις!

gpay_12.jpg

 

Να ενημερώσω ότι τις τελευταίες μέρες, εντελώς ξαφνικά, εμφανίστηκε και ενεργοποιήθηκε και σε μένα τελικά, και στη lockscreen και στο αντίστοιχο quick settings tile... 

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει το 5 σε κατάσταση βιτρίνας και σκοπεύει είτε τώρα είτε στο άμεσο μέλλον να το ξεφορτωθεί, ας κάνει τον κόπο να με ενημερώσει.

Τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή μου συμβαίνει κάτι αξιοπερίεργο στη συσκευή

Μου έχει βγάλει ενημέρωση για να κατεβάσω την 12 αναφέροντας όλα τα καλούδια που αυτή προσφέρει μεγέθους 1.8gb

Το θέμα είναι ότι την 12 την έχω βάλει καμιά 20αρια μέρες τώρα όταν και δόθηκε επίσημα OTA

Τι φάση;😂

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πολύ περίεργο μου φαίνεται, δεν έχει ακουστεί κάτι

Αν δε χρειαζόμουν το κινητό θα την είχα κατεβάσει και εγώ, θα το κάνω σε λίγο όταν πάω σπίτι

Αν την εγκαταστήσεις ενημέρωσε!

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ομολογω δεν καταλαβα τιποτα - εκανε εγκατασταση κανονικα οπως την πρωτη φορα και δεν βλεπω να αλλαξε τιποτα, με την εκδοση να παραμενει κανονικα Android 12 🤨 
Αν μαθει κανεις κατι ας μας το πει κι εδω 

 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, dbal said:

Ομολογω δεν καταλαβα τιποτα - εκανε εγκατασταση κανονικα οπως την πρωτη φορα και δεν βλεπω να αλλαξε τιποτα, με την εκδοση να παραμενει κανονικα Android 12 🤨 
Αν μαθει κανεις κατι ας μας το πει κι εδω 

 

Εμένα δεν μου ζήτησε update για 12, αλλά έκανε update στο Google play system update και πήγε σε Αυγούστου :lol:

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα κι εγω - μαλλον τα εχει παιξει ο update server της Google 😜 

Update: πράγματι έτσι είναι, όπως λέει εδώ https://www.androidcentral.com/dont-redownload-android-12-google-accidentally-pushes-verizon-build-unlocked-pixels

Ελπίζω να μην έχουμε πρόβλημα όσοι κάναμε την εγκατάσταση πφφφφφφ 

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την εγκατέστησα αλλά νομίζω ότι δεν έγινε κανονικη εγκατάσταση

Δηλαδή ούτε επανεκκίνηση έγινε, ούτε τίποτα, απλά στο τέλος έγραψε ότι ενημερώθηκε

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σκεφτομαι σοβαρα να περασω ξανα το δικο μας ΟΤΑ update γιατι μου....χτυπησε τον ψυχαναγκασμο η χαζομαρα τους. Μεταξυ σοβαρου και αστειου παντως, αφου δεν ειδαμε 5G & VoLTE με την Verizon, χαθηκε πια και η τελευταια ελπιδα 😂

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...