Jump to content

Google Pixel 5


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

32 minutes ago, suspect21 said:

Οι λόγοι που προτιμάω την 11 δεν έχει να κάνει με την εμφάνιση, αυτο είναι κάτι υποκειμενικό άλλωστε

Απλά παρατηρώ κάποια προβλήματα (όπου chromecast εννοώ cast γενικά στην τηλεόραση) και κάποια πράγματα πλέον θέλουν μια κίνηση παραπάνω για να γίνουν + την μπαταρία φυσικά η οποία ελπίζω να στρώσει αλλά δεν είμαι αισιόδοξος

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με cast προσωπικά πάντως. Τόσο με την εφαρμογή της Cosmote, όσο και με το Nike app που χρησιμοποιώ. Γενικά από άποψη "απόδοσης" η αίσθηση είναι ότι η συσκευή μου (P4) είναι πιο γρήγορη. Το ίδιο και σε 4a.

Αισθητικά όμως υπάρχουν σαφή προβλήματα. Υπάρχει απίστευτα πολύς χαμένος χώρος. Δεν είναι άσχημη ιδέα το αισθητικό φρεσκάρισμα, αλλά όχι όταν γίνεται εις βάρος του user experience. Οι ειδοποιήσεις με το ανοιχτό φόντο που γεμίζουν και δεν μπορείς να διαβάσεις, τα sliders που έχουν γίνει τεράστια, ακόμα και το γεγονός ότι ΟΛΑ τα μετακινούν αριστερά και μου βαράει το OCD (At a glance, ειδοποιήσεις σε lock screen).

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Sotnem said:

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με cast προσωπικά πάντως. Τόσο με την εφαρμογή της Cosmote, όσο και με το Nike app που χρησιμοποιώ. Γενικά από άποψη "απόδοσης" η αίσθηση είναι ότι η συσκευή μου (P4) είναι πιο γρήγορη. Το ίδιο και σε 4a.

Αισθητικά όμως υπάρχουν σαφή προβλήματα. Υπάρχει απίστευτα πολύς χαμένος χώρος. Δεν είναι άσχημη ιδέα το αισθητικό φρεσκάρισμα, αλλά όχι όταν γίνεται εις βάρος του user experience. Οι ειδοποιήσεις με το ανοιχτό φόντο που γεμίζουν και δεν μπορείς να διαβάσεις, τα sliders που έχουν γίνει τεράστια, ακόμα και το γεγονός ότι ΟΛΑ τα μετακινούν αριστερά και μου βαράει το OCD (At a glance, ειδοποιήσεις σε lock screen).

Όταν κάνεις cast στην 12 μπορείς να ανεβάσεις την ένταση του ήχου?

Προηγουμένως ανέβαζα απλά την ένταση και ανέβαζε, τώρα πρέπει να μπω στην εφαρμογή home και έπειτα να αλλάξω την ένταση

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, suspect21 said:

Όταν κάνεις cast στην 12 μπορείς να ανεβάσεις την ένταση του ήχου?

Προηγουμένως ανέβαζα απλά την ένταση και ανέβαζε, τώρα πρέπει να μπω στην εφαρμογή home και έπειτα να αλλάξω την ένταση

Έχεις δίκιο. Το παρατήρησα χθες. Μα είναι δυνατόν;

Έψαξα λίγο στα ίντερνετς και είδα ότι ήταν θέμα από την Βeta του Αndroid 12 ακόμα και ότι δεν αφορά μόνο τα Pixel.
Το ζήτημα είναι αν πρόκειται για bug/παράλειψη ή για... feature που λένε και στο Κουπερτίνο.

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω, η μπαταρία κακή, το θέμα με το cast, έχω διαφορά glitches μερικές φορές σε μεταβιβάσεις από εφαρμογή σε εφαρμογή, μου κάνει και κάτι κουλά η η εφαρμογή της κάμερας

Πιο πολύ για beta την βλέπω παρά για final, πολλά θεματακια

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, FoT1s said:

Καλησπερα! Ο καιρος στον καινουργιο launcher, σας εμφανιζεται? Εμενα χαθηκε και δεν εμφανιζεται οτι και να εκανα.

Εμφανιζεται κανονικα απλα ειναι κατω απο την ημερομηνια και ολα φυσικα πλεον στα αριστερα - εχετε τσεκαρει τις ρυθμισεις του At a glance μηπως τυχαια εχει απενεργοποιηθει εκει το toggle?

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dbal said:

Εμφανιζεται κανονικα απλα ειναι κατω απο την ημερομηνια και ολα φυσικα πλεον στα αριστερα - εχετε τσεκαρει τις ρυθμισεις του At a glance μηπως τυχαια εχει απενεργοποιηθει εκει το toggle?

Καλησπερα. Ολα ειναι ανοιχτα εμενα, αλλα ο καιρος δεν εμφανιζεται. Παρα μονο η ημερομηνια αριστερα πανω. Ενω αν προσθεσω ξανα το παλιο widget φαινεται κανονικα. Δεν φαινεται με το καινουργιο ομως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ολα ειναι ανοιχτα εμενα, αλλα ο καιρος δεν εμφανιζεται. Παρα μονο η ημερομηνια αριστερα πανω. Ενω αν προσθεσω ξανα το παλιο widget φαινεται κανονικα. Δεν φαινεται με το καινουργιο ομως.
Ενημέρωση της εφαρμογής Google χρειάζεται.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, baiosss said:

 


Πάντως σχετικά με την μπαταρία σε pixel5 από το πρωί 8 η ώρα από 100%, με δύο κάρτες, πολλές κλήσεις και μόνιμα δεδομένα ανοιχτά (WiFi για κάποιες ώρες) και Bluetooth με SmartWatch έχω αυτή τη στιγμή 54%. Το κύριο αρνητικό για μένα είναι το ότι θέλει 2 -3 κινήσεις για να κάνεις κάποια πράγματα που γίνονταν με 1. Αυτό είναι το πιο ενοχλητικό για μένα.

Edited by thanos55
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, baiosss said:

Ενημέρωση της εφαρμογής Google χρειάζεται.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
 

την 12.41.19.23 εχω. ειναι η τελευταια που εχει βγει.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, thanos55 said:


Πάντως σχετικά με την μπαταρία σε pixel5 από το πρωί 8 η ώρα από 100%, με δύο κάρτες, πολλές κλήσεις και μόνιμα δεδομένα ανοιχτά (WiFi για κάποιες ώρες) και Bluetooth με SmartWatch έχω αυτή τη στιγμή 54%. Το κύριο αρνητικό για μένα είναι το ότι θέλει 2 -3 κινήσεις για να κάνεις κάποια πράγματα που γίνονταν με 1. Αυτό είναι το πιο ενοχλητικό για μένα.

Συμφωνώ για τις κινήσεις που λες

Για τη μπαταρία όμως προηγουμένως μέσα στην ημέρα είχα άνετα 7-8 sot κάτι που σίγουρα δε βγαίνει με την αναβάθμιση στην 12, δε μπορώ να καταλάβω και ακριβώς γιατί άλλαξαν τη μέτρηση στα στοιχεία της μπαταρίας

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου.

Αυτό που το 5 πωλείται μεταχειρισμένο στην τιμή που κοστίζει το 6 καινούριο, πως το εξηγείτε;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
34 minutes ago, jimteo said:

Την καλημέρα μου.

Αυτό που το 5 πωλείται μεταχειρισμένο στην τιμή που κοστίζει το 6 καινούριο, πως το εξηγείτε;

Δεν συμβαίνει μόνο στο Pixel αυτό, υπάρχουν πολλά παραδείγματα. Ο καθένας είναι ελεύθερος να θέλει να πουλήσει όσο νομίζει. Ελπίζω μόνο να μην υπάρχουν πολλοί που πάνε και τα αγοράζουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου.
Αυτό που το 5 πωλείται μεταχειρισμένο στην τιμή που κοστίζει το 6 καινούριο, πως το εξηγείτε;
Ψάχνει για κορόιδα. Ακόμα και καινούριο να το πήρε και να θέλει να βγάλει τα λεφτά του, 500€ το πολύ θα έπρεπε να το δίνει. Μιλάμε για συσκευή που έκλεισε ήδη χρόνο.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα σχόλια.

Είχα ξενερώσει κι εγώ τρελά με την εμφάνιση της 12, όπως είπε κάποιο μέλος βάραγε καμπανάκι το OCD μου, ειδικά με το τεράστιο ρολόι στη lockscreen και με τη μεταφορά ημερομηνίας-καιρού στα αριστερά.

Μου πήρε μόλις 3 μέρες να το συνηθίσω, και τώρα στο xiaomi που έχω pixel experience Android 10 μου κακοφαίνεται 😄

Αυτό με τη μπαταρία, όσοι βλέπετε μείωση κάνατε μήπως wipe; Εγώ που έκανα τη πρώτη μέρα μετά το στήσιμο είχα αισθητά μειωμένη διάρκεια αλλά μετά από λίγες μέρες έστρωσε.

Το μόνο που με ξενίζει κάπως, δεν μου εμφανίζει το εικονίδιο του ξυπνητηριού όταν είναι ενεργό. Μόνο όταν κατεβάζω το shade εμφανίζεται, και στη lockscreen όταν είναι ρυθμισμένο να χτυπήσει μέσα σε 12 ώρες.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστό αυτό που λες.
Τα πάντα είναι θέμα συνήθειας.
Ωστόσο εμένα ακομα μου κακοφαινονται τα τεράστια εικονίδια στην κουρτίνα ειδοποιήσεων και το ασύλληπτα και πέρα από κάθε λογική τεράστιο ρολόι στη lock screen.
Αυτό που είπες για το ξυπνητήρι, εγώ το έχω παρατηρήσει και στη λειτουργία της δόνησης.
Πρέπει να κατεβάσεις το shade για να δεις σε τι λειτουργία έχεις το κινητο, ενώ μέχρι πρότινος με την 11, υπηρχε μόνιμα το εικονίδιο της δόνησης.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έχει εμφανιστεί σε κανέναν το εικονίδιο του Wallet στη lockscreen κάτω δεξιά;

Αν ναι, κάνατε κάτι, κάποια ρύθμιση, ή απλά εμφανίστηκε;

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου το εμφανιζει - εχω βεβαια περασμενες καρτες στο Google Pay και ενεργο το σχετικο toggle στις ρυθμισεις Display -> Lock screen 

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπισουμε να γινουν καποιες διορθωσεις στην ενημερωση νοεμβριου - σε μια εβδομαδα - γιατι γενικα εχει η 12αρα τα θεματακια της σε συγκριση με την 11 οταν πρωτο βγηκε που δεν ειχε τιποτα. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, akpe said:

Επίσης, έχει εμφανιστεί σε κανέναν το εικονίδιο του Wallet στη lockscreen κάτω δεξιά;

Αν ναι, κάνατε κάτι, κάποια ρύθμιση, ή απλά εμφανίστηκε;

 

1 hour ago, dbal said:

Ναι μου το εμφανιζει - εχω βεβαια περασμενες καρτες στο Google Pay και ενεργο το σχετικο toggle στις ρυθμισεις Display -> Lock screen 

 

2021-10-23 22.16.57.png

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον καιρο παντως ακομα σ' εμενα δεν εμφανιζεται. 

Εμφανιζεται μονο προσθετοντας το παλιο wigdet. Με το καινουργιο που το εβαλαν αριστερα πανω δεν βγαινει ποτε.

 

Screenshot_20211023-232320.png

Screenshot_20211023-232213.png

Screenshot_20211023-232226.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον καιρο παντως ακομα σ' εμενα δεν εμφανιζεται. 
Εμφανιζεται μονο προσθετοντας το παλιο wigdet. Με το καινουργιο που το εβαλαν αριστερα πανω δεν βγαινει ποτε.
 
Screenshot_20211023-232320.thumb.png.6fc2ed206274c1dfd13133e5b35f680c.png
Screenshot_20211023-232213.thumb.png.577d06e34c2080bfefc90160f5d29bf6.png
Screenshot_20211023-232226.thumb.png.22aa270950d4ea4cf6f0c8cbd16fd62d.png
Δοκίμασε καμία νεότερη έκδοση του Google app από APK mirror. Κάνε μετά την εγκατάσταση και ένα reboot.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, baiosss said:

Δοκίμασε καμία νεότερη έκδοση του Google app από APK mirror. Κάνε μετά την εγκατάσταση και ένα reboot.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
 

Δεν υπαρχει νεοτερη. Εχω την τελευταια που υπαρχει και στο apk mirror.

Screenshot_20211023-233436.png

Screenshot_20211023-233521.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει νεοτερη. Εχω την τελευταια που υπαρχει και στο apk mirror.
Screenshot_20211023-233436.thumb.png.39be75251e3e036efa3a59c64f4a8b84.png
Screenshot_20211023-233521.thumb.png.dff9e7b9ef764373b67bec20d8d475d4.png
Θα εμφανιστεί σε κάποια άκυρη φάση.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...