Jump to content

Google Pixel 5


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα OTA πάντα έτσι είναι σε ολους.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Beta 4, έπειτα από 1.5 μέρα, μοιάζει, μέχρι στιγμής, η πιο σταθερή απ' όλες και αρκετά ταχύτερη γενικότερα. Μπαταρία έτσι κι έτσι ακόμα.. Θα φανεί σε καμια-δυο μέρες...

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

 

Beta 4, έπειτα από 1.5 μέρα, μοιάζει, μέχρι στιγμής, η πιο σταθερή απ' όλες και αρκετά ταχύτερη γενικότερα. Μπαταρία έτσι κι έτσι ακόμα.. Θα φανεί σε καμια-δυο μέρες...

Τα στατιστικά της μπαταρίας είναι λίγο ότι να ναι σε εμένα τουλάχιστον. Κατά τ' άλλα σταθερότατη. Το Google play system βλέπω έχει γυρίσει σε Μαίου. Επίσης απ'ότι φαίνεται η μπάρα της Google στο app drawer, θα παραμεινει τετράγωνη και άσχημη.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Με τις ηδη εγκατεστημενες σας εφαρμογες ειστε οκ? Εννοω crashes κλπ ειδικα πχ. σε τραπεζικα apps ή αλλα, που δεν με παιρνει να μην δουλεψουν αν βαλω την beta

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Με τις ηδη εγκατεστημενες σας εφαρμογες ειστε οκ? Εννοω crashes κλπ ειδικα πχ. σε τραπεζικα apps ή αλλα, που δεν με παιρνει να μην δουλεψουν αν βαλω την beta
Από την beta 2 δεν είχα ποτέ πρόβλημα με crashαρίσματα σε apps η κάτι τέτοιο. Ούτε ξαφνικές επανεκκινήσεις. Μόνο στην προηγούμενη beta μου έκανε ένα περίεργο, που ανέφερα κάποιες μέρες πρίν, αλλά τίποτα σοβαρό.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα στατιστικά της μπαταρίας είναι λίγο ότι να ναι σε εμένα τουλάχιστον. Κατά τ' άλλα σταθερότατη. Το Google play system βλέπω έχει γυρίσει σε Μαίου. Επίσης απ'ότι φαίνεται η μπάρα της Google στο app drawer, θα παραμεινει τετράγωνη και άσχημη.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Ισχύει, υπάρχει πρόβλημα με τα στατιστικά μπαταρίας. Αναφέρεται παντού. Ας ελπίσουμε ότι θα διορθωθεί. Συν του ότι γενικά η αλλαγή σε 24ωρα στατιστικά είναι εντελώς άκυρη και παράλογη... Όσο για την μπάρα, τουλάχιστον την έκανα λευκή στην beta 4. Ελπίζω ότι στην επόμενη θα γίνει rounded μιας και δε συμβαδίζει καθόλου στο γενικότερο UI και ήδη τρώνε πολύ κράξιμο για το συγκεκριμένο (όπως και για το ότι αφαίρεσαν ήδη απ την beta 3 το πολύ βολικό touch and open στο ρολόι των notifications).

 

Με τις ηδη εγκατεστημενες σας εφαρμογες ειστε οκ? Εννοω crashes κλπ ειδικα πχ. σε τραπεζικα apps ή αλλα, που δεν με παιρνει να μην δουλεψουν αν βαλω την beta

 

Στα δικά μου apps τουλάχιστον, που περιέχουν και τραπεζικά απ όλες τις τράπεζες σχεδόν, και vpn κτλ, κανένα απολύτως θέμα. Επίσης, γενικότερα στις beta, όποτε υπάρχει πρόβλημα με apps, λύνονται σύντομα απ τους devs του app με update...

 

Για Σεπτ λετε να την δωσουν stable?

 

Χλωμό. Λογικά Σεπτέμβρη θα δώσει RC1.

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, υπάρχει πρόβλημα με τα στατιστικά μπαταρίας. Αναφέρεται παντού. Ας ελπίσουμε ότι θα διορθωθεί. Συν του ότι γενικά η αλλαγή σε 24ωρα στατιστικά είναι εντελώς άκυρη και παράλογη... Όσο για την μπάρα, τουλάχιστον την έκανα λευκή στην beta 4. Ελπίζω ότι στην επόμενη θα γίνει rounded μιας και δε συμβαδίζει καθόλου στο γενικότερο UI και ήδη τρώνε πολύ κράξιμο για το συγκεκριμένο (όπως και για το ότι αφαίρεσαν ήδη απ την beta 3 το πολύ βολικό touch and open στο ρολόι των notifications).

 

 

 

 

 

 

 

Στα δικά μου apps τουλάχιστον, που περιέχουν και τραπεζικά απ όλες τις τράπεζες σχεδόν, και vpn κτλ, κανένα απολύτως θέμα. Επίσης, γενικότερα στις beta, όποτε υπάρχει πρόβλημα με apps, λύνονται σύντομα απ τους devs του app με update...

 

 

 

 

 

 

 

Χλωμό. Λογικά Σεπτέμβρη θα δώσει RC1.

Θεωρώ πως αρχές Σεπτεμβρίου θα δωθεί η stable. Δεν έχουν κάτι άλλο να δώσουν εφόσον έχει σταθεροποιηθεί στο μεγαλύτερο βαθμό.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα 3μηνα feature drops εξακολουθουν και ερχονται κανονικα?
Ναι εννοείται.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα OTA πάντα έτσι είναι σε ολους.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Σε συσκευές samsung που είχα μέχρι πρόσφατα, s20, s10 κτλ σίγουρα δεν ήταν έτσι

Αναβαθμίσεις μεγέθους gb γινόταν μέσα σε 15 λεπτακια

Τα δε security updates γύρω στο πεντάλεπτο και δεν είμαι υπερβολικός

Μετά από λίγο ψαξιμο έχω καταλήξει ότι αυτό ίσως να οφείλεται και στον αργο δίσκο που φοράει το pixel

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Σε συσκευές samsung που είχα μέχρι πρόσφατα, s20, s10 κτλ σίγουρα δεν ήταν έτσι

 

Αναβαθμίσεις μεγέθους gb γινόταν μέσα σε 15 λεπτακια

 

Τα δε security updates γύρω στο πεντάλεπτο και δεν είμαι υπερβολικός

 

Μετά από λίγο ψαξιμο έχω καταλήξει ότι αυτό ίσως να οφείλεται και στον αργο δίσκο που φοράει το pixel

Μπορεί. Δεν θυμάμαι να σου πω σε προηγούμενες συσκευές μου τους χρόνους. Ούτε στο 4XL που είχα 2 χρόνια, θυμάμαι να έκανε πιο γρήγορα. Σίγουρα πάντως μπορείς να την κατεβάσεις στο PC και να την περάσεις μέσω fastboot σε μερικά λεπτά.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως αρχές Σεπτεμβρίου θα δωθεί η stable. Δεν έχουν κάτι άλλο να δώσουν εφόσον έχει σταθεροποιηθεί στο μεγαλύτερο βαθμό.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

 

 

Αν με το stable εννοούμε Release Candidate (που σε κάποιες περιπτώσεις δεν διαφέρει σε τίποτα απ τη final), τότε λέμε ακριβώς το ίδιο. Παρότι η 4 δείχνει πολύ δυνατή, και σχεδόν έτοιμη για final, υπάρχουν ακόμα ψιλοπραγματάκια που χρειάζονται διόρθωση (πιο ενοχλητικό απ΄ολα για μένα μέχρι στιγμής είναι το notification drawer που κατέβαινει όλο τέρμα κάτω σε swipe down, κι ακόμα πιο ενοχλητικό ότι αν σε καλέσει κάποιος ενώ κάτι κάνεις, δεν εμφανίζει το telephone app με draw over - παρότι το draw over other apps είναι ενεργό-, αλλά εμφανίζεται μόνο σαν notification). Γι' αυτό θεωρώ ότι θα δοθεί RC πρώτα. Πάντως η 4 είναι daily driver ξεκάθαρα...

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Αν με το stable εννοούμε Release Candidate (που σε κάποιες περιπτώσεις δεν διαφέρει σε τίποτα απ τη final), τότε λέμε ακριβώς το ίδιο. Παρότι η 4 δείχνει πολύ δυνατή, και σχεδόν έτοιμη για final, υπάρχουν ακόμα ψιλοπραγματάκια που χρειάζονται διόρθωση (πιο ενοχλητικό απ΄ολα για μένα μέχρι στιγμής είναι το notification drawer που κατέβαινει όλο τέρμα κάτω σε swipe down, κι ακόμα πιο ενοχλητικό ότι αν σε καλέσει κάποιος ενώ κάτι κάνεις, δεν εμφανίζει το telephone app με draw over - παρότι το draw over other apps είναι ενεργό-, αλλά εμφανίζεται μόνο σαν notification). Γι' αυτό θεωρώ ότι θα δοθεί RC πρώτα. Πάντως η 4 είναι daily driver ξεκάθαρα...
Πέρυσι την 11αρα την είχε δώσει στις 8 η 9 Σεπτεμβρίου. Δεν νομίζω να ξεφύγουν πολύ από το χρονοδιάγραμμα τους. Ναι έχει κάποια θεματάκια τέτοιου τύπου, αλλά Google είναι αυτή. Μπορεί να τα έχει λύσει και τώρα που μιλάμε :)

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας , επειδή εχω καιρο να παω σε Pixel , για να εχω τον βοηθό με OK Google , ισχυει οτι και παλια , πρεπει να εχω το μενου στα Αγγλικα ?

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

wifi calling δεν υποστηριζει η συσκευη,σωστα?
ουτε VoLTE?
Σωστά.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2021 at 2:45 ΜΜ, Billeridis said:

Γεια σας , επειδή εχω καιρο να παω σε Pixel , για να εχω τον βοηθό με OK Google , ισχυει οτι και παλια , πρεπει να εχω το μενου στα Αγγλικα ?

Σωστά, γλώσσα συστήματος Αγγλικά (ή οποιαδήποτε άλλη υποστηριζόμενη γλώσσα γνωρίζεις - γαλλικά, γερμανικά, κινέζικα κτλ)..

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Android 12 beta 5 και δεν υποστηρίζει ακόμη voLTE VoWifi για τον πάροχο μου. Αρκετά childish γραφικά αλλά πολύ snappy η συσκευή.

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποια θεωρείτε ότι είναι καλύτερη από τις 2 φωτογραφίες;

Έπειτα θα καταλήξω εκεί που θέλω 🙂

fadssfsdfsasQ.jpg

YKJHUHUKL.jpg

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη θα έλεγα.

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

η πρώτη έχει πολύ noise σε βαθμό ενοχλητικό αλλά τα έχει πάει καλύτερα στις σκιές.

Η δεύτερη δεν έχει καθόλου θόρυβο αλλά νομίζεις οτι η φωτογραφία τραβήχτηε νωρίς το απόγευμα.

Η δεύτερη έχει και άλλα κακά.

Αν έπρεπε να διαλέξω θα έπαιρνα την πρώτη!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Η πρώτη είναι από το pixel 5 μου, η δεύτερη από iphone 12 pro max

Η αλήθεια είναι ότι εκ πρώτης απογοητεύτηκα και αναγνώρισα την ανωτερότητα του iphone όπως και 1-2 ακόμα που βρισκόταν εκεί

Έπειτα όπως φαντάζομαι και εσείς βλέπετε ενώ η λεπτομέρεια καθώς ο φωτισμός που αποδίδει το iphone είναι εντυπωσιακός το pixel αποδίδει τη φωτογραφία ίσως πιο φυσικά όπως και επίσης τα χρώματα φαίνονται πιο σωστά και όχι καμένα όπως του iphone

Το iphone εκ πρώτης φυσικά φαίνεται να κερδίζει καθώς συλλαμβάνει ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα

Και να πω την αλήθεια περίμενα λίγο περισσότερο φως και στη φωτογραφία του pixel

Εδώ να σημειωθεί ότι ο χρήστης του iphone επέλεξε 10s για το κλείστρο ενώ εμένα στο pixel ήταν στο αυτόματο με νυχτερινή λειτουργία

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: Η μοναδική πηγή φωτός είναι ο προβολέας απέναντι ή υπήρχαν και πίσω σας κι άλλα φώτα?

Το να έχουν οι φωτογραφίες και ιδίως οι νυχτερινές πολύ ψεύτικο φως προσωπικά με ξενίζει.Κάτι που πράγματι το iphone έχει καθώς και τα flare απο το φως είναι γνώριμο σε τέτοιου είδους φωτογραφίες.

Εγώ δεν περιέμενα να έχει τόσο πολύ noise του pixel που όμως διορθώνεται.

Σίγουρα προτιμώ την πρώτη ακόμα και τώρα που έριξα μια δεύτερη ματιά!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος φωτισμός είναι από πίσω μας, φαίνονται και οι σκιές μας ακριβώς μπροστά μας

Ο προβολέας που φαίνεται απέναντι είναι απλά ένας στύλος για φωτισμό του δρόμου, δε προσφέρει σχεδόν καθόλου στο φωτισμό του αποτελέσματος καθώς είναι μακριά

Γενικά ήταν αρκετά σκοτεινά η αλήθεια είναι

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...