Jump to content

Google Pixel 5


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με θηκουλα ρε παιδιά τι έχετε κάνει?

 

Έχω πάρει την liquid air της Spigen και ενώ δίνει μια κάποια προστασία, στο κράτημα δε κάθεται καλά στο χέρι

 

Έπειτα πήρα μια no name από ένα σκρουτζομαγαζο kwm νομίζω λέγεται το μαγαζί, η οποία είναι όμορφη στο κράτημα αλλά δε βλέπω να κρατάει και πολύ καθώς στο πλάι είναι ελαφρώς χαλαρά τα λάστιχα

Προσωπικά έχω δύο της Google, την green chameleon και την γκρι. Επίσης έχω και την Spigen Ultra hybrid. Ευχαριστημένος από όλες. Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη επιλογή μου θα ήταν της google και από ότι βλέπω μάλλον αυτό θα γίνει

Ευχαριστώ

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη επιλογή μου θα ήταν της google και από ότι βλέπω μάλλον αυτό θα γίνει

 

Ευχαριστώ

Πάντως χτύπα και την Ultra hybrid της Spigen. Δίνει καλύτερη προστασία από τις επίσημες της Google και σίγουρα δείχνει και λίγο την ομορφιά της συσκευής. Ειδικά αν έχεις το sorta sage που έχω κι εγω. Συν ότι είναι και φθηνή σε σχέση με τις επίσημες.

 

Οι επίσημες θήκες της Google αν εξαιρέσεις ότι είναι ανοιχτές στο κάτω μέρος, αν βάλεις tempered glass στην οθόνη, έρχεται σχεδόν στο ίδιο ύψος με τα περιμετρικά χείλη της θήκης.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ρώτησα και στο 4a αλλά δεν απάντησε κανένας.

Να ρωτήσω κάτι τους ιδιοκτήτες της συσκευής.

1. Σε θέμα φωτογραφίας αν το αντικείμενο είναι κινούμενο, πχ ένα μικρό παιδί, έχει επιτυχία στη λήψη, όπως πχ ένα iPhone που λόγω της κινούμενης λήψης το βγάζει ακουνητο; Εμένα το huawei p30 pro που έχω μπορώ να πω ότι με δυσκολεύει αρκετά.

2. Επίσης πως τα πάει σε νυχτερινή λήψη ή σε λήψης εντός χώρου με λεντ φωτισμό;

3. Από μπαταρία πώς πάμε;

Ευχαριστώ

φιλε μου εχω αλλαξει παρα πολλα (φωτο)κινητα. Και επειδή το παράδειγμα που δίνεις ειναι το πρώτο μου μέλημα και εμενα για τα παιδιά μου. Πιξελ και iphone δεν έχουν αντίπαλο σε αυτό που ζητας . Εντάξει δεν μιλάμε τώρα το παιδί να παίζει μπάλα και τρέχει πανω κατω αλλα πχ αν φτιάχνει ενα παζλ ή αν ζωγραφίζει κλπ βγαίνει κρύσταλλο .Είχα και το p30 pro καμιά σχέση ενω το 40 pro λένε οτι ειναι πολυ καλο σε αυτο τον τομεα. Με το p30pro λίγο να κουνιόταν εκει που εφτιαχνε το παζλ με εσωτερικο φωτισμο έβγαινε η φωτογραφία θάμπη .με το πιξελ με το μηδενικό shuter παίρνεις πολυ πιο εύκολα σωστη φωτογραφία . Το 4 xl εχω .

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχω αλλαξει παρα πολλα (φωτο)κινητα. Και επειδή το παράδειγμα που δίνεις ειναι το πρώτο μου μέλημα και εμενα για τα παιδιά μου. Πιξελ και iphone δεν έχουν αντίπαλο σε αυτό που ζητας . Εντάξει δεν μιλάμε τώρα το παιδί να παίζει μπάλα και τρέχει πανω κατω αλλα πχ αν φτιάχνει ενα παζλ ή αν ζωγραφίζει κλπ βγαίνει κρύσταλλο .Είχα και το p30 pro καμιά σχέση ενω το 40 pro λένε οτι ειναι πολυ καλο σε αυτο τον τομεα. Με το p30pro λίγο να κουνιόταν εκει που εφτιαχνε το παζλ με εσωτερικο φωτισμο έβγαινε η φωτογραφία θάμπη .με το πιξελ με το μηδενικό shuter παίρνεις πολυ πιο εύκολα σωστη φωτογραφία . Το 4 xl εχω .

Αυτό ήθελα σα πληροφορία. Ειδικά σε φωτισμό λεντ που είναι παλομενος, εύκολα ένα πιτσιρίκι βγαίνει θαμπο με μια ελάχιστη κίνηση του. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χτύπα και την Ultra hybrid της Spigen. Δίνει καλύτερη προστασία από τις επίσημες της Google και σίγουρα δείχνει και λίγο την ομορφιά της συσκευής. Ειδικά αν έχεις το sorta sage που έχω κι εγω. Συν ότι είναι και φθηνή σε σχέση με τις επίσημες.

 

Οι επίσημες θήκες της Google αν εξαιρέσεις ότι είναι ανοιχτές στο κάτω μέρος, αν βάλεις tempered glass στην οθόνη, έρχεται σχεδόν στο ίδιο ύψος με τα περιμετρικά χείλη της θήκης.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Με έβαλες σε σκέψεις lol

 

Για το φίλο που ρωτάει για φώτο σε κινούμενα αντικείμενα και τα σχετικά, εγώ παιδιά με το pixel 5 δε μπορώ να πω ότι εντυπωσιάζομαι με το αποτέλεσμα, το s20 που είχα τα πήγαινε καλύτερα στο κομμάτι αυτό

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Με έβαλες σε σκέψεις lol

 

Για το φίλο που ρωτάει για φώτο σε κινούμενα αντικείμενα και τα σχετικά, εγώ παιδιά με το pixel 5 δε μπορώ να πω ότι εντυπωσιάζομαι με το αποτέλεσμα, το s20 που είχα τα πήγαινε καλύτερα στο κομμάτι αυτό

 

Το s20 δεν το είχα αλλά το note 10 plus επουδενη δεν τα πήγαινε καλύτερα.οκ φωτογραφία επερνες πάλι όχι τόσο εύκολα όσο το πιξελ αλλά από το παστέλ στα πρόσωπα ήταν σαν ζωγραφιά τα πέρναγες σε καλή οθόνη υπολογιστή και με λίγο ζουμ έχανες όλες τις λεπτομέρειες στο πιξελ μέχρι και τους πόρους του δέρματος βλέπεις..ισως με λίγο θόρυβο παραπάνω αλλά από το noise reduction που χάνεις λεπτομερείες που κάνουν τα σαμσουνγκ

το προτιμώ. ξανά λέω σε εσωτερικό χώρο έξω όλα καλά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Για το παστέλ σε εσωτερικούς χώρους έχεις δίκαιο και στο s20 συνέβαινε σε κάποιο βαθμό

Αλλά σε κινούμενο αντικείμενο το pixel 5 δυσκολεύεται να συλλάβει τη "στιγμή" φαίνεται θολή η φωτογραφία

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Για το παστέλ σε εσωτερικούς χώρους έχεις δίκαιο και στο s20 συνέβαινε σε κάποιο βαθμό

Αλλά σε κινούμενο αντικείμενο το pixel 5 δυσκολεύεται να συλλάβει τη "στιγμή" φαίνεται θολή η φωτογραφία

 

Τι να σου πω φιλε μου,για το 5αρη δεν ξερω ισως λογω του πιο αργου επεξεργαστη που βαλανε να εχει shutter lag περισσοτερο απο το 4 xl?τι να σου πω.αν και δεν νομιζω γιατι τα πιξελ απο την αρχη τους σε αυτον τον τομεα ηταν αστερια(αναλογα με την εποχη τους).απο το 2 και μετα τα ειχα ολα.αν διαβασεις και θεματα σε reddit κλπ θα δεις οτι για φωτογραφια παιδιων καλυτερη συσκευη απο πιξελ και ios δυσκολα θα βρεις μιας και 90% περνεις σωστη φωτογραφια. Ασε που εχει και την επιλογη με το Motion που πιανει και 1 2 δευτερολεπτα πριν και μπορεις να πετυχεις και εκει απιστευτες γκριματσες.

Τωρα εχω ταυτοχρονα και ενα mi10 που ενω ειναι καλο και δεν το περιμενα, το πιξελ δεν το φτανει ουτε σε σπιρτάδα ούτε σε φυσικότητα προσώπων .Δηλαδη παίρνεις φωτογραφία άλλα επειδη ανιχνεύει κίνηση ο ολγοριθμος προσπαθεί να εξαλείψει μετα τον θόρυβο που δημιουργείτε πχ στα μαλλια και βλέπεις παστελ σε αυτα τα σημεια οπως ακριβως στα samsung.

Edited by Fredometrios
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά με τις ειδοποιήσεις έχετε κανένα θέμα; πιο συγκεκριμένα αναφέρομαι στους ήχους από τις ειδοποιήσεις viber, messenger, email κτλ

πολύ συχνά δεν μου χτυπάει και πρέπει να πατήσω το εικονίδιο που αλλάζει προφίλ στον ήχο από το πλήκτρο της έντασης, δηλαδή να το βάλω αθόρυβο, μετά δόνηση και μετά ξανά με ήχο για να ξανά πάρει μπρος

έχει κανείς κάτι αντίστοιχο; τι κουλό είναι αυτό;

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά με τις ειδοποιήσεις έχετε κανένα θέμα; πιο συγκεκριμένα αναφέρομαι στους ήχους από τις ειδοποιήσεις viber, messenger, email κτλ

 

πολύ συχνά δεν μου χτυπάει και πρέπει να πατήσω το εικονίδιο που αλλάζει προφίλ στον ήχο από το πλήκτρο της έντασης, δηλαδή να το βάλω αθόρυβο, μετά δόνηση και μετά ξανά με ήχο για να ξανά πάρει μπρος

 

έχει κανείς κάτι αντίστοιχο; τι κουλό είναι αυτό;

 

Δεν μου έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο. Όλες οι ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά με ήχο.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο fredometrio όσον αφορά τις φωτογραφίες με κινούμενο αντικείμενο

Τελικά είχε δίκαιο όσον αφορά το καλό αποτέλεσμα για τα pixel

Έκανα ένα μικρό συγκριτικό με iphone 11 και το αποτέλεσμα είναι σίγουρα καλύτερο στο pixel 5

Είχα την εντύπωση ότι τα αποτελέσματα ήταν τελείως ανάποδα, δε ξέρω γιατί :lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Αργούν σε κανέναν οι κλήσεις να χτυπήσουν; Ξεκινάει να χτυπάει το κινητό, ακούω ήχο και κάνει και δόνηση αλλά μέχρι να ανοίξει η οθόνη και να βγει ποιός καλεί, κάνει 3-4 δευτερόλεπτα. Pixel 4a 5G έχω αλλά δεν νομίζω ότι κάνει διάφορα, κάτι παίζει με το Google phone app.

 

Φτιάχνει μετά από καθαρισμό δεδομένων στο phone app αλλά μετά ξανά γίνεται.

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Αργούν σε κανέναν οι κλήσεις να χτυπήσουν; Ξεκινάει να χτυπάει το κινητό, ακούω ήχο και κάνει και δόνηση αλλά μέχρι να ανοίξει η οθόνη και να βγει ποιός καλεί, κάνει 3-4 δευτερόλεπτα. Pixel 4a 5G έχω αλλά δεν νομίζω ότι κάνει διάφορα, κάτι παίζει με το Google phone app.

 

Φτιάχνει μετά από καθαρισμό δεδομένων στο phone app αλλά μετά ξανά γίνεται.

 

τώρα που το λες μου το κάνει και σε μένα με android one συσκευή, μάλλον φταίει η εφαρμογή τηλεφώνου ίσως φτιάξει σε επόμενη αναβάθμιση.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Έμενα σε pixel 5 δεν έχω παρατηρήσει κάτι

Και δέχομαι αρκετές κλήσεις

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Έκανα uninstall updates στο phone app και νομίζω όλα κομπλέ τώρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έμενα σε pixel 5 δεν έχω παρατηρήσει κάτι

Και δέχομαι αρκετές κλήσεις

 

Μήπως είσαι στην beta; Μπορεί να το έχουν φτιάξει εκεί

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Όχι, στην 11 είμαι
Beta εννοεί την εφαρμογή.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα

Όχι παιδιά, όλα μαμά και όλα κομπλέ

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βγήκε update σήμερα;
Λόγω της χθεσινής εορτής των Αμερικανών.

4ης Ιουλίου.

 

Μεθαύριο θα την δώσουν αλλά μην ελπίζεις όσο το έχεις.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά;;;;;;

 

Ήρθε το iphone 12 mini; :lol::lol::lol:

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το iphone 12 mini; :lol::lol::lol:

 

Μάλλον θα ήρθε... και έτσι η Google "λογικά" θα μας δώσει VoLTE! :lol::D:X

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

σου ενεργοποιήθηκε; είμαι στο optimizing apps...

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

OXI το εχει η DHL :lol:

 

Ωχ... Όχι!!!!!!

Δεν έχεις πουλήσει ακόμα το Pixel 5???

Δε βλέπω VoLTE...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...