Jump to content

Google Pixel 5


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε baioss, πώς είναι το haptics σε χαμηλή κλίμακα, πχ 7-10 (το χρησιμοποιώ στο typing για SMS, e-mail κλπ) ?
Σε γενικές γραμμές στο 8 που τα έχω εγώ είναι πιο ανεπαίσθητα. Από το 15 και πάνω χαλάνε κάπως.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές στο 8 που τα έχω εγώ είναι πιο ανεπαίσθητα. Από το 15 και πάνω χαλάνε κάπως.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Το πρόβλημα είναι δυστυχώς μάλλον τεχνικό όπως είπες παρά ότι μπορεί να διορθωθεί με κάποιο update... κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι δυστυχώς μάλλον τεχνικό όπως είπες παρά ότι μπορεί να διορθωθεί με κάποιο update... κρίμα...
Πιθανότατα ναι. Ίσως να είναι και θέμα κατασκευής και η δόνηση να διοχετεύεται σε όλο το σώμα της συσκευής περίεργα. Αλλά το πιθανότερο είναι ο μηχανισμός να είναι κατώτερης ποιότητας.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο Βάιε.

Βάλε ένα bumper στη χειρότερη, θα είχα πολύ άγχος :p

 

Τα haptics του 4 είναι από τα καλύτερα γενικά σε κινητό. Δεν έχω άποψη από το 5, αλλά έχω διαβάσει αρκετούς που λένε ότι είναι κατώτερα από τη σειρά 4.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδια. Μπα γενικά είμαι των απλών και διακριτικών θηκών. Αν πήγαινα σε κάτι πιο ασφαλές και καλό, θα πήγαινα στης Dbrand.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

@spookype20 δες τις θήκες της Peel, είχα στο OG Pixel πάρει μια.

Βάϊε, μεγειά!

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Αυτή τη στιγμή κοιτάω της totalle... αλλά και της Peel είναι πολύ ωραίες!

Γενικά είμαι φανατικός των clear της Spigen και μου αρέσουν οι dbrand με τα αυτοκόλλητα teardown!

 

Ευχαριστώ παιδια. Μπα γενικά είμαι των απλών και διακριτικών θηκών. Αν πήγαινα σε κάτι πιο ασφαλές και καλό, θα πήγαινα στης Dbrand.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Με γειά Βάιε να το χαρείς. Πολύ ωραίο το χρώμα, αλλά και η θήκη! Περιμένουμε τις επόμενες μέρες και άλλες εντυπώσεις!

 

Πάντως παρατηρώ ότι όσοι χρήστες είχαν Pixel 4 XL και πήγαν σε Pixel 5 είναι ενθουσιασμένοι!:D

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Σε λευκό φόντο στο πάνω μέρος της οθόνης ακριβώς στην μέση, παρατηρώ μια πολύ μικρή άχνη γκρι κουκίδα. Έχει να κάνει κάτι με το ακουστικό η τον αισθητήρα εγγύτητας; Δεν την βλέπω πάντα όμως.

 

Edit: Παρατηρώ ότι το κάνει στο Telegram όταν ανοίγω κάποια συνομιλία. Σαν να ανάβει κάποιος αισθητήρας η χρησιμοποιεί η εφαρμογή την κάμερα; Όταν κλείνω την συνομιλία σβήνει.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι ήταν ένα μειονεκτημα αυτό του 4/4XL. Την είχαν ανεβασει λίγο την φωτεινότητα μετά από κάποιο update θυμάμαι, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Θα γράψω εντυπώσεις όταν έχω νέα.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Ναι πρόκειται για τον αισθητήρα. Δείχνει να κολλάει και να μένει σε λειτουργία σε random καταστάσεις εκτός από κλήσεις. Υπάρχει το ζήτημα γενικά απλά δεν είναι σε εκτενή βαθμό ώστε να συμπεριλάβουν σε update.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή κοιτάω της totalle... αλλά και της Peel είναι πολύ ωραίες!

 

Γενικά είμαι φανατικός των clear της Spigen και μου αρέσουν οι dbrand με τα αυτοκόλλητα teardown!

 

 

 

 

 

 

 

Με γειά Βάιε να το χαρείς. Πολύ ωραίο το χρώμα, αλλά και η θήκη! Περιμένουμε τις επόμενες μέρες και άλλες εντυπώσεις!

 

 

 

Πάντως παρατηρώ ότι όσοι χρήστες είχαν Pixel 4 XL και πήγαν σε Pixel 5 κάθε άλλο παρά ενθουσιασμένοι είναι!:D

 

Εννοείς πως δεν είναι τόσο ενθουσιασμένοι η εγώ το κατάλαβα λάθος; :D

 

Ε, είναι η αίσθηση του καινούριου! Όπως έγραψα το 4XL θα μείνει. Υπάρχουν 3-4 πραγματάκια που μου αρέσουν σε εκείνο συν φυσικά ότι είναι και ναυαρχίδα. Έχει όμως κι αυτό τα καλά του.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς πως δεν είναι τόσο ενθουσιασμένοι η εγώ το κατάλαβα λάθος; :D

 

Ε, είναι η αίσθηση του καινούριου! Όπως έγραψα το 4XL θα μείνει. Υπάρχουν 3-4 πραγματάκια που μου αρέσουν σε εκείνο συν φυσικά ότι είναι και ναυαρχίδα. Έχει όμως κι αυτό τα καλά του.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Χα χα χα το άλλαξα...:lol: "Πάντως παρατηρώ ότι όσοι χρήστες είχαν Pixel 4 XL και πήγαν σε Pixel 5 είναι ενθουσιασμένοι!" Αυτό εννοούσα!

 

Και ανοίγω και κάποια άλλη συζήτηση με αφορμή το σχόλιο... "το 4XL θα μείνει..."

Τελικά πρέπει να "δενόμαστε" τόσο με τις προηγούμενες συσκευές μας; Ή θα πρέπει αμέσως να τις πουλάμε, ανταλλάσσουμε, δωρίζουμε;

Αν και η μετάβαση από Pixel 4 XL σε Pixel 5 είναι ιδιαίτερη περίπτωση, δεν έχουμε ένα "άμεσο" upgrade, κινούμαστε στα ίδια περίπου επίπεδα, αλλά και σε κάποια σημεία downgrade σύμφωνα με χρήστες, reviews κλπ.

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα το άλλαξα...:lol: "Πάντως παρατηρώ ότι όσοι χρήστες είχαν Pixel 4 XL και πήγαν σε Pixel 5 είναι ενθουσιασμένοι!" Αυτό εννοούσα!
Καλά κοίτα, ανάλογα τι ζητάς. Το 4XL είναι σαφώς ανώτερο του 5. Από την άλλη βρισκόμαστε σε μια εποχή που ακόμα και τα mid range δεν είναι τα σαπάκια του παρελθόντος. Εδώ δε, έχεις και την υποστήριξη της Google που του δίνει επιπλέον πόντους.

 

Αν δε σε νοιάζει ο τελευταίος Snapdragon και θέλεις κάτι πιο πρακτικό για την καθημερινότητα, σε μέγεθος και βάρος, με δυνατή αυτονομία, υποστήριξη Google, κάμερες στα ίδια επίπεδα και ουσιαστικά οτι προσφέρει μια ναυαρχίδα, με ip68 και wireless charging, ε, δε θέλει και πολύ σκέψη. Και η οθόνη εδώ που τα λέμε δεν έχει φοβερή διάφορα από το 4XL. Τι 6" τι 6,3";

Πριν λίγο έκανα και μια κλήση. Όλα καλά!

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα το άλλαξα...:lol: "Πάντως παρατηρώ ότι όσοι χρήστες είχαν Pixel 4 XL και πήγαν σε Pixel 5 είναι ενθουσιασμένοι!" Αυτό εννοούσα!

 

 

 

Και ανοίγω και κάποια άλλη συζήτηση με αφορμή το σχόλιο... "το 4XL θα μείνει..."

 

Τελικά πρέπει να "δενόμαστε" τόσο με τις προηγούμενες συσκευές μας; Ή θα πρέπει αμέσως να τις πουλάμε, ανταλλάσσουμε, δωρίζουμε;

 

Aν μας αρέσει το 6αρι, πουλάμε και τα δύο και βγάζουμε τα λεφτά για το καινούριο :p

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπαμπά, μπαμπά σου πήρα το κινητό που ψάχνεις εδώ και καιρό... και στο χρώμα που σου αρέσει!

 

PXL-5-3.jpg PXL-5-1.jpg

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Μπαμπά, μπαμπά σου πήρα το κινητό που ψάχνεις εδώ και καιρό... και στο χρώμα που σου αρέσει!

 

 

 

PXL-5-3.jpg PXL-5-1.jpg

Χαχαχαχα!!!! Θεϊκό!!!!

Μπράβο του!!

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπαμπά, μπαμπά σου πήρα το κινητό που ψάχνεις εδώ και καιρό... και στο χρώμα που σου αρέσει!

 

PXL-5-3.jpg PXL-5-1.jpg

 

RESPECT

 

ο κυκλος πισω στο δακτυλικο αποτυπωμα, ολα τα λεφτα! :p

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η θήκη του Lew, παραγγελία 28/11.

Πολύ πολύ λεπτή, το kevlar στην αφή είναι πάρα πολύ ωραίο, σχεδόν ακατέργαστο.

 

Πάμε για την θήκη για τα Pixel Buds τώρα.890a605c82ce3fbf42bd8f04bc1a531d.jpg0a56b58b9e1c7eed8af42d5282d9e34e.jpg9cddb8adf245857c5110014e4bfa736c.jpg

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Προστατεύει καθόλου αυτή η θήκη; Πολύ εκτεθειμένη φαίνεται να την αφήνει την συσκευή. Έχει χείλος περιμετρικά της οθόνης;

 

Για τα buds θα σου πρότεινα και της Spigen που έχω κι εγώ. Αν έβρισκα βέβαια της Nomad που να την φέρνει Ελλάδα, θα επέλεγα εκείνη.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Προστασία 0 για μπροστά, δεν έχει χείλος για να πιάσει τις άκρες της οθόνης. Μόνο πίσω και στο πλαίσιο, που εξαιτίας του κέβλαρ αντέχει.. πολύ

Για τα buds, και εγώ έψηνα την nomad, αλλά θέλω πάλι κάτι πολύ λεπτό.

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ... Με έπεισε ο Βάιος, ήθελα ένα μικρό "σπρώξιμο"...

Πρώτες εντυπώσεις... στις 24ώρες που το έχω στα χέρια μου!

Έβαλα eSIM Cosmote χωρίς κανένα πρόβλημα!

Μα καλά δεν έχει VoLTE/VoWiFi/5G ακόμα; :ninja: :cry: :X

Ολοκληρώνω σιγά σιγά το setάρισμα και δε βλέπω κανένα lag ή θέμα ταχύτητας. Το ίδιο ακριβώς με το Pixel 4 XL αισθάνομαι!

Έκανα κλήσεις, μια χαρά μου ακούγεται ο ήχος από το ηχείο κάτω από την οθόνη!

Κανένα πρόβλημα με τα Pixel Buds!

Έχει ένα θέμα με το vibration, το είχα σε δόνηση πάνω στο γραφείο μου, ήρθε μήνυμα και "τρόμαξα"... :X

Αυτό που ακόμα με "ξενίζει" είναι το μέγεθος! Μου φαίνεται απίστευτα μικρό (σε σχέση με το Pixel 4 XL), αλλά νομίζω ότι θα το συνηθίσω. Εννοείται και πολύ ελαφρύ, σαν ψεύτικο.

Γυμνό στο χέρι έχει απίστευτη αίσθηση το πίσω μέρος, αν και περιμένω μία θήκη Spigen Ultra Hybrid Clear!

Σέταρα τις κάρτες (Revolut, Curve) χωρίς θέμα στο Google Pay, αλλά ακόμα δε μου εμφανίζει το "κολπάκι" να πατάω το Power Button και να εμφανίζονται οι κάρτες... περίεργο! Μου εμφανίζονταν στο Pixel 4 XL!

Δαχτυλικό αποτύπωμα... Μάλλον έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω και δεν έχω βρει ακόμα ρυθμό! Χα χα χα! Αν και χαίρομαι γιατί παίζει σε πολλά app που χρησιμοποιώ, στα οποία αναγκαζόμουν να βάζω PIN, γιατί δεν χρησιμοποιούσαν Face ID!

Φωτογραφίες... δεν παρατήρησα ακόμα κάποια "αργοπορία" κατά την "software" επεξεργασία! Μου φαίνεται παρόμοιο με το Pixel 4 XL!

Μπαταρία... δεν έχω άποψη ακόμα! Είναι νωρίς!

Αυτά για αρχή!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ... Με έπεισε ο Βάιος, ήθελα ένα μικρό "σπρώξιμο"...

 

Πρώτες εντυπώσεις... στις 24ώρες που το έχω στα χέρια μου!

 

Έβαλα eSIM Cosmote χωρίς κανένα πρόβλημα!

 

Μα καλά δεν έχει VoLTE/VoWiFi/5G ακόμα; :ninja: :cry: :X

 

Ολοκληρώνω σιγά σιγά το setάρισμα και δε βλέπω κανένα lag ή θέμα ταχύτητας. Το ίδιο ακριβώς με το Pixel 4 XL αισθάνομαι!

 

Έκανα κλήσεις, μια χαρά μου ακούγεται ο ήχος από το ηχείο κάτω από την οθόνη!

 

Κανένα πρόβλημα με τα Pixel Buds!

 

Έχει ένα θέμα με το vibration, το είχα σε δόνηση πάνω στο γραφείο μου, ήρθε μήνυμα και "τρόμαξα"... :X

 

Αυτό που ακόμα με "ξενίζει" είναι το μέγεθος! Μου φαίνεται απίστευτα μικρό (σε σχέση με το Pixel 4 XL), αλλά νομίζω ότι θα το συνηθίσω. Εννοείται και πολύ ελαφρύ, σαν ψεύτικο.

 

Γυμνό στο χέρι έχει απίστευτη αίσθηση το πίσω μέρος, αν και περιμένω μία θήκη Spigen Ultra Hybrid Clear!

 

Σέταρα τις κάρτες (Revolut, Curve) χωρίς θέμα στο Google Pay, αλλά ακόμα δε μου εμφανίζει το "κολπάκι" να πατάω το Power Button και να εμφανίζονται οι κάρτες... περίεργο! Μου εμφανίζονταν στο Pixel 4 XL!

 

Δαχτυλικό αποτύπωμα... Μάλλον έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω και δεν έχω βρει ακόμα ρυθμό! Χα χα χα! Αν και χαίρομαι γιατί παίζει σε πολλά app που χρησιμοποιώ, στα οποία αναγκαζόμουν να βάζω PIN, γιατί δεν χρησιμοποιούσαν Face ID!

 

Φωτογραφίες... δεν παρατήρησα ακόμα κάποια "αργοπορία" κατά την "software" επεξεργασία! Μου φαίνεται παρόμοιο με το Pixel 4 XL!

 

Μπαταρία... δεν έχω άποψη ακόμα! Είναι νωρίς!

 

Αυτά για αρχή!

Με γεια Σάκη!! Καλοδούλευτο και να είσαι σίγουρος ότι θα την καταβρείς μαζί του.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Με γεια Σάκη!! Καλοδούλευτο και να είσαι σίγουρος ότι θα την καταβρείς μαζί του.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Μεγειά, μεγειά!

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Ευχαριστώ... Να είσαστε καλά!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Σέταρα τις κάρτες (Revolut, Curve) χωρίς θέμα στο Google Pay

 

Πως εκανες εγκατασταση το Google Pay? :confused: Γιατι εμενα την βγαζει ακομα "not available in your country"

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως εκανες εγκατασταση το Google Pay? :confused: Γιατι εμενα την βγαζει ακομα "not available in your country"
Είτε κατεβάζεις το apk, είτε πας από τις ρυθμίσεις του Google Services.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Με το apk το ξερω, αλλα για βοηθησε λιγο με τα Google services - απο το μενου? Ρυθμισεις? Απο το web?

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...