Jump to content

Google Pixel 5


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με μια απλη αναζητηση στο ιντερνετ βλεπω οτι το θεμα ειναι πααααρα πολυ διαδεδομενο σε απειρα δικτυα ανα τον κοσμο και τα thread στα επίσημα support forums των Pixel δεκαδες.

Δεν υποτιμω το ζητημα ειδικα με την HD ποιοτητα των κλησεων, στην οποια ακομα κι εδω εχουμε πια συνηθισει, αλλα θεωρω οτι κατα τον γνωστο της αργο σε ολα τρόπο, η Google θα το απελευθερωσει παντου ανα τον κοσμο και οχι μονο στους ελαχιστους παροχους που λειτουργει τωρα.

Το βασικο ειναι οτι η συσκευη το υποστηριζει, αρα με ενα απο τα συχνα updates των Pixel θα ενεργοποιηθει οπότε για μενα δεν αποτελει deal breaker για την αγορα της :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όποιος δεν το θέλει λόγω αυτού, το αγοράζω εγώ :p

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται σύντομα τα λεγόμενα κινέζικα "σαπάκια" ή μη, θα φάνε φόλα μετά το κλείσιμο του 3g.. Αρκετός κόσμος με 4g συσκευή και χωρίς volte θα αναρωτιέται γιατί ξαφνικά δεν μπορεί να μιλάει και να σερφάρει.. Και γιατι κάποιος που πηρε πχ μια συσκευή 200€ πέρισυ ή και φέτος και δεν πρόβλεψε να έχει επίσημη υποστήριξη volte, δεν μπορεί να την κρατήσει άλλα 2-3 χρόνια και να κάνει ότι έκανε και πριν, χωρίς προβλήματα.

 

Το 5G υπάρχει σε 2 μορφές από άποψη systems: Standalone (SA) και Non-Standalone (NSA).

Σε NSA μορφή θες κάλυψη 4G και μετά προσθέτεις και ένα κανάλι 5G για την επιπλέον ταχύτητα. Όλη η συνεννόηση όμως γίνεται με 4G. Αν το τηλέφωνό σου δεν παίζει με VoLTE, θα πέφτει σε 2G - CSFB (το 3G πάει για απόσυρση από Vodafone και Cosmote σύντομα). Καθόλου καλή κατάσταση, αλλά θα παίζει.

Σε SA μορφή το τηλέφωνό σου παίζει κυρίως με 5G και πέφτει σε 4G για φωνή (VoLTE) μόνο αν δεν έχει ενεργοποιηθεί το VoNR. Δεν θα κάνει όμως CSFB να πέσει σε 2G. Οπότε σε συσκευή που δεν παίζει VoLTE ή VoNR δεν θα συνδέεται σε 5G SA.

Τέλος, ειδικά για το Pixel, έχει allow-list με ποια δίκτυα επιτρέπει σε 5G, μην έχεις καμία ελπίδα να συνδεθεί σε Ελληνικό 5G.

 

Συγχαρητήρια Google

 

(Τα δύο κείμενα είναι δανεισμένα από δύο φίλους συμφορουμίτες)

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, ειδικά για το Pixel, έχει allow-list με ποια δίκτυα επιτρέπει σε 5G, μην έχεις καμία ελπίδα να συνδεθεί σε Ελληνικό 5G.

 

Πολυ ωραια και σωστα ολα τα τεχνικα στοιχεια, αλλα το θεωρω εντελως προωρο και υπερβολικο συμπερασμα πριν καν δουμε την εφαρμογη του 5G στην Ελλαδα, με οποιες μαλιστα προσαρμογες θα εχουν γινει ως τοτε στα δικτυα της χωρας.

Και ποιος λεει οτι το allow list δεν μπορει να αλλαξει με τον καιρο με ενα ΟΤΑ update?

Θυμηθειτε εδω https://techblog.gr/software/ios-6-1-update-0422/ το 2013, πως διορθωθηκε το ιδιο ζητημα και ξεκλειδωσε μεσω ΟΤΑ η συνδεση των iΡhone στο καινουργιο τοτε 4G δικτυο της Cosmote

Ψυχραιμια και υπομονη να δουμε τι θα ισχυσει τελικα στην πραξη, με το 5G ειδικα ακομα ολα ειναι στα χαρτια...

 

Όπως είπαμε δεν είναι μόνο αυτό. Η ποιότητα στις κλήσεις είναι χαοτική, είναι αυτονόητο για συσκευή του 2020 να έχει voLTE και voWIFI. Κακώς που δεν έχει σχολιαστεί τόσο καιρό, προσωπικά δεν θα αγόραζα pixel αν το γνώριζα νωρίτερα

 

Αυτο ειναι το πιο σημαντικο με το VoLTE οπως και η χρηση του VoWIfi σε σημεια με κακο σημα κινητης, αλλα με τοσο μεγαλη πιεση και γκρινια που παιζει παγκοσμια οπως εγραψα και νωριτερα, πιστευω θα "ξεκλειδωθει" τελικα ως feature και δε νομιζω να μετανιωσουμε για την επιλογη μας ;)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ένα γρήγορο head's up για όσους έχουν παραγγείλει από Fnac, από σκόρπια σχόλια που διάβασα στο Σκρούτζ για αποστολές μέσω Chrono. Αν έχει ήδη παραλάβει κάποιος ας συμπληρώσει.

 

Παρά την ημερομηνία εκτιμώμενης παράδοσης που δίνει η σελίδα της Fnac, το πακέτο παραδίδεται σε περίπου 7 εργάσιμες, συν πλην μια μέρα πάνω κάτω. Αυτό γιατί έρχεται οδικώς, από Παρίσι πάει Μπεζανσόν και έπειτα περνάει από Αυστρία (όπου έχουν παρατηρηθεί καθυστερήσεις) και Βουλγαρία, για να φτάσει τελικά Θεσσαλονίκη. Με το που μπαίνει Ελλάδα αναλάβει η DPD που συνεργάζεται με τη Chronopost, και το αναθέτει προς εγχώρια διανομή και παράδοση στην ACS.

 

Με το που δείτε στο tracking πως έφτασε Θεσσαλονίκη, πρέπει να καλέσετε εσείς τη DPD (210 77 77 279, καθημερινές 9-5) για να ζητήσετε να σας δώσει το tracking της ACS. Κάποιος μάλιστα ανέφερε πως το πακέτο δεν είχε καν όνομα παραλήπτη επάνω (;) και η ACS δεν το έστειλε για διανομή, ήταν έτοιμο να φύγει πίσω, και το πρόλαβε στο τσακ. Λογικά απλά έτυχε, καλού κακού όταν μιλήσετε με τη DPD σιγουρευτείτε πως έχουν τα στοιχεία σας.

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Ένα γρήγορο head's up για όσους έχουν παραγγείλει από Fnac, από σκόρπια σχόλια που διάβασα στο Σκρούτζ για αποστολές μέσω Chrono. Αν έχει ήδη παραλάβει κάποιος ας συμπληρώσει.

 

Παρά την ημερομηνία εκτιμώμενης παράδοσης που δίνει η σελίδα της Fnac, το πακέτο παραδίδεται σε περίπου 7 εργάσιμες, συν πλην μια μέρα πάνω κάτω. Αυτό γιατί έρχεται οδικώς, από Παρίσι πάει Μπεζανσόν και έπειτα περνάει από Αυστρία (όπου έχουν παρατηρηθεί καθυστερήσεις) και Βουλγαρία, για να φτάσει τελικά Θεσσαλονίκη. Με το που μπαίνει Ελλάδα αναλάβει η DPD που συνεργάζεται με τη Chronopost, και το αναθέτει προς εγχώρια διανομή και παράδοση στην ACS.

 

Με το που δείτε στο tracking πως έφτασε Θεσσαλονίκη, πρέπει να καλέσετε εσείς τη DPD (210 77 77 279, καθημερινές 9-5) για να ζητήσετε να σας δώσει το tracking της ACS. Κάποιος μάλιστα ανέφερε πως το πακέτο δεν είχε καν όνομα παραλήπτη επάνω (;) και η ACS δεν το έστειλε για διανομή, ήταν έτοιμο να φύγει πίσω, και το πρόλαβε στο τσακ. Λογικά απλά έτυχε, καλού κακού όταν μιλήσετε με τη DPD σιγουρευτείτε πως έχουν τα στοιχεία σας.

 

 

Να συμπληρωσω λοιπον κι εγω το πολυ καλο post του φιλου αναμενοντας σημερα παραδοση απο ACS :)

Πρωτη κινηση που πρεπει να γινει ειναι να παρετε τηλεφωνο στην DPD και δινοντας τον αριθμο πακετου απο την παραγγελια θα παρετε το tracking number για αναλυτικη παρακολουθηση απο το site της DPD. Μολις φτασει Βουλαγρια, το αναλαμβανει η εταιρεια διανομης Speedy (speedy.bg), συνεργαζομενο δικτυο μεταφορας για Ελλαδα - Βαλκανια και μεσω αυτων θα φτασει τελικα πχ ΑΘηνα. Εκει πλεον αναλαμβανει η ACS που κι αυτη ειναι συνεργαζομενο δικτυο με τον ομιλο της DPD για τις εντος Ελλαδας παραδοσεις. Σε ολη αυτη την διαδιακασια θα βρειτε το νεο "ελληνικο" tracking number στις σελιδες παρακολουθησης, το οποιο θα βαλετε στο site της ACS απο την ωρα που θα δειτε οτι εφτασε για να ενημερωνεστε για το τελευταιο σταδιο της παραλαβης

Γενικα, η διαδικασια ηταν και γρηγορη (Παρασκευη on line παραγγελια, παραλαβη Δευτερα για Γαλλια - Ελλαδα εν μεσω Black Friday δεν το λες ασχημα) και με πληρη ενημερωση σε ολα τα σταδια της

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποιο καλό παιδί, θα γράψει 2-3 μάρκες ασυύρματων φορτιστών, να πιάνουν τα 12w και να φορτίζουν με την θήκη στο κινητό;
Εμένα μου πρότειναν τον Spigen F316W, αλλά προσωπικά ήθελα έναν που να γίνεται και stand και ξαπλωτος. Αν δεν τον έβρισκα σε προσφορά μάλλον δεν θα τον έπαιρνε λόγω τιμής. Φαντάζομαι οποιοσδήποτε είναι 13-15W και υποστηρίζει Extended Power Profile θα είναι οκ, αλλά μιας και είμαι νέος στο άθλημα ας απαντήσει και κάποιος που τα ξέρει καλύτερα ;)

 

Γενικα, η διαδικασια ηταν και γρηγορη (Παρασκευη on line παραγγελια, παραλαβη Δευτερα για Γαλλια - Ελλαδα εν μεσω Black Friday δεν το λες ασχημα) και με πληρη ενημερωση σε ολα τα σταδια της

Ώπα έκανες παραγγελία Παρασκευή και Δευτέρα μπήκε Ελλάδα; Γιατί εγώ από Παρασκευή ξημερώματα και ακόμα πάει για Αυστρία, έφυγε πριν ένα 24ωρο από Γαλλία :D

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω λοιπον κι εγω το πολυ καλο post του φιλου αναμενοντας σημερα παραδοση απο ACS :)

Πρωτη κινηση που πρεπει να γινει ειναι να παρετε τηλεφωνο στην DPD και δινοντας τον αριθμο πακετου απο την παραγγελια θα παρετε το tracking number για αναλυτικη παρακολουθηση απο το site της DPD. Μολις φτασει Βουλαγρια, το αναλαμβανει η εταιρεια διανομης Speedy (speedy.bg), συνεργαζομενο δικτυο μεταφορας για Ελλαδα - Βαλκανια και μεσω αυτων θα φτασει τελικα πχ ΑΘηνα. Εκει πλεον αναλαμβανει η ACS που κι αυτη ειναι συνεργαζομενο δικτυο με τον ομιλο της DPD για τις εντος Ελλαδας παραδοσεις. Σε ολη αυτη την διαδιακασια θα βρειτε το νεο "ελληνικο" tracking number στις σελιδες παρακολουθησης, το οποιο θα βαλετε στο site της ACS απο την ωρα που θα δειτε οτι εφτασε για να ενημερωνεστε για το τελευταιο σταδιο της παραλαβης

Γενικα, η διαδικασια ηταν και γρηγορη (Παρασκευη on line παραγγελια, παραλαβη Δευτερα για Γαλλια - Ελλαδα εν μεσω Black Friday δεν το λες ασχημα) και με πληρη ενημερωση σε ολα τα σταδια της

 

Ευχαριστούμε και τους 2 για τις πληροφορίες. Εμένα παρόλα αυτά δεν μου έχει στείλει κάποιο tracking number η Fnac. Μόνο αριθμό παραγγελίας. Και ακόμα βρίσκομαι στο στάδιο en attente de livraison fournisseur. Το επόμενο στάδιο είναι η εκτιμώμενη αποστολή π λέει 3/12.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα έκανες παραγγελία Παρασκευή και Δευτέρα μπήκε Ελλάδα; Γιατί εγώ από Παρασκευή ξημερώματα και ακόμα πάει για Αυστρία, έφυγε πριν ένα 24ωρο από Γαλλία :D

 

XAXAXA οχι προς θεου ειπαμε γρηγορα αλλα οχι κι ετσι :lol:

Μαλλον εγω το εγραψα βιαστικα, εννοω Παρασκευη η παραγγελια και Δευτερα σε 10 ημερολογιακες ημερες η παραλαβη (χθες δηλαδη), το οποιο βεβαια ετσι κι αλλιως ειναι ικανοποιητικο, ειδικα για καραντινα και Black Friday με τον απιθανο ογκο παραγγελιων που διακινειται

 

Ευχαριστούμε και τους 2 για τις πληροφορίες. Εμένα παρόλα αυτά δεν μου έχει στείλει κάποιο tracking number η Fnac. Μόνο αριθμό παραγγελίας. Και ακόμα βρίσκομαι στο στάδιο en attente de livraison fournisseur. Το επόμενο στάδιο είναι η εκτιμώμενη αποστολή π λέει 3/12.

 

Αν μπεις στη σελιδα της παραγγελιας της Fnac εχεις ενα package number - αυτο δινεις στην DPD και παιρνεις το πρωτο tracking number για το δικο τους site. Μετα απο καθε αλλαγη εταιρειας courier στην διαδρομη θα βλεπεις να προστιθεται καινουργιο οπως προβλεπεται, μεχρι το τελικο της ACS για την παραδοση

Εγω στο κουτι μου πχ χθες ειχα 3 barcode αυτοκολλητα. Ενα της γαλλικης Chronopost (DPD), ενα της βουλγαρικης Speedy και το τελευταιο της ACS :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

XAXAXA οχι προς θεου ειπαμε γρηγορα αλλα οχι κι ετσι :lol:

Μαλλον εγω το εγραψα βιαστικα, εννοω Παρασκευη η παραγγελια και Δευτερα σε 10 ημερολογιακες ημερες η παραλαβη (χθες δηλαδη), το οποιο βεβαια ετσι κι αλλιως ειναι ικανοποιητικο, ειδικα για καραντινα και Black Friday με τον απιθανο ογκο παραγγελιων που διακινειται

 

 

 

Αν μπεις στη σελιδα της παραγγελιας της Fnac εχεις ενα package number - αυτο δινεις στην DPD και παιρνεις το πρωτο tracking number για το δικο τους site. Μετα απο καθε αλλαγη εταιρειας courier στην διαδρομη θα βλεπεις να προστιθεται καινουργιο οπως προβλεπεται, μεχρι το τελικο της ACS για την παραδοση

Εγω στο κουτι μου πχ χθες ειχα 3 barcode αυτοκολλητα. Ενα της γαλλικης Chronopost (DPD), ενα της βουλγαρικης Speedy και το τελευταιο της ACS :)

 

Έχει order number. Δεν έχει package number. Είμαι στο δεύτερο στάδιο. Μήπως γ αυτό; Μήπως δεν έφυγε ακόμα από αυτούς δηλαδή ;

Link to comment
Share on other sites

Έχει order number. Δεν έχει package number. Είμαι στο δεύτερο στάδιο. Μήπως γ αυτό; Μήπως δεν έφυγε ακόμα από αυτούς δηλαδή ;

 

Ακριβως κατω απο το διαγραμμα με τα σταδια της μεταφορας, εχει ενα κουμπι "see the details" πατα εκει, ανοιγουν οι λεπτομερειες και θα δεις το shipping history και το package number ;)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως κατω απο το διαγραμμα με τα σταδια της μεταφορας, εχει ενα κουμπι "see the details" πατα εκει, ανοιγουν οι λεπτομερειες και θα δεις το shipping history και το package number ;)

 

Εμένα μου έχει μόνο τη διεύθυνση και το ποσό που έδωσα. Και επιλογές για cancel an item και need help.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά επειδή δεν έχει φύγει ακόμα το δέμα.

 

Όσοι είναι in transit ήδη, πατώντας το Need help κάτω δεξιά στη σελίδα, ανοίγει το botάκι της εξυπηρέτησης που πατώντας το Follow my package σας δίνει εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης. Εμένα μου βγάζει 07/12/2020 μεταξύ 08:00 και 18:00. Προφανώς είναι αυτόματο και υπολογίζει βάσει ημερομηνίας αποστολής και της απόστασης, ίσως και του φόρτου του δικτύου της Chrono, αλλά ταιριάζει με τις 7-10 μέρες που παρέλαβαν άλλοι.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Ποιο καλό παιδί, θα γράψει 2-3 μάρκες ασυύρματων φορτιστών, να πιάνουν τα 12w και να φορτίζουν με την θήκη στο κινητό;
Για τσέκαρε εδώ :

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ποιο καλό παιδί, θα γράψει 2-3 μάρκες ασυύρματων φορτιστών, να πιάνουν τα 12w και να φορτίζουν με την θήκη στο κινητό;
Εγώ θα σου πρότεινα να πας κατευθείαν στον Pixel stand. Είτε καινούριο, είτε αν τον βρεις μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση.

 

Αν όχι, ο Spigen που προτείνει κι ο @Akpe, επειδή τον έχω δοκιμάσει κι εγώ στο 4XL μου, είναι ότι πρέπει. Και φορτίζει σε κάθετη και όρθια θέση.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει παραγγελιά για το pixel από το fnac στις 27 Νοεμβρίου και τώρα ξαφνικά βλέπω ότι ακυρώθηκε και τα χρήματά είναι ακόμη frozen από την τράπεζά μου. Προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους αλλά δεν πήρα απάντηση. Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά τέτοια κακομεταχείριση... :lol::D:p

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά τέτοια κακομεταχείριση... :lol::D:p

 

Τα έκανε πάνω του ο καράφλας μπρατσολίνος μόλις τρύπησε την μπαταρία :D

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά τέτοια κακομεταχείριση... :lol::D:p

 

Aνατριχιάζω με αυτά τα βίντεο, δεν μπορώ να τα δω ποτέ ολόκληρα.

Καλύτερα θρίλερ :p

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πως επικείμενο software update βελτιώνει σημαντικά την ποιότητα του ήχου.

 

Κάποιος είπε πως είδε (άκουσε μάλλον) σημαντική διαφορά κάνοντας ενημέρωση το device personalisation services. Δεν έχω ακόμα τη συσκευή, κάνει τουρισμό στην Αυστρία ακόμα, αλλά αν κάποιος έχει λάβει την ενημέρωση ας το τσεκάρει.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Το feature που λες, μάλλον θα έρθει με το December feature drop, που σκάνε ανά τρίμηνο, το είδα και εγώ στο xda.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...