Jump to content

Google Pixel 5


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παρηγγειλα κι εγω απο clove.co.uk και το περιμενω λογικα μεσα στην εβδομαδα.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στο XDA κάποιες αναφορές, λίγες 5-6 στο σύνολο τους αλλά αρκετές αν σκεφτούμε ότι δεν είναι πολλοί αυτοί που έχουν ήδη τις συσκευές στα χέρια τους, για κενά ανάμεσα στο σώμα και την οθόνη του κινητού.

 

Περισσότερα εδώ: https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=4177669

 

Ας ελπίσουμε να είναι μεμονωμένο το πρόβλημα

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βλέπω ότι κάποιοι "βάζουν χαρτάκια" περιμετρικά του κινητού.

 

Μήπως έτσι είναι η κατασκευή;

 

mobile01-8b99331a8857b71af74ebe5a3cb7e876.jpg

 

7c457lx.jpg

 

nZv1LcK.jpeg

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ip68 θα έχει :p

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έτσι είναι η κατασκευή;

 

Δε νομίζω. Είχα διαβάσει πριν μέρες από έναν reviewer πως το 4a όντως έχει ένα ομοιόμορφο "κενό" περιμετρικά της οθόνης (απ'ότι κατάλαβα τότε σαν και αυτό που έχει το Α2 μου) που μαζεύει σκόνη. Λογικά το ίδιο θα ισχύει και στο 5, αλλά αυτό που βλέπω στις αναφορές δεν είναι ομοιόμορφο, η μια πλευρά είναι εντελώς flush και η άλλη έχει κενό, έστω και 1mm.

 

Δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει το ip68, προσωπικά δεν θα με ενοχλεί αν είναι ανεπαίσθητο, έτσι κι αλλιώς θα μπει σε θήκη. Αλλά είναι αδικαιολόγητο για τέτοια συσκευή, ελπίζω να διορθωθεί.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς νομίζω πρέπει να περιμένει κάποιος 1-2 μήνες από την κυκλοφορία να βγουν οι "παιδικές ασθένεις".

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τελικά αυτό θα κάνω, ίσως μας βγει και σε καλό με καμιά προσφορά την black friday.

 

ΑΝ βέβαια η Google έχει διορθώσει το θέμα μέχρι τότε. Λογικά περιμένουμε κάποια αντίδραση αφού ήδη έχουν γράψει για αυτό κάποιες ιστοσελίδες:

 

https://9to5google.com/2020/10/19/pixel-5-frame-gap-defect/

https://www.androidpolice.com/2020/10/19/pixel-5-owners-report-gaps-between-phones-display-and-frame/

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ερώτηση. FNAC(Γαλλία) εμπιστευόμαστε για αγορά?

 

Ναι, αρκεί να έχεις κάποιον να το πάρει από εκεί για να σου το φέρει και κάποιον να το πάει αν χρειαστείς ο μη γένοιτο να κάνεις χρήση της εγγύησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αρκεί να έχεις κάποιον να το πάρει από εκεί για να σου το φέρει και κάποιον να το πάει αν χρειαστείς ο μη γένοιτο να κάνεις χρήση της εγγύησης.
Γιατι να εχω καποιον εκει αφου στελνουν κανονικα Ελλαδα(τουλαχιστον δεν μου εβγαλε κατι κατα την παραγγελια οτι δεν στελνουν). Οπως κ να εχει προπαρηγγειλα(αποστολη 18 Νοεμβριου) :) Edited by lazyd2
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιατι να εχω καποιον εκει αφου στελνουν κανονικα Ελλαδα(τουλαχιστον δεν μου εβγαλε κατι κατα την παραγγελια οτι δεν στελνουν). Οπως κ να εχει προπαρηγγειλα(αποστολη 18 Νοεμβριου) :)

 

Ναι έχεις δίκιο, στέλνουν Ελλάδα τα fnac.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι κάποιοι "βάζουν χαρτάκια" περιμετρικά του κινητού.

 

Μήπως έτσι είναι η κατασκευή;

 

mobile01-8b99331a8857b71af74ebe5a3cb7e876.jpg

 

7c457lx.jpg

 

nZv1LcK.jpeg

 

https://www.xda-developers.com/pixel-5-owners-reporting-gap-display-body/

Link to comment
Share on other sites

"Google is yet to officially respond to the complaints, but I have been told by a company employee that the issue is being investigated, which may take a few days to do. The product forums will be updated when Google has an answer for affected users. "

 

https://www.forbes.com/sites/jaymcgregor/2020/10/21/google-is-investigating-the-pixel-5-display-issue/

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ξέρει κανείς αν το φέρει κάποια εταιρεία επίσημα Ελλάδα?

Γιατί με αυτά που βλέπω αν βγει προβληματικό θα είναι μεγάλη φασαρία να το στέλνεις εξωτερικό να περιμένεις κλπ.

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ξέρει κανείς αν το φέρει κάποια εταιρεία επίσημα Ελλάδα?

 

Γιατί με αυτά που βλέπω αν βγει προβληματικό θα είναι μεγάλη φασαρία να το στέλνεις εξωτερικό να περιμένεις κλπ.

Ξέχνα το!!

Amazon η πλέον ασφαλή επιλογή.

 

Sent from my OnePlus 7T Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως ακόμα και στη χειρότερη να βγάλει θέμα η συσκευή έχω διαβάσει τα καλύτερα για το RMA της άμαζον.

 

Από την αλλη πριν καμία βδομάδα διάβασα στο reddit πως δεν θα φέρει «επίσημα» (ως sold by amazon δηλαδή) το 4a, και ίσως και το 5. Και χτες το διάβασε φίλος αλλού.

 

Έχει ακούσει κανείς κάτι τέτοιο;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω θα μου προκαλούσε τεράστια έκπληξη αν αναλογιστουμε ότι όλα τα προηγούμενα Pixel τα πούλαγε και το Amazon ως πωλητής.

 

Εκτός αν φέτος έχουμε ανατροπή, θα δείξει επόμενες εβδομάδες.

 

Sent from my OnePlus 7T Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ερχεται το δικο μου απο clove.co.uk!

Ελπιζω να μην εχει gaps αναμεσα σε σασι και οθονη! :D

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ερχεται το δικο μου απο clove.co.uk!

Ελπιζω να μην εχει gaps αναμεσα σε σασι και οθονη! :D

 

Ωωωω super! Περιμένουμε εντυπώσεις και εννοείται φωτογραφίες! :D:rolleyes:

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα guys και τα νεα δεν ειναι καλα.

Εχω το κλασσικο gap στην αριστερη πανω γωνια της συσκευης οπου το κομματι τις οθονης εχει ενα μικρο κενο και δεν σφραγιζει με το υπολοιπο unibody σωμα.

Γενικα η αριστερη πλευρα δεν σφραγιζει τοσο καλα οπως η δεξια.

Κριμα...

Εστειλα email σε clove αναφεροντας το θεμα και τους ειπα να με ενημερωσουν για τη διαδικασια επιστρφης και για το αν δικαιουμαι refund ή νεα συσκευη!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα guys και τα νεα δεν ειναι καλα.

Εχω το κλασσικο gap στην αριστερη πανω γωνια της συσκευης οπου το κομματι τις οθονης εχει ενα μικρο κενο και δεν σφραγιζει με το υπολοιπο unibody σωμα.

Γενικα η αριστερη πλευρα δεν σφραγιζει τοσο καλα οπως η δεξια.

Κριμα...

Εστειλα email σε clove αναφεροντας το θεμα και τους ειπα να με ενημερωσουν για τη διαδικασια επιστρφης και για το αν δικαιουμαι refund ή νεα συσκευη!

 

Κάποιος στο xda πρότεινε μια λύση, δεν ξέρω όμως αν θέλεις να το δοκιμάσεις.

 

Φαίνεται πως το πρόβλημα οφείλεται σε κακή εφαρμογή της κόλλας. Ένας δοκίμασε να κρατήσει πατημένο το σημείο με σφιγκτήρα, ενώ έριχνε ζεστό αέρα (ίσως με heat gun, αν και μιλάει για ανεμιστήρα) και μετά το άφησε να κρυώσει, ώστε η κόλλα να λιώσει και μετά να κρυώσει στη σωστή θέση. Είπε πως εξαφανίστηκε το κενό και ακόμα και μετά από 8 ώρες είναι οκ.

 

Edit: άκυρο αυτό που έγραψα για την απάντηση της Google, δεν είναι official

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Ο Γάλλος λέει ότι όλα είναι μια χαρά με το IP68, ακόμα και σε κινητά με πρόβλημα!

 

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και πάλι όμως... δε δικαιολογούνται σε μία συσκευή αυτού του επιπέδου τέτοια οφθαλμοφανή προβλήματα συναρμογής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όμως... δε δικαιολογούνται σε μία συσκευή αυτού του επιπέδου τέτοια οφθαλμοφανή προβλήματα συναρμογής.

 

Εννοείται! Απλώς έκανα μια αναφορά στο video.

Οι περισσότεροι στο XDA τα γυρίζουν πίσω για να πάρουν refund! Και να ξανά ασχοληθούν αργότερα όταν "λυθεί?" το πρόβλημα!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Το ένα πρόβλημα μετά το άλλο σε ότι βγάζει αυτή η εταιρεία. Ακόμα και τα νέα buds της, είχαν θέματα αποσυνδεσεων. Μόνο τα Pixel 4/4XL της βγήκαν κάπως, αλλά κι εκεί υπήρχε το θέμα της κακης αυτονομίας.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
H Google όπως φαίνεται δεν έχει επενδύσει στα Pixel και δεν έχει δώσει τόση βάση στο quality control των συσκευών της. Είναι λες και βγάζει τις συσκευές της για να δοκιμάζει το λειτουργικό και τις εφαρμογές της και επί τη ευκαιρία ένα μέρος αυτών να το διαθέτει προς πώληση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...